r Na vier maanden vrede. m Geldige bonnen. Burgerlijke stand. ROB DE AVONTURIER Hoe 't bij de buren gaat. Plaatselijk nieuws. Wij laten hier de meening van Voor de periode van 20 Januari tot HET WERD STEEDS SLECHTER. Aan een particulieren brief, geschre ven eind December te Tjïmahi, Java, ontleenen wij het volgende: Zoo omstreeks 20 Augustus 1945 bleek dan de zaak afgeloopen. De poorten der kampen werden open gezet en wij mochten ons buiten het kamp bewegen. Alles was zeer rus tig. Op de markt van Tjimahï kon je van alles koopen: groenten, vruch ten, eieren specerijen, uien, potloo- den, papier, vetten enfin alles waar je maar zin in had en wat je zoo lang had moeten ontberen. Met het zeer verbeterde kampeten maakte een en ander dat wij zienderoogen dikker werden. Ik ben toch zeker al weer 20 k.g. in gewicht toegeno men. Al ras stapten verscheidene mannen in den trein om eens elders pools hoogte te nemen. Zoo verschenen er hier en daar mannen in de vrou wenkampen. Toen dat goed bleek te gaan. werd de stroom steeds groo- ter, maar zelf kon ik, door een ge blesseerden voet eerst 20 September naar Meester Cornelis vertrekken. (De vrouw en dochters van den briefschrijver vertoefden, daar in een kamp. Red.) De reis was niet gemakkelijk: 9 uur wat vroeger 2 uur kostte. De In landers waar je mee in aanraking kwam, bleken heel gewoon en be leefd. Zooals vroeger. Wat wel op viel was, dat overal reclame werd gemaakt voor „Indonesia Merdeka", een vrij Indonesië. Langzamerhand kwamen er berich ten door van mannen, die werden lastig gevallen, van schieten hier en schieten daar. Op de lijn Tjimahi- Batavia en Tjimahi-Buitenzorg, was het niet veilig meer. Hollanders wer den er uit den trein gehaald, gemo lesteerd en hier en daar zelfs afge maakt. Om kort te gaan: de kamper werden gesloten reizen werd ver boden en er was voorloopig geep' sprake van, dat mijn vrouw naar Tjimahi zou komen, waar ik na het bezoek aan Mr. C. weer verbleef- De Rapwi probeerde wagons te krij gen voor transport van vrouwen, die dan onder Engelsche bewaking zou den meerijden in de gewone trei nen. Dat lukte een paar maal en met een van die transporten kwam mijn vrouw en dochters mee- Als de trein ergens stopte, sprong de bewaking op de perrons en.nam eiken inlander op de korrel tot del trein weer vertrok. Nadat de schrijver heeft verteld, hoe sober de kazernekamer voor het gezin werd ingericht, gaat hij verder OVER DE VOEDSELVOORZIENING. Toen m'n vrouw hier pas was, kon den we hier nog van alles koopen op het gebied van eten. De inlanders hebben echter allen toevoer van versch vleesch, groenten en vruch ten stop gezet. We krijgen nu alleen brood (tot nog toe veel) en rijst met bouillon van blikken vleesch. Het is een vrij saai menu. Van de1 distributie krijgen we nog eens in in de veertien dagen lucifers, siga retten een soort margarine, suiker en zeep. Sporadisch komt er nog pindakaas, port, arak, wishky, pe per, meel en blikken vleesch. Wat we van de distributie krijgen, is zoo nu en dan voldoende voor enkele dagen. In het begin kwamen de ver- koopers in het kamp langs de deur met eieren, koek en tomaten. Het was mogelijk spek en worst te koo pen bij kilo's tegen f 50.per k.g- Zoo was het ontbijt en het middag maal weelderig te noemen. ZWARTE PRIJZEN. Toen de kampen open gingen, kre gen wij onze kleeren terug, die prompt aan inlanders en chineezen werden verkocht om aan geld te komen. Want geld had toen nie mand meer. Een Japansch hemd bracht f30.— op. Japansche guldens. Daarvoor kon je dan koopen (al les in Japansche guldens) eieren fl.- per stuk; tomaten: 15 tot 75 cent per stuk; uien: fl.per ons; Sin terklaasjes 8 cent per stuk; pisang: 10 cent per stuk; lucifers: fl.a f 1.50 per doosje; koffie: f 1.20 per ons enz. Het verkoopen van klee ren was al gauw niet meer noodig. daar we geld van de Rapwi kregen, ook Japansch geld. Nu elke gele genheid tot koopen is opgehouden, hebben we aan dat geld niet veel- Ik loop met een kleine duizend gul den in mijn zak en ik verdien er dagelijks nog drie bij. Sinds mijn reis naar Batavia is er wat buiten de kampen veranderd 1 Doordat na den oorlog niet direct een groote troepenmacht Java (of Indië) kwam bezetten, kregen de In- landsche extremisten gelegenheid, zich te organiseeren. Dat gebeurde dikwijls onder leiding van Jappen, die hun wapens aan hen overgaven: geweren, kanonnen, mortieren, tanks enz. Gelukkig geen vliegtuigen. Die extremisten begonnen met kleine relletjes, maar naar mate hun aan tal steeg, werden ze meer brani. In de buurt van Bandoeng en Tji mahi treden ze op in groepen van 250 man. Velen hebben revolvers en geweren, sommigen karabijn-mitrail leurs en ook wel gewone mitrailleurs. Overdag doen ze weinig, al komt dat toch hier en daar wel voor. Hun actie begint des avonds, als het don ker wordt. Wij hebben van die actie eenmaal een proefje gehad. Er was voor ou dere jongens en meisjes binnen het kamp een gezellig avondje georga niseerd. Om negen uur 's avonds werd medegedeeld rustig naar huis te gaan, omdat er een aanval zou worden gedaan door extremisten, op de bakkerij, die buiten het kamp, doch binnen de beschermde zone ligt. Des nachts, zoo om een uur of twee, begon het lieve leven. Eerst hier en daar een knal en van liever lede salvo's van geweervuur, gera tel van mitrailleurs, zware knallen van handgranaten. De menschen uit de randgebouwen vluchtten het kamp dieper in, bang voor geweer- en mitrailleurkogels. Een heele buurt, buiten het kamp, doch binnen de beschermde zone ge legen kwam diep in den nacht nog het kamp binnen gevlucht, in nacht- kleeding en met dekens en kussens. Zoo'n nachtje is niet leuk, als je bedenkt, dat elders in Mïdden-Java de druk zoo zwaar werd, dat de Gurkha-verdedïging niet in staat bleek, de wilden tegen te houden, die dan binnen drongen en aan het moorden sloegen. Wij mannen, krij gen geen wapens, als het dus ooit zoo ver zou komen, kun je je la ten afslachten. Laten wij met deze pessimistische uitlating besluiting. Verbeteringen zullen ook daar spoedig komen. den boer volgen over de maand Januari. Brengt Januari ons strenge vor:' Dan lijden wij 's zomers geen of dorst- Januari zonder cneeitw net veel regen Brengt den boer geen zegen. Geeft Januari een sneeuwtapijt Dan zijn we gauw den winter kwijt. Als 't in Louwmaand mistig is Wordt de Lentemaand heel frisch. Als in Januari de vorst niet komen wil Verschijnt ze stellig in April. Is Januari te warm, Dat dan de hemel zich erbarm'. Als wij deze voorspellingen uit de oude doos mogen gelooven, dan. staan wij er niet slacht op. Apropos: heeft al weer nieuwe kolen of stookt u nog van den ouden voor raad?- - GEBOREN: Willem Anthonius Maria, z. v. W- Grift en G. R. Kok. Wilhelmina Ma ria, d. v. H. P. v. d- Bremer en G. de Ruiter. Lodewijk Cornelis Wil helmus Maria, z. v. C. M. Vrees wijk en W. A. J. Smulders. Lammert Johan, z. v. L. v. d- Horst en J- Houtappels. Antonia Bernardina, d. v. R. J- v. Lierop en C. M Vos- Emma, d. v. J. Bunt en M. A- Hof man. ONDERTROUWD: A Hellinga, 73 jr. en C. Klootwijk, 66 jr- F. W- M. Ar nol dus, 25 jr- en J. van Boeijen, 29 jr. C. v. Dijk, 33 jr. en A. Spruit, 24 jr. J. W. Leer touwer. 23 jr. en H. Jongsten, 25 jr- F. Schakelaar, 32 jr. en W. van Gar deren, 25 jr. GEHUWD: B. de Rooïj, 31 jr. en P. Breeuwsma, 33 jr. G. M.« v. Herwaarden, 24 jr- en J. A. A. Prinsen, 20 jr. H- O- Borste, 22 jr. en E. v. Straten, 19 jr- OVERLEDEN: Cornelïa Blok, 25 jr. ongeh. Hen- drika A. Lepoutre, 31 jr., ongeh- Franciscus L. v. Amersfoort, 2 jr- Gerritje van Manen. 60 jr., ongeh. Catharina C. Brandenburg, 81 jr., wed. v. P. Brandenburg. Gerrit v. d. Wilt, 53 jr., geh. m. B. J de Groot- GEVESTIGD: P. de Vries m. g., Stadhouderslaan 35. P- H. R. Daatselaar m- g-, Mid delwijkstraat 25. J. G. Le Jeune m- vr., Hartmanlaan 76. F. Diekstra- Vos, Schoolstraat 13. E. H. v. d- Meent, van Weedestraat 7. Wed. W- J. Roelofs-v. Elden, Heideweg 86- P. J. Smit m. g-, Heuvelweg 44. J- A v. Duijvendijk m. g., Hartman laan 90. J- W- Novel m. g., Konin- ginnelaan 10- D. A. P. v. Aken m- g., Birktstraat 28a. Wed- J. M. van en met 2 Februari zijn de navolgen de bonnen geldig verklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 602: 725. 250 gram jam. 726. 100 gram koffie. 727. pl-m. 112 gram huishoudzeep. 728. 250 gram zachte zeep. B 69. 1 k.g. aardappelen. B 70, C 70. 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 602: A 02 melk. IV2 liter melk B 02, C 02 melk. 3 liter melk. 002 aardappelen. 1 k.g. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 602: 825. 250 gram jam. 826. 1 ei. 827. pl.m. 112 gram huishoudzeep. 828. 250 gram zachte zeep. Bonkaarten LD, LE 602: D 02, E 02 melk. 5 liter melk. 502 aardappelen. 1 k.g. aardappelen- Tabakskaarten enz. T 10. 2 rantsoenen rook- of schag- tabak (geen sigarett. of sigaren). V 10. 100 gr. chocolade of suikerw. X 10. 100 gr. chocolade of suikerw- De eieren op de bonnen B 70, C 70 en 826 zijn verkrijgbaar bij 'n detail list, die gewoon is eieren op rant soenbonnen voor zieken te verkoo pen. Kwawegen-van Hal m. k., Juliana- laan 75. J. Beckering Vinckers, Bar- tolottilaan 49. Wed, J. Langenegger- Rietveld m. k.. Bosstraat 14. C. Wol- fert m. k., Van Weedestraat 49. B. J. Nijhof m. g., Buntweg 22. A. v- d. Broek m. g., Dorresteinweg 29' Wed. T. v. Drie-Burgwal m. k., Beetzlaan 102. C. M. J. Dijkman-V. Osselen, Schoutenkampweg 47. C. v. d. Schoor m. g., Dorresteinweg 42- Wed. M. v. d. Kamp-v. Klooster, Koninginnelaan 71. A. Aalten m. g., Gen. Winkelmanstraat 82. Wed. W* M. Dekker-Wijdeveld, Hellingweg 4- H. P. M. Stuart m. k., Buntweg 14- W. I. van Arnhem m- g., Rembrandt- laan 6. VERTROKKEN: G. Bouwes m. k., van De Beaufort- laan 14 naar Almelo, Anjellerstraat 66. Wed. N. J. Taselaar-Stolk, van Pr. Bernhardlaan 17 naar Delft, Pa- penstraat 20. W. J. Musch m. vr., van Burg. Grothestraat 69a naar Apeldoorn, Hoofdweg 58. J. Pran ger m. g., van Dorresteinweg 42 naar Gouda, Vossenburchkade 23. P. B- de Goede m. vr„ van Beethovenlaan 16 naar Utrecht, Concordiastraat 57. A. A. Gelpke m. vr., van Juüanalaan 47 naar Den Haag, Kranenburgerweg 16. Wed. S. v. d. Molen-v- Lonkhui huizen, van Gallenkamppelsweg 2 naar Dirkshorn N-H. B 52- VERHUISD IN DE GEMEENTE: G. Koelewijn m. g., van A. Paulowna- laan 12 naar Emmalaan 3. G. Wi- chers, van Nieuweweg 102 naar Eigendomweg 85. D. Barnat, van Parklaan 1 naar Hartweg 36. M- Groeneveld, van Schoolstraat 9 naar De Beaufortlaan 14. Het was niet mogelijk om haar weer terug te vinden en zonder de kleine vreemdelinge, die wellicht waarde volle inlichtingen had kunnen ver strekken, werd de vlucht voortgezet. Plotseling uitte de professor, die met een scherpe kijker het terrein verkende, een kreet. Daar beneden werden teekens ge geven. Direct daalde het toestel en verstomd van verbazing tuurden de vliegers omlaag. Want in dit vreem de land, waar blijkbaar nog voorhis torische monsters voorkwamen, stond midden in het oerwoud, aar. de oever van een rivier, een moderne tank. En vanuit dit voertuig werd ijverig met een helm gewuifd. Reeds daalde de machine op het wa ter en haastte men zich naar de plek, waar de auto zich bevond- Drie mannen begroetten hun redders met een luid hoera en spoedig vertelden ze wie ze waren en wat ze in hun vreemde voertuig in dit onherberg zame oord uitvoerden. Aan de Organisatie der Vereenigde Volken, aan de organisatie van vre de, veiligheid en samenwerking dus, werd in de afgeloopen week verder gewerkt.practisch werk werd er verricht. Het technische apparaat wordt nu opgebouwd en dat dit niet in een handomdraaien geschiedt, behoeft geen betoog. In alle toonaarden is te Londen ver zekerd, dat de landen het best met de U-N.O. voor hebben en dat zij ernaar zullen streven de samenwer king met anderen te bevorderen en na te streven. Italië wil ook zoo spoedig mogelijk tot de U-N.O. als lid toetreden en het heeft daartoe telegrafisch den wensch te kennen gegeven. Iran heeft zijn moeilijkheden bij den Veiligheidsraad ingediend, doch daar deze aangelegenheid ten opzich te van Rusland nogal lastig is te be handelen heeft het aftreden van den Iranschen eersten minister de hoop gewekt, dat dit geschil nu recht streeks met Rusland kan worden behandeld. De Oekraine heeft gevraagd het? Indonesische probleem voor den Veiligheidsraad te brengen en Rus land verzocht de situatie in Grie kenland, waar weer eens een bur geroorlog is uitgebroken, door den Raad te doen onderzoeken. Er is voor de U-N.O. wel werk aan den winkel. Werk is er in Amerika ook.om stakingen te bemiddelen. Want in Amerika is een nieuw record geves tigd. Men beleeft er thans de groot ste staking, die er ooit is uitgebro ken. Zij omvat meer dan ander half millïoen man, 200.000 uit de elec- trische industrie, 263.000 uit de vleeschindustrie, 175.000 van de Ge neral Motors enz. Meer dan 1300 fabrieken zijn er stil gelegd. De werkers vechten nu voor een loons- verhoogïng van 30 procent. Ter voorkoming van groote moei lijkheden in de vleeschvoorziening is de geheele vleeschindustrie reeds onder beheer der regeering gesteld, terwijl president Trumann overweegt dezelfde maatregelen te treffen voor de staalindustrie- In zijn boodschap aan het Congres heeft president Truman gewezen op het gevaar dier groote stakingen; hij wees ook op de gevaren voor inflatie en een ongebreidelde haus se op de effectenbeurzen. Nochtans is hij zelf voorstander van aanzien lijke loonsverhoogingen- Bij zijn boodschap werd de begrooting tot een bedrag van 36 milliard dollar aangeboden. Voor het eerst sinds 1930 zouden in 1947 de nationale schulden niet stijgen aldus de presi dent, die verzekerde, dat voor de samenwerking der wereld Amerika milliarden dollars over had (wilde offeren). Te Neurenberg werd weer eens over Göring een boekje opengedaan. Hij bekende dat iedereen trou wens al wist dat in 1933 de Rijks dag niet door de Communisten in brand was gestoken, doch dat de ze bewering, op bevel van Hitier reeds een uur nadat de brand was „ontdekt", dus voor er van eenig onderzoek sprake kon zijn geweest, voor de propaganda in den strijd tegen het communisme, werd gege ven. Bij het groote proces werd te vens medegedeeld, hoeveel er uit ons land werd geroofd. Te veel om op te noemen en wij doen dan ook maar een greep: eind 1943 had den de heeren 600.000 varkens, 275.000 koeien, 30.000 ton vleesch in blik naar Duitschland overgebracht- Voor 300 millioen gulden werd aan landbouw- en veeteeltproducten ge roofd. Is het een wonder, dat wij honger hadden? Bij het voedsel bleef het niet. Van de 37 Diesseltreinstellen gingen er 36 naar Moffrika, 1466 van de 1950 personenrijtuigen der spoor wegen, 28.950 van de 30.000 goede renwagons, 56 procent der locomo tieven. - - het reed alles Duitschland in om niet meer terug te komen! 600 duizend radiotoestellen en 1 milli oen fietsen verdwenen enzoovoorts enzoovoorts. Aangetipt mag ook wel worden, dat er te Neurenberg cijfers worden ge noemd, in verband met de personen, die door de Nazi's ter dood werden gebracht. In Frankrijk 250.000, Lu xemburg 1000, Denemarken en Noor wegen 5000, Nederland 120.000, België 37.000. Als men deze getallen leest, is men er verwonderd over, dat het proces nog maar rustig voort duurt. Dat de rechters niet zeggen: wij hebben er genoeg van. NOG EENS DE 23 SCHAPEN. Dat met de aanhouding van de 23 schapen en de hierbij betrokken clandestiene slachters deze zaak voor de politie niet ten einde zou zijn, laat zich denken. Het onderzoek in deze aangelegen heid werd voortgezet en hieruit bleek, dat de schapen op onjuiste wijze werden gekocht op de vee markten te Leeuwarden en Purrner- end. Buiten de 32 dieren, welke kon den worden aangehouden, werden reeds eerder ruim 30 schapen naar hier overgebracht en clandestien ge slacht ten huize van W. v. B. aan de Wieksloot en J. A. aan den Veen- zoom. Naast N. E. v. d- BP V en D. J. B., die allen thans verblijven in het huis van bewaring te Utrecht, werd in deze zaak nog gearresteerd C- K., wonende aan den Korteweg, die ook zijn aandeel heeft gehad in den aankoop, het vervoer en de slachting der dieren. Allen hebben een volledige bekentenis afgelegd. NOG LAAT UIT AMSTERDAM. De nieuwe dienstregeling der spoor wegen, welke gisteren is ingegaan, houdt ook weer een verbetering in voor het baanvak Amsterdam-Amers- foort. Ingevoegd werd een trein, welke 's avonds te 11.30 uur van het Centraal-station vertrekt. AMBTENAREN SPORTVEREENIGING. In een op initiatief van de heeren H. J. van Hal, G. Reimerink en E. Boer op 23 Januari j.1. ten raadhui- ze gehouden bijeenkomst, werd be sloten tot oprichting van een ambte- narensportvereeniging. Het doel is, te probeeren, door be oefening van verschillende takken van sport, het personeel in gemeen tedienst de noodige lichaamsontwik- keling te geven. Daartoe zal één avond in de week indoor-training worden gegeven, ter wijl voetbal, hockey, tennis, zwem men enz. door de leden-liefhebbers in clubverband (onderlinge wedstr- den e-d.) kunnen worden beoefend. Een voorloopige werkcommissie, be staande uit de heeren J. Uïterwijk, H. J. Schneider, W. F. Bührmann, P. W. M. Sim ons en E. Boer werd ge vormd, welke commissie tot taak heeft de noodige maatregelen te ne men, opdat zoo spoedig mogelijk met de training kan worden begon nen. Verder zal deze commissie voor bereidingen voor de reglementeering en voor de verkiezing van bestuurs leden treffen. De jonge vereeniging telt thans 25 leden. FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. Zaterdagavond gaf Volksonderwijs, afd. Soest, een propaganda-feest- avond in de zaal van Hotel Eemland, met medewerking van de tooneel- en voordracht-kunstenaars Willem v. Capellen, Kommer Kleijn, Eva Jans sen en Louis Holst. De vóorzitter riep in zijn openings speech allen een hartelijk welkom toe en sprak zijn voldoening uit over de massale opkomst. Volksonderwijs heeft in de achter ons liggende jaren met vele moei lijkheden te kampen gehad, maar alle teekenen wijzen er op, dat de afdeeling weer groeiende is. Volks onderwijs staat op de bres voor de openbare school. Spr. rekende op klier medewerking en steun. Ook de jeugd moet meewerken. De laksche geest van dezen tijd moet vervangen worden door enthousias me. Er bestaan plannen om te komen tot oprichting van een kleuterschool in Soest-Zuid en, indien de omstan digheden gunstig zijn, ook in Soest- Noord. Spr. herdacht verder een der leden, die in de bezettingsjaren het leven had gelaten voor het vaderland. Het gezelschap Willem van Capel len kwam daarna voor het voetlicht met een programma, dat klonk als een klok. Gedurende drie uren hebben wij in tens genoten van fijne kunst. Meesterlijk droeg van Capellen een fragment de geestige samenspraak tusschen Pancras Duif en zijn broer uit „Schakels" voor van Herman Heijermans. Kommer Kleijn mochten wij vooral bewonderen in „De Boffer". De éénacter „Tehuis voor dakloozen" deed ons dikwijls schateren van het lachen. Haps en Soep waren echte zwervers. Met een dankwoord door den Voorzitter werd deze avond van leering en kunstgenot besloten. NOG TE VEEL RUITEN. Veel ruiten bevinden zich niet meer in de spoorwagons en toch schijnt dit aantal nog te groot naar het oordeel van de Soester jeugd, Eeni- ge knapen, die zich ophielden na bij de Talmalaan, zagen kans nog een der weinige ruiten stuk te gooi en. SOESTERBERG BLIJFT MILITAIR VLIEGVELD. Het staat thans vast, dat het vlieg veld in onze gemeente ook in de toe komst als militair vliegveld zal wor den gebezigd. Het zal echter niet meer het centrale militaire vliegveld zijn; daarvoor is Deelen bij Arnhem uitgekozen. INGEBROKEN. Door verbreking van een ruit heb ben ongenoode gasten zich in den nacht toegang verschaft tot het per ceel van P. aan de Burg. Grothestr- Kleedingstukken en distributiebe scheiden vormden de buit. INBRAAK OF VERNIELING. K., wonende aan het Kerkpad, deed Zaterdagnacht te 4 uur bij de politie de mededeeling, dat men gepoogd had bij hem in te breken. Door glasgerinkel werd hij gewekt en toen hij zich naar beneden begaf, zag hij een persoon de vlucht nemen. De politie, die direct op onderzoek uit trok, vond wel drie verbrijzelde ruiten doch geen inbreker. Wel werd nabij het postkantoor 'n persoon aangetroffen, die ver van nuchter was en wiens hand ernstig bloedde. Hoewel hij zich niet kon herinneren waar en op welke wijze hij die bloedende hand had opge- loopen. was hij wel bereid de gebro ken ruiten te vergoeden. ERNSTIGE AANRIJDING. Door de gladheid van het wegdek had gisterenmorgen op den betonweg naar Utrecht een ernstige aanrijding plaats. Toen 'n in de richting Utrecht gaan de legerauto een voorrijdend mo torrijwiel wilde passeeren, kwam uit tegenovergestelde richting een luxe auto van de P.O.D. te Hilver sum, bestuurd door E. v. U. De bestuurders van beide auto's remden een weinig af en, doordat hierdoor beide wagens slipten, was d.it juist oorzaak, dat een ernstige botsing tusschen beide wagens plaats had. De bestuurder van U. werd zoo ern stig gewond, dat hij naar het zieken huis te Utrecht moest worden over gebracht. Beide wagens moesten wor den weggesleept.

Soester Courant | 1946 | | pagina 2