UIT EIGEN LAND. Plaatselijk nieuws. Alle verzekeringen. Geldige bonnen. WERELDTAAL. ROB DE AVONTURIER Het was j.1. Maandag een bijzondere dag.zonder dat wij er veel van hebben gemerkt. En toch was er reden geweest, alom de vlag uit te steken, omdat de bijzondere staat van beleg voor geheel Nederland was opgeheven, waarmede tevens het militair gezag, dat 4 September 1944 zijn intrede deed, doch dat uit den aard van zijn bestemming steeds afbrokkelde", den 4den Maart ge heel was geliquideerd en officieel door het normale, burgerlijkegezag is vervangen. Wij kunnen dit als een stap in de goede richting in de richting van gewone, normale tijden (en laten wij hopen: ook rustige tijden!) be groeten. Een, stap in de goede richting schijnt ook Sjarir in Indonesië te hebben gedaan. Wij hebben er meer dan eens op gewezen, dat de Indonesiërs met de onderhandelingen geen haast hadden. De minister-president was niet gemachtigd, die onderhandelin gen rechtstreeks te voeren en hield steeds weer ruggespraak met Djocja- karta, waar Soekarno, de groote man achter de schermen is - dezelfde Soekarno, met wien onze regeering destijds pertinent weigerde te spre ken, wijl hij niet van Japansche smetten vrij zou zijn. De Nationale Conventie heeft met groote meerderheid een motie van vertrouwen in Sjahrir aangenomen, Sjahrir is afgetreden als minister president» doch heeft vsjr* die Con ventie onmiddellijk de opdracht ont vangen, een nieuw kabinet óp bree- dere basis te vormen. Hij heeft nu de volle bevoegdheid te onderhan delen, zonder dat hij voor elk on derdeel met Djocjakarta met Soe karno c.s. overleg moet plegen Nu is er tenminste kans op, dat die onderhandelingen.geen 25 jaar zullen duren. Dat is zeer zeker ook een stap in de goede richting, al moeten wij er nu weer niet uit con- cludeeren, dat de Nederlandsche voorstellen1 zonder slag of stoot zul len worden aanvaard. Neen, wij zijn er nog niet in In donesië en wij durven er het opti mistische „maar wij komen er wel!" in zonderheid wat Java betreft, niet eens op te laten volgen. Op Balï zijn we er. Daar nam de bevolking ten opzichte van de Nederlandsche bezettingstroepen een welwillende houding aan. In andere deelen van den archipel bijvoorbeeld op At- jeh zijn de bewoners weer hef tig tegen de Nederlanders gekant. Die moeten van onze voorstellen niets hebben. Ook op Halmaheira was het verre van rustig. In de Amsterdamsche studentenwe reld zal het rustig blijven. Daar heeft men kans gezien figuurlijk ge sproken! de kool en de geit te sparen. De senaat nam een motie aan, die het mogelijk maakt naast professor Wibaut een* docent in de Chemie aan te stellen. Studenten, die er geen bezwaar tegen hebben, bij prof. Wibaut college te loopen, kunnen dat blijven doen - de an deren» de bezwaarden, kunnen naar den nieuwen docent gaan en bij hem hun tentamens en examens af leggen. Een eenvoudige oplossing, waarvoor den voorsteller en denge- niejn, die de motie aanvaardden, ze ker een compliment toekomt. Het ware te wenschen, dat men ook ten aanzien van het lossen van sche pen uit Spanje tot zulk een profes sorale oplossing zou komen. Die „Spaansche" schepen hebben „app'el-i tjes van Oranje" oftewel sinaasap pelen aan boord, in hoofdzaak be stemd voor de Nederlandsche kin deren. De havenarbeiders zullen wei geren deze lading te lossen, zoolang ae Nederlandsche regeering de di plomatieke betrekkingen met Spanje mi et heeft verbroken. Maar die si naasappelen komen in ruil voor reeds geleverde pootaardappelen.- En moeten de kinderen ze nu mis sen? Dat zou minder leuk zijn evenmin als het leuk is voor de Amsterdamsche schoolkinderen, die geen melk meer zullen krijgen, om dat hun portie per abuis naar an dere landen, werd getransporteerd. Melk op school en een sinaasappel zoo nu en dan, kunnen onze kin deren nog best gebruiken! Het Nederlandsche Episcopaat heeft in alle R.K- kerken een vastenbrief doen voorlezen, welke, evenals in oorlogstijd meermalen het geval was, nogal wat stof deed opwaaien. Den Katholieken wordt aangeraden trouw te blijven aan hun eigen or ganisaties. Het lidmaatschap van de Eenheids Vak Centrale wordt voor hen verboden en ten aanzien van 't lidmaatschap van socialistische ver- eenigingen wordt gezegd, dat de vroegere bepalingen blijven gehand haafd, totdat is gebleken, dat haar streven niet meer in strijd is met de Christelijke beginselen of met den Christelïjken geest. Wij kunnen in dit overzicht nog veel meer stof-opwaaiemde gebeurtenissen memoreeren. Te leidein en te Amster dam werden eenige moorden ge pleegd, die een politieken onder grond schijnen te hebben; dan werd de burgemeester van Barneveld. politiek vermoord, dat wil zeggen, hij werd met groot verlof gestuurd- Men herinnert zich, dat 'xt de Twee de Kamer over dezen teruggekeer den burgemeester werd gezegd, dat door eijn toedoen Joden naar Duitschland waren overgebracht, met alle gevolgen van dien. Eigenaardig is, als die beschuldigin gen waar blijken te zijn, dat zulk een man wederom als burgemeester is geïnstalleerd. In een land, waar wij terecht trosch zijn op onze „Weer bare Democratie", waarvan in de na tionale kathedraal, de Nieuwe Kerk te Amsterdam thans een tentoonstel ling wordt gehouden, moest zulk een Barneveldsche geschiedenis toch niet mogelijk zijn. Maar och, er zijn meer dingen, die wij liever naar het rijk der onmoge lijkheden zouden willen verwijzen: de Unilever-affaire, waarbij pok hoo- ge ambtenaren niet vrij uit gaan, ambtenaren, waarvan men zou kun nen zeggen, dat zij voor en ten be hoeve van de Unilever zitting had den. INBRAAK. Tijdens afwezigheid van Mevr. B-, wonende aan den Oude Utrecht- scheweg, zijn onbekenden, na ver breking van een ruit binnen gedron gen in haar woning. Waarschijnlijk heeft men naar bepaalde voorwer pen gezocht. Hoewel alles in huis was omver gehaald, wordt niets vermist. BANKBILJETTEN GEVONDEN. Een chauffeur vond in zijn auto 'n belangrijke hoeveelheid bankbiljet ten, waarschijnlijk afkomstig van 'n persoon, die van Soestdijk tot Amersfoort was meegereden1- Be langhebbende kan bij de politie in lichtingen bekomen. VASTENAVOND K.J.G SOESTDIJK. Maandagavond had in 't parochie huis aan de Vredehofstraat een vastenavondviering plaats, uitgaande van de Kath. Jongeren-Gemeenschap. Te pl.m. 7-30 uur werd de avond ge opend door den aalmoezenier. Kap. C. Reijers, die daarbij den wensch uitsprak, dat deze avond mocht leiden tot nog grootere samenwer king. De avond werd ingezet met eenige fooneelstukjes, waarvan ,.De intocht van Prinses Carnaval" veel succes oogstte. Dit spel en de polonaise, die hier na volgde, bracht het begin van de vastenavond-stemming. De groqje tombola verliep vlot. 5 Taarten vormden den hoofdschotel. Een flink gedeelte van den avond werd verder gevuld met dansen, af gewisseld door spelen voor allen terwijl het slot van den avond werd gevormd door de een-acter „De duvel kocht een lapke grond"* waar door de lachspieren danig in be weging werden gebracht. Met een dankwoord aan de besturen der K.J-M.V-, K.AlJ. en K,A, werd deze gezellige avond door den aal moezenier gesloten. BEROEP AANGENOMEN. Ds. H- v. d- Berg te Scharendijke (Zeeland) heeft het op hem uitge bracht beroep naar de Geref. Kerk te Soest aangenomen. NEERLANDS VERZET. Zaterdag 16 Maart draait de film van Neerlands Verzet, onder den titel „Onder één vlag", in de zaal van hotel „Eemland". Deze film laat ons allereerst zien het verzet, zooals dit in ons land is gevoerd. Daarna voert de film ons naar de rimboe van Indië, waar ons 't verzet tegen de Japanners wordt getoond. Het derde deel doet ons meeleven met het verblijf van H.M. de Konin gin in Londen en het Prinselijk ge zin in Canada. De doopplechtigheid van prinses Margriet is vanzelfspre kend niet vergeten. Tot slot volgt de bevrijding, waarbij we nogmaals het kinderfeest op paleis Soestdijk mee maken. Inderdaad een film, waarvoor, zoo als in andere plaatsen, ook in Soest groote belangstelling zal bestaan. Voor bijzonderheden betreffende den kaartverkoop enz. verwijzen we naar de advertentie ine-dit nummer. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 10 Maart 1946 is geopend: Apoth. „Soestdijk", v. Weedestr- 46. Maar nog moesten vele moeilijkhe den worden overwonnen, o.a- finan- cieele. Een historisch oogenblik in het leven van de nieuwe taal, èn in dat van den auteur, was in 1905, te Boulogne sur Mer, het eerste Es- {5éranto-wereidcongres. Daarover 'n volgende maal. We hopen ook II te overtuigen van de juistheid der leuze: Toekomsttaai? -. Esperanto! Laat Fa. v. d. Wijngaart adviseeren Hoe U zich moet assureeren Kerkpad 17a N.Z. - Soestdijk - Tel. 2873 Van 8 tot en met 16 Maart zijn de volgende bennen geldig verklaard: Bonkaarten KA KB KC 603: 073. 250 gram jam, stroop enz. 074. 50 gram thee- 075. 112 gram huishoudzeep. (Uitsluitend import-zeep.) 076. 250 gram zachte zeep. B 18. 1 k.g- aardappelen. Bonkaarten LA LB LC 602: A 11 melk. II/2 liter melk. B 11, C 11 melk. 3 liter melk. 026 aardappelen. 2 k g* aardapp- Bonkaarten KE KD 603* 567. 250 gram jam, stroop enz. 568. 112 gram huishoudzeep. (Uitsluitend import-zeep.) 569. 250 gram zachte zeep. Bonkaarten LD LE 602: D 11, E 11 melk. 5 liter melk. 526 aardappelen 1 k.g. aardappelen- Tabakskaarten enz. T 16. 2 rantsoenen shag- of rookta bak (geen sigaretten of sigaren). V 16. 100 gr. chocolade of suikerw- X 16. 100 gr. chocolade of suilcerw- Het denkbeeld van één taal voor alle volken, (naast de moedertaal, wel te verstaan), heeft verschillende knappe koppen bezig gehouden. Lang evenwel zocht men in ver keerde richting, doordat alleen ge dacht werd aan een schriftelijk systeem. Stelsels met cijfers, met muzieknoten, of met codewoorden, werden uitgedacht, maar gaven geen practisch resultaat. Eerst in de vorige eeuw deed men de groote stap: een taal te bedenken. <he ook gesproken kon worden. Zeer eigenaardig slaagden hierin tegelij kertijd twee auteurs. De een was een geestelijke, J. M- Schleyer. Hij had Volapük samengesteld. De an der was een Joodsche oogarts, Dr. L- L- Zamenhof. Deze schreef on der den schuilnaam „Dr Esperanto" Dat beteekent; de hopende. Al' spoedig ging de naam Esperanto op de taal over. Dr- Zamenhof heeft zijn vinding eenigen tijd voor zich ge houden. om aan Volapük, dat reeds gepubliceerd werd, de volle kans te geven. Het duurde niet lang, of Vo lapük kon zich niet handhaven. Daar waren verschillende redenen voor. Wellicht was de belangrijkste, dat de taal herhaaldelijk werd gewij zigd. Gepubliceerd in 1881, is Vo lapük na 20 j. practisch verdwenen- In 1887 vond Dr. Zamenhof, na en kele jaren zoeken, eindelijk iemand, die zijn eerste boekje wilde uitge ven. Het heette: „Dr- Esperanto, 'n Internationale taal". Velen bericht ten hem, zijn taal te willen leeren. Er was dus een begin gemaakt. Vervolg derde kolom onder aan. Totdat een onverwachte hinderpaal opdook. Het was een vreemd ge kleed e oude man, die waarschuwend de hand opstak, ten teeken, dat men halt moest houden. De krijgslieden gehoorzaamden onmiddellijk en be handelden den ouden man, die ver moedelijk een priester was, met de hoogste onderscheiding. Wat de oude man zeide, verston den, de blanken niet» maar zijn geba ren waren duidelijk genoeg. Ze moesten terug, en het scheen ge vaarlijk het bezoek te herhalen, de oude priester scheen geen gemakke lijk heerschap. De tank werd dus gedraaid en voor- loopïg scheen er op een nader on derzoek per auto geen kans. De vliegmachine was veiliger. Plotseling klonk er vanuit de verte een kreet, en hetzelfde meisje, dat ze eenige uren geleden gered hadden, wuifde hun vanaf een rotsblok toe.

Soester Courant | 1946 | | pagina 2