De oorlog in data. Exportmogelijk heden. In de geschiedenisboeken der toe komst zullen de jaartallen 1939 1945 een belangrijke plaats innemen- Het zullen „dikke jaartallen" zijn, die onze kinderen en kindskinderen te leeren krijgen. Wij hebben dien tijd zelf meege maakt, doch dat wil geenszins zeg gen, dat wij er alles van weten. Mo gen wij uw herinneringen eens op- frïsschenV Wij geven u daartoe in het kort de voornaamste gebeurte nissen in de jaren van den grooten wereldoorlog. 1939: I September Duitsche legers ruk ken Polen binnen. 3 September, En geland en frankrijk verklaren aan Duitschland den oorlog. 27 Septem ber, Polen geeft zich over. 1940: 9 April, Duitschland bezet Denemar ken en Noorwegen. 10 Mei, Duitsch land valt Nederland, België, Luxem burg en frankrijk binnen. 14 Mei, Rotterdam gebombardeerd. Neder land capituleert. De regeering naar Engeland. 4 Juni, terugtocht der En- gelschen bij Duinkerken. 10 Juni, Oorlogsverklaring van Italië aan Frankrijk. Parijs door de Duitschers bezet. 22 Juni, wapenstilstand tus- schen Frankrijk en Duitschland. 27 September, Duitschland, Italië en Japan sluiten een Drïemogendheden- pact. 1941: 22 Maart, offensief van Rommel in Noord Afrika. Joego-Slavië en Grie kenland door Duitschland aangeval len. 2 Augustus, Atlantic Charter- 7 December, overval der japanners op Pearl Harbour. 8 December, Ne derland, Amerika en Engeland ver klaren Japan den oorlog. 11 Decem ber, Duitschland en Italië verklaren den oorlog aan Amerika. 1942: II Januari, Jappen landen op Ce lebes en Borneo. 15 februari, Sin gapore geeft zich over. 1 Maart, _slag in de Javazee. 8 Maart, het Ne- derlandsch Indische leger geeft zich over. 1 Juni, de Royal Air Force voert met 1000 vliegtuigen een aan val op Keulen uit. Het eerste der tal rijke bombardementen op Duitsch land. 19 Aug., proef-invasïe bij Diep- pe. De Engelsche troepen worden weer teruggenomen. 25 Augustus, Stalïngrad aangevallen. 8 November, geallieerden landen in Ncord-Afri- ka. 1943: 31 Januari, de strijd om Stalïngrad ten gunste van de Russen beslist. Het 6e Duitsche leger in de pan ge hakt. 16 Juli Engelschen landen op Sicilië. 25 Juli Mussolini moet af treden. 8 Sept- Onvoorwaardelijke overgave van Italië. 1944: Van Januari af maken de Russen steeds vorderingen aan het Oostelijk front. 13 Mei, de Krim door Rusland bezet. 6 Juni Invasie der geallieer den in Normandië. 16 Juni, een nieuw Duitsch wapen: de V I. 22 Juni, Cherbourgh door Geallieerden veroverd. Rusland begint zijn zomer- offensief. Zij staan in Juli reeds aan den Weïchsel. 15 Augustus, de Ge allieerden landen in Zuid frank rijk. 23 Augustus, Amerikaansche troepen in Parijs. 3 September, Brus sel, 4 September, Antwerpen bevrijd- 5 September,. Dolle Dinsdag. 14 Sep tember, Maastricht weer Neder- Iandsch. 1/ September, slag om Arnhem. Spoorwegstaking. Zware strijd om Walcheren. December, te genoffensief der Duitschers in de Ardennen. De Westelijke Neder- landsche provincies worden door de Duitschers georganiseerd uitgehon gerd. 1945: Januari, conferentie van yalta. War schau heroverd. 9 Maart, de Ame rikanen trekken bij Remagen over den Rijn. Maart, de Oostelijke pro vincies worden bevrijd. 12 April, Roosevelt overleden. 27 April, Rus sen veroveren Berlijn. Hitier pleegt zelfmoord. Bevrijding der Noordelij ke provincies voltooid. 2 Mei, de Duitschers in Italië geven zich over- Voor het Westen worden voedsel pakketten uitgegooid door' Engel sche vliegtuigen. 5" Mei, de Duit schers in Nederland capituleeren. 8 Mei, Duitschland geeft zich onvoor waardelijk over. 7 Augustus, atoom bom op Hirosjima. 9 Augustus, Rusland verklaart Japan den oor log. 15 Augustus, Japan geeft zich onvoorwaardelijk over. Het verdrag' daarvan wordt 2 September getee-' kend, waarmede de tweede groote wereldoorlog ten einde is. Plaatselijk nieuws. HUISELIJKE TWIST. Ier beslechting van een huiselijke twist in een gezin aan de Beetzlaan, moest de politie bemiddelend op treden. AANRANDING. Op de Koninginnelaan werden in de avonduren twee meisjes door een dnbekend persoon aangerand. Bij een der meisjes pleegde hij open bare schennis. De aanrander is pl.mJ 30 jaar oud, heeft een donker uiter lijk, is klein van postuur en was gekleed in een donker blauwe ga bardine jas. LIJSTEN VAN PASSAGIERS TER INZAGE. Bij Volksherstel, Steenhoffstraat 5; zijn zoo juist aangekomen en gra tis ter inzage de passagierslijsten van de schepen „Johan v. Oldebar- neveld" en „Boissevain". ERNSTIGE AANRIJDING. Een ernstige aanrijding heeft giste renmorgen plaats gehad op de Mid delwijkstraat. Het 7-jarig meisje T.D., wonende aan het Kerkpad, was op weg naar school en moest daarvoor genoem de straat oversteken. Zij liet een uit de richting Amers foort komende auto passeeren en gaf blijkbaar onvoldoende acht op het van de andere zijde komende ver keer, waardoor zij wierd aangereden door een luxe auto van de Gezags- troepen, bestuurd door G. S. Met een ernstige rechter bovenbeen breuk werd het kind overgebracht naar het ziekenhuis te Amersfoort. Dr. Veldhuijzen van Zanten verleen de eerste hulp. Echtpaar z. k. zoekt KAMERS met pension, omgeving Nïeuwerhoek. Br. no- 587 bureau van dit bl. Gevraagd door heer en dame twee gestoffeerde KAMERS met gebruik van keuken te Soestdijk op goed. st* Br. letters J. A. bur- d- de oorlogsjaren uit van 6500 tot ruim 15000 h.a. Buitenlandsche aard appelrassen zullen door de Neder- landsche kweekbedrijven worden be proefd, teneinde aan iedere vraag van het buitenland te kunnen vol doen. Men denkt hier hoofdzake lijk aan de Iersche aardappelen, waarvan de poters in verschillende landen zeer gevraagd zijn. Tijdens den oorlog is de vlasteeif belangrijk uitgebreid, totdat het te kort aan arbeiders en aan insecten bestrijdingsmiddelen een terugslag gaven. De Belgische vlastrekmachine (van Glaeys) maakt het echter moge lijk, dit teere gewas snel en met wei nig kosten te plukken, terwijl de verdere bewerking ook krachtig ge rationaliseerd wordt. De vlasproduc tie is in geheel Europa sterk ver groot, zoodat een levendige concur rentiestrijd te verwachten is. Er is geen landbouwgewas, dat zoo ar beidsintensief is als vlas, zoodat het zaak is met alle kracht de kwaliteit te verbeteren en de kosten te verla gen. Zou de Nederlandsche indus- strie niet eventueele vlastrekmachi- nes in licentie kunnen bouwen? Ten einde de afzetkansen van kaas in het buitenland te verbeteren, wil men de kwaliteit opvoeren. Daar voor is niet alleen een vettere kaas noodig", doch ook meer zorg bij melkwïnning en kaasbereiding. Het gebruik van zuur silovoeder heeft een zeer slechten invloed, evenals een te hooge pasteurisatie op de fa briek. Aangezien men verwacht, dat Denemarken, met het oog op de slechte vooruitzichten van boter, zich meer dan tot nu toe zal gaan bezighouden met de kaasbereiding is mesn in Nederlandsche zuivelkringen ervan overtuigd, dat wij alleen met de hoogste kwaliteiten aan de markt mogen komen. Het is waarschijn lijk, dat electrificatïe van de boer derijen, gepaard aan machinaal mel ken, zindelijke* melkwinning bij verlaagde productiekosten kan ge ven. Een reeds in Londen door de Ne derlandsche regeering ingestelde stu die-commissie heeft o.a. over de te volgen landbouwpolitiek geadviseerd, in haar rapport wordt o.m. een ver gelijking van het zuivelgebruik Ln Angelsaksische landen en Neder land gemaakt. De commissie meent, dat het Neder landsche gebruik met ruim 60 boven de normale consumptie van voor den oorlog mogelijk en men- schelijk meet worden geacht. Dat zou de boter en de kaasconsumptie brengen op 10 k.g. per hoofd per jaar en die van melk op ruim 20Q liter. Op die wijze zou van onze normale melkproductie van 51* mil- Hard liter ruim 5 milliard in eigen land worden verbruikt, tegen 3 mil liard in 1939. Daarmede zouden in derdaad de exportmoeilijkheden van boter en kaas verdwijnen, doch te vens de deviezen, die deze export ons oplevert. De commissie deelt niet mede, in hoeverre zij deze ver hoogde consumptie in overeenstem ming denkt te brengen met de koop kracht van het Nederlandsche pu bliek. De exportpositie wenscht de Commissie o.m. te verbeteren door de eigen verbouwde granen tegen wereldmarktprijs aan de veehouders ter beschikking te stellen. Om dat mogelijk te maken zou het brood in prijs moeten worden verhoogd tot een extra opbrengst van 40 mïl- lioem gulden. De export van tuin- en bloemzaden zal tot hef eind van April van dit jaar een bedrag van 14 millioen gul den opleveren5 De teelt van land en fuinbouwzaden breidde zich ïn (Vervolg derde kolom- Voor kachelblokken naar W. W. van Asch, Beukenlaan 16c. Te koop Chiffonniè re» 2 vaste waschtafels met spiegelopzet en ei ken regenton. Molen straat 88. Ik heb winterajs, v.o., leeftijd 16-20 jr. Wil de ze ruilen voor jonge hennen. Kerkstraat 5, Telefoon, 2030. Te koop aangeboden 2 fauteuils, 4 stoelen, tafel, divan en kinderle- dikantje met matrasje- Bevr. no. 4970 Vïsser's Bcekh., Kerkstr. 20a- Chauffeurspak m. rij broek en rijglaarzen, gr. maat, zeer geschikt voor bakker, slager enz., ïn ruil voor costuum, ook groote maat. Tevens 'n guitaar te koop. Knop pers, Hartweg 20. In ruil aangeb. hee- renfiets met luchtban den tegen wandelwagen of 1-pers. opklapbed. Julianalaan 88. Vermist sinds aantal weken, zwart-witte kater „Tommy", legen flinke belooning terugbezorging verzocht. Aan komen loopen zw.- wit keesje, mannetje- Wie is de eigenaar? Mevr. Visser, Kerkstr* 20a, Tel. 2892. Aangeb. jongensjas» leeftijd 14-16 j., zware winterstof- Weinig ge dragen. f50.-- Ferdïnand Huycklaan 20. Ter overname schrijf machinetafeltje, luid spreker, compl. weckin- stallatïe met 60 fles- schen, 5 Anker steen- bouwdoozen (Richter), kinderslede, kinderstoel. Hartmanlaan 11. Te koop 2 kippenkis- ten, 2 dekzeilen, dames fiets m. mass. banden. Dorresteinweg 18. Te koop gevr. lede ren acte-tasch en ver pleegsters-uniformen. H- v. d. Heuvel, Beuken laan la. Pracht hond te koop, Duitsche Snaufzer, 7 m- Hartmanlaan 11. Te koop zes kippen met haan en konijnen hokken. Soesterb.str. 2* Te koop aangeboden Fransche studie-piano, f550.Birktstraat 10. Te koop electr. kook- fornuis (Homan), als n., met 4 pannen. Prijs f 350 Br. no. 585 bur. dezes* Te koop nieuwe pit- rieten reiswieg. Molen straat 14. Te koop kippenhok met golfplaten, i.g.st Dorresteinweg 18. Te koop flinke gas haard, f50.gr. cylin- der bur. f100.- en eenig kippengaas. Ruilen, 1-p. Pitchpin ledikant (z.g- twijfelaar) met spring bak, voor divan. Bos straat 64. Prima spelend radio toestel te koop. Licht hart, le Heeserlaantje 46, Soest-Zuïd. Jongedame b.z.a- voor kantoor of winkel; kunnende typen (in be zit diploma typen en stenografie) Br. no. 4981 Vissers Boekh. Kerk straat 20a. Te koop radiotoestel, laatste type. Buntweg 10 COURANTEN- BEZORGER. Hij, die na 's middags 4 uur, nog een flink loon wil verdienen met de bezorging van dagbla den, kan zich melden bij Drukkerij Smit, Van Weedestraat 35. NETTE JONGENS gevraagd, 16-17 jaar; bij schiktheid opleiding tot smïd-lasscher. Lichthart, le Heeserlaantje 46. MEISJE gevraagd voor dag of aag en nacht, tevens be hulpzaam in den winkel. Loon nader overeen te komen. Baarnsche Bak kerij. B. Grothestr. 57 EIKEN AMEUBLEMENT te koop aangeb. best uit 4 stoelen, 2 fauteuils, tafel, theemeub., dres soir, eiken bloemtafeltje en rookstoel. Rembrandt laan 3, Soestdijk. WONINGRUIL. Gerief- mod. woning te Utr. f 30.p. m., voor huis te Soest met tel. Max. f 45.p. maand' Br. no. D 7515 Adv. Bur- Alta, Utrecht. WONINGRUIL. Aangeboden een land huisje met tuin te Soest, in ruil voor een ruime moderne woning m. tuin aldaar. Br. no. 582 bu reau van dit blad. R.K. Dame, 38 jr., met dochtertje van 6 maan den, zoekt betrekking als HUISHOUDSTER bij heer alleen of in kl. rustig gezin. Br. no- 1320 aan de Larensche Boek handel, Laren (Gooi). GROOTE ZIT- SLAAPKAMER aangeboden, eventueel met keukentje, in ruil vcor eenige huishoude- delïjke hulp. G. J. Nij- hoff, Wald. Pyrmontl. 2- Mevrouw Veeze-Bakker vraagt NET DAGMEISJE. Zondags vrij. Hartman laan 55. NET DAGMEISJE gevraagd voor dag of dag en nacht. Zondags vrij. M. G. Eggenkamp, Burg. Grothestraat 15. IK HEB EEN RIJBEWIJS. Wie kan mij gebruiken als chauffeur of gelei de. Br. no. 583 bur dez- NETTE FLINKE SLAGER SBEDIENDE gevraagd. Prima kun de worst maken en wijk bedienen. Salaris f 40. per week. D. H. Groc- neveld, Laanstraat 24a, Baam.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3