Hoe 't bij de buren gaat. Plaatselijk nieuws. Voetbal. NIEUWS IN HET KORT. Café „Centraal" Aan de Organisatie der Vereenigde Volken, aan de organisatie van vre de» veiligheid en samenwerking dus, werd in de afgeloopen week verder gewerkt.practisch werk werd er verricht. Het technische apparaat wordt nu opgebouwd en dat dit niet in een handomdraaien geschiedt, behoeft geen betoog. In alle toonaarden is te Londen ver zekerd. dat de landen het best met de U'N.O. voor hebben en dat zij ernaar zullen streven de samenwer king met anderen te bevorderen en na te streven. Italië wil ook zoo spoedig mogelijk tot de U-N.O. als lid toetreden en het heeft daartoe telegrafisch den wensch te kennen gegeven. Iran heeft zijn moeilijkheden bij den Veiligheidsraad ingediend, doch daar deze aangelegenheid ten opzich te van Rusland nogal lastig is te be handelen. heeft het aftreden van den Iranschen eersten minister de hoop gewekt, dat dit geschil nu recht streeks met Rusland kan worden behandeld. De Oekraïne heeft gevraagd het Indonesische probleem voor den Veiligheidsraad te brengen en Rus land verzocht de situatie in Grie kenland, waar weer eens een bur geroorlog is uitgebroken, door den Raad te doen onderzoeken. Er is voor de U.N.O. wel werk aan den winkel. Werk is er in Amerika ook.om stakingen te bemiddelen. Want in Amerika is een nieuw record geves tigd. Men beleeft er thans de groot ste staking, die er ooit is uitgebro ken. Zij omvat meer dan ander half millioen man, 200.000 uit de elec- trische industrie, 263.000 uit de vleeschindustrie, 173-000 van de Ge neral Motors enz. Meer dan 1300 fabrieken zijn er stil gelegd. De werkers vechten nu voor een loons- verhoogïng van 30 procent. Ter voorkoming van groote moei lijkheden in de vleeschvoorzïening is de geheele vleeschindustrie reeds onder beheer der regeering gesteld: terwijl president Trumann overweegt dezelfde maatregelen te treffen voor de staalindustrie- In zijn boodschap aan het Congres heeft president Truman gewezen op het gevaar dier groote stakingen; hij wees ook op de gevaren voor inflatie en een ongebreidelde haus se op de effectenbeurzen. Nochtans is hij zelf voorstander van aanzien lijke loonsverhoogingen. Bij zijn boodschap werd de begrooting tot een bedrag van 36 millïard dollar aangeboden. Voor het eerst sinds 1930 zouden in 1947 de nationale schulden niet stijgen aldus de presi dent, die verzekerde, dat voor de samenwerking der wereld Amerika milliarden dollars over had (wilde offeren). Te Neurenberg werd weer eens over Göring een boekje opengedaan. Hij bekende dat iedereen trou wens al wist dat in 1933 de Rijks dag niet door de Communisten in brand was gestoken, doch dat de ze bewering, op bevel van Hïtler reeds een uur nadat de brand was „ontdekt", dus voor er van eenig onderzoek sprake kon zijn geweest, voor de propaganda in den strijd tegen het communisme, werd gege ven. Bij het groote proces werd te vens medegedeeld, hoeveel er uit ons land werd geroofd. Te veel om op te noemen en wij doen dan ook maar een greep: eind 1943 had den de heeren 600.000 varkens, 275.000 koeien, 30.000 ton vleesch in blik naar Duitschland overgebracht. Voor 300 millioen gulden werd aan landbouw- en veeteeltproducten ge roofd. Is het een wonder, dat wij honger hadden? Bij het voedsel bleef het niet. Van de 37 Diesseltreinstellen gingen er 36 naar Moffrika, 1466 van de 1950 personenrijtuigen der spoor wegen, 28.950 van de 30.000 goede renwagons, 56 procent der locomo tieven. het reed alles Duitschland in om niet meer terug te komen! 600 duizend radiotoestellen en 1 milli oen fietsen verdwenen enzoovoorts enzoovoorts. Aangetipt mag ook wel worden, dat er te Neurenberg cijfers worden ge noemd, in verband met de personen, die door de Nazi's ter dood werden gebracht. In Frankrijk 250.000, Lu xemburg 1000, Denemarken en Noor wegen 5000, Nederland 120.000, België 37.000. Als men deze getallen leest, is men er verwonderd over, dat het proces nog maar rustig voort duurt. Dat de rechters niet zeggen: wij hebben er genoeg van. NOG EENS DE 23 SCHAPEN. Dat met de aanhouding van de 23 schapen en de hierbij betrokken clandestiene slachters deze zaak voor de politie niet ten einde zou zijn, laat zich denken. Het onderzoek in deze aangelegen heid werd voortgezet en hieruit bleek, dat de schapen op onjuiste wijze werden gekocht op de vee markten te Leeuwarden en Purmer- end. Buiten de 32 dieren, welke kon den worden aangehouden, werden reeds eerder ruim 30 schapen naar hier overgebracht en clandestien ge slacht ten huize van W. v. B. aan de Wieksloot en J. A. aan den Veen- zoom. Naast N. E. v. d. B, P V- en D- J. B., die allen thans verblijven in het huis van bewaring te Utrecht, werd in deze zaak nog gearresteerd C. K., wonende aan den Korteweg, die ook zijn aandeel heeft gehad in den aankoop, het vervoer en de slachtïncs der dieren. Allen hebben een volledige bekentenis afgelegd. NOG LAAT UIT AMSTERDAM. De nieuwe dienstregeling der spoor wegen, welke gisteren is ingegaan, houdt ook weer een verbetering in voor het baanvak Amsterdam-Amers- foort. Ingevoegd werd een trein, welke 's avonds te 11.30 uur van het Centraal-station vertrekt. AMBTENAREN SPORTVEREENIGING. In een op initiatief van de heeren H. J. van Hal, G. Reimerink en E. Boer op 23 Januari j.1. ten raadhui- ze gehouden bijeenkomst, werd be sloten tot oprichting van een ambte- narensportvereenïging. Het doel is, te probeeren, door be oefening van verschillende takken van sport, het personeel in gemeen tedienst de noodige lichaamsontwik- keling te geven. Daartoe zal één avond in de week indoor-trainïng worden gegeven, ter wijl voetbal, hockey, tennis, zwem men enz. door de leden-liefhebbers in clubverband (onderlinge wedstr- den e.d.) kunnen worden beoefend. Een voorloopige werkcommissie, be staande uit de heeren J. Uiterwijk, H. J. Schneider, W. F. Bührmann, P. W. M. Simons en E. Boer werd ge vormd, welke commissie tot taak heeft de noodige maatregelen te ne men, opdat zoo spoedig mogelijk met de training kan worden begon nen. Verder zal deze commissie voor bereidingen voor de reglementeering en voor de verkiezing van bestuurs leden treffen. De jonge vereeniging telt thans 25 leden. FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. Zaterdagavond gaf Volksonderwijs, afd. Soest, een propaganda-feest- avond in de zaal van Hotel Eemland, met medewerking van de tooneel- en voordracht-kunstenaars Willem v» Capellen, Kommer Kleijn, Eva Jans sen en Louis Holst. De vóorzitter riep in zijn openings speech allen een hartelijk welkom toe en sprak zijn voldoening uit over de massale opkomst. Volksonderwijs heeft in de achter ons liggende jaren met vele moei lijkheden te kampen gehad, maar alle teekenen wijzen er op, dat de afdeeling weer groeiende is. Volks onderwijs staat op de bres voor de openbare school. Spr. rekende op hller medewerking en steun. Ook de jeugd moet meewerken. De laksche geest van dezen tijd moet vervangen worden door enthousias me. Er bestaan plannen om te komen tot oprichting van een kleuterschool in Soest-Zuid en, indien de omstan digheden gunstig zijn, ook in Soest- Noord. Spr. herdacht verder een der leden, die in de bezettingsjaren het leven had gelaten voor het vaderland. Het gezelschap Willem van Capel-: len kwam daarna voor het voetlicht met een programma, dat klonk als een klok. Gedurende drie uren hebben wij in tens genoten van fijne kunst. Meesterlijk droeg van Capellen een fragment de geestige samenspraak tusschen Pancras Duif en zijn broer uit „Schakels" voor van Herman Heijermans. Kommer Kleijn mochten wij vooral bewonderen in „De Boffer". De éénacter „Tehuis voor dakloozen" deed ons dikwijls schateren van het lachen. Haps en) Soep waren echte zwervers. Met een dankwoord door den Voorzitter werd deze avond van leering en kunstgenot besloten. NOG TE VEEL RUITEN. Veel ruiten bevinden zich niet meer in de spoorwagons en toch schijnt dit aantal nog te groot naar het oordeel van de Soester jeugd. Eeni- ge knapen, die zich ophielden na bij de Talmalaan, zagen kans nog een der weinige ruiten stuk te gooi en. SOESTERBERG BLIJFT MILITAIR VLIEGVELD. Het staat thans vast, dat het vlieg veld in onze gemeente ook in de toe" komst als militair vliegveld zal wor den gebezigd. Het zal echter niet meer het centrale militaire vliegveld zijn; daarvoor is Deelen bij Arnhem uitgekozen. INGEBROKEN. Door verbreking van een ruit heb ben ongenoode gasten zich in den nacht toegang verschaft tot het per ceel van P. aan de Burg. Grothestr* Kleedingstukken en distributiebe scheiden vormden de buit. INBRAAK OF VERNIELING. K., wonende aan het Kerkpad, deed Zaterdagnacht te 4 uur bij de politie de mededeelïng, dat men gepoogd had bij hem in te breken. Door glasgerinkel werd hij gewekt en toen hij zich naar beneden begaf, zag hij een persoon de vlucht nemen. De politie, die direct op onderzoek uit trok, vond wel drie verbrijzelde ruiten doch geen inbreker. Wel werd nabij het postkantoor 'n persoon aangetroffen, die ver van nuchter was en wiens hand ernstig bloedde. Hoewel hij zich niet kon herinneren waar en op welke wijze hij die bloedende hand had opge- loopen. was hij wel bereid de gebro ken ruiten te vergoeden. ERNSTIGE AANRIJDING. Door de gladheid van het wegdek had gisterenmorgen op den betonweg naar Utrecht een ernstige aanrijding plaats. Toen 'n in de richting Utrecht gaan de legerauto een voorrijdend mo torrijwiel wilde passeeren, kwam uit tegenovergestelde richting een luxe auto van de P.O.D. te Hilver sum, bestuurd door E. v. U. De bestuurders van beide auto's remden een weinig af en, doordat hierdoor beide wagens slipten, was dit juist oorzaak, dat een ernstige botsing tusschen beide wagens plaats had. De bestuurder van U. werd zoo ern stig gewond, dat hij naar het zieken huis te Utrecht moest worden over gebracht. Beide wagens moesten wor den weggesleept. De weersomstandigheden waren Zon dag oorzaak, dat de voor Zondag 27 Januari vastgestelde wedstrijden wederom werden afgelast, 't Programma werd verschoven naar Zondag 3 Februari a.s. Vanaf heden mag het bestuur van den Ned. Voetbalbond wederom het preadicaat Koninklijke voor zijn naam voeren, zoodat het voortaan weer is: Kon. Ned. Voetbalbond- Het bestuur van de K.N.V.B. deelt verder mede, dat op de laatste ge houden bestuursvergadering besloten is, de huidige competitie tot eeni normale te verklaren. De promotie- en degradatieregeling zal in de eerstvolgende bestuursver gadering vastgesteld worden. WEDEROM INGEBROKEN. De inbraken zijn niet van de lucht. Ditmaal werd een bezoek gebracht ten huize van Van de K. aan den Plasweg. Een damesrijwiel ging daar- daarbij in andere handen over. Bij de gehouden geldsaneering werd naar schatting voor een bedrag van 200 a 300 millioen gulden niet ingeleverd. 1 April a.s. zal in België geen vergunning meer noodig zijn voor, het berijden van auto. De partijraad van den Vrijz. De- cratischen bond heeft zich met op twee na algemeene stemmen ac- coord verklaard met het plan tot toetreding tot de Partij van den Arbeid. Naar het „Vrije Volk" verneemt zal Koos Vorrink deze week voor de Nederlandsche regeering te Neu renberg optreden als hoofdgetuige tegen Seys Inquart en andere Duit- sche oorlogsmisdadigers. 97 Amerikaansche schepen, waar onder de vroegere Duitsche kruiser „Prinz Eugen" en twee Japansche kruisers zullen begin Mei in de na bijheid van de Marshall-eilanden proeven nemen met de atoombom» De eerste proef zal bestaan uit het laten springen van een atoombom op een paar honderd meter boven de schepen. Van Weedestraat 1 Laatste thuiswedstrijd Cadre Centraal 1 - Hilversum 1 Donderdag 31 Januari, 's avonds 19 uur. Onze regeering heeft besloten den Nationalen Feestdag, waarvoor als datum de 5e Mei was vastgesteld, dit jaar op den 4en Mei te vieren, zulks in verband met het feit, dat 5 Mei op een Zondag valt. De ^minister-president heeft, op verzoek van het driemanschap van de voormalige Nederl. Unie, een commissie gevormd, die een beoor deeling zal geven over de gegrond heid van de beschuldigingen, die in enkele publicaties zijn geuit. Nederlandsche militairen, die bui tenlands vertoeven zullen aan de te houden verkiezingen niet deelne men, daar hierdoor groote vertra ging zou ontstaan. De door de regeering in Zweden bestelde houten huizen zullen reeds de volgende maand in Nederland aankomen. Zij zullen direct naar de meest geteisterde gebieden worden doorgezonden. In het programma, waarover de drie groote partijen in Frankrijk tot overeenstemming zijn gekomen, wordt aangedrongen op het verbre- van de diplomatieke betrekkingen: met het Spanje van Fraaco.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3