De groente wordt niet doorgedraaid. NIEUWS IN HET KORT. Plaatselijk nieuws. Het bericht dat groofe hoeveelheden groente en fruit in den komenden zomer naar Engeland zullen worden uitgevoerd, zal niet nalaten in den Nederlandschen tuinbouw een gevoel van geruststelling te verwekken. Men vreesde n.L, en waarschijnlijk niet ten onrechte, dat reeds in Mei en Juni de groenteproductie te groot zou zijn voor de binnenlandsche behoefte en dat dus reeds weer een gedeelte onverkoopbaar zou worden. Met andere woorden, men zag met schrik en beven reeds dit jaar, bij eerste hervatting der productie, de groote mogelijkheid opdoemen, dat de groente weer zou „doordraaien". Iedereen weef, hoe dit doordraaien juist het hatelijke kenmerk van de crisisjaren was, maar als nu, terwijl er nog zoo'n schromelijk tekort aan voedsel is, opnieuw groente zou moe ten worden vernietigd, zou dat wel het toppunt van waanzin zijn. Er is dus in Engeland hard aan ge werkt om vooral de fijne produc ten van onzen tuinbouw naar dat land te verkoopen. En dat is gelukt. Vooral is dat gelukt, doordat de En- gelsche en de Nederlandsche be langen in vele opzichten evenwijdig loopen. Wij kunnen op het oogenblik niet naar Duïtschland uitvoeren en Duitschland kan ons geen industrie producten leveren, maar Engeland kan dat wel en wij willen die Engel- sche fietsen, auto's, machines en wat er verder uit dit land moge komen, heel graag betalen met onze land en tuinbouwproducten. Op die manier ontstaat trouwens een veel gezondere verhouding. Vroeger was het zoo, dat wij van Duitsch land veel meer kochten, dan dat we aan de Duitschers verkochten. Maar met onzen Engelschen handel was het precies het tegenovergestelde: wij verkochten veel meer aan de Engel- sehen, dan dat wij van Engeland betrokken. Economisch gezien was dat een, tamelijk scheeve positie, die in vroegere tijden, toen er nog iets bestond", dat op een vrije markt leekv wel kon bestaan, doch die bij hef thans onvermijdelijke stelsel van ruilhandelpolitiek totaal onmogelijk is geworden. In Den Haag fluistert men bedragen rond, die wel een beetje fantastisch lijken. Er zou voor een som ver kocht zijn, die in de tientallen mil- lioenen loopt. Wij mogen hopen, dat het waar is en dat we werkelijk een zoo groot exportoverschot zullen' kunnen opbrengen, zonder het bïn- landsch verbruik al te veel te druk ken. Nu is het zoo. dat we inder daad van veel afstand zullen moe ten doen dat wij vroeger normaal vonden, maar dat toch eigenlijk on der de gegeven omstandigheden als luxe moet worden beschouwd. Men maakt nu eenmaal geen vijf jaar oorlog door en men verliest geen 25 milliard gulden aan bezit tingen en waarden, zonder daarvan de gevolgen te ondervinden. Ons le ven is nog steeds geflatteerd. Het ziet er mooier uit dan het ïn werke lijkheid is en we leven eerlijk ge- gezegd hoven onzen stand. Tenslotte komt alle welstand van arbeid, maar als onze fabrieken nog voor een groot deel stil liggen, kun nen wij geen nieuwe welvaart schep pen. En het zou heel gevaarlijk zijn er maar op los te verteren in her vertrouwen, dat we later wel zullien betalen. Daarom is het veel beter, dat we het nu een beetje kalmpjes aan doen en trachten zooveel moge lijk naar het buitenland te verkoos pen. Wat we daarvoor terugkrijgen is dan tenminste werkelijk verdiend, zoodat ons daar niet later nog eens een rekening over kan worden ge presenteerd. Met bloembollen, enkele zaden en pootaardappelen in onze agrarische export reeds het vorige jaar begon nen. Maar de thans gesloten over eenkomst met Engeland is al weer een groote stap verder op den goe den weg. Wij hopen, dat nog vele andere stappen zullen volgen en dat onze boeren en tuinders ondanks te korten aan veevoeder en kunstmest erin zullen slagen, de productie zoo ver op te voeren, dat er boven een redelijk binnenlandsch rantsoen nog een behoorlijke hoeveelheid voor uitvoer beschikbaar blijft. Dan zul len! we met recht kunnen zeggen, dat de boeren werken aan Nederlands toekomst. Een groote groep van de Chr. Dem. Unie in Friesland, welke geen aansluiting wilde bij de Partij van de Arbeid, is in fusie gegaan met de Chr. Hist. Unie- Jhr. Mr. Dr- L. H- N. Bosch ridder van Rosenthal, commissaris der Koningin der provincie Utrecht, is benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Op de algemeene begraafplaats ..„Tolsteeg te Utrecht heeft de bij zetting plaats gehad van de op 29 Febr. 1944 in Scheviningen gefusi- leerden van de verzetsgroep „Oran je-Vrijbuiters. In een groot gedeelte van Oosten rijk bedraagt het levensmiddelen rantsoen thans minder dan 1000 ca lorieën per dag. De K.L.M- kocht in Amerika 10 leger-transportvlïegtuigen voor 250 duizend dollar en pachtte nog 14 dezer machines voor f210.000 dollar. Tusschen Nederland en Denemar ken zal spoedig een spoorwegverbin ding geopend worden voor goederen vervoer. Paula Thiam, Hitler's particuliere secretaresse van vóór 1933. is te In- zel bij Berchtesgaden gearresteerd. Het spel „Nederland herdenkt 19401945", dat 31 Augustus in hef station te Amsterdam werd opge voerd, heeft een netto opbrengst van f 100.000.—'opgeleverd- Dit bedrag is aan de Stichting 19401945 over gedragen. Voor de eerste Jaarbeurs in vredestijd, welke van 2 tot en met 11 April zal worden gehouden, be staat groote belangstelling. Reeds honderden aanvragen om deelname moesten worden afgewezen. Het ligt in de bedoeling van de regeering binnen niet te langen tijd een wetsontwerp ïn te dienen, waar in voor de Nederlandsche vlag de kleuren rood, wit en blauw worden \7kstgesteld. Zondag was het een jaar geleden, dat Den Haag werd getroffen door het bombardement op het Bezuiden- houtkwartier. Het jubileum-congres van het In tern. Chr. Vakverbond, zal op 4, 5 en 6 Juni ïn Amsterdam worden ge houden. Minister Spaak is niet geslaagd Ln de samenstelling van een nieuwe Belgische regeering. Gelijk met de algemeene verkie zingen zal op Zondag 26 Mei a.s. een referendum worden gehouden over de vraag of in Italië de mo narchie zal worden gehandhaafd of een republiek zal worden ingesteld- In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is Vrijdagmiddag de tentoonstelling van het verzet „Weerbare democra tie" geopend. Door de Amerikanen worden plannen uitgewerkt om rond hef Kieler Kanaal een vrije internationa le zone in te richten voor Joden van Duitschen oorsprong. Over drie a vier maanden zal de inhoud van de pakjes shag van 40 op 50 gram worden gebracht. 8000 ton tomaten zullen binnen kort uit onts land ïn Engeland wor den ingevoerd. Op den Nationalen Bevrijdings dag, 4 Mei a.s., zal in het Olympisch stadion te Amsterdam wederom een door A. den Doolaard geschreven spel worden opgevoerd, waarin Neerlands gevallenen, van 1940-1945 worden her dacht. BRANDJE. Vermoedelijk door het wegwerpen van een sigaret ontstond brand in een partij houtpulp, geborgen in een localiteit van Studio van Vlijmen aan den Smidsweg. Hoewel de brandweer met groot materiaal uitrukte, behoefde zij niet handelend op te treden, daar het vuur reeds door het personeel met emmers water was gedoofd. RUIT VERNIELD. Door eenige jonge personen, die zich op de Birktstraat bezig hielden met sneeuwballen gooien, werd bij v. W. een groote ruit ingegooid. ONTVLUCHT MILITAIR AANHOUDEN. Van de militaire politie te Amers foort kreeg onze politie in den nacht bericht, dat 3 militairen waren ont vlucht, die ingesloten waren geweest wegens een gepleegd misdrijf. Eén van hen was v. B. te Baant die waarschijnlijk zou verblijven bij zijn broer in de Rembrandtlaan. Toen de politie even later aan dit adres aanbelde, gingen de lichten uit, terwijl op aanhoudend kloppen niet werd opengedaan. De politie verschafte zich daarom toegang door de achterdeur en al spoedig bleek, dat men in Amers-, foorf een' goede neus had. Van B. werd in de woning aangetrof fen. Na ingesloten te zijn, is hij den volgenden cjag naar Amersfoort overgebracht. VASTENAVONDBAL. Zondagavond organiseerde de direc tie van hotel Eemland een vasten avondbal met medewerking van 't Cupido's dansorkest. De zaal zag er gezellig uit en de Cu pido's wisten er spoedig de stem ming in te brengen. Er waren fraaie prijzen voor diverse danswedstrijden beschikbaar. Verschillende solisten. waaronder ook Wies je Weverling (zang), lieten zich van hun beste zijde zien en hooren. Later op den avond nam ïn de bar nog een klein strijkje plaats, hetgeen de stemming nog aanmer kelijk verhoogde. Het was een gezellige avond. DE PRINS VAN SIND. Het jongenszangkóor van de Petrus en Paulus parochie bracht Zondag avond ïn het St. Jozefgebouw voor de laatste maal de kinderoperette »De Prins van Sind" voor het voet licht. Een troubadour verhaalt aan het hof van den Koning van Sind van een prinses, die beroemd is om haar. schoonheid, maar helaas behekst ïs< Iedere man, die haar hand wil heb ben, moet drie raadsels oplossen. Slaagt hij hier niet in, dan wordt hij onherroepelijk omgebracht. Prins Mahmud begeeft zich op weg om, kost wat het kost, haar tot zijn bruid te maken. Door de hulp van kabouters weet hij de moeilijke vra gen van de prinses te beantwoorden. Zielsgelukkig voert hij haar dan naar zijn vaderland terug. Er is werkelijk genoten van deze mooie operette. Spel en zang hebben daartoe" niet weinig bijgedragen. Ve le tafereeltjes muntten uit door fijn heid en- kleur. Bijzonder fraai was de scène, waar in de slapende en droomende prin ses wordt beluisterd door de dwer gen en wat een prachtig licht ef fect. Zeer goed was de vertolking van Prins Mahmud- Decors en1 costumes waren uitste kend verzorgd. Aan het einde van den avond bracht kapelaan Tempel dank aan den heer Alders en zijn staf voor de spontane medewerking. DONKER AMSTERDAM WERKT IN SOEST. Onze politie is thans doende een in gewikkeld zaakje te ontwarren, hetwelk zich reeds kort na de be vrijding afspeelde. li De N.S.B-er van B. aan de Stad houderslaan gaf een hoeveelheid ju- we elen en gouden en zilveren voor werpen, een groote waarde vertegen woordigende, in bewaring bij zijn buurman B. en wilde zijn neef R. te Amsterdam hiermede gelijktijdig per brief in kennis stellen. Deze brief gaf Mevr. v. B-, ter bezorging in Amsterdam, af aan twee dames van minder goed allooi, die zich hier ophielden met de Canadeezen. Me vrouw vertelde bovendien de gehee- le zaak aan deze dames, die ïn deze aangelegenheid geen onvoordeelig zaakje zagen. Een Amsterdamsche k'olenhandelaar werd in de zaak be trokken en met 'n gefingeerd schrij ven van haar neef, die nog van niets wist, trok hij naar Mevr. B. Daar beging hij echter 'n groote stommi teit. Bij het zien van een foto ver telde hij. dat hij kolenhandelaar was en dat deze persoon een cliënt van hem was. Zijn fout begrijpende trok hij spoedig af en gaf zijn op dracht aan de dames terug. Een zekere M., die door onze poli tie kon worden gearresteerd, werd nu ïn de zaak betrokken en volgens zijn mededeelfngen zou hij de zaak niet hebben aangedurfd en weer heb ben overgedragen aan 'n hem onbe kende zware Amsterdammer. Hij zou een gedeelte van de buit krijgen, maar had niets meer van de zaak ge- hqord. Wel verscheen kort hierna een twee tal personen, gestoken in militaire uniformen en met een militaire au to bij buurman B., die de waarde volle voorwerpen op bevel afgaf. Wie deze personen zijn geweest» staat nog niet vast, maar ook dit zal de politie wel spoedig weten, voor al nu de dames ook konden worden aangehouden en nog drie zware jon*- gens ïn Amsterdam achter slot en grendel zitten. WINTERUITVOERING P.V.O Vrijdagavond gaf de Soester Harmo nie P.V.O- een winteruitvoering in de zaal van hotel Eemland. In zijn openingswoord riep de voor zitter allen een hartelijk welkom toe, inzonderheid den heer Dammers, eere-voorzittcr der vereeniging. Spr. wees er verder op. dat wel de geheele gemeente met de vereeniging meeleeft, maar dat slechts weinigen hiervan blijk gaven door een bij drage als donateur. Hij verzoekt daarom hen, die nog geen donateur zijn, het zich aan het programma bevindende strookie In te vullen en dit ter hand te stellen aan een der bestuursleden. Het muziekprogramma werd hierna onder leiding van den waarnemend directeur, den heer J. Lagemaat, zeer goed uitgevoerd. Ook de opvoering van „De Bonte Kakatoe" was een succes. Het stuk werd uitnemend vertolkt en onder de medespelenden waren zeer goede krachten. Van dit spel werd door de aanwe zigen veel genoten. De verloting, waaraan fraaie prij zen waren verbonden, liep vlot. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Als wij goed zijn ingelicht bestaat het plan over twee maanden nog een uitvoering te geven. Ook vernamen wij nog, dat de op roep voor donateurs succes heeft gehad; 17 aanwezigen gaven zich als zoodanig op. Hoewel de Harmonie daarvoor na tuurlijk dankbaar is, moet toch ge zegd worden, dat het aantal dona teurs, zijnde 160, voor een muziek- vereenigïng in een gemeente van meer dan 20000 inwoners, ontstel lend laag is. Opgaven voor donatie zijn dan ook aan het secretariaat, Korenweg 3, van harte welkom.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3