De strijd tegen het water. Het dappere Kleermakertje. Openbare Bijeenkomst God en het lijden. Onze aloude strijd tegen de zee heeft zich het laatste jaar in zonder heid geconcentreerd op Walcheren» Deze strijd zou waarschijnlijk niet noodig zijn geweest, als. ongeveer 350 jaar voor Christus de zooge naamde Cimbrische vloed den water stand van de Noordzee niet had verhoogd. Te dien tijde moet ook het „Kanaal'' zijn ontstaan, de afscheiding tus- schen Engeland en Frankrijk. De we reldgeschiedenis zou trouwens een heel ander beeld te zien hebben ge geven, als de landengte tusschen En geland en Frankrijk toen niet door het water was bedolven. Doordat in die lang vervlogen tij den de waterstand van de Noord zee lager was dan tegenwoordig, kon het land ook lager liggen. Een bewijs hiervoor is, dat in 1646 in de nabijheid van Domburg op Wal cheren, uit den grond bij het strand ardu'nsteenen fundamenten van 'n tempel en sporen van woningen zijn gevonden. Bij zeer lage eb vond men er buiten de duinen in 1807 een kerkhof met doodkisten waar in nog geraamten waren, met ket tinkjes, penningen enz. om de hals, met sabel, piek en andere wapen uitrustingen nog naast zich. Ook op hef eiland Tolen werden bij een lage eb overblijfselen van huizen ontdekt, waaruit men kon opmaken, dat de grond van deze landen vroeger lager moet hebben gelegen. Doordat de stand der Noordzee vroeger veel lager was, konden de Cïmbren zonder zeedijken onze la ge landen bewenen. Ook vindt men men nimmer gewag gemaakt van zeedijken bij de Batavieren. Van hen vermeldt de geschiedenis alleen, dat zij hun woningen op terpen, op hoogten bouwden. Niet alleen aan de zeekust, ook el ders werden ontdekkingen gedaan, die er op wezen, dat Nederland vroeger lager lag dan. tegenwoordig» In de Alblasserwaard bijvoorbeeld werden omstreeks 1830 boomstam men ontdekt, die ongeveer drie me ter onder den grond lagen. Bïi Steenbergen, prov. Brabant, werd zelfs een bosch met staande boom stammen opgedolven. Ook op an dere plaatsen van ons land werden eenige meters ^diep boomstammen gevonden, zooals bij Abcoude (Z.H.). Wij kunnen ons Nederland zonder polders en dijken niet goed voor stellen. Dat behoeft ook niet te ver wonderen, als men kennis neemf van onderstaand lijstje, waaruit blijkt, dat wij reeds lang geleden met den strijd tegen het water be gonnen. Reeds in 1097 werd de Krimpener- waard bedijkt. - 1253 Rijnlaipd - 1255 Delfland - 1277 Alblasserwaard -1303 Zuid-Hollandsche Waard - 1322 het Waterschap van Woerden - 1355 Oudhoorn in Voorne - 1366 Schel- luinen, Hardinxveld, Papendrecht enz. - 1373 en 1394 Oude- en Nieu we Tonge - 1460 en 1461 Middelhar- nis, Sommelsdijk en Duivenwaard, Eiland Flakkee - 1473 Zuidland, Ei land Voorne. - 1475 de Quak en Strenïjten, Voorne - 1480 MeJiszand, Flakkee. - 1482 Ooltgensplaat, Flak kee. - 1494 Westnieuwland, Flakkee- 1572 was het eiland Rozenburg nog niet aanwezig. - 1591 Oud Wesfer- loo, Flakkee. - 1593 de Nieuwe Oost-' dijk, Flakkee - 1605 Roxenisse, Flak kee- - 1611 Nieuw Westerloo, Flakkee- 1621 Rooklaarsplaat, Flakkee» - 1625 Groot Komstrijen, in ce Beijerlan- den. De Diemer- of Watergraafsmeer bij Amsterdam. - 1653 de groote en kleine Zuiderpolder, Flakkee. - 1669 Kraaijerspolder. Flakkee. - 1751 de eerste afsluiting van de Scharre-Zee en de hals, Flakkee. - 1762 Kraaije- nisse en Kraaijenstein in Flakkee» 1769 de Adriaanpolder. Flakkee. - 1780 de Eendrachtspolder. Flakkee. 1803 de Hals- en Scharre-Zeepolder, waardoor de twee eilanden Goede reede en Flakkee zijn vereenigd. Plaatselijk nieuws. DIERENBESCHERMING- Vrijdag hield de afd. Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren de jaarlijksche ledenvergadering- Uit de jaarverslagen van secretares se en penningmeester bleek, dat de afd. Soest en omstreken in 1945, vooral in de tweede helft des jaars. veel voor de dierenbescherming heeft kunnen doen. Het aantal ledent steeg in 1945 van 333 tot 375. Nd verkiezing is het Bestuur nu alsvolgf samengesteld: A. v. Asselt, voorzit ter; Mevr. M. G» Gijzen-Geerling, se cretaresse; A. Langkamp, penning meester; Mej. M. Spoor en A. C- Westveer. bestuursleden. In 1946 zal weer een algemeene ver gadering plaats vinden. Als afgevaar digde werd gekozen de heer A. van Asselt en als event. plaatsvervanger den heer A. Langkamp. De voorstellen voor de algemeene vergadering zijn: het komen tot een wettelijke bepaling, waarbij prikkel draad verboden zal worden voor om rastering van weilanden; de oprich ting van een Suze Groshansfonds tot steun van het humanitaire jeugd werk; het uitgeven van een dieren- kalender door het Hoofdbestuur en het doen vervaardigen van reclame platen, die de misstanden aangeven ten opzichte van de dieren. Besloten werd een belangrijk bedrag af te dragen aan de Asylcommissie, welke commissie verdere plannen' hoopt te maken met het oog op het eerlang tot stand komen van een asyl, dat aan alle eischen voldoet. Besproken werd tenslotte, dat de afd. Soest verschillende lezingen op het gebied der dierenbescherming zal organïseeren. SPROOKJES-SPELEN. De Sprookjes-Spelers, die de vori ge maal de kinderen zulk een vreug de geschonken hebben met het sprookje ..De drie betooverde prin sesjes" (de stuk gedanste schoen tjes). komen a.s. Zaterdagmiddag, 23 Febr., half drie» weer terug, nu met het sprookje -'t Dappere kleerma- kertje" (zeven in één klap). GEZINSVERZORGSTER. Als gevolg van de moeilijke oorlogs jaren zijn vele huisvrouwen niet meer tegen den taak der gezinslei ding en -verzorging opgewassen, met als gevolg, dat ze weken, soms maan den lang ziek zijn. Omdat zij nooit tot rust komen, kunnen zij des te moeilijker herstel len; zij hunkeren naar hulp, naar iemand, die de zorg voor de huishou ding en voor de kinderen tenminste voor 4 a 6 weken geheel zelfstandig zou kunnen overnemen, waarbij te vens ce verpleging van haarzelf, de zieke, in goede handen zou zijn. De krachten, die ter beschikking staan, zijn bij lange niet voldoen de, mede in verband met de tenge volge van de repatrieerïng steeds stij gende nood- De taak, die een gezinsverzorgster gesteld wordt, is zeker niet gemak kelijk, maar uiterst dankbaar- Zij neemt de leiding van de huishou ding voor den tijd. dat de huisvrouw ziek is. geheel zelfstandig over en verzorgt tegelijkertijd de zieke. Het gaat dus om een beroep, dat geheel op zichzelf staat» De centrale, die de verzorgsters naar de gezinnen stuurt, garandeert haar salarieering en ouderdomsrente. De sociale waarde van dit beroep is zeer groot; bet gaat om de bescher ming en de opbouw van het gezins leven. Wij rekenen er op, dat vele meisjes zich ten kantore van Nederlandsch Volksherstel, Steenho ff straat 5, zul len opgeven. AANRIJDINGEN. Twee ernstige aanrijdingen hebben wederom plaats gehad. De eerste had plaats op de Steenhoffstraat, alwaar twee legerauto's, waarvan een luxe, komende uit de richting Baarn en een vrachtauto, kofnende uit 'de richting Amersfoort, met elkaar in botsing kwamen, doordat laatstbe doelde wagen voor een boerenwa gen moest uitwijken. De luxe auto raakte bekneld tusschen den vracht auto en een boom, waardoor deze onherstelbaar werd gekraakt. Een andere aanrijding had kort daarop plaats op de Soesterbergsche- straat hoek Gallenkamp Pelsweg, tusschen een luxe auto, komende van Soesterberg, eveneens van het leger, en een vrachtauto» komende uit laatstgenoemden weg. J. B., die in de luxe auto was ge zeten en met zijn hoofd tegen den voorruit terecht kwam. liep hierbij een ernstige hoofdwonde op. die door Dr. Velthuijzen van Zanten werd behandeld. Hij moest naar zijn woning worden overgebracht. De luxe auto. waarvan de voetrem niet in orde bleek te zijn, werd ernstig en de vrachtauto minder ernstig beschadigd. CABARET-AVONDEN. Door Wim van Reijn zijn voor de komende dagen twee belangrijke ca baret-avonden georganiseerd. Morgenavond (Woensdag), komt Lou Bandy met andere bekende persoon lijkheden in de zaal van Eemland, terwijl Zaterdag a.s. o.m- Kees Pruis naar ..Bosch en Duin" komt. Twee radio-artisten en humoristen van de bovenste plank, waarnaar on getwijfeld veel belangstelling zal uit gaan. RIJWIELDIEFSTALLEN. Rijwielen zijn weer zeer gewild. Karretjes werden ontvreemd uit 'n schuur aan de Beukenlaan, bij win kels aan de Steenhoffstraat en Burg. Grothestraat en uit een woning aan den Braamweg. DE SPROOKJESSPELERS Directie: Ina Krediet en Care! Eckhart. Hotel Eemland Zaterdag 23 Februari, 2.30 uur. „Zeven in één klap" Medewerkenden o.a. Nora Gerretsen, Ina Krediet, Helen Vandendaele, Carel Eckhart, Gerard de Groot, Peter v. d. Linden, Ton Schatborn. Prijzen 10,50. f 1. f 1,50. Plaatsbespreken dagelijks in de serre van 35 uur. WONINGRUIL. Gevraagd zonnig huis, liefst alleenst. op hoo- gen zandgrond bij bosch en heide, te ruilen met fl- heerenhuis te Voor burg, vlak bij Den Haag en bij de trambaan Den Haag-Voorburg-Leiden, desnoods te koop. Br- B 46 Adv. Bur- Havekot- te, Bilthoven. Gevraagd in gezin van dierenarts, zonder kin deren, een FLINK MEISJE voor dag en nacht. Ge wend zelfstandig te werken. Hulp voor ruw werk aanwezig. Mevr v. d- Grift, Dallaan 4, Baarn. GEVRAAGD Halfwas smid-bankwer ker en een flinke leer jongen. Smederij C. G. Timmermans, Bakkerw- 3, Soestdijk. Wie ruilt ruime WONING bev. 5 kamers, veel berg ruimte, voor iets kleine re woning met schuur, omgeving Soest-Zuid of Soestdijk. Wed B. v- d. Kuit, Schoutenkampw. 3 Soest-Zuid. NET MEISJE gevr. v dag of d.e-n. met huiselijk verkeer. Goed loon. E A. Ra demaker. Middelwijkstr 49, Tel. 2175- MEISJE gevraagd vcor halve of heele dagen. Aanmelden 's avonds na 7 uur Kerk- pad Z.Z- 24a. WONINGRUIL. Huis, in Oog en Al, bij het park, event. te rui len voor grootere flat woning in centrum stad a £45 p. m-, bev. ka mer en suite, boven 4 kamers, badkamer, zol der en groote kelder, te lefoon aanwezig, voor alleenst. huisje in Soest, f35 a f40 p.m Br. J» ter Wee, J» S- Bachstr. 47, Utrecht, of telefoon K 3400-21571. WONINGRUIL. met Duivendrecht aan de rand van Amsterdam, tram en bus, riant vrij bovenhuis, twee kamers en suite, gr. keuken en hal; bov. 3 slaapkamers, badkamer en hal, huur f35.-, tegen landhuis of villa, niet te groot, te Soestdijk, ook bereid tot koopen. Br. no- 592 bureau van dit blad. ALLE SOORTEN ANTIQUITEITEN te koop gevraagd. Klaar- wa ter weg 8: Degene, die Zaterdag middag een oude fiets geruild heeft tegen een goede fiets op luchtban den bij Bibliotheek Smit, wordt verzacht. deze spoedig terug te bren gen bij ce Zeeuwsche Bakkerij, Kerkstraat 7- Daar bedoeld persoon bekend is. wordt hem aangeraden dit spoedig te deen. daar anders po- litie-maatregelcn volgen- Wachbok met wringer i.g.st. ruilen tegen 1 gr- en twee kl. cocos gang- deurmatten, i.g.st. Hei deweg 66. Flinke mestpluis te koop. Bevr. Bosstr. 61- Te huur beneden-sui te plus keuken, ongem.» vcor dame (liefst bene den 50 jaar). Br. no. 600 bur. v. d- blad- Te koop stcelen, ta fels, tu ngereedschappen. groote kist met la, kas ten. waschtafels en nachtkasten, schoolbord, spiegelglas en glas. boe- keniek, spiegel, gastafel, pendules. 1 markies van 3i/o M.. 1 markies van £75 M-, theetafel, lam- pekappen. Te zien op Donderdag a.s. v. 10-12 en 2-5 uur. Julianal. 37» GEREFORMEERDE MANNENVEREENIGING „ONDERZOEKT DE SCHRIFTEN" SOESTDIJK wegens tienjarig bestaan van bovengenoemde ver- eenigïng, in de JULIANAKERK, ]ulianalaan 19, D.V. op VRIJDAG 22 FEBRUARI a.s,, 's avonds om ACHT uur. Spreker Ds. G. Meijnen van Hilversum. Onderwerp Gelegenheid tot het stellen van vragen. TOEGANG VRIJ. Komt allen. - U bent hartelijk welkom. NET TWEEDE MEISJE gevraagd voor dag ep n. of werkster. Dr. Ca- rels, Burg. Grothestr. 65 WIE RUILT kinderschoenen m. 21 of 22 tegetn m. 25? Lange Bergstraat 14. Koekgrossierderij Soest dijk, J. H- Oosterbeek, Beukenlaan 15, vraagt 2 NETTE JONGENS voor de bakkerij. JONGEN OF MEISJE gevraagd voor kantoor» Br. no. 597 bur. dezes-

Soester Courant | 1946 | | pagina 3