Oorzaken van den Wereld-honger. De SoesSer raad vergadert. SOESTER COURANT 22e Jaargang - No. 17 Abonnementsprijs (1.50 p. kw. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Vrijdag 1 Maart 1946. Verschijnt 2 maat per week Volgens een verslag der „Food and Agriculture Organisation" hebben wij om ..fit" te blijven op z'n minst 2000 calorieën noodig. Komt men daaronder, dan neemt de arbeids prestatie af en de weestand tegen ziekten en allerlei ongemakken even eens. Hoe staat het nu met de 2000 calo rieën? Honderdveertig millioen men- schen in ons werelddeel, Rusland niet meegerekend, komen er niet aan toe. juister gezegd 40 millioen komen tot het aantal, dat ligt tus- schen de 1500 en de 2000 calorieën. 100 millioen moeten het met minder dan 1500 calorieën stellen. En geldt dit voor het graanetende Europa voor de rijstetende werelddeelen staat het er al even slecht voor. In Indonesië dreigt hongersnood als men daar over hongersnood spreekt, is het erg! en Britsch- Indië moet 4 millioen ton rijst in voeren om per hoofd 1200 calorieën te lialen. dat is 800 cal. beneden het minimum. West- en Midden- Europa hebben de eerste helft van dit jaar 17 millioen ton tarwe van buiten noodig en het is nog niet zeker, of ze die alle 17 zullen krij gen. Om een globaal overzicht voor Europa te geven, kunnen we aanne men. dat in de eerste plaats de boe ren in Europa, de menschen dus, die het dichtst bij de graanschu ren zitten, genoeg te eten zullen heb ben; ten tweede de stedelingen in Engeland, Skandinavië en Zwitser land. Voor de rest is het „serrez la ceinture"! of op z'n minst, de broeks band hoeft nog niet wijer te worden, gemaakt. Hoe komt dit? We zouden drie oorzaken kunnen opnoemen: le de natuur, die ons op een ongelegen moment in de steek schijnt te la ten, 2e de desorganisatie in de in dustrie, 3e het gebrek aan samen werking tusschen de landen. In Argentinië en Australië is een droogte, die de opbrengst van het land zoo verminderde, dat van een misoogst kan worden gesproken- De industrieele desorganisatie heeft op haar geweten, dat gedurende den oorlog niet genoeg kunstmest kon worden gewonnen. De intensief be bouwde gebieden zijn daardoor, zoo niet uitgemergeld, dan toch in hun opbrengst een stuk achter bij voor 1940. Dat het oorlogsapparaat ook de productie stop zette van land bouwwerktuigen is een handicap» die zoowel de intensief- en de ex tensief gevoerde landbouwbedrijven treft. En tenslotte de verminderde kolenproductie, die het transport, het conserveeren, het bewerken van de voedselproducten stagneert. Twee oorzaken dus, waar op dit moment niets meer aan te doen valt. Natuurkrachten zullen nog wel een poos buiten 's menschen bemoeie nissen moeten blijven en de situatie door den oorlog geschapen, hebben we te nemen zooals ze is. Maar de derde factor, de samenwer king. die kunnen wel zelf ter hand worden genomen. De F.A'.O. schijnt het flink aan te willen pakken. De weg van produ cent tot consument schijnt ze onder haar controle te willen hebben- Daarvan is de distributie van de goe-* deren natuurlijk de voornaamste factor. Een internationale distributie beteekent te maken te krijgen met export en import, met de handelspo litiek der verschillende naties. Voor wat hoort wat; we denken aan con cessies daar en controle op dit en op dat. Gelukkig zijn er in de F.A.O. stem men opgegaan, die van een gezon dere kijk op de zaak blijk geven. „De hongerlanden moeten geholpen worden niet om er 'n zaakje van te maken maar ze moeten op de been geholpen worden en tot grootere welvaart gebracht, alleen uit ons eigen belang, want we hebben meer aan een welgestelde klant dan aan een arme." Zoo ongeveer sprak de vader van de Leen- en Pachtwet. Het klinkt ietwat anders dan in vloedssferen en machtsbereik. Laten we hopen, dat het dien kant opgaat. Februari-stakiny en de Slag in de Java-zee herdacht. Het begin van de raadsvergadering op Woensdagmiddag was van meer dan gewone beteekenis. Nagenoeg alle ambtenaren en vele politiemannen waren in de raads zaal aanwezig, toen Burgemeester Des Tombe de vergadering opende- In zijn openingswoord wijst spr. er op, dat deze vergadering valt in een week, waarin wij twee belang rijke historische gebeurtenissen her denken, n.1. de Februari-staking in Amsterdam en de Slag in de Java- zee. Vanaf het moment der overgave, al dus spr., liet de bezetter een vrien delijk maar valsch geluid hooren, waaronder achtereenvolgens meerde re voor ons volk nadeelige maatre gelen werden getroffen. Ontactisch en onpsichologisch als de Duitscherd steeds zijn, meende hij, dat ons volk alle maatregelen berustend zou aanvaarden. Hij kende niet onzej groote gevoeligheid, welke tot uit barsting kwam bij de toepassing van de maatregelen tegen de joden. De W.A. veroverde de straat en in een uitgelokt gevecht werd Koot gedood. Nu kon men er op los slaan, maari dit was ook het seig, dat ons volk» ontwaakte. De Amsterdammer is goedhartig, spontaan en kiest de zijde der zwakke. Het opgekropt ge moed kwam nu los en tegelijk bleek, dat de oorlog nog niet ten einde was. Represailles werden getroffen, maar juist daardoor werd ons volk nog meer geprikkeld. Het verzet be gon, waardoor de moffen geen rust meer hebben gekend. Juist een jaar later had een tweede belangrijke aangelegenheid plaats. Singapore was gevallen; Indië werd bedreigd. Doorman wist, dat dd strijd zwaar, misschien wel hopeloos zou zijn. Een groot gedeelte der geallieerde vloot, waaronder ook on ze vloot, ging in de Java-zee ten onder, maar wij mogen ons de vraag stellen, welke resultaten den strijd heeft opgeleverd. Als wij bedenken, dat een klein oponthoud de plannen vaak geheel te niet doen. dan vra gen wij was het Duinkerken, was het Australië? Ook in de Javazee zijn velen geval len en onder hen was een der be velvoerende officieren, Van Strae- len, wiens ouders in onze gemeen te woonachtig zijn. Daar, aan de Lange Bergstraat, was zijn thuis. Spr. doet dan de mededeeling, dat B. en W. het voorstel doen, om aan de Lange Bergstraat den naam „Van Straelenlaan" te geven, om daarmede allen te eeren, die waren: »,het Va derland getrouw tot in den dood". Onder groote stilte werd de re de van den Burgem. door alle aan wezigen staande aangehoord, waarna de raad met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. goedkeurde. De voorzitter geeft hierna het woord aan dèn heer NOODER. die de me dedeeling doet, dat Mevr. Polet en de heeren Van Dalen, De Haan, v. d. Ven, Kruijff en hij zelf vanaf he den gezien moeten worden als leden van de Partij van den Arbeid. De agenda komt hierna in behan deling. 1. Vaststelling van de notulen der vergadering d.d. 21 December 1945» Goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Opnieuw behandeling van het voorstel inzake gasprijsverhooging. De gas-commissie stelt voor de gas- prijs vast te stellen op 12 ct. per M3* Mevr. POLET meent, dat aan den voorgestelden j>rijs wellicht niet is te ontkomen, maar toch zou zij gaar ne progressieve prijzen willen vast stellen. Mevr. BUNGENER zou het vast recht gehandhaafd willen zien. Ook Mevr. LANDWEER ziet groo te verschillen. Er zijn afnemers, die vroeger 6 ct. betaalden en nu 12 ct. De heer HOM zegt, dat het vastrecht is vervallen, omdat anders dit recht ook zou moeten worden betaald over de maanden, dat geen gas' werd ge leverd. Wethouder VAN ZADELHOF acht het niet juist verschillende gasprïj- zen te heffen. Meer gewenscht acht hij de uitkeeringen en loonen te ver- hoogen. Spr. wil een en ander bezien bij de te verwachten plannen be treffende sociale aangelegenheden. B. en W. nemen hiernade motie van Mevr. Polet over. In de vol gende vergadering zal de zadk nog maals ter tafel komen. 4. Voorstel tot het verleenen eener bijdrage voor een jeugdconcert ten behoeve van schoolgaande kinderen. B. en W. vragen hiervoor een bedrag van f150. Na kleine opmerkingen van eenige leden wordt het voorstel goedge keurd. 5. Verzoek van J. Huisman om ver goeding van reiskosten van 2 leer lingen naar Zeist. Goedgekeurd. 6. Verzoek van A. Wormgoor om eervol ontslag als vakonderwijzer li chamelijke oefening openb. U.L.O- school, wegens benoeming elders. Ontslag verleend. 7. Benoeming van 'n onderwijzer aan de o.l.school Kerkebuurt. De heer H. J. van Dalfsen te Stiens met algemeene stemmen benoemd. 8. Voorstel benoeming van leden der Commissie voor de Strafverordenin gen. Voorstel goedgekeurd. 9. Benoeming leden Stichtingsbestuur Natuurbad. B. en W. bevelen aan: uit den raad J. Nooder, J. H. Hom en G- Kruijff en uit de ingezetenen Mej. M. A« van Zoest, H. G. M. Ta ris, G Reij- mcrink en A. Th. M. Splinter (Soes- terberg). Aldus besloten. De heer NOODER bepleit hierbij het treffen van maatregelen, waar door het bad vóór den aanvang van het seizoen in orde zal zijn. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. dit doel natreven. 10. Aanvullende crediet-aanvrage voor inrichting van het perceel Van Weedestraat 3. tot politiebureau. Dit perceel, aanvankelijk gehuurd voor een jaar, wordt voor den tijd van 10 jaar ingehuurd. Voor de verbouwing vragen B. en W. f5000.-; voor aanleg centrale verwarming f4300.en voor vloerbedekking en gordijnen f 1900. Mevr. BUNGENER acht de huur te hoog. De VOORZITTER zegt de huur te zullen laten vaststellen door het Prijzenbureau te Amersfoort. De heer KRUIJFF informeert of het Rijk in de huur bijdraagt voor de vestiging van de P-O.D. in dit ge bouw, waarop de VOORZITTER de mededeeling doet, dat dit lichaam binnenkort weer zal worden gere organiseerd. Wellicht zou hierover dan kunnen worden gesproken- De heer NOODER acht het politie corps van thans te groot en voelt er niet voor een Zoo groot bedrag uit te geven voor verbouwing van een huurpand. Spr. wil liever een nieuw bureau bouwen. De heer OOMS acht de kosten voor vloerbedekking en gordijnen zeer hoog. De VOORZITTER Zegt dat 't over tollige personeel weer afvloeit waar door het corps niet grooter wordt dan in de verordening vastgesteld. Plannen tot het bouwen van een bureau moeten worden bezien bij eventueele plannen voor den bouw van een nieuw gemeentehuis. Voor vloerbedekkingzal niet mëér worden uitgetrokken dan strikt noo dig is. De aankleeding zal sober zijn* Het voorstel wordt hierna goedge keurd. 11. Crediet-aanvrage voor uitbetaling vergoeding wegens opruimen van puin, afkomstig van verwoeste per- ceelen. B. en W» vragen hiervoor f18450. 90 Procent van dit bedrag komt voor rekening van het rijk. Goedgekeurd. 12. Crediet-aanvrage voor uitvoering van opruimingsw erken met Rijkssub sidie. B. en W. vragen hiervoor een bedrag van f 5300. Na kleine opmerkingen van den heer VAN DE VEN en Mevr. BUNGE NER goedgekeurd. 13. Vaststelling van het vermenigvul- digingscijfer voor de schoolgeldhef fing. Goedgekeurd. RONDVRAAG. De heer DE HAAN informeert ofr met betrekking tot de verkiezingen, de gemeente geacht wordt meer of minder dan 20000 inwoners te tel len. Ook verzoekt hij spoedige be1' noeming van leden der stemburaux, opdat deze menschen zoo noodig nog kunnen worden geïnstrueerd. Tevens verzoekt hij den Wethouder van Onderwijs er voor te willen wa ken, dat ouderavonden niet meer door een schoolhoofd worden tegen gewerkt. De heer KRUIJFF verzoekt maatre gelen te treffen, dat ten spoedigste weer een autobusverbinding met Soesterberg tot stand komt. Met den heer Tensen en de Ver keer sïnspectie zullen besprekingen worden aangeknoopt. Mevr. BUNGENER vraagt verbete ring der Beetzlaan ,en meer straatver lichting. Het laatste zal binnenkort] mogelijk zijn. Voor het andere wor den bij O-W. plannen uitgewerkt. De heer HOM informeert of er een verzoek is ingekomen van het R.K. Schoolbestuur en of in deze aange legenheid thans een principe-besluit mogelijk is. Bedoeld schrijven is kort geleden ingekomen en door B. en W. nog niet behandeld. Mevr. LANDWEER wijst er op, dat door slechte sluiting der toegangs deuren jongens op den gemeentetoren kunnen komen. Ruiten worden stuk gegooid en schade aan de klok toe gebracht. De openbare vergadering wordt hier na gesloten. De raad gaat over in geheime zitting.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1