WINTER. Mijersche Mijmeringen. SOESTER COURANT 22c Jaargang - No. 4 Abonnementsprijs i 1.50 p. kw. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Dinsdag 15 Januari 1946 Verschijnt 2 maal per week* Koude, gure, natte dagen, Storm en sneeuw- en regenvlagen In het bosch en in het dal ginter is het. -overal. Ijs en sneeuw bedekt de stroomen, Ijs en sneeuw ligt op de boomen Op het water, aan den wal Winter is hetoveral- Maar als eensklaps zonnestralen Op de koude aarde dalen. Dan is 't vreugde in 't heelal Want de zon schijnt... overal! (Nadruk verboden.) Officieele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter open bare kennis, dat ingevolge beschik king van den Minister van Finan ciën van 28 December 1945, houden de vaststelling van de Beschikking Deblokkeering 1946 van 7 tot en met 19 Januari 1946 gelegenheid bestaat tegen overlegging van de geldkaart A of B met de daarbij behoorende distrifcutiestamkaart het pro resto uitstaande bedrag in betaalmiddelen in ontvangst te nemen op het kan toor van inlevering tijdens de nor- Ie kantooruren. INENTING TEGEN ROODVONK EN DIPHTHERIE -TE SOESTERBERG. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat gelegenheid tot kostelooze inen ting tegen diphtherie en roodvonk wenit gegeven te Soesterberg voor kinderen van 3-12 jaa* De inenting moet, om resultaat te bereiken, driemaal met tusschenpoo- zen van enkele weken worden ver richt. De inenting zal aanvangen op Vrij dag 25 Januari a.s., te 16 uur, in de openbare lagere school aan den Verlengde School weg. De inspuiting moet worden herhaald op de Vrijdagen 15 Februari en 1 Maart 1946, op dezelfde plaats en hetzelfde uur. Het is zeer geweascht, dat zooveel mogelijk kinderen onvatbaar worden gemaakt voor deze beide besmette lijke ziekten, die op het oogenblik i« toenemende mate heerschen. Plaatselijk nieuws. 40 JAAR BOERENLEENBANK. Op 30 December 1945 was het 40 jaar geleden, dat de statuten wer den vastgelegd van de Coöperatie ve Boerenleenbank van Soest, het geen het handvest werd voor een eerlijke samenwerking, die nu veer tig jaar lang van onberekenbaar nut is geweest voor de geheelc Soester gemeenschap. Ér is dan ook aanleiding te over, dit feit met erkentelijkheid te ge denken. Daarvoor zal zeker nog ge legenheid komen op de a.s. alge- meene vergadering, die o.m. een eenigermate fe«stelijk karakter zal dragen door de aanbieding aan de leden van een gedenkboek, dat al le lief en leed van deze veertig ja ren historie voor de toekomst vast wil leggen. Indien men bedenkt, dat aan het ein- van het eerste jaar het spaar-tegoed der leden f18000.bedroeg en dit thans, ultimo 1945, niet minder dan vijf millioen bedraagt, krijgt men eenigermate een indruk van de ver anderingen die op financieel gebied, niet alleen onder de boeren maar ook onder den middenstand, heb ben plaats gevonden. Wie rond zich ziet in ons dorp, zooals het heden is, en zich uit de verhalen van ouderen een beeld heeft kunnen vormen van de situ atie voor veertig jaar: armoede, wantoestanden, een onontgonnen veen, een boerenstand, die de eind jes met moeite aan elkaar kon knoo- pen, die zal steeds grooter waar deering hebben voor het werk, dat mede door de mannen van deze bank is verricht. MET EMERITAAT. Ds. B. Tuinstra, Ned. Herv. predi kant te Soesterberg heeft tegen 1 Mei a.s. emeritaat aangevraagd. Ds- Tuinstra, die 31 Jan. 65 jaar wordt, begon zijn predikanfsloopbaan in 1907 te Hekelingen. Daarna arbeid de hij te Boskoop, Amstelveen en Beesd, om zich in 1927 aan de Ned. Herv. Gemeente van Soesterberg te verbinden. UITBREIDING TREINENLOOP. Met ingang van gisteren is op het baanvak UtrechtAmersfoort de dienst uitgebreid. Te 18.30 uur ver trekt uit Utrecht een trein, die 18.56 uur te Soestduinen en 19.06 te Amersfoort aankomt. Uit Amers foort vertrekt te 17.20 een trein, die 17.29 te Soestduinen en 17.56 uur te Utrecht arriveert. MIJNEN IN EN OM ONS DORP- Nog steeds is het in de bosschen van Pijnenburg, Lage Vuursche enz. niet veilig en we begrijpen niet hoe eenige weken geleden 'n meneer voor de radio durfde beweren, dat al le mijnen in de noordelijke provin cies boven de Moerdijk verwijderd waren. Nog steeds worden verrassende ont dekkingen gedaan, welke bewijeen, dat de bosschen in deze omgeving als wapenarsenaal in den vollen ain des woords zijn te beschouwen. Zoo werden in de bosschen van Vijverhof niet minder dan 12 pantservuisten en een hoeveelheid granaten ontdekt, terwijl op het terrein van de Ernst Sillemhoeve groote mijnen on En- gclschc granaten werden aangetrof fen. Verder ligt in de Praamgracht, langs het paleis Soestdijk en de Pijnen burger Grift allerlei wapentuig. Ook moeten er projectielen op het land goed „Pijnenburg'' verspreid liggen, terwijl men aanneemt, dat dit ook het geval is met Drakesteyn, Ven- woude, Ewijckshoeve en Staatsbos beheer. Dit alles wordt begrijpelijk, wanneer men bedenkt, dat op bedoeld land goed het omvangrijke Duitsche mu nitiedepót „Habicht" was onderge bracht, terwijl 30-000 vijandelijke troepen, tot de tanden gewapend, hier over een oppervlakte van 600 H.A. ontwapend warden. BAL MASQUÉ. Zaterdagavond werd in de zaal van „Eemland" een gezellig en goed verzorgd Bal-masqué gegeven, waar voor zeer groote belangstelling be stond. Zeer veel werk was gemaakt van de costuums, waarmede diverse stam men, persoonlijkheden, types en ge dachten tot uitdrukking werden ge bracht. Tof 12 uur hielden de CupidoV de stemming er in, waarna een band hun plaatsen innam. Doordat in de bar bovendien nog een strijkje een plaats had gevonden, was het ook daar echt gezellig. Een moeilijke opgave was het voor da uit vier personen bestaande jury, om de tien prijzen voor de mooiste en origineelste costuums toe te wij zen. De uitslag hiervan was alsvolgt: le prijs Marskramers. 2e pr. Mïckey Mous (2 pers.). 3e pr. Spaansch paar- 4e pr. Neger. 5e pr. Oude Vrijster. 6e pr. Twee Muzen. 7e pr. Wat en Half-Wat. 8e pr. Bruidspaar. 9e pr. Holland Indië- 10e pr. groep Piraten. Groote pret ontstond bij het dé masqué, toen vaak andere personen naar voren kwamen, dan verwacht werd. Ter afwisseling van het program trad eenige malen naar voren het dans paar de Two Lexis, welke personen beide kunstenaars bleken te zijn in tapdansen. Hoe goed de stemming ook was, het noodige .werd niet vergeten. Ten bate van het comité „Nederland helpt IndiëJ' werd n.1. een aquarel verkocht, welke een bedrag van f178.- opbracht. PORTEFEUILLE ONTSTOLEN. H. J. S. alhier, die zich onledig hield met het rooien van stobben, had zijn jas, waarin een portefeuille met f 370.gelegd op een berg reeds ge rooide stobben langs den weg. Toen hij 's avonds thuis kwam, miste hij zijn portefeuille en daarmee de 370 Hollandsche guldentjes. INBRAAK. Ingebroken werd in den molen van den heer Mulder aan de Kerkstraat. Negen zakken meel verhuisden naar 'n ander oord. inwoners van Rïjnsburg, toen een eerst gedetineerde en daarna door het Bijzonder gerechtshof tot twee maanden gevangenisstraf veroordeel de arts, in vrijheid was gesteld. Heel Rijnsburg was in feestroes. Op de schouders van Rijnsburgers werd hij zijn huis binnengedragen, waar het wel een bloemenwinkel leek. Twee dagen aan een stuk hield dokter receptie. Het was, zooals de krant schreef, ,,'n koninklijke thuiskomst". Toch was die man „politiek fout" geweest, anders ware hij niet ver oordeeld geworden. 3fear het Rijns- burgsche publiek oordeelde verstan dig: hij heeft fouten begaan, hij heeft ervoor geboet, h-y was overigens ter plaatse steeds een zeer beminde per soonlijkheid, wij zijn blij dat-ie nu weel terug is en die blijdschap ste ken we niet onder stoelen of ban ken, maar daarvan zullen we open lijk doen blijken; streep onder het verleden; we gaan ver de*. Een andere tegenstelling en op gansch ander terrein. Er zijn streo- min gen in ons land, die volkomen aan de zijde van Soekarno c.s. staan en dezen niet zien als een rebel, die nameloos leed over onze fami lieleden 'm Indië en over Indonesiërs heeft gebracht, maar als een vrij heidsheld, wien alle lof en sympathie toekomt. Diezelfde „sfroomingen" verafschu wen den Duitschen terreur. Ieder weet thans, dat de Japanscfee niet minder is geweest. „Elsevier" jplaatste onder hef por tret van Soekarno, waaronder een Engelsch bericht: „Soekarno bracht in een radiotoespraak op 14 Mei 1945 hulde aan het dappere Duit sche volk, dat meer dan vijf jaar, onder leiding van Hitier, den strijd volhield tegen den vijand, wiens overwinningen slechts het gevolg wa ren van numerieke en maferieele meerderheid. Wat ons het meest moest bezig houden, is onze taak' om met Japan te strijden voor de overwinning." De Jappen: moordenaars van tien duizenden landgenooten en inlan ders. Soerkarno: hun vriend en me deplichtige. En toch zijn er nog Ne derlanders die hoera roepen voor den vrijheidsheld Soekarno. Ik kan er met m'n klomp niet bijl Mïjer- Wij leven nog steeds in een over gangstijdperk. Een tijdperk, waarin nog heel veel verwarring en onrust heerscht, waarin tal van problemen ,op een goede oplossing wachten, waarin de overheid de moeilijke taak Heeft van «en maatschappij van vol slagen chaos weer langzamerhand 'n geordende maatschappij te maken» Een proces, waarmede waarlijk niet slechts maanden, doch jaren zullen blijken gemoeid te zijn. Er is haast geen terrein, waarop geen zuivering plaats vindt. En er is blijk baar niemand, die nu eens precies en welomschreven de normen kan aanwijzen, welke daaraan ten grond slag moeten gelegd worden. Eener- H zijds wordt daarbij sterk overdreven, anderzijds ziet men toestanden, die je met een gebaar van „hoe is het mogelijk" de handen in elkaar doen slaan. Voor wéér werd mij dezer dagen verteld, dat iemand, die een bedrijf uitgezuiverd werd, veertien dagen later weer bij een ander, een over heidsinstantie, in functie was. Het is niet gek wat vorige week „Konin gin en Vaderland" schreef: Er wordt veel haat en verbittering gekweekt en dc opbouw in ons land wordt het meest geremd door hen, die nadruk kelijk verklaren met hun zuivering alleen den opbouw te willen dienen"- En verder: „Als alle ambtenaren ge zuiverd werden naar den norm van af of niet teekenen der loyaliteits verklaring, dan werden bijkans alle krukken in Nederland leeg". En het weekblad voor den weder opbouw van ons Koninkrijk „Op wacht" schreef: „De studéntentee- kenaars zijn niet meer laakbaar dan zij, die niet teekenden, maar zich meldden om naar Duitschland te worden gedeporteerd". Toch worden de eerstgenoemden gestraft, de an deren niet. Vind in dat alles nu maar eens een lijn. Waarlijk, in plaats van een ver heldering en opklaring van den toestand, wordt deze veeleer met den dag onbegrijpelijker en meer chaotisch. Mïjer \Vas er zoover niet naast, toen hij veertien dagen geleden 'n beetje den draad stak met de heden- daegsche zuivering! De wereld is vol onbegrijpelijkhe den en tegenstellingen. Ze liggen da gelijks voor 't grijpen voor ieder, die oogen en ooren den kost geeft Ook op het terrein van de politieke rechtspraak kan men ze herhaalde lijk consfateeren. En dat deze vaak geen genade vindt in de oogen van het publiek is te begrijpen. Toch is het principieel verkeerd, dat het publiek zich daarover een' oordeel aanmatigt. Hef is er niet toe bevoegd. Als er geoordeeld of gecritiseerd moet worden, dan hebben we daar voor de Staten generaal, waarin de vertegenwoordigers van het Neder- landsche Volk hun mondje heusch wel kunnen roeren als het noodig is en die zulks niet zullen doen, dan na zich vantevo^ren behoorlijk te hebben georiënteerd. Daar hooien klachten thuis, niet in een soos of op straat, waarmede men bovendien toch niets bereikt Gekanker brengt geen baat; wel gegronde critiek ter plaatse waar deze thuis hoort. Over reactie van het publick ge sproken: We hebben al eenige malen gelezen, dat in vrijheidgestelde de linquenten bij hun thuiskomst wer den ontvangen met ketelmuziek en erger. Eén viel zelfs door sluip moord. Een andere reactie was die van de

Soester Courant | 1946 | | pagina 2