ONS ARME NEDERLAND. UIT EIGEN HUIS. SOESTER COURANT 22e Jaargang - No. 7 Abonnementsprijs f 1.50 p. kw. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 -^Glro 126156 Vrijdag 25 Januari 1946 Verschijnt 2 maal per week We hebben er nog geen duidelijk besef van. hoe arm wij eigenlijk zijn en wij zijn er geenszins voldoende van doordrongen, wat dit arm-zijn voor de geheele bevolking beteekent. Laten we een paar feiten noemen om dit duidelijk te maken. Vele dorpen en steden zijn verwoest- Dat beteekent verlies van huizen, dus verarming voor den huiseige naar: derving van huur. Duizenden bewoners zagen hun inboedels te loor gaan. Ook daar: verarming. De Nederlandsche Spoorwegen ge ven ondanks de intensiteit waarme de men hier aan het werk is gegaan, mede een troosteloos beeld: spoor bruggen werden opgeblazen, 90 pro cent van de goederenwagens ging verloren, over geheele trajecten werd de rails weggehaald, stations gebouwen zijn vernietigd of bescha digd. Van onze handelsvloot, eens onze trots, onze glorie en onze welvaart, zijn vele schepen in den strijd ter zee gebleven en nu moe ten we het grootste gedeelte van dit vervoer door anderen laten ver richten. Verarming: groote deelen van het land zijn door het water of door landmijnen onbruikbaar ge worden: Walcheren, de Wieringer- meer, de Betuwe. Wel is hier en daar reeds veel leed en ongemak verholpen, maar dat wil niet zeggen, dat hierdoor minder verarming is ontstaan. Over de geheele inlie is ons volk verarmd. Ondergoed, bovenkleeding, schoeisel ontbreekt bij vrijwel iede re groep der bevolking. Deze enkele grepen geven reeds 'n beeld van de volstrekte verarming, van een armoede, die wij bij even nadenken toegeven, doch waarvan wij, dat is 't geheele Nederlandsche volk, toch niet voldoende zijn door drongen. Het gevolg daarvan is, dat wij ook niet bereid zijn, die armoede te dra gen, maar bovenal: we bezitten daar door niet den geestelijken rijkdom ons er doorheen te slaan en er zoo doende weer bovenop te komen. We moeten breeder en ruimer in ons denken worden. We moeten leeren beseffen, dat we als bevolking nauw met elkaar zijn verbonden en dat allen van allen afhankelijk zijn. En daar mankeert nog heel veel aan! Lazen we niet dag aan dag, dat de doktoren niet in staat waren hun belangrijke werk te verrichten om dat er vcor hen een volslagen gebrek was aan auto's en motorfietsen? En hoevelen rijden niet met een door drogredenen verkregen rijvergun ning? Aan onnoodïge uitstapjes per motor of auto gaan groote hoeveel heden benzine en olie verloren, die slechts kunnen worden verkregen tegen overhandiging van deviezen» Ja, het is wel gemakkelijk, als de wagen er toch is, vrouw of verloofde even naar den trein, naar schouw burg of bioscoop te brengen. Moei lijker, doch tevens karaktervoller is het, de aan de gemeenschap toebe- hoorende eigendommen niet te eigen bate aan te wenden. Breeder ruimer denken. Het mocht wat! Voor een bepaald bedrijf in de le vensmiddelenvoorziening waren schoenen beschikbaar gesteld. Veer tig procent van het personeel kon worden geholpen. Nu waren er twee voorstellen over de wijze van ver deeling: een loterij of de schoenen uitreiken aan de menschen, die de ze het hardst noodig hadden. He laas, de loterij werd algemeen aan vaard. Nu bedoelen we geenszins te zeggen, dat het met die loterij niet eerlijk is gegaan. In de verste verte niet. Maar loten is in dit ge val niet karaktervol. Als we zelf nog een paar bruikbare schoenen aan onze voeten hebben, moeten wij het kunnen verdragen, dat een col lega, die harder dan wij schoenen noodig heeft, een paar krijgt en dat wij er zonder loterij er naast staan. We krijgen al een aardig rantsoen Rhodesïa-sigaretten, maar.genoe gen nemen we er eigenlijk niet meer mee. We hebben liever Player of Craven A. Edoch: die zucht naar Engelsche „heipalen" kost deviezen, waarvoor nuttiger dingen kunnen worden gekocht. Er zijn nog tal van voorbeelden te noemen waar uit blijkt, dat we nog klein en be neren denken. En toch ligt in een ruimer en breeder standpunt dat wij, ook in kleinigheden innemen de geestelijke wedergeboorte van ons volk. Als we ertoe bereid zijn in alle op zichten mede te werken aan de taak, ons schoone Nederland weer op te bouwen, als wij onze per soonlijke voordeelen kunnen opge ven ten bate van het algemeen wel zijn. dan zullen we er ook toe in staat zijn de armoede van vandaag te helpen dragen om aldus zoo de rijkdommen van straks voor allen te verkrijgen. En als wij de waarachtigheid van zulk een bereidverklaring onderken nen, laat ons dan nog vandaag be ginnen ernaar te leven. Dan zal het, ondanks onze armoede „waarachtig wel gaan"! Distributienieuws. UITREIKING BONKAARTEN. In het tijdvak van 28 tot en met 11 Februari zullen uitgereikt worden: Bonkaarten KA 603, KB 603, KC 603, KD 603 en KE 603, tegen inname van bon 24 der desbetreffende inlegvel len. De Tweede Distributiestamkaart of Noodstamkaart en het inlegvel GA tot en met GE 508 dienen te worden medegebracht. De uitreiking zal plaats vinden te Soest, in het uitreikingslokaal, Van Weedestraat 3 en te Soesterberg in café ,,'t Centrum", Rademakerstraat 6 en wel als volgt: Soest. Voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A t.m. B op Maandag 28 en Dinsdag 29 Januari. C t.m. D op Woensdag 30 Januari- E t.m. G op Donderdag 31 Januari. H t-m. I op Vrijdag 1 Februari- J t.m. K op Maandag 4 Februari. L t.m. M op Dinsdag 5 Februari. N t.m. R op Woensdag 6 Februari. S t.m. T op Donderdag 7 Februari- U t.m. Z op Vrijdag 8 Februari. Eiken dag van 9-12 en 1.30-4 uur. Soesterberg. A t.m. Z op Maandag 11 Februari van 10-2 uur. Teneinde de uitreiking zoo vlot mo gelijk te doen verloopen, wordt een ieder verzocht op den aangewezen dag te komen. Uitsluitend personen van 18 jaar en ouder kunnen zich op boven staande adressen vervoegen voor het in ontvangst nemen van bonkaarten. Slechts op inlegvellen met het Dis- tributiekringnummer 446 mogen bon kaarten worden uitgereikt. Een uit zondering hierop kan worden ge maakt voor personen, die tijdelijk hier ter plaatse verblijven en niet naar hun woonplaats mogen teriig- keeren. RIJWIELEN EN BANDEN. Aanvraagformulieren voor rijwiel banden kunnen in het vervolg wor den ingediend tusschen den ien en lOen van elke maand. Ook voor rijwielen kunnen tusschen den len en lOen van elke maand aan vragen worden ingediend, echter met inachtneming van de hiervoor gel dende beperkende bepalingen, zoo als gepubliceerd op 12 December '45. Voor transportbanden kunnen nog geen aanvragen worden ingediend. KLOMPEN. Gedurende het tijdvak van 28 Ja nuari tot en met 2 Febr. 1946 kunnen klompen worden aangevraagd voor arbeiders ïn chemische wasscherijen, slagers, die zelf slachter zijn en sto kers. Formulieren hiervoor kunnen worden afgehaald aan het distribu- tiekantoor, loket 4. Plaatselijk nieuws. HARDRIJDEN OP DE SCHAATS. Vrijdag werd een onderlinge wed strijd hardrijden op de schaats ge houden tusschen de leerlingen der Muloschool aan de Middelwijkstraat. Eenïge prijzen waren beschikbaar gesteld, welke als volgt aan de win naars werden uitgereikt. Groep 1. Meisjes 14-16 jaar: Ie pr- Ellen Scheffer. 2e pr. Joke Was- sink. 3e pr. Ineke van Ieperen. Groep 2. Meisjes 12-13 jaar. Ie pr- Willy de Man. 2e pr- Riek Radstok. 3e pr. Lenie van de Baan. Groep 3. Jongens 15-17 jaar. Ie pr- Dolf Dekking, 2e pr. Tonny Steglie- 3e pr. Bas Verspuij. Groep 4. Jongens 12-14 jaar. Ie pr- Bertus Phernambucq. 2e pr. Karei Monsjou. 3c pr Wolter Hofstede- Na afloop bracht de voorzitter der oudercommïssie dank aan het be stuur van Soest-Vooruit, voor het beschikbaar stellen der baan, als mede aan de leerkrachten voor hun medewerking. TASCH ONTRUKT. Mevr. C. W. K., die in de avonduren de Soesterbergschestraat nabij de Eikenlaan passeerde, werd haar tasch ontrukt door een onbekend persoon, die daarna op zijn rijwiel in de duisternis verdween. GEOPENDE APOTHEEK. Zondag 27 Januari a.s. is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsche straat 8. bij de commissie werd betrokken» Eigenaardig is ook. dat Engeland te zelfdertijd. hetzelfde doet en den Engelschen ambassadeur te Moskou, Sir Archibald Clark Kerr opdracht gaf naar Batavia te gaan om te zien, welk advies en welke hulp hij kan bieden. Engeland wenscht het Indo nesische probleem, dat 'bijna dage lijks menschenlevens kost (ook En gelsche) zoo spoedig mogelijk tq zien opgelost een wensch, die alle Nederlanders, zonder méér, volkomen zullen onderschrijven. Wat Seys Inquart in Nederland uit haalde, werd te Neurenberg belicht. Een paar staaltjes slechts: dadelijk' na de bezetting een deportatiepro gram ontwerpen; talrijke bibliothe ken en archieven geroofd; de medi sche uitrusting van Leidensche en Utrechfsclie Universiteiten naar Duitschland overgebracht; ons 50 mïllioen gulden per jaar afgestolen als vrijwillige bijdrage tot den «strijd tegen het Communisme, waarbij dit heer nog verzekerde, menschelijk te zijn, omdat „wij onze tegenstanders niet kwellen, maar vastbesloten zijn, hen uit den weg te ruimen". Over dat „niet kwellen" zullen wij ver der het zwijgen maar toedoen. Al les wat men over Seys verder schrijft iszonde van het papier! Er gingen geruchten, daf Hilversum de 415 meter golf goeden dag zou moeten zeggen en dat Rusland in den vervolge deze golf zou gebrui ken. Gelukkig was dit gerucht. een gerucht, al werd er al over het ^verkwanselen" van deze golfleng te gesproken. Gelukkig, want af scheid nemen is altijd een beetje en soms heel veel pijnlijk. Her rijzend Nederland heeft Zaterdag voor het laatst uitgezonden en wie dezen afscheidsavond aan zijn ra diotoestel heeft meegemaakt, heeft met ons gevoeld, daf hef afscheid zwaar was. Een der sprekers herin nerde aan den „Einhovensche tijd"* Het is lang niet algemeen bekend, dat de zender voor Herrijzend Ne derland bij Philips, onder het oog der Duitschers werd gemaakt. Da delijk na de bevrijding van Eindho ven ging de zender in het Onfspan- ningsgebouw aan het werk, terwijl op drie kilometer afstand de vijand nog in actie was en de vijandelijke, vliegtuigen en granaten over de pri mitief ingerichte studio vlogen. Minister Van der Leeuw had in het praatje op de brug, een avond tevo ren reeds een en ander over de groo te verandering en haar voorgeschie denis verteld. De oude radio-klan ken: Avro, K.R.O., N.C.R.V en Va- ra komen sinds Zondag weer door den luidspreker, thans via de Stich ting Radio Nederland in Overgangs tijd onze huiskamers binnen. Velen maken zich weer heerlijk druk over het voor en tegen van de nieuwe regeling er wordt door sommi gen om een Nationalen Omroep ge vraagd, doch de taak van deze Stichting, de naam zegt het al, zal slechts tijdelijk zijn en de echte Volksvertegenwoordiging zal zich binnen betrekkelijk korten tijd ook over de radio kunnen uitspreken. De regeering heeft ernaar gestreefd, het een ieder naar den zin te maken en dat ïs altijd een beetje moeilijk. Het toekomstige radio-debat zal in de nieuwe kamer misschien meer monden openen dan de zuivering, die verleden week in de Kamer werdi besproken. Welgeteld hebben daar 20 leden het woord over gevoerd en van alle kanten werd deze „bran dende kwestie" belicht. Ook over Indonesië werd in de Tweede Kamer zwaar geboomd. Een motie Van Poll werd aangenomen, den wensch uitsprekende, dat de regeering zal' bevorderen, dat ten spoedigste een door en uit de beide Kamers der Staten-Generaal benoemde commis sie naar Nederlandsch-Indië zal worden afgevaardigd. Dit verzoek aan de regeering heeft ïn Indië groote verbazing en.mis verstand gewekt, hetgeen door eenï ge sprekers in de Kamer reeds werd voorspeld. Sjarir verklaarde zelfs* dat het als een bominslag werkte» Dit beteekent, zeïde hij, dat het par lement dr. Van Mook niet vertrouwt en dat het aannemen van de motie een lastige situatie doet ontstaan en de onderhandelingen zal bemoeilij ken. Het is niet duidelijk, hoe dat mogelijk is. Waarom zou de Staten! Generaal indien zij daar behoefte toe gevoelt, zich niet mogen laten voorlichten door eigen, daartoe aan gewezen menschen? Dr, Van Mook, die op weg naar Indië eerst ernstig ziek was, doch zijn reis hersteld kon voortzetten, behoeft zich van de „pottenkijkers" niets aan te trek ken, gesteld, dat ze zouden komen. Want het eigenaardige van de motie is, dat zij in de Tweede Kamer werd aangenomen en dat ook de Eerste Kamer die er niets van wist Vervolg 3e kolom onder aan.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1