Naar den nieuwen Tegen brand verzekerd. Plaatselijk nieuws. Mijersrhp Mijmerinqen. tijd. SOESTER COURANT 22e Jaargang - No. 12 Abonnementsprijs 11.50 p. hw. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Dinsdag 12 Febr 1946. Verschijnt 2 maal per week. Gelukkig is de tijd voorbij, dat geld in ons bestaan geen rol meer speel de en dat wij, ten koste van alles, geld en goed moesten geven om het naakte leven te behouden. Geld was niets waard, geld.wij hadden er platweg gezegd „maling aan". Wij smeten met geld, als wij ons en de kinderen maar konden voeden. In alles waren wij er op in gesteld, den slechten tijd door te komen. Wij zijn er door gekomen, ten koste van veel, maar.wjj leven mog. Nü is er dan een andere tijd. Het is nu weer noodig, ons voortdurend te realiseeren, wat een gulden, ja zelfs wat een cent in het nieuwe le ven waard is. Wij moeten weer passen en meten om de noodige uitgaven te kunnen doen. Gelukkig worden wij allen bij het streven naar redelijke prijzen hierbij krachtig gesteund door de regee ring, die reeds verscheidene prijs verlagingen kon doorvoeren, door de handelsmarges te verlagen Voor visch, chocolade, spiritualiën, cigaretten en aardolieproducten wer den de prijzen aldus reeds verlaagd en er wordt naar gestreefd, binnen kort ook de fabrieksprijzen van de schoenen en de textïelgoederen te verlagen en ook enkele prijzen van afgewerkte levensmiddelen op een lager peil te brengen. Dit is een nobel streven, dien kant moet het uit, al mag men niet de oogen sluiten voor de belangen der industrie. Wij allen zijn er geens zins mede gebaat, als de industrie met verlies zou moeten werken. Er is echter een tusschenweg en daarbij kunnen de prijs-politieke middelen veel goeds tot stand bren gen. Het bedrijfsleven moet zijn me dewerking verleenen om redelijke prijzen te verkrijgen en te handha ven, eenerzijds behoorlijke loonen, die de werkers in staat stellen be hoorlijk te bestaan aan den ande ren kant een product, dat.zijn geld waard is. Ook het publiek dient er zijn mede werking aan te verleenen, dat de prijzen niet tot in het dolzinnigste worden opgevoerd. Wij zeiden al, dat de tijd van „geld speelt geen rol" voorbij is. Wij allen moeten en kunnen hieraan onze medewerking verleenen, door een voudig te weigeren, te hooge prij zen voor bepaalde artikelen te be talen. Tenslotte zijn wij hef, de groote massa, die de waarde voor een of ander artikel bepalen door er het geld voor te besteden. Weige ren wij te koopen, dan zal het artikel in prijs worden verlaagd, of het zal geheel van dc markt verdwij nen. En in de oorlogstijd hebben wij wel geleerd, dat er slechts weinig artikelen zijn, die als onmisbaar moeten worden gequalificeerd. Een eerste vereischfe daarvoor is, dat men op de hoogte is van de prij zen, die voor een artikel gangbaar zijn. Wie zich vroeger iets op een markt of bij een verkooping wilde aanschaffen, moest weten hoevehij kon gaan om.niet te worden af gezet. Van regeeringwege zullen nu de prij zen voor een groot aantal artikelen worden vastgesteld. Er worden fol ders gemaakt, waar deze prijzen op vermeld staan en deze folders zullen aan degenen, die bonkaarten komen halen, ter hand worden gesteld. Zoo kan een ieder op de hoogte zijn van prijzen, die voor bepaalde arti kelen redelijk mogen worden ge- De distributie stelt voor kinderen van 0 tot 4 jaar een doos met 240 lucifers beschikbaar. Als „de distributie" het zoo had verordineerd, Dat hadden wij van vrouwlief geleerd, Dan zou een snoepbon voor de kleinen In geen geval naar de grooten verdwijnen. Kregen de kleintjes eens een ei, Dan was mijn vrouw er als de kippen bij; Want wat kwam op de bonnen KD of KB Daar geurden alléén onze jongsten maar mee- Van dat lucifersbericht zijn wij geducht geschrokken; M'n vrouw zei: „Nu zijn ze toch mesjokke! Wel heb ik ooit van m'n leven, Om zulke schapen lucifers te geven!" Maar vaderV.Die grinnikt hij mag' zoo iets wel, Die vindt ze bij die distributie een reuze stel Geef dien kinderen hun lucifers maar in handen, Zij zullen er heusch hun snor niet aan branden. Het is jammer, dat er al rookers- kaarten bestaan, Misschien zou het dan nog anders gaan, Dan kwamen op die bonnen KB of KD Een kistje sigaren of pruimtabak mee- Nog één stapje verder dan zegt ons Den Haag Een liter jenever dat lusten ze Voor kinderen alléén van tot 4 jaar. Wij hebben het spul al weer goed voor elkaar! (Nadruk verboden.) noemd. Nu kan men tweeërlei dingen doen, als men van die prijzen kennis neemt, men kan zeggen: veel te laag, en, zal men wel voor zoo'n be lachelijk bedrag terecht kunnen. Dat is dadelijk niet juist, want dit officieel genoemde prijzen zijn zoo danig gecalculeerd, dat zij voor fa brikant zoowel als voor den verkoo- per een redelijke winst open laten. Men kan echter ook en dit is de eenige juiste weg, als het ons ernst is met de bestrijding van de duurte zich stipt houden aan die prij zen en er onder geen beding van af wijken. Alleen zoo kan er evenwicht worden gebracht in inkomsten en uitgaven van den individueelen gebruiker niet alleen, maar ook uiteindelijk in die van ons geheele volk. De prijs- en loonpolitiek der regee ring houdt rekening zoowel met de binnenlandsche belangen als met 't herwinnen van onze plaats op de we reldmarkt. Het kan daarbij niet steeds een ieder naar den zin wor den gemaakt en er zullen offers moe ten worden gebracht. Met afweging van de belangen van verbruiker, handelaar en producent is het streven der regeering erop ge richt, de prijzen voor den consu ment zoo laag mogelijk te houden en ^eker zullen er in de toekomst voor verscheidene artikelen nog verlagingen kunnen volgen. De medewerking van het groote pu bliek, van ons allen, is daarbij ech ter ten eenenmalc onmisbaar. BOOMEN OMGEZAAGD. J.W. en M.W. alhier, werden in het gemeentebosch nabij den Plasweg betrapt op het omzagen en stelen van hout. Drie boomen hadden de heeren vcor vervoer gereed liggen. Boomen, zaag, bijl en wagen werden geruild voor twee processenverbaal. CULTUREELE AVOND NUT VAN T ALGEMEEN. Voor de Mij. tot Nut van 't Alge meen gaf Raden S. Hardjodirenggo uit Den Haag Vrijdagavond een cultureele bijeenkomst in hotel Eemland. Raden Hardjodirenggo vertelde al lereerst een en ander over het Ja- vaansche tooneel en maakte ons aan de hand van poppen en maskers, het verschil duidelijk tusschen Wajang Koelit, Wajang Golèq, Wajang to- pèng en Wajang wong. Hij deed dit op boeiende wijze en demonstreerde verschillende dansen, waarbij wij speciaal vermelden de markerdans van de Prinses, een dans van zoo groote lieflijkheid en fijnheid, dat het bijna niet te gelooven was, dat deze door een man ten toonele werd gebracht! Van hetgeen na de pauze werd ge bracht, vermelden wij de Offerdans waarbij de danser zijn kris heeft afgelegd, als teeken van verootmoe diging. Ongelooflijk handig was daar bij het manouvreeren met de twee schoteltjes brandende wierook. Verder de „Satryo-Prang", de strijd- dans van een Javaanschen ridder, waarbij deze te velde trekt tegen „het kwade". Bijzonder fraai was het costuum, dat Raden Hardjodi renggo hierbij droeg- Tot slot noemen wij nog de aan grijpende voordracht van het Frag ment uit de Mahabarata-Cyclus, waarbij de vereering voor de legen darische figuur Aardjoeno naar vo ren gebracht werd. Het is geen wonder, dat Raden Hardjodirenggo een geestdriftig ap plaus ten deel viel! Het bijzonder slechte weer in aan merking genomen, was de opkomst zeer goed te noemen. VERHUIZEN KOST BEDSTROO- Dit oude spreekwoord ging niet op voor mijnheer S., die een nieuwe woning ging betrekken aan den Buntweg, 't werd erger. Een vloer kleed en een partij boeken werden uit de nieuwe woning ontvreemd. De dieven kwamen binnen door een keukenraam, dat door den nieuwen bewoner was dicht gespijkerd. zoolang iedere charme hebben moe ten ontberen, euvel duiden, dat zij die thans zoeken? in de bars schen ken lieve Hollandsche handjes en drinken lieve Hollandsche mondjes cocktails; bij dozijnen. Een jonge dame van gereformeerde huize ik hoop niet, dat haar ouders het ooit hooren charmeert, cocktailt en danst, alsof het haar van de Zondag school af geleerd ware. Connectie's, wie de beste heeft, maakt de grootste sprongen; kennis en toewijding tel len niet meer. Contanten, daarom draait alles! En de Engelschen heb ben genoeg. Wij zijn hier arm ge worden, straatarm. Niet alleen aan goederen; maar evenzeer geestelijk"- Even somber beeld, hier en ginds. Moet daarmede een nieuwe wereld worden opgebouwd? Hitler's erfenis: zwarte schaduwen, waar men ook speurt. Kon het ook eigenlijk anders met Satan zelf als souffleur en adviseur? Mijer. Dezer dagen las ik dat Hifler zou gezegd hebben: „Als Duïtschland verliest, zal een geweldige materi- eele chaos overblijven". Hij had er kunnen bijvoegen: economische chaos. En mogen geen van zijn voor spellingen zijn uitgekomen, deze wél. De erfenis van het overleden nationaalsocialisme is: chaos en nog- eens chaos. Op alle gebied, niet het minst op geestelijk. De minister-president luidde het nieuwe jaar in met de sombere woor den, dat onze huidige samenleving is gebaseerd op haat, afgunst en zelf zucht. En wie om zich heen ziet, ziet niet anders. Haat, die ons volk goddank nïef onze rechter de gerechtigheid uit 't oog doet verliezen, en alle barm hartigheid uitbant alsof daarvoor hier geen plaats meer ware; en als of deze niet als Goddelijke en ker kelijke boodschap van alle kansels ware gepredikt. Afgunst, die den een den ander zijn plaats in de maatschappij, den bloei van zijn taak, het geluk in zijn ge zin doet misgunnen. Die leidt tot verdachtmaking en geroddel, waarbij splinters tot balken worden, tot de edele sport 'n ander den misgun den kroon van 't hoofd te stooten. Zelfzucht, die leidt tot uitschakeling van naastenliefde, van altruïsme, van zich geven voor de gemeenschap, van spontane medewerking aan den bouw van onze materieel en gees telijk verarmde wereld. Economische chaos! Ja, negen maan den na de bevrijding uit de klauwen van de „heilstaatbrengers", die in werkelijkheid niets anders konden brengen dan economische verscheu ring, mogen we niet verwachten, dat alles weer „als van een leien dakje" gaat, maar wél mochten we ver wachten, dat ieder naar zijn ver mogen zou meewerken om den ge- deraillerde economische wagen weer in 't spoor te brengen. Doch hoe luidt de klacht allerwege in den lande? Ieder voor zich probeert te halen wat hij halen kan, en het is al corruptie wat de klok slaat. Tben in 't Zuiden des lands in een blad een voor het M.G. beleedigend artikel verscheen, was Gen.-Ma- joor Kruis er als de kippen bij, om een klacht bij de justitie in te die nen- Heeft iemand al iets gehoord van een klacht tegen de redactie van 't blad dat constateerde, dat van de 6000 auto's die het M.G- in Mei 1945 ter beschikking had, er 5400 over de grens zijn „verdwenen"? Maar honderden artsen, tandartsen en die renartsen moeten heit nog steeds doen met een redelijk gammel fiets je, of een behoorlijk aftands knor rende motor. En 't schijnt in de gansche wereld niet anders te zijn. De Engelsche en Amerïkaansche bladen zingen een zelfde deuntje. En in Indië? Lees het volgende citaat uit een on langs ontvangen brief: „Het is hier het land van de 5 c's.: corruptie, charme, cocktails, con nectie's, contanten- Je zult vragen hoe ik dat bedoel? Luister. De eers- ste c spreekt voor zichzelf; 't is hier geen haar beter als hef, naar ik hoor, bij jullie is. De tweede c: char me, die we gevoeglijk dadelijk aan de derde c van cocktails kunnen knoopen. Charme en cocktails vie ren hier hoogtij. De Hollandsche meisjes van de ,.Nika" en de „Mar va" hebben Canadeesche ervaringen. De Engelsche officieren zijn ook charmant! En zal men het de thans bevrijde Europeesche mannen, die Vervolg derde kolom onderaan.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1