Er is nog veel te regelen. Brandstof, gas en elecfriciteit. Mijersche Mijmeringen, SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kvv. - f 17.5 p. post 22e Jaargang - No. 18 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Dinsdag 4 Maart 1946. De oorlog en alles wat daar al zoo bijbehoort heeft ons hard gemaakt. Hoe kan het anders? Jarenlang heb ben we gelezen en gehoord over dood en verderf. Vaak' zijn wij zelf aan groote gevaren op het laat ste nippertje ontkomen en tenslot te is er niemand, wïen de oorlogs propaganda onberoerd heeft gelaten, met het gevolg, dat wij aan allerlei gruwelijke berichten de een meer, de ander minder, gewend geraakten. Herinnert U zich, vóór den oorlog den ondergang van de „Sequalis" en de .,Thetis'\ twee duikbooten, die bij manoeuvres zonken en niet meer boven waren te krijgen? Er ging door de geheeele beschaafde wereld een golf van ontroering. En nu?. Wij lezen en hooren over de gewel dige mijnramp in het Ruhrgebied, waar eenige honderden mijnwerkers den dood vonden en wij nemen het bericht voor kennisgeving aan - zoo in den geest van Leonard Huizïnga's: ..O, zei ik. Toch zijn er nog dingen, die ons tot verontwaardiging kunnen bren gen. Daartoe kan ook de executie worden gerekend, die Franco liet voltrekken op 12 Republikeinen, on der wie Christino Garcia. voor wien de Fransche regeering in de bres was gesprongen om zijn leven te redden. Franco doet rare sprongen en het ziet er naar uit. dat de drang die de verschillende volken op hun respec tieve regeeringen uitoefenen om de diplomatieke betrekkingen met het -laatste niet democratische bolwerk te verbreken, steeds krachtiger zal wor den. Niet alleen in en om Franco-Spanje rommelt het. Ook Engeland maakt een zwaren strijd door. De Egyp- tenaren wenschen, dat alle Engelsche troepen uit hun land zullen vertrek ken. Te Caïro ontstond deswege 'n opstand. Er werd gestaakt, het ver keer lag „plat", studenten en an deren demonstreerden en er werd in de stad zoo hevig gevochten, dat men zich op een modern slagveld waande. En niet alleen uit Egypte kwam de last. Ook in Britsch-Indië ontstonden moeilijkheden met eigen menschen. Muitende mariniers na men te Bombay liefst twintig sche pen in beslag.; duizend manschappen van de luchtmacht staakten uit sym pathie met de muiters en 7000 man Britsch-Indische troepen sloten zich bij het aan. Ook in Calcutta. Kara- chi en in andere havensteden deden zich ongeregeldheden voor. Er werd krachtig ingegrepen, zóó krachtig, dat er 270 dooden vielen en niet minder dan 1700 gewonden; 300 motorvoertuigen werden ver brand en 10 postagentschappen wer den vernield- Maar de rust is mis schien voorloopïg weergekeerd. Rust.rust! Rust moet de wereld hebben om te genezen van de zware wonden, die de strijd tegen het fa scisme haar heeft toegebracht. Maar rustig is het nog geenszins. De groote spionnage-affaire in Ca nada houdt nog steeds de gemoe deren bezig. Rusland heeft weinig vriendelijk en nogal heftig geprotes teerd en dit protest zal weer met 'n protest van Canada worden beant woord. Reeds werd de vrees geuit, dat een en ander wel tot het ver breken van de diplomatieke betrek kingen zou kunnen leiden. Ook ten aanzien van België heeft Rusland een protest doen hooren. De Russische ambassadeur heeft Spaak, den minister van buiten- landsche zaken een bezoek gebracht om er op te wijzen, dat het repa- trieeren der Russen uit België vol gens te traag tempo geschiedt. Dit schijnt in zonderheid met de Russen, die in het mijngebied werken, het geval te zijn. Deze nuttige leden der hedendaagsche maatschappij schijnt men liever in België te houden. Bij onze Zuiderburen zijn er bovendien moeilijkheden van geheel anderen aard. De verkiezingen voor de Pro vinciale Staten hebben geen uitslag gegeven, die het oplossen van de regeeringscrisis gemakkelijker maakt. Zou de regeeringscrisis dezer dagen tot oplossing komen of zouden er nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven? Alle mogelijkheden worden besproken en overwogen. Het blijkt, dat een zeker aantal van onze medeburgers zich niet kan in denken. dat de distributie van brandstoffen nog steeds verbazend veel moeilijkheden meebrengt. Velen zijn ontevreden over hun brandstoffenhandelaar, die hun niet op tijd hun brandstofrantsoen kan zenden en meestal niet de gewensch- te soort of kwaliteit kan leveren. Behalve voor huisbrand ontvangen tot heden slechts enkele ïndustrïee- len eenige toewijzing voor hun be drijven. In onze gemeente zijn dit in hoofdzaak de bakkerijen, enkele wasscherijen en smeden. De moei lijkheden voor deze bedrijven moe ten niet onderschat worden. De kolen, die zij thans ontvangen zijn slechts met bijzendere moeite en zorgen te verwerken/ en de toewij zingen kunnen, niettegenstaande de afwijkende kwaliteit, niet verhoogd worden. Het overgroote deel der kolen, die wij verbruiken, wordt nog steeds van overzee aangevoerd en keuze is hier niet. De productie van onze mijnen blijft nog ver beneden de gestelde ver wachtingen en de sleepvaart heeft een aanmerkelijke vertraging onder vonden door de hooge waterstanden der laatste weken, waardoor groote achterstand in den aanvoer is ont staan. Het moeilijkst is thans de positie der Gas- en Electriciteitsbedrijvcn, die zeer groote kolenhoeveelhedcn verbruiken en vooral den laatstcn tijd zeer afwijkende kwaliteiten moesten verwerken. Voor de gasbedrijven, die in de oor logsjaren hun ovens niet vernieuwd of gerepareerd konden krijgen of bovendien door oorlogsschade in hun productiecapaciteit zwaar werden' getroffen, geeft vooral de mindere gasopbrengst uit deze kolen bij een evenredig mindere cokesopbrengst extra zorgen, omdat de rantsoenen door verbruikers naar eigen inzicht en behoefte over het etmaal of maand afgenomen worden, terwijl de productie thans niet zoodanig kan zijn, dat zelfs door gashoudervoor- raad spitsverbruiken opgevangen kunnen worjden. Men ziet dan ook in onze gemeente bij ons gasbedrijf al eenige weken de gashouders voortdurend leeg, waaruit volgt, dat de aangevoerde gashoeveelheden rechtstreeks naar de consumenten gaan. Hierdoor is het ook dezer dagen weer voorgekomen, dat we in de avonduren van gas verstoken waren. Het invoeren van gaslooze uren, hoewel die tevoren bekend ge maakt kunnen worden, brengt voor de verbruikers een veel grooter on gerief mede, vooral voor de voed- selbereïdende neringdoenden, zieken en zoo voort. Ook heeft bij een deel van onze in woners de meening post gevat, gesti muleerd door een onjuist bericht in eenige bladen, dat electriciteits- en gasrantsoeneering spoedig tot het verleden zouden behooren. Hiervan kan voorloopig geen sprake zijn. Hoewel de produceerende bedrijven, zoowel als ons plaatselijk distribu tie-bedrijf al het mogelijke doen om de gasvoorziening normaal door te doen gaan. houde men er rekening mede, dat het ook in de komende dagen kan voorkomen, dat een gas- tekort plotseling wederom eenige uren parten kan spelen. De mede werking van de verbruikers wordt daarom opnieuw gevraagd. Men bedenke, dat het teveel ver bruikte ten koste van anderen gaat. Afsnijdingen die toegepast moeten worden zijn zeer onprettig, zoowel voor verbruiker als bedrijf. NIET OP DEN RIJWEG. Van voor den oorlog weten we nog, dat de rijweg van de Soesterberg- schestraat niet met rijwielen mag bereden worden. De politie houdt hieraan thans weer de hand, als gevolg waarvan meer dere personen werden bekeurd. WEER KOLEN ONTVREEMD. Wederom werd uit de opslagplaats van v. D. nabij station Soest een hoeveelheid kolen ontvreemd. Neen, schrijft een krant, die toch beweert de waarheid zelve te zijn, dat is niet zoo: het was geen spon tane actie, maar een die deer cnc georganiseerd is. Tja, wie moet je nou gelooven? 't Feit is nu wel niet van zooveel belang» maar als het waarheid is, dat de burgemeester van Amsterdam staat te jokken in pretentie van de Koningin notabene, dan is dat toch wel heel erg stout van hem! Kranten lezen moet je doen met dezelfde onverstoorbaarheid waar mee m'n egade de wekelijksche bon- nenlijst bestudeert. Die zegt altijd steevast: 't valt alweer mee. Als ik dan, denkende dat er héél wat op staat, vraag: „Wat bijzonders van de week?", zegt ze: „Nee. maar 'f kon ook veel minder zijn en daérom valt het altijd mee." De onverstoorbaarheid bewaren is 'n kunst op zichzelf. Want waarlijk, er is reden voor verwondering, om niet te zeggen ergernis genoeg. Dat in enkele weken tijds een stuk of vijf van de ergste moffenhandlan- gers geruischloos weten te ontsnap pen. (in den oorlogstijd hadden de ondergrondschen een complete over valwagen plus een lading dynamiet voor 't zelfde doel noodig), dat een autoriteit die een aantal joden heeft overgeleverd aan de S.D. nog immer1 vrij en in functie is, dat een andere dito bij de Februari-staking een lijst met 46 namen van stakers aan de S.D. heeft overhandig?! en nog im mer ongemoeid is gefaten, terwijl in een andere plaats de grootste dei ning wordt gemaakt, omdat de chef van de brandweer z'n mannetjes in 1941 voor de Winterhulp heeft la ten collecteeren, zoodat een offici eel zuiveringsproces gevolgd door 'n officieele berisping noodig is om al le geschokte gemoederen te kalnree- ren, kijk, dat zijn tegenstellingen, die moet je maar even ongestoord incasseeren als m'n egade haar bon nenlijst. Want anders héb je géén leven! En geen beter leven dan een rustig le ven, zooals m'n tuinman zei toen-ie z'n schoonmoeder was wezen begra ven. Mijer. 't Is al een oud vertelseltje. Een boer had ruzie met z'n buurman en ging zich beklagen bij den bur gemeester. Deze hoorde de boer aan en zei ten slotte: je hebt gelijk man. Een poosje later kwam de buurman1 met z'n verhaal. De burgemeester hoorde het aan en zei daarop: je hebt gelijk man. De veldwachter, die van een en an-* der getuige was geweest, vroeg vol verbazing den burgemeester: „Maar hoe kan dat nou, Jansen heeft ge lijk en Piefersen heeft óók gelijk; dat bestaat toch zeker niet, een van twee moet toch ongelijk hebben!" Waarop de burgemeester tegen z'n veldwachter zei: „En jij hebt óók gelijkt" Aan dit verhaaltje moet ik telkens denken als ik de krant lees of lie ver: de kranten. Als je één krant leest, kun je eigen lijk pas een gelukkig en tevreden mensch zijn. Dan neem je maar voor waar aan wat in je krant staat eni je blijft buiten alle conflicten. Maar als je zooals ik zóóveel vrijen tijd' hebt. dat je eigenlijk niet goed weet hoe dien met goed fatsoen door te komen, dan neem je alle mogelijke middelen te baat om dien zoo nuttig en leerzaam mogelijk te besteden. Een van die middelen is; zoo veel mogelijk kranten lezen, lederen morgen om elf uur zit ik op mijn vaste plaatsje in m'n vas te café voor m'n vaste kop koffie, aan den leestafel. Daar heb ik een goed uur werk met het lezen van de kranton dAn "or'gen dag prt werkelijk, dat is heel leerzaam. Hoe meer je alle mogelijke kranten achten en tegen elkaar leest, hoe meer je tot de ontdekking komt, dat we hef in den oorlog toch maar lekkerl rustig hadden zonder krant, daar al le mogelijke binnenlandsche en buitenlandsche conflicten je voorbij1 gingen zonder dat je er erg in had. En de wereld draaide toch! Waarom zou je je dan eigenlijk druk maken, laat staan ergeren, over de vele tegenstrijdigheden, die je zoo dagelijks in de kranten tegen komt? Daar heb je nou bijvoorbeeld die atoombomspionnageaffaire in Ame rika. Eerlijk gezegd, ik heb er van te kijken gestaan! Amerika en Rus land zijn als de dikste vrienden sa men opgetrokken tegen de Ger- maansche horden» die Europa even wilden nazificeeren en nauwelijks staat de bloem van Germania in Neurenberg te beven voor de groene tafel, of het blijkt dat Rusland in| Amerika een wijdvertakte spionage- systeem met de hemel weet hoeveel agenten om z'n oorlogsvrind de atoomgeheimen te ontfutselen. Niks van an! - lees ik nou in een andere krant; ('k zal vanwege de neutraliteit geen namen noemen) ze hebben daar in Canada een politie roman in scène gezet en nieuwe trucs uitgevonden om de wereld vrede te verstoren, maar van diel spionagegeschiedenis is geen woord waar. Nou kun je je achter je oor krab ben en zeggen: „Nou Moe!", maar het staat er toch maar! Zelfs de beroemde Februari-staking het éérste gemeenschappelijke groo te verzet tegen den moffen terreur, is aanleiding tot geschil. Pieter 't Hoen, die er toch wel wat van weten kan en burgemeester de Boer van Amsterdam, die toch ook geen klei ne jongen is, zeggen: „het was een spontane, onvoorbereide, regelrecht uit het hart van verontwaardigde Nederlanders voortkomende actie. Vervolg derde kolom onder aan.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1