Hoe 't bij de buren gaat. VoelbaL Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. Burgerlijke stand. ROB DE AVONTURIER De oorlog in data. Plaatselijk nieuws. iadiotoesteI, De Noorsche minister van Buiten- landsche Zaken, Trygve Lie, werd als secretaris generaal der U.N.O- gekozen en als zoodanig geïnstal leerd. De nieuwe functionaris zali niet kunnen zeggen, dat de Ü.N.O. gebrek aan werk heeft! Nauwelijks was de kwestie Iran in den Veilig heidsraad min of meer van de baan or Griekenland eischtte ten volle de aandacht op. In heftige debatten verzekerde Wy- sjinski namens de Sovjet-Unie, dat er een witte fascistische terreur in Griekenland bestaat. Bevin vroeg met klem een uitspraak over de vraag of de Engelsche troe pen in Griekenland den wereldvre de in gevaar hebben gebracht een vraag, die door de Amerikaan- sche, Chineesche, Nederlandsche en Fransche afgevaardigden ontkennend werd beantwoord. Over een resolutie, waarin werd uit gesproken, dat b'ngeland zijn troe pen uit Griekenland zou terugtrek ken, zoodra daar reden toe was, werd nader besproken. Met zijn vuist op tafel verzekerde Bevin, dat het werkelijke gevaar voor de wereldvrede de onophoudelijke pro paganda van Moskou is, zonder een teeken van vriendschap. Dat de politiek echter niets met persoonlijke vriendschap heeft te maken, bewezen de leider der Sov jet-delegatie en minister Bevin, die na een middag van heftig debat des avonds in de Sovjet-ambassade ge armd door de volle zalen liepen, waarbij zij elkaar grappen vertelden, die door de tolken werden vertaald- De hooge diplomatie schijnt in nieu we banen te komen. Zou de tijd van geheime diplomatie, van het gekon kel achter gesloten deuren plaats moeten maken voor een openhartig uiten der meeningen in het open baar? Als dat zoo is, gaan wij erop vooruit ook al wordt die waar heid een beetje heftig of rauw ge zegd. Men zal trouwens met Rusland nog wel het een en ander te verwerken krijgen. Nu heeft de S.U. weer haar eisch betreffende een sovjet-trusteeship over de Italiaansche kolonie Tripo lis tijdens de besprekingen over hef vredesverdrag met Italië vernieuwd en Rusland heeft duidelijk doen uit komen, dat het een sterke positie aan de Middenlandsche Zee wènscht. hen en ander kwam tot uiting bij de besprekingen over het vredesver drag, dat met Italië zal worden ge sloten. De Vereenïgde Staten en Engeland zullen wel vasthouden aan een trus teeship van de LI.N.O. en het kan wel zijn, dat de vredesconferentie nu zal worden uitgesteld, tot deze zaak is uitgevochten. In Spanje staat ook de eindstrijd te wachten. Don Juan, de Spaan- sche kroonpretendent, is eindelijk naar Portugal vertrokken, waar hij volgens een afscheidsmanifesf in contact zal komen met de juiste feiten van de binnenlandsche situ atie in Spanje- Doch ook den Spaan- schen Republikeinen gaat het goed- Zij zullen door de nieuwe Fransche regeering Gouin in de gelegenheid worden gesteld, een emigrantenre- geering op te richten dr. José Gï- ral, de Spaansche Republikeinsche minister-president heeft reeds een reisvisum verkregen en 'n zestal Republikeinsche Spaansche ministers bevindt zich reeds in Frankrijk. Men zou zoo zeggen: het spel om franco kan beginnen. De caudillo zal wel alles in het werk stellen om spoedig met Don Juan tot overeen stemming te komen, nu het „Repu blikeinsche gevaar" zoo dicht bij z'n deur komt. Ie Neurenberg heeft als hoofdgetui ge voor de Nederlandsche regeering Koos Vorrink verklaringen afgelegd over de Duitsche. pogingen tot Ger maniseering van Nederland. In een uitstekend gedocumenteer de rede heeft Vorrink de politieke situatie na de Duitsche bezetting van ons land geteekend en hij gaf er een uitnemend beeld van hetgeen ons land gedurende die bezetting meemaakte en te verduren kreeg- Steeds komen er weer nieuwe gru welen van het Nazi-regiem aan het licht. In Ober-Silezië werden weer massagraven ontdekt met meer dan 190.000 personen: krijgsgevangen, die of waren doodgeschoten of van uitputting waren overleden. De do cumenten over deze vondst zullen aan Neurenberg worden doorge geven. S.E.C. Het was Zondag voor S.E.C. een beste dag, daar alle gespeelde wed strijden gewonnen werden. De ontmoeting Eemland 2S.E.C. 5 ging door terreinafkeuring niet door- De uitslagen waren: S.E.C. 4Amersf. Boys 4 81 S.E.C. 2Amersf. Boys 2 42 Grojin-ZwartS.E.C. 06 Op een zeer zwaar te bespelen ter rein vond te Hilversum de compe titie wedstrijd Groen Zwart-S.E.C- plaats. Na eenig wederzijds verkennen nam S.E.C. het spel vrijwel geheel in handen en slaagden ep in reeds in de eerste speelhelff een 40 voor sprong te veroveren. De midvoor nam daarvan de eerste drie doelpunten voor zijn rekening, waarvan het eerste een pracht van een goal was. De reehtbinnen plaats te de vierde onhoudbaar in de tou wen. Na de rust hetzelfde spelbeeld, hoewel het zware veld wel een han dicap voor de spelers bleek te zijn. De Hilversummers deden wel hun uiterste best om te scoren, maar de S.E.C.-defensie was ongenaakbaar en gaf de groenzwarten geen kans. De linksbuiten van S.E.C. bracht in- tusschen den stand op 05 en even voor tijd de midvoor den eindstand op 06. S.E.C. 2 had van de Boys 2 heel wat meer tegenstand als indertijd in Amersfoort. Het was, intusschen een spannende en enthousiast gespeelde wedstrijd, die uiteindelijk met 42 door de S-E-C.-reserve's gewonnen werd. Ruststand 21. Het 4e elftal verpletterde Amersf. Boys 4 met 81 en gaat door deze fraaie overwinning nog steeds aan het hoofd van haar afdeeling. BOER PAS OP JE KIPPEN. Ten nadeele van J.v.R. aan de Birkt- straat werden in den nacht 3 kip pen en een haan ontvreemd. OPERA-AVOND NED. ROODE KRUIS. Wij vestigen Uw aandacht nog eens op de groofe Opera-avond op a.s. Vrijdagavond, 13 Februari, in Eem land. Plaasbespreking op Donderdag en Vrijdag van 10-12 en 14-17 uur aan het verkeershuis te Scestdijk en bij L. Mook, Soesterbergschestr. 24, Scest-Zuid. De netto-opbrengst komt ten goede aan het Ned. Roode Kruis. De fa. Tensen heeft zich bereid ver klaard een bus voor deze voorstel ling te laten loopen en wel vertrek garage en halte Eikenlaan om 7.30 uur en na het einde der voorstelling. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer en de raambiljetten. HANDTASCHJES-DIEF OP PAD. Het stelen van een handtaschje brengt vaak meer op dan een week hard werken. Zoo denkt ongetwij feld de Soester handtaschjes-dief, die een dezer avonden op de Schriks- laan weer een tasch ontrukte van Mevr. L-, waarin o-m. ruim f30 was geborgen. Maar o wee, als de politie hem in handen krijgt. WEER CLANDESTIENE SLACHTING. Op de Korte Bergstraat werden we derom twee personen betrapt op 't clandestien slachten van een varken- Het was een flink beestje van pl.m- 150 K-G-, dat juist onder het mes was en aan de leer hing. Het dier werd overgebracht naar het slachthuis en de beide slachters, D. M. en D. v. B., naar het politiebu reau, de eerste halte op den weg naar Veenhuizen. NACHTWANDELAAR In den nacht werd op de Becke- ringhstraat een persoon aangetrof fen, die niet bij het hoofd bleek te zijn. Hij bleek afkomstig uit Zeist, waarheen hij werd overgebracht. HOUT NOG ZEER GEWILD. De weinige ons toegemeten vaste brandstof is oorzaak, dat wij dit stcokseizoen nog moeten vluchten in het hout. De meeste gemeente naren gaan daarvoor den weg naar houthandelaar of stobbenrooier. Er zijn er ook, die andere wegen be wandelen en een dier wegen leidde naar de bergplaats der Ned. Spoor wegen, waar 25 dwarsieggers verdwe- ESPERANTO NIEUWS. Dr. Bj. Collinder, hoogleeraar aan de Universiteit te Upsale (Zweden), schreef in een blad voor volksonder wijs: „Indien iemand mij vroeg, hoe het wereldtaal-vraagstuk moet wor den opgelost, zou ik antwoorden- Het is al opgelost. De kwestie is enkel, hoe Esperanto te doen aan vaarden door hen, die de macht hebben." Voor de periode van 8 tot en met 15 Februari 1946 zijn de navolgende bonnen geldig verklaard. Bonkaarten KA, KB, KC 602: 735. 250 gram jam, stroop enz. 736. 50 gram thee- 737. 100 gram gedr. zuidvruchten. 738. 250 gram waschpoeder. B 71. 1 k.g. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602: A 04 melk. P/s liter melk. B 04, C 04 melk. 3 liter melk. 010 aardappelen. 2 k.g. aardappelen- Bonkaarten KD, KE 602: 835. 250 gram jam, stroop enz. 836. 100 gram gedr. zuidvruchten- 837. 250 gram waschpoeder. Bonkaarten LD, LE 602: D 04, E 04 melk. 5 liter melk. 510 aardappelen. 1 k.g. aardappelen» Tabakskaarten enz. T 12. 2 rants. tabaksartikelen. (Geen import-sigaretten.) V 12. 100 gr. chocolade of suikerw. X 12. 100 gr. chocolade of suikerw. GEBOREN: Ellen .Louise Francina, d. v. B. Kre- mer én H. Hols, Arie Johannes, z- v. S- Brokke en S. Timmer. Johannes Gijsbertus, z. v. G. Spijker en A. D Wigtman. Elisabeth Maria, d. v. H. L. Hilhorst en J. C. v. Maurik- Wij- nanda Euphemia Lïduina, d. v. Th' Wïlders en M. v. d. Linden. Catha- rina Francisca, d. v. J. Rauch en J. 't Lam. Wilhelmijntje Margaretha, d. v. H. J. Strumpel en P- Groene- steijn. Anthonius Wilhelmus, z. v. A. v. d. Berg en E. Hooft- Johanna Maria Theresia, d. v. J. A. Damhuis en J. M. Damsma. Grietje Johanna, d. v. C. v. Ginkel en J- K. Kohier- Jan, z. v. J. v. d- Breul en G. Rad- stok. Elisabeth Johanna, d. v. D. v- Dorp en H. W. Knijff. ONDERTROUWD: K. W. Jaarsveld, 24 jr. en C. v- d. Wilt, 21 jr. G- Th. Kok, 23 jr- en H. X. Roest, 25 jr. G. Mirck, 28 jr en G. A. J. W. Luijpen, 27 jr- F. Bodewes, 24 jr. en H. L. v. Don gen, 31 jr. GEHUWD: J. B. v. Vulpen, 25 jr. en R- G. Hilhorst 21 jr. A. H. Kok, 33 jr. en H. W. v. d. Heuvel, 26 jr- F. Schakelaar, 28 jr. en H. W. v. d- Hoven, 26 jr. F. F. Allen, 23 jr. en J. Poot, 20 jr- J. Begemann, 30 jr. en J. C. Engel, 25 jr. OVERLEDEN: Dingeman Pouwelse, 24 jr., ongeh- Albert G. v. Brienen, 1 jr. Adriana Pop, 66 jr., ongh. Carolina Bosch- wijk, 84 jr., wed- v. J. de Ruijgt- George Z Hoogerheide, 46 jr. geh- m. L- C. v. d- Doe. Twee kolossale monsters, woedend over de ontsnapping van hun prooi, vielen verwoed aan en trokken zich weinig aan van de kogels uit het machinegeweer. De tank had het hard te verantwoorden, en de ma chine in de lucht kon evenmin veel uitrichten. Totdat onverwachte hulp kwam op dagen. Een enorme hagedis, nog grooter dan de beide dinosaurussen, schijnbaar verwoed over het lawaai dat deze maakten, was op het strijd- tconeel verschenen en viel een dei- monsters aan. Een geweldige scher mutseling ontstond. Men wachtte de einduitslag van de titanenwcrsteling niet af. Vlug ver wijderde de auto zich uit de ge vaarlijke omgeving, terwijl een fraaie film-opname dezer voor-historische gebeurtenis werd gemaakt. De tocht ging de eerste uren onge hinderd verder. De omgeving werd bergachtiger. Het oerwoud verdween en een ruwe, stellig door menschen- handen aangelegde weg leidde steeds hooger. I In de geschiedenisboeken der toe komst zullen de jaartallen 1939 1945 een belangrijke plaats innemen- Het zullen „dikke jaartallen" zijn, die onze kinderen en kindskinderen te leeren krijgen. Wij hebben dien tijd zelf meege maakt, doch dat wil geenszins zeg gen, dat wij er alles van weten. Mo gen wij uw herinneringen eens op- hrisschen? Wij geven u daartoe in het kort de voornaamste gebeurte nissen in de jaren van den grooten wereldoorlog. 1939: I September Duitsche legers ruk ken Polen binnen. 3 September, En geland en Frankrijk verklaren aan Duitschland den oorlog. 27 Septem ber, Polen geeft zich over. 1940: 9 April, Duitschland bezet Denemar ken en Noorwegen. 10 Mei, Duitsch land valt N ederland, België, Luxem- burg en Frankrijk binnen. 14 Mei, Rotterdam gebombardeerd. Neder land capituleert. De regeering naar Engeland. 4 Juni, terugtocht der En- gelschen bij Duinkerken. 10 Juni, Oorlogsverklaring van Italië aan Frankrijk. Parijs door de Duitschers bezet. 22 Juni, wapenstilstand tus- schen Frankrijk en Duitschland. 27 September, Duitschland, Italië en Japan sluiten een Driemogendheden- pact. 1941: 22 Maart, offensief van Rommel in Noord Afrika. Joego-Slavië en Grie kenland door Duitschland aangeval len. 2 Augustus, Atlantic Charter- 7 December, overval der japanners op Pearl HaEbour. 8 December, Ne derland, Amerika en Engeland ver klaren Japan den oorlog- 11 Decem ber, Duitschland en Italië verklaren den oorlog aan Amerika. 1942: II 'Januari, Jappen landen op Ce lebes en Borneo. 15 Februari, Sin gapore geeft zich over. 1 Maart, _slag in de Javazee. 8 Maart, het Ne- derlandsch Indische leger geeft zich over. 1 Juni, de Royal Air Force voert met 1000 vliegtuigen een aan val op Keulen uit. Het eerste der tal rijke bombardementen op Duitsch land. 19 Aug., proef-invasie bij Diep- pe. De Engelsche troepen worden weer teruggenomen. 25 Augustus, Stalingrad aangevallen. 8 November, geallieerden landen in Ncord-Afri- ka. 1943: 31 Januari, de strijd om Stalingrad ten gunste van de Russen beslist Het öe Duitsche leger in de pan ge hakt. 16 juli Engelschen landen op Sicilië. 23 Juli Mussolini moet af treden. 8 Sept Onvoorwaardelijke overgave van Italië. 1944: Van Januari af maken de Russen steeds vorderingen aan het Oostelijk front. 13 Mei, de Krim door Rusland bezet 6 Juni invasie der geallieer den in Normandië. 16 Juni, een nieuw Duitsch wapen: de V I. 22 Juni, Cherbourgh door Geallieerden veroverd. Rusland begint zijn zomer- oftensief. Zij staan in Juli reeds aan den Weïchsel. 15 Augustus, de Ge allieerden landen in Zuid Frank rijk. 23 Augustus, Amerikaansche troepen in Parijs. 3 September, Brus sel, 4 September, Antwerpen bevrijd- 5 September,. Dolle Dinsdag. 14 Sep tember, Maastricht weer Neder- landsch. 17 September, slag om Arnhem. Spoorwegstaking. Zware strijd om Walcheren. December, te genoffensief der Duitschers in de Ardennen. De Westelijke Neder landsche provincies worden door de Duitschers georganiseerd uitgehon gerd. 1945: Januari, conferentie van Yalta. War schau heroverd. 9 Maart, de Ame rikanen trekken bij Remagen over den Rijn. Maart, de Oostelijke pro vincies worden bevrijd. 12 April, Roosevelt overleden. 27 April, Rus sen veroveren Berlijn. Hitier pleegt zelfmoord. Bevrijding der Noordelij ke provincies voltooid. 2 Mei, de Duitschers in Italië geven zich over- Voor hef Westen worden voedsel pakketten uitgegooid door' Engel sche vliegtuigen. 5 Mei, de Duit schers in Nederland capituleeren. 8 Mei, Duitschland geeft zich onvoor waardelijk over. 7 Augustus, atoom bom op Hirosjima. 9 Augustus, Rusland verklaart Japan den oor log. 15 Augustus, Japan geeft zich onvoorwaardelijk over. Het verdrag' daarvan wordt 2 September geteem kend, waarmede de tweede groote wereldoorlog ten einde is. HUISELIJKE TWIST. 'Ier beslechting van een huiselijke twist in een gezin aan de Beetzlaan, moest de politie bemiddelend op treden. AANRANDING. Op de Koninginnelaan werden in de avonduren twee meisjes door een dnbekend persoon aangerand. Bij een der meisjes pleegde hij open bare schennis. De aanrander is pl.ro-> 30 jaar oud, heeft een donker uiter lijk, is klein van postuur en was gekleed in een donker blauwe ga bardine jas. LIJSTEN VAN PASSAGIERS TER INZAGE. Bij Volksherstel, Steenhoffstraat 5. zijn zoo juist aangekomen en gra tis ter inzage de passagierslijsten van de schepen „Johan v. Oldebar- neveld" en „Boissevain"'. ERNSTIGE AANRIJDING. Een ernstige aanrijding heeft giste renmorgen plaats gehad op de Mid delwijkstraat. Het 7-jarig meisje T.D., wonende aan hef Kerkpad, was op weg naar school en moest daarvoor genoem de straat oversteken. Zij liet een uit de richting Amers foort komende auto passeeren en gaf blijkbaar onvoldoende acht op het van de andere zijde komende ver keer, waardoor zij werd aangereden door een luxe auto van de Gezags- troepen, bestuurd door G. S. Met een ernstige rechter bovenbeen breuk werd het kind overgebracht naar het ziekenhuis te Amersfoort. Dr. Veldhuijzen van Zanten verleen de eerste hulp. Echtpaar z. k. zoekt KAMERS met pension, omgeving Nieuwerhoek. Br. no- 587 bureau van dit bl. Gevraagd door heer en dame twee gestoffeerde KAMERS met gebruik van keuken te Soestdijk op goed. st* Br. letters J. A. bur- d. de oorlogsjaren uit van 6500 tot ruim 15000 h.a. Buitenlandsche aard appelrassen zullen door de Neder landsche kweekbedrijven worden be proefd, teneinde aan iedere vraag van het buitenland te kunnen vol doen. Men denkt hier hoofdzake lijk aan de Iersche aardappelen, waarvan de poters in verschillende landen zeer gevraagd zijn- Tijdens den oorlog is de vlasfeeit belangrijk uitgebreid, totdat het te kort aan arbeiders en aan insecten- bestrijdingsmiddelen een terugslag gaven. De Belgische vlastrekmachine (van Glaeys) maakt het echter moge lijk, dit teere gewas snel en met wei nig kosten te plukken, terwijl de verdere bewerking ook krachtig ge rationaliseerd wordt. De vlasproduc tie is in geheel Europa sterk ver groot, zoodat een levendige concur rentiestrijd te verwachten is. Er is geen landbouwgewas, dat zoo ar beidsintensief is als vlas, zoodat het zaak is met alle kracht de kwaliteit te verbeteren en de kosten te verla gen. Zou de Nederlandsche indus- strie niet eventueele vlastrekmachi- nes in licentie kunnen bouwen? Voor kachelblokken Vermist sinds aantal Pracht hond te koop, Jongedame b.z.a- EIKEN naar W. W. van Asch, weken, zwart-wute kater Duitsche Snautzer, 7 m. voor kantoor of winkel; AMEUBLEMEN' Beukenlaan 16c. „Tommy", legen flinke Hartmanlaan 11. kunnende typen (in be- te koop aangeb t„ r belooning terugbezorging T k kinnen zif diPloma typen en uif 4 stoelen, 2 f; straat 88. Mevr Visseri Kerkstr. Fransche studie-piano, „K5"*'rlal°™est*g L Ik heb winterajs, v.o., 20a, Tel. 2892. f350.-. Birktstraat 10. laatste type. BuntueglU WONINGRUIL. leeftijd 16-20 jr. Wil de- Aangeb. jongensjas, - Te koop eiectr. kook- COURANTEN- Gerief- mod. w< ze ruilen voor jonge ieeftij-d ppiö j., zware fornuis (Homan), als n„ BEZORGER, f+30'^~ PI 3 hennen. Kerkstraat 5, winteJrstof. WeJinis, ge_ met 4 pannen. Prijs f350 huis te Soest Telefoon, 2030. dragen f50- Ferdlnand Br. no. 585 bur. dezes' Hij, die na s middags Max. f45.- p. T I i. A S s f nn icru11""' 4 uur, nog een flink loon Br. no. D 7515 Te koop aangeboden Huycklaan 20. Te koop nieuwe pit. wU vcrdfenen met de AltaV Utrecht 7 ,f?u'e.ulls' 4 S f" Ter overname schrijf- rieten reiswieg. Molen- bezorging van dagbla- tafd, divan en kinderle- machinetafeltje, luid- straat 14. den, 'kan zich mdden WONINGRUIL. Bev™ nom4970mVisserPs sfr1<jkfcom'51- ^eCi}in' - Te koop kippenhok Drukkerij Smit, Van Aangeboden ee Boekh Kerkstr 20a. stallatie met 60 fles- mef gcjfpiatelj i.g.st. Weedestraat 35. huisje met tuin schen, 5 Anker steen- Oorresteinweé 18. 'n rud voor ee Chauffeurspak m. rij- bouwdoozen (Richter), v NETTE JONGENS moderne wonim broek en rijglaarzen, gr. kinderslede, kinderstoel. Te koop flinke gas- gevraagd, 16-17 jaar; bij aldaar. Br. no. maat, zeer geschikt voor Hartmanlaan 11. haard, 5 gr. cylin- schiktfieid opleiding tot reau van dit bh bakker, slager enz., in der ^ur- e*?u£ smid-lasscher. Lichthart, ^7 p; ruil voor costuum, ook Le koop 2 kippenkis- kippengaas. Ruilen, 1-p. ie Heeserlaantie 46 Dame» groote maat. Tevens 'n ten, 2 dekzeilen, dames- Pitchpin ledikant (z.g- dochtertje van guitaar te koop. Knop- ^iets m- mass- banden, twijfelaar) met spring- MEISJE den' bt pers, Hartweg 20. Dorresteinweg 18. bak, voor divan. Bos- tfevraaéd voor daö of als In ruil aangeb. hee- Te koop gevr. lede- straat dag en nacht, tevens be- HUISHOUDSTI renfiefs met Tuchtban- ren acte-fasch en ver- Prima spelend radio- hulpzaam in den winkel bij heer alleen den tegen wandel wagen pleegsters-uniformen. toestel te koop. Licht- Loon nader overeen te rustig gezin. Br. of 1-pers. opklapbed. H. v. d. Heuvel, Beuken- hart, le Heeserlaantje komen. Baarnsche Bak- aan de Larenscl julianalaan 88. laan la. 46, Soest-Zuid. kerij. B. Grothestr. 57 handel, Laren

Soester Courant | 1946 | | pagina 2