22e Jaargang - No. 10 Hoe za! Nederland stemmen? OUicieele mededeelingen UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Dinsdag 5 Februari 1946 HAAR VADER VERRADEN. Plaatselijk nieuws. Mijersche Mijmeringen. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. Uw. De verkiezingen staan ook in ons land voor de deur, Dit is voor het Nederlandsche In stituut voor Publieke Opinie aan leiding geweest een enquete te houden onder het Nederlandsche' volk. Het stelde daarbij de vraag: „Indien de verkiezingen vandaag werden ge houden, op welke partij zou U dan stemmen?" Volgens Het Parool van 't resultaat alsvoigt: Kath. Volkspartij 27 S.D.A.P. 20 °;o Ned. Volksbeweging 11 Partij van den Arbeid 10 Anti Revol. 9 Chr. Hist. 6 o/o Comm. P-N. 6 Vrijz. Dem. 3 Liberalen 2 Comb. Chr. partijen 2 Linksche Socialistische partij 2 Chr. Dem. Unie 1 Rechtsche Chr. Partij 1 °/o Opvallend is, dat 10 ®/o van de on dervraagden opgeeft op de Partij van den arbeid te willen stemmen, alhoewel deze partij als zoodanig nog niet bestaat. 11 ".o van de ondervraagden wen- schen verder hun stem te geven aan de Ned. Volksbeweging, welke groep momenteel nog niet als po litieke partij kan worden aange merkt. Met betrekking tot de vraag of op deze wijze de werkelijke meening van het publiek kan worden ge- pcHd, "wijzen wij cr op, dat het Ne- derlandsch instituut gebruik heeft gemaakt van de ervaringen, die de buitenlandsche „Gallup"-insfituten in den loop der jaren hebben opge daan. De voorspellingen van verkiezings uitslagen (o.a. in Amerika, Canada, Engeland enz.) zijn tot nu toe met slechts geringe afwijkingen uitge komen. Daar de Ned. Volksbeweging echter gevormd wordt door voorstanders van diverse politieke partijen en het hierbij gaat om 11 der stemmen, zal voor dit geval wel met groote- re afwijkingen rekening moeten wor den gehouden. KEURING VOOR DIENSTPLICHT. De Burgemeester van de gemeen te Soest maakt bekend, dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1945 zijn verzonden. In dien er in 1925 geboren mannelijke personen zijn, die hier te lande wo nen of geacht worden te wonen, en die een dergelijke oproeping of verklaring van niet inschrijving niet hebben ontvangen, dan dienen deze zich voor 10 Februari a.s. te melden ter gemeentesecretarie, afd. Militai re Zaken. bventueele aan het Hoofd van den Indeelingsraad te Amersfoort te zenden geneeskundige verklaringen dienen vooraf ter gemeentesecreta rie te worden gelegaliseerd. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegen heid tot kostelooze inenting tegen pokken wordt gegeven te Soest, op Woensdag 13 Februari a.s. te 14 uur, in een leslokaal der openbare lagere school in de Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat, en te 15 uur in de Mariaschool, Mariasfraat Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefioon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Een 19-jarig meisje werd tot 12 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld, omdat zij haar va der aan de „Grüne" had verraden. Hij kwam in het land met zoet gekweel; Slechts vreugde zij nu nog je deel, Den mooisten heilstaat breng ik jou, Die krijgt je kind en ook je vrouw Als je in mij wilt g'looven. Hij wendde zich ook tot de jeugd, Verraad... dat was 'n mooie deugd; Van ouders trek je je niets aan, Die hebben voor ons afgedaan. Verraad je vader en je broeder, je liefste zuster of je moeder; Wij, Duitschers, vinden onze kracht In wat verraad ons daag'lïjks bracht. Ik doe, met angst, de oo^en dicht En weer zie ik dat persbericht; De man, die 't kind heeft opgevoed En daarvoor met zijn leven boet, Het is haast niet te g'looven. Ziet, kinderen staan voor 'f gerecht, Maar zijn die stumperds dan zoo Konden zij beter weten? (slecht? Verraden hier, verraden déar, Van vuig verraad hing 't aan elkaar Dat vuile, vieze zooitje. Die meid.zij kreeg slechts 12 jaar; U vindt het weinig, is 't niet waar? Voor wat zij heeft misdreven. U heeft gelijk, het is niet veel, Maar gaarne gun ik nog een deel Dier straf aan al de hooge heeren, Die het verraad als deugd vereeren. Verraad is steeds intens gemeen, Dat geldt voor ons, voor iedereen, Doch kinderen, aldus groot gebracht, Die hebben waarlijk nog gedacht Dat zij.iets goeds verrichtten. (Nadruk verboden.) OPERA-AVOND IN SOEST. Onder auspiciën van het Nederl. Roode Kruis alhier zal binnenkort in Hotel Eemland een groote Opera avond worden gegeven. Daar dit een novum is voor Soest, hebben wij ©ns gewend tot den se cretaris, den heer H. de Graaf, om nadere bijzonderheden. Deze deelde ons mede, er in ge slaagd te zijn, de Nederlandsche Opera Studio te Amsterdam bereid te vinden op Vrijdag 15 Februari een opvoering té geven van Mozart's opera Bastien en Bastienne en Of- fenbach's meest bekende operette Anne Marie- Tot het gezelschap, dat uit 12 per sonen bestaat, behooren o.a. de be kende zangeressen Greetje Wïjn- schenk-Hogenbirk, Gré Brouwen- stein, Joke v. d.' Bosch en de zan gers Johan v. d. Maren, Jan Visser en Wïm van Santé. De muzikale leiding berust bij Henk van Wielandt. De genoemde werken zullen in één avond in de vereischte decors en costumes ten gehoore worden ge bracht. Aangezien de provincie doorgaans steeds van deze kunstmanifestaties verstoken blijft, meenen wij ook in cultureel opzicht, dat het Soester publiek ten zeerste met een en an der is gediend en men nu eens van een opera-voorstelling kan genieten, vertolkt door bekende en talentvol le artisten. (hoofdingang). Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid tot het nazien der inentingen worden gegeven. Het zal ons niet verwonderen, wan neer Eemland spoedig uitverkocht zal zijn, gezien de voor een opera avond zeer populaire toegangsprijs. Bovendien steunt men het Roode Kruis, daar het batig saldo geheel aan de plaatselijke afdeeling ten goede komt. BEROEP AANGENOMEN. Ds. S. Wouters alhier, die een be roep ontvangen heeft naar de Ge- ref. Gemeente te Dordrecht, heeft dit beroep aangenomen. GEBEURTENISSEN-AGENDA. Het bestuur van Soest-Vooruït deelt ons mede: Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer A. van Asself in Uw blad ontvingen wij van ver schillende vereenigingen het ver zoek onze vooroorlogsche „gebeur tenissen-agenda" te doen herleven. Gaarne voldoen wij aan dit verzoek en hebben dientengevolge vanaf he den ïr het Verkëershuïs een agenda ter inzage liggen, waarin ie dere vereeniging haar vergaderingen, bijeenkomsten, uitvoeringen enz. kan doen noteeren. Wij hopen hierdoor te voorkomen, dat, zooals den laatsten tijd weder herhaaldelijk gebeurde, 2 of zelfs meer vereenigingen op denzelfden avond of kort na elkaar hun bijeen komst hielden, waardoor de op komst öp deze avonden ernstig werd beïnvloed. Indien iedere vereeniging haar bij eenkomst tijdig aan het Verkeers huis bekend maakt en vooraf even informeert of op dien avond reeds een andere vereeniging vergadert, dan kan op die wijze een, voor ie- Gctcrc- vcrdccliiig onzer plaat selijke gebeurtenissen plaats vinden- Gaarne rekenen wij op aller mede werking. 't Verkeershuis is dagelijks geopend van 10-12.30 uur en van 2 tot 4 uur- (telefoon 2886.) ESPERANTO NIEUWS. Weet U, dat het Esperanto weder om op verschillende hoogere- en lagere scholen onderwezen wordt? Weet U ook, dat het 13e Neder 1. Esperantisten-Congres met Paschen 1946 te Amsterdam zal plaats vin den en dat bij de in Aug. 1947 in Frankrijk te houden wereldjambo ree ook Esperanto zal worden ge bruikt? gefourneerde zuiveringsmanïak naar ie toekomt en zegt: „Die burgemees ter van jullie had allang gestaakt moeten zijn, moet noodig gezuiverd worden!" Je zou je omdraaien, tegen Je voor hoofd tikken en weggaan. Voor zoo'n idioot zou je geen woord over hebben. „Nou, doe maar niet zoo veront waardigd" zou hij dan kunnen ant woorden, „jullie burgemeester is toch ondergedoken zonder dat hem ontslag gegeven was". Naar den letter zou hij gelijk heb ben, maar niemand in Soest, die den burgemeester niet voor 100 °/o gelijk geeft, dat hij de beenen ge nomen heeft voor de moffen kans hadden hem in te pikken en heel Soest stond op z'n kop van blijd schap toen onze burgemeester weer gezond en wel opdook. Niemand in Soest, die niet hoopt, dat hij hier nooit zal weggaan, maar hier z'n gouden ambtsjubileum zal vieren! Theorie en praktijk! Die dichter, die ik verleden week aanhaalde, sloeg den spijker precies op den kop: „Oordeel als mensch, dan heeft Uw oordeel waarde!'' Mijer- Laat ik deze overpeinzing beginnen met den zin, die de zetter de vo rige week in een nonchalante bui verprutst heeft en dus onleesbaar is geworden. Als je zoo iets hoort, schreef ik, dan zeg je niet meer; „Hoe bestaot 'et?", maar dan zeg je wat mijn buurman in zoo'n geval pleegt te zeggen: „Daar staan ik nou/ gewoon complex van!" Ik kon heusch iedere week de ruimte voor mijn mijmeringen wel vullen met gevallen, bij het lezen waarvan ieder moet zeggen: Hoe is het ter wereld bestaanbaar! Maar het zou wat al te eentoonig worden* Ik zal deze keer volstaan met een enkel geval. Het lidmaatschap van de Neder- duitsche Cultuurgemeenschap, een soortement moffeninstelling, waarbij het doel was door middel van de koeltoer banden van vriendschap met de Nederlanders te sluiten, wordt hen, die lid geweest zijn, zwaar aangerekend. Hef wordt be schouwd als een heel gevaarlijke, geniepige instelling, die geen ander1 doel had dan door middel van de kunst zoowel deze als de kunst liefhebbers te nazificeeren- Mij werd een verhaal gedaan van een kunstminnende oude heer, hij was al dik zestig, die vrijwel geeni concert placht over te slaan en did lid werd van bovengenoemde instel ling, omdat hij zijn geliefde ontspan ning moest missen en nu tenminstei gelegenheid had de uitvoeringen, die van die instelling uitgingen, bij te wonen. Maar of het hem ingepe perd isl Vijf maanden heeft-ie ach ter 'f nrikkeldraad gezeten o**» over z'n zonden na te denken. En nu de tegenstelling. Jaap Spaanderman, de bekende di rigent van de Arnhemsche Orkest vereniging, was ook lid van die in stelling. Hij dirigeerde concerten, door die instelling gegeven, speelde voor Frontzorg en weet ik wat al niet meer. Hij is voor een kunst- zuiveringsraad verschenen, daaruit volkomen ontluisd te voorschijn ge komen en dirigeert weer vroolijk hef Arnhemsche Orkest. Waarmede de orkestleden geen genoegen ne men, zoodat op 't moment in Arn hem groote heibel daarover gaande is. Aldus bericht „Het Parool". Nou, wat zeg je me daarvan! Kan één van m'n lezers déar met z'n pet bij! Ik nog niet met m'ni hoogste hooge hoed en dat is nog een behoorlijk' lange kachelpijp van m'n grootvader. Is het dan wonder, dat men overal als oordeel over „de zuivering" te hooren krijgt: het is een groote zooi? Het is nog steeds een tijdwaarin' men balen zout gereed heeft liggen om op heele kleine slakjes te gooi en en, nietwaar, het bekende Hol- landsche spreekwoord van den bond en den stok gaat nog altijd voor 100 op. j Daar heb je bijvoorbeeld de „Re geer jngsaanwijzingen van 1937", waar ik het verleden week over had. In Het Parool van 31 Januari kan men de tekst vinden van die aan wijzingen, zooals die in 1943 let wel! door de regeering authentiek' is verklaard. Daar lezen we: De in conflict geraakte ambtenaar behoort de uitvoering van de bevo len maatregel te weigeren, terwijl hij •verigens zijn bezigheden zoo lang mogelijk plichtgetrouw blijft vervul len. Eerst bij ontslag zal hij zijn post mogen verlaten." Veronderstel nu eens, dat een door- Vervolg derde kolom onder aan«

Soester Courant | 1946 | | pagina 1