Terug In het Vaderland. ROB DE AVONTURIER Hoe Hink de Nederlandsche vrouwen zich gedroegen. Wij hebben geluk gehad! De man, die ondanks het uitdruk kelijk verzoek dit niet te doen, toch probeerde bij de Almanzora te ko men, had pech, geen passagier bad hij te pakken gekregen. En wij. In den laten avond dwaalden we toevallig door de stille, nog vrij so ber verlichte straten van Amsterdam Zuid. Er stopte een auto en nog voor deze goed en wel stilstond ging er een huisdeur open en stormde een man naar buiten, die het autoportier openrukte. Een nog jonge vrouw stapte vlug uit twee meisjes en een jongetje volgden. In minder dan geen tijd waren zij het huis in». De man grabbelde in de auto wat nage laten spullen bij elkaar. „Almanzora?'' vroegen wij begeerig» De man keek op, wachtte even voor hij naar binnen ging en haastig de den wij ons „prevelementje": of wij na het blijde weerzien een oogen blikje mochten komen praten. „Natuurlijk.waarom niet dat zal wel goed zijn", was het een voudige antwoord en zoo kwam het, dat wij een half uurtje later in de gezellige huiskamer van „oma" een onderhoud hadden met de doch ter, die zoo van de Nieuw Amster dam met de Almanzora was thuis- gevaren. „Ik begrijp niet goed, waarom U hier komt", zegt de jonge vrouw- Wij hebben in Indië heusch geen hooge positie. Mijn man is er maar een eenvoudige ambtenaar. Hij ging in dienst toen de oorlog uitbrak hij werd na de capitulatie gevangen genomen en naar Malakka gebracht, waarbij zijn schip werd getorpe deerd. Na vier uur in het water te hebben gelegen, werd hij gered. Tof de bevrijding zat hij in de Malaya Camps. Misschien komt hij nu ook naar Holland.dat is alles." „E* dat allés?. Maar U zélf, me vrouw?" Wij kijken naar de vlugge gebaren, waarmede deze vrouw haar mede- deelingen accentueert. Wie zei toen eens, dat alle vrouwen in Indië langzaam en traag worden? „Ik zélf?" De wenkbrauwen worden hoog op getrokken. Dan, met een lachje: „Ik zelf heb het vreeselijk koud. Ik zou wel in den haard willen kruipen. Wacht eens, dat was grappig mis- heeft U daar wat aan: PRINSES JULIANA AAN BOORD VAN DE ALMANZORA. Toen Prinses Juliana aan boord van de 7 lmanzora kwam, vroeg zij of de menschen op die lange stoelen en tafels hadden geslapen: „Hebben zij het dan niet koud ge had?" Voor de begeleider Hare Hoogheid bad kunnen antwoorden zei een jongen: „behoorlijk!"... Maar ja, die Hollandsche kou, daar zullen wij aan moeten wennen. Er waren méér dingen die niet bepaald gewoon waren"- - - Nu komt de gerepatrieerde los. „In het vrouwenkamp. 15 K.M. van Batavia vandaan, leefden wij met 3500 vrouwen in barakken. Elk had een stuk brits van 60 c.M. bij 2 M- Daar kon je op ziften daar moest je op slapen daarop moesten we onze bagage bergen". „En het eten?" „Absoluut onvoldoende. Het kwam op een schoteltje en wij aten het met een theelepeltje om er zoo lang mogelijk over te doen. „Moeder was in de keuken", ver klapt de oudste dochter, een slank bruingebrand meisje. „Ze moest er ook varkens slachten!" „Dat was niet gek voor jullie", lacht de interviewer. „Moeder zorgde ze ker goed voor jullie?" „Als LI denkt, dat ik het in de keu ken beter had dan de anderen, ver gist U zich", valt mevrouw onmid dellijk in. Ik heb precies hetzelfde karige rantsoen gehad als de an deren. Als ik stal, deed ik dat van zijn, in vergelijking met de Neder landsche jeugd natuurlijk toch nog wel een stuk achter. Op de boot waren echter kinderen van 9 jaar, die nog geen woord konden lezen." Wij keken onze gastvrouwe aan. 'n Kranig mensch zoo moesten ze allemaal zijn, denken wij." En het kampleven?"- - - „Was afschuwelijk. Des ochtens ten- ko.appèl. Nummeren in het Ja- Geldige bonnen. de Jappen en voor de Gemeenschap pansch. Ik heb nooit Japansch wil- niet voor mijzelf, ook niet voor mijn. kinderen. En wat die varkens betreft, die moesten wij voor de Jappen slachten. Van ieder varken mochten wij de darmen en de in gewanden en den kop hebben. Wij kregen soms plotseling opdracht, in den tijd van één uur vier varkens te slachten. Het beest kreeg dan in een schuur een tik met een ha mer op z'n kop, waarna wij, vrou wen, het dier met gewone keuken messen verder behandelden. Wij begonnen dan in de eerste plaats den kop, die voor ons kamp was be stemd, flink ruim af te snijden. Dan moest het beest verder worden opengesneden. Hoe vlugger wij dit alles deden, des te meer kans had den wij, voor onze keuken te ste len en U begrijpt wel, dat wij zon der eenïg gewetensbezwaar een groot stuk buikvet wegsneden om dat gauw onder het afval te verstop pen. Van de lever kwam ook meer in onze keuken dan in die van de jappen terecht. Na zoo'n slachterij konden we voor onze zieken en dat waren er heel veel tenminste weer eens iets extra's koken". „Was de sterfte onder de babies groot?" „Bij ons in het kamp waren niet veel babies. Er waren alleen maar vrouwen en wat grootere kinderen- In het begin werd nog wel eens 'n enkele baby geboren, doch toen was dit afgeloopen. Die kleine kin deren hadden nog nooit een blanken, man gezien en het was een roerend moment, toen de Jappen eindelijk eenige mannen naar ons kamp stuur den om ons met het allerzwaarste werk te helpen. De kinderen ver drongen zich om dien eersten man en vroegen aan hun moeders of dat nu een vader was! Op het toestem mende antwoord kregen de kinde ren onderling ruzie want ieder kind zei: „het is mijn vader." De man redde zich uit deze vreemde situatie door zich door alle kinderen maar vader te laten noemen". Stom verbaasd hebben wij dit aan gehoord. Dat zijn dingen, waar wij Nederlanders toch geen begrip van hadden. „Hoe gin<* het met de studie?" vra gen wij verder. „Slecht. Er mocht absoluut geen onderwijs worden gegeven. Ik was zelf bij het onderwijs en ik heb dit verbod natuurlijk zoo veel ik kon gesaboteerd. Het was echter zeer moeilijk les te geven, maar ik ben toch blij, dat ik dat toch nog heb kunnen doen. Mijn kinderen len leeren, ofschoon er wel enke lingen in het kamp waren, die dat deden." Het jongste dochtertje dreunt zacht voor zich uit een serie onverstaan bare, voor onze ooren vreemde klan- kèn op, maar dadelijk legt haar moeder haar het zwijgen op. „Dat is het tellen ik wil het niet meer hoor en! Na dat appèl trokken de vrouwen in optocht naar haar werk naar het land vaak, om daar te werken- Een leguber gezicht, zoo'n stoet. Tel kens weer kreeg je den indruk van een begrafenis." „En de behandeling?" „Slecht. Ofschoon ik er persoonlijk niet zoo veel last van heb gehad- Voor iederen inlander, voor eiken Jap natuurlijk cok, moesten wij in de houding staan, de handen stram langs de zij en dan maar buigen. Ik heb niet vaak gebogen, maar je liep er groot risico door. Twee dagen geen eten was al het minst erge, dat je kon overkomen. Dan waren er wt «-> D celstraffen en staan In de branden- De" Voor de loopende week zhn onder staande bonnen geldig verklaard. Bonkaarten KA, KB, KC 601: 554- 250 gram jam. 555- 1 k.g. aardappelen. A 55. ltys liter melk. B 55 en C 55. 3 liter melk. B 56- 1 k.g. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 601. 649. 250 gram jam. 650. 5 liter melk. 651. 1 k-g. aardappelen. Tabakskaarten enz. T 08. 2 rantsoenen tabaksartikelen- X 08. 1 ons chocolade of suikerw- V 08 1 ons chocolade of suïkerw- Burgerlijke stand. GEVESTIGD: A. H. Ebbers m. g-, Lindenlaan 14. Wed. H- K. Kruijs-Peters, Nieuwe- weg 58. J- Cohen m. k., Hartman- laan 102a. G- M. Vreeswijk m- g-, Heideweg 41a. H. A. v. Heukelem m. g., Heideweg 31. J. A. Boomsma m. g., Ericaweg 4b. K. Corbeij m. g., Eikenhorstweg 16. H. C. Homan m. g-, De Beaufortlaan 14. J. Ham burg m. g., Heuvelweg 24. VERTROKKEN: M. Spee m. vr., van Kerkpad N.Z. 19 naar Baarn, Bremstraat 34. Wed de zon. Gemeen zijn die Jappen." „En op zedelijk gebied?" vragen wij voorzichtig. „Voor de gevangenen goddank heel behoorlijk. Dat hoefden ze in het kamp ook niet te zoeken- Wij waren allemaal gelijk.allemaal 'n nummer. Dat waren we trouwens aan boord van de Nieuw-Amster- dam en de Almanzora ook. Maar dat moest daar wel. Bij zooveel men schen dient de regeling militairement te zijn en die regeling was boven al le lof verheven." „Wanneer hoorde U van de bevrij ding, mevrouw?" „Wij hadden het al zoo vaak ge hoord, wij geloofden er niet meer in. We zeiden: „O, is Holland weer bevrijd of: o, is de Jap weer ver slagen?". Dat we vrij waren heb- ik eigenlijk pas in Cairo gemerkt. Daar was de ontvangst overweldi gend. Hier, in IJmuiden en in Am sterdam trouwens ook. We konden het Wilhelmus niet meezingen" Hef is even stil. „Het leven wordt nu weer het leven waard. Mijn kin deren heb ik behouden mijn jon gen van twaalf (de moeder strijkt even lïefkoozend over z'n witte ha ren) een echt moedersjog, heb ik als door een wonder teruggekregen. De Japs hadden hem in 'n jongens kamp gebracht. Ja, nu wordt het weer goed. M'n man is op weg naar Holland. Ik heb hem in ruim drie jaar niet gezien" Wij zijn even beduusd. Dit naar Haag, K. Reinïerskade 99. W. C. Schijf m. g., van Kerkdwarsstraat 16 naar Utrecht, Jac. Catsstraat 9. VERHUISD IN DE GEMEENTE: N. Kuijer m. g., van P. v. d. Bre- merweg 2 naar Birktstraat 83. Wed. J. Th. Derksen-Janssen, van Nieu- weweg 114 naar Birktstraat 40. P. H. Olijslager m. vr., van Den Bliek laan 25 naar Vosseveldlaan 6a. P. J. Dekking m. vr., van Stadhouders laan 98 naar Anna Paulownalaan 4. Wed. J. H. Schröder-Roelande, van Emmalaan 3 naar Verl. Talmajaan 7. L. K. Wind m- vr., van Verl. Postweg 95 naar Luit. Koppenlaan la. C. Ruttenberg m. vr., van Veti. Talmalaan 33 naar Beukenlaan 17a. Wed. W. v. d. Schagt-Jansen m. k., van Smitsweg 9 naar Klaarwaterweg 64. ESPERANTO NIEUWS. Wist U, dat in Brazilië een wet is uitgevaardigd, waarbij het uitgeven van bladen en tijdschriften in an dere talen dan Portugees en Espe ranto verboden is? En dat een in ternationale vereeniging voor Post zegelverzamelaars is opgericht, die Esparanto als voertaal gebruikt? wordt zoo nuchter, zoo kalm ge zegd- Dan geef ik de vreemde, de flinke Hollandsche vrouw en moeder weer alles aan de gelukkige familie terüg. Direct dalen op ginds bergmeerfje," terug te vluchten, gelastte hij. „Daar zijn we veilig en Spoedig verdwenen ze in de berg- kunnen we rustig deze geheimzinnige achtige omgeving. Op een hooger streek verkennen." Spoedig daalde gelegen punt verkende Rob den om- het toestel midden op het water en trek. Zijn kijker richtte hij op de Sanders met Rob en Ouwe Daan verder gelegen besneeuwde bergtop namen op zich, den omtrek te ver- pen. „Daarginds moeten menschen kennen, gereed om bij het minste zijn," riep Rob op eens, „want ik teeken van onraad in het vliegtuig zie rook". j En hij hoorde ook wat anders, want vlak bij hem klonk een zwaar ge kraak en gestamp en toen ze in pa niek wegvluchtten, werd plots den weg versperd door een van de ge weldige groote beesten, dat dreigend naderde. Dlstributienieuws. KOFFIE EN THEE. Aanstaande Vrijdag zal een nieuwe bon voor 100 gram koffie worden aangewezen. Op 1 Februari wordt wederom een rantsoen van 50 gr. thee beschikbaar gesteld. Zooveel mogelijk wordt er naar ge streefd in het verstrékken van deze artikelen regelmaat te bereiken, maar voorshands zijn we nog zoo afhankelijk van dé grootte van den aanvoer van thee en vooral koffie, dat niet verder dan een of twee pe rioden vooruit kan worden gezien; NOG EEN TOEWIJZING VAN ROOMBOTER. Voor de periode van 20 Januari tot 2 Februari zal, behalve de gewone 250 gram boter voor kinderen van 0-4 jaar, nog 125 gram boter kunnen worden toegewezen aan personen van 4 jaar en ouder. Bovendien zullen veehouders en hun gezinsleden op hun margarine- bonnen, geldend voor deze periode boter ontvangen op de wijze, zoo als die voor 25 November j.1. ge bruikelijk was. Na 2 Febr. moeten de veehouders zoowel als de gewone consumenten van 4 jaar en ouder voorloopig weer met margarine genoegen nemen. VERLAGING AARDAPPELRANTSOEN. Het op de bonnen te verstrekken aardappelrantsoen van personen ouder dan vier jaar, wordt tijde lijk met 2 kilogram verlaagd. Plaatselijk nieuws. EXCELSIOR ZINGT VOOR DE ZIEKEN. Het is een zeer lofwaardige geste van de Soester koorvereeniging Ex celsior om bij haar concerten ook aan de zieken te denken. Werd 't Weinachts-Oratorium per radio-telefoon uitgezonden naar Zon negloren» een uitzending, die zeer goed geklaagd is, nu is Jan Bartels man en de zijnen voornemens om a.s. Vrijdagavond de patiënten van de Lichtenberg te Amersfoort eeni- ne oogenblikken muzikale afleiding en ontspanning te bezorgen. Ver schillende koren en choralen uit bo vengenoemd Oratorium zullen wor den uitgevoerd. De leden van het koor zullen om 10 voor 7 vanaf Nieuwerhoek en verder gelegen halten per bus naar Amers foort vervoerd worden. We hopen, dat de verpleegden en het verplegend personeel van den Lichtenberg een mooie avond zul len beleven en dat Excelsior blijft voortgaan op dezen weg. Excelsior is weer begonnen aan 'n nieuw werk, maar nog steeds kun nen er mannelijke leden een plaats je in het koor vinden. Ook dames zijn zeer welkom, niettegenstaande die partijen goed bezet zijn. WIJ ZIJN WEER VRIJ. Zaterdagavond presenteerde het ge zelschap „Holland" de cabaret-revue „Wij zijn weer vrij" in de goed be zette zaal van Hotel Bosch en Duin. Deze opvoering Is in alle opzichten geslaagd. Er was tempo en afwisse ling. Oom Teus vermaakte ons met z'n voordrachten en liedjes en wist als conferencier de nummers op vlotte wijze aan elkaar te binden- „The Swallows" waren in goede con ditie en de Kamiko's hadden groot succes met hun Hawaiian melodiën. Cockie Bauhuis beweegt zich op ver schillende terreinen van de klein kunst. Zij speelt accordeon en gi taar, zingt en acteert. Bijzondere vermelding verdient de imitator. Op uitstekende wijze bootste hij diver se geluiden na en in zijn tweede optreden was hij bijzonder goed met z 'n imitatie's van Oome Keesje, Jacob Hamel e.a. R.K. VOLKSPARTIJ. In de dezer dagen gehouden ver gadering van de afd. Soest van de R.K. Volkspartij werd het bestuur als volgt samengesteld: H. van Hal, voorzitter; W. Schimmel, secretaris; R. Hilhorst, penningm.; J. Hilhorst, J. Hom, G. van Klooster en P. Pos thumus. VRIJ ONVERVEERD. Dit is de titel van een film, welke met ingang van 18 Januari a.s. ge durende een week in het City thea ter alhier vertoond zal worden. Deze film geeft LI een beeld van de verrichtingen van Nederlanders in het buitenland, verschillende op namen van de Koninklijke Familie, alsmede van de invasie in Dieppe en de luchtlandingen nabij Arnhem. De opbrengst komt geheel ten goe de aan Nederlandsch Volksherstel. De bioscoopbond heeft afstand ge daan van auteurs- en bioscooprech ten, het City-theater van de entree prijzen, terwijl voor deze filmvoor stellingen ontheffing van vermake lijkheidsbelasting is verleend. U heeft nu de gelegenheid om voor een goed doel iets buitengewoons en interessants te zien. R.K. OPENBARE BIBLIOTHEEK. Na een jaar van voorbereiding en veel strubbelingen deor de tijdsom standigheden is thans de R-K. Open bare Bibliotheek geopend in het per ceel Steenhoffstraat hoek Dalweg» Als genoodigden waren aanwezig de Zeer eer w. heeren Pastoors W. Voss en R. Lommerse, terwijl pastoor A. G. Smit bericht van verhindering had gestuurd. Ook waren aanwezig Burgemeester Des Tombe, de Ge meentesecretaris, de wethouders, de kapelaans der parochies, alsmede Dr. Rupert en echtgenoote. Voorzitter J. Koelman hield een openingsrede, waarin de geschiede nis van het ontstaan der R.K. Biblio theek werd geschetst. Daarna sprak Pastoor Voss een kort woord, waar in hij vooral het initiatief prees van de K.A. van Soest, die den eersten stoot tot dit cultureel werk heeft gegeven. De Burgemeester wenschte het be stuur geluk en wees op het groote cultureele belang voor de heele ge meenschap, dat door de oprichting van deze bibliotheek gediend wordt» Verder spraken nog de Gemeente secretaris, de heer J. Batenburg en Dr. Rupert, waarna de directrice een uitleg gaf van het systeem volgens hetwelk deze bibliotheek was opge bouwd. Alle aanwezigen waren vol lof over de mooie en practische inrichting. Soest is een pracht instelling rijker geworden. Voetbal. S.E.C. heeft de eerste helft van de competitie met een overwinning be sloten. Zij heeft nu 8 wedstrijden gespeeld, waaruit 15 winstpunten werden behaald met het fraaie doel- gemïddelde van 35-7. De strijd, welke Zondag te Laren tegen L.V.V. plaats vond, is niet van de mooisten geweest, daar de zeer sterke wind veel afbreuk aan het spel deed en een behoorlijke bal controle zeer moeilijk maakte. S.E.C. had de eerste speelhelft het voordeel van den wind en vanaf 't beginsïgnaal tot aan de rust heeft het I.arendoel aan een zwaren druk van de steeds weder terugkeerende S.E.C.-aanvallen bloot gestaart. Reeds direct na het begin laste de rechtsbuiten Klompenhouwer een fraai hard diagonaal schot, dat ra kelings over de doellat scheerde, terwijl even later de L.V.V. doel man een hard schot van denzelfden speler nog net over de lat kon stom pen. De L-V.V. achterspelers speel den intusschen een prima partijtje voetbal en daardoor kreeg het S.E.C. binnentrio vrijwel geen kans langs hen te komen. Na een kwartier spelen krijgt mid- voor Reijerse echter plotseling de bal vlij; hij lost direct een hard schot langs den grond en juist naast den paal verdwijnt de bal in 't net. (0-1). S.E.C. blijft aanvallen; verscheide ne hoekschoppen op het L.V.V. doel hebben geen succes. De S.E.C- voorhoede verzuimt van den har den wind te profïteeren; inplaats van te schieten tracht zij met kort spel de sterk spelende L.V.V. ach terhoede te passeeren, hetwelk juist C. Wallenburg, Nïeuwe- weg 114, vrqagt flinke bediende, van 14-17 jaar. Goed loon. Ook meisje voor de huishoud, gevraagd. ZIG-ZAG NAAIMACHINE (trap of elecfrisch) te koop gevraagd. Br m- prijsopgave no. 529 bu reau van dit blad. damesfiets met massieve banden te koop aangeb., in goeden staat. Middelveld, Laan straat 12, Baarn. aankomend kantoorbediende gevraagd, kunnende ty pen. Br. no. 530 bur. a- flinke hulp in de huish. gevr. in kl. Sez., gen. alle werkz.he- den te verrichten, ook koken. Soest-Zuid. Br. no. 525 bureau dezes. WONINGRUIL. Vrijst. huis te Badhoe vedorp (5 kam. enz.), f25.p- m., tegen wo ning te Soest. Br. no- 526 bur. dezes. Dame, gepens., vraagt v. doorloopend gestoff» KAMER net stookgel-, zonder pension. Br. no. 527 bu reau van dit blad. DAMES. Heeft U wol? Wij breien voor U alle gewenschte modellen naar eigen ontwerp; keurig en bil lijk; met 14 d. wacht tijd. Tevens een werk ster gevraagd. F- v. d» Schoot, Braamweg 25. WELK MEISJE wil voor dag en nacht bejaarde dame in Bus- sum helpen met huish» bezigheden? Inl. te ver krijgen Eigendomweg 16. HANDENARBEID Gëdipl. onderw. heeft nog eenige uren beschik baar voor lessen in kar- tonnage, boetseeren en leerbewerking aan kind. en volw. W. C. J. de Vries, Heideweg 3. AANM AAKHOUT. te koop. v. d» Brink, Beetzlaan 9. WONINGRUIL. Vrij huis te Badhoeve dorp (5 kamers, badka mer enz.), huur f30.- p. m., tegen woning te Soest. Br. no. 531 bur. d« WONINIGRUIL HEEMSTEDE. Aangeb. vrij huis (ka mer ensuite, keuk., kel der, voor- en achter tuin; boven 2 gr. slaap- k., kl. kamer, badkam., voor woning in Soest of Baarn. Te bevr. Laan v. Rozenburg 28, Heem stede. NET R.K» KOSTHUIS (geen beroeps) gezocht bij juffrouw alleen of klein gezin. In bezit v. eigen bed. Omg. Soest- Zuïd. Br. no. 528 bu reau van dit blad. Mevrouw des Tombe, Soesterbergschestr. 111, zoekt een MEISJE voor den dag of dag en nacht, zelfstandig kun nende werken en koken- Liefst boven 20 jaar. TE KOOP WOON-WINKELHUIS met daarin gevestigde sigarenzaak, prachtige stand, te Soest, f 16500.- Inl. J. Pilot, Arch., Mak., Torenstraat 11, Soest. FLINKE WERKSTER gevr. voor enkele heele of halve dagen per week. Fresco-fabriek, Eigendomweg 102. NET MEISJE gevr. voor dag en nacht. A. P hoef, Laanstraa WITTE LEGHC te koop. Ooi kippen verkrijg Blieklaan 67. NET MEISJE gevraagd voor halve dagen. Laan, Braamwe BRANDHOUT te koop gevr., j of per M3. Br. opg. Mercurïu: Hilversum. FLINKE BEDII gevraagd voor winkel werk en WWKELJUFFP boven 20 j., in werkzaam gewei loon. Aanb. 's na 6 uur. J. Zijls Laanstraat 101,

Soester Courant | 1946 | | pagina 3