Onze Land- e n Tuinbouw NIEUWS IN HET KORT. Plaatselijk nieuws. Harkend Gespuis. De mensch ais proefkonijn. Het nawintertje, dat ons land onder de sneeuw legde, is een leelijke streep door de rekening van de boe ren en tuinders. We zouden al voldp in het vooraajrswerk moeten zit ten; de haver had al voor een deel moeten zijn gezaaid, evenals de erwten- De boeren zouden nu druk aan het mesten moeten zijn vóór het aardappelland. Dat moet nu een maal blijven liggen tot het voorjaar eindelijk inzet. Maar laat men zich door dat lange wachten niet tot over haast werk laten bewegen. Een boer moet, als het er op aan komt, van opschieten weten, 1 maar hij moet soms ook het geduld en het- onver stoorbaar humeur van een hengelaar hebben. Het zal trouwens in de koe stal op het oogenblik druk genoeg zijn. Er is vorig jaar buitengewoon veel vee gedekt, vooral jong vee en deze dieren zullen in Maart en April voor het meerendeel afkalven. Dat eischt extra zorg, want ieder weet, dat dikwijls een versch gekalfde vaars veel meer tijd om te melken kost dan een oude „melkzak". Maar daar staat dan weer tegenover, dat we nu bezig zijn een verjongde vee stapel op te bouwen en dat zal in de jaren die voor ons liggen zijn in vloed op de positie van onzen boe renstand niet missen. Als de .boe ren er nu maar zorg voor dragen, dat het jongvee tbc.-vrij wordt op gefokt, dan zal in de naaste toe komst een gezonder en productie ver veestapel ter beschikking staan dan we ooit hebben gehad. Omstreeks half Maart zal de kaas productie weer beginnen en dat mo gen de boeren wel in aanmerking ne men bij het samenstellen van de voederrantsoenen, die zij aan hun vee geven. Het is bekend, dat kaas maken en het gebruik van kuilvoe- der slecht samengaan. Als er kuil- gras wordt gevoerd, is het vrijwel onmogelijk goede kaas te bereiden. De boeren, die aan kaasfabrieken leveren, moeten dus zoo spoedig het begin van den kaastijd in aantocht is, geen kuilvoer meer geven aan hun melkkoeien. Geef het aan jongvee en aan dieren, die afgemest worden, maar houdt het buiten de melkstal. Het zal in de komende tijd meer dan ooit noodzakelijk zijn om kaas van onberispelijke kwaliteit te ma ken, want het gaat er nu om ons een nieuw afzetgebied te veroveren en dat kan alleen met de allerbeste kwaliteit. We willen bijvoorbeeld graag kaas uitvoeren naar Amerika, maar de Amerikanen zijn daar hee- Iemaal niet happig" op. De Arneri- kaansche kaasfabrieken zien liever geen concurrenten op hun markt ko men. Daarom kan het opbouwen van een Amerikaansche mankt voor Hol- landsche kaas alleen gebeuren met de fijnste kwaliteit, waarvan de Amerikaansche verbruikers zullen moeten erkennen, dat hun eigen land zoo iets niet kan produceeren. Iedere beer, die aan deze bescherming van de kwaliteit van de kaas niet mee werkt door tegen alle waarschu- schuwingen in kuilgras te blijven voeren in het kaasseizoen, gooit zijn eigen ruiten in. D,e tuinders zijn vol verwachting wat de naaste toekomst zal brengen. We hebben zulke onverwacht gun stige klanken gehoord over de ex portmogelijkheden naar Engeland, dat we zouden zeggen: het is haast te mooi om waar te zijn. Maar laten we hopen, dat een gedeelte van onze productie, dat niet versch m het bin nenland kan worden verkocht en ook niet kan worden geëxporteerd, door onze conserven- en droogindus- trie wordt opgenomen. Het inblik ken zal wellicht dit jaar nog slechts in beperkte mate kunnen geschieden door de geringe aanvoer van blik, maar voor de drogerijen geldt dit bezwaar niet. Daar echter hebben we weer veel brandstof noodig en wij behoeven U niet te vertellen, dat die ook schaarsch is. Maar misschien wordt de kolenpositie na den win- ter beter. De tuinbouw zal in ieder geval met goed recht kunnen ver langen, dat zijn kostelijke produc ten, als die op een gegeven moment onverkoopbaar mochten blijken, niet worden weggegooid, doch ingeblikt of gedroogd, dan wel bevroren, zoo dat ze uiteindelijk toch tot hun recht komen. Vooral zoolang de kunstmestpositie nog zoo krap blijft, zal de oogst aan bewaargroenten voor de volgende winter heusch niet zoo groot zijn, dat we ons kunnen per- mitteeren een gedeelte, verloren fe laten gaan. De Prins-regent in België heeft 'n besluit geteekend, waardoor aldaar de nieuwe spelling van kracht wordt. Binnenkort zal ook onze regeering in deze aangelegenheid een wetsont werp indienen. Bij de H-A-R-K- te Amsterdam is een opzienbarend geval van fraude aan het licht gekomen. Voor de tweede maal heeft Chur- chill te New York een rede gehou den met betrekking tot de gespan nen verhoudingen met Rusland. Perzië zal de Russische aangele genheid zelf op 25 Maart voor den Veiligheidsraad brengen. In België hebben de krijgsraden tot 1 Maart 1946 3286 doodvonnissen uitgesproken, waarvan 2222 bij ver stek. Tot dien datum werden 78 per sonen terechtgesteld. Voor het eerst na haar herstel' heeft H-K-H- Prinses Juliana jT Vrij dag weer een bezoek gebracht aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis. De Chineesche Kardinaal Tien arriveerde op Schiphol voor een be zoek aan den Bisschop van Roer mond. De premie van hef Ziekenfonds- besluit is voor 1946 vastgesteld op 4 o/o van, het loon. Voor de verdediging tot het ui terste van Teheran heeft Perzië zijn leger van 100-000 man gemobiliseerd- Minister Attlee heeft India vol ledige onafhankelijkheid aangeboden. De Nederlandsche bevolking zal in den a.s. zomer gelegenheid krij gen tot vorming van een wintervoor raad brandstoffen. In Amerika is wederom een nieuw wapen uitgevonden. Ditmaal betreft het een met behulp van televisie bestuurbare bom. Te Monaco is overleden de Ne derlandsche kunsthistoricus Dr. A- Bredius. Eind Maart zal de Rijkslucht vaartschool fe Gilze Rijen weer wor den geopend. De beschikking inzake de maxi mum prijzen voor snijbloemen, pot planten, bloemstukken en bloemwer ken is ingetrokken, zoodat de han del' iiï bloemen geheel vrij is. Het Engelsche koninspaar zal, met de 2 prinsessen, in het begin van net volgend jaar een bezoek brengen aan Zuid-Afrika. 29 April zal het Bijzonder Ge rechtshof van Limburg de zaak be handelen tegen graaf De Marchant et d'Ansembourg, voormalig commis saris van Limburg. Besprekingen zijn gaande over de levering van groote hoevleelheden versche groenten naar Duitschland. Een, Fransch uitvinder heeft een sy steem uitgevonden om treinbotsingen te voorkomen. In 1946 zullen in de verwoeste gebieden van ons land 10.000 wonin gen gereed komen. Op bevel van Maarschalk Sjoe- kof zal de Leipzïger Messe worden gehouden van 8 tot 12 Mei a.s. 5 April zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard in Kopenhagen aan komen. 8 April zal de reis naar Sfoc- holm worden voortgezet. Aan Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong en ds. K. Gravemeijer is door de senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht het eere-doctoraat aangebo den. Zondag 2 Juni zal in Italië de stemming plaats hebben over het wel of niet aanblijven der moïiarchie in dit land. Dit jaar zal er voor de voedsel voorziening een tekort aan graan zijn van 8.000.000 ton. Belgie heeft verzocht voor het vervoer der goederen naar Centraal Europa begruik te maken van den haven van Antwerpen en daarvoor niet langer Duitsche havens te ge bruiken. De Chineesche regeeringspartij heeft medegedeeld aanspraak te ma ken op het grootste aandeel in de Japansche herstelbetalingen. Naar schatting hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag 40 tot 50 duizend personen deelgeno men aan den Stillen Omgang te Amsterdam. Denemarken zal dit jaar aan En geland 180 millioen eieren leveren. Ook is Denemarken bereid een reus achtig overschot aan visch naar Duitschland te exporteeren. Het Deensche eiland Bornholm wordt thans door de Russische troe pen ontruimd. Verwacht wordt, dat nu ook spoedig de Britsche troepen Denemarken en de Amerikaansche troepen IJsland zullen ontruimen. De Russische troepen trekken zich ook uit Oost-Duitschland te rug. Zij worden vervangen door een militair goed uitgeruste politiemacht. RIJWIELDIEFSTAL G. v. d. Hdie een bezoek bracht aan café Royal, vond het raadzaam gedurende zijn verblijf aldaar zijn rijwiel een plaats te -geven in het café en toch was dit voertuig bij zijn vertrek verdwenen. Directe melding bij de politie had een uitgebreid onderzoek tot gevolg. Dit bracht wel niet het rijwiel maar. toch de beide wielen naar voren, hetgeen plaats had in de woning van E. 'H. H. tekende het rijwiel in vereeni- ging met J.v.d B- te hebben ont vreemd. In een bosch hadden ze de wielen uit het frame genomen en dit laatste ter plaatse achtergelaten, waar het door de politie werd ge vonden. Onnoodig te zeggen, dat de daders met frame en wielen naar het bu reau verhuisden. RIJDEN ZONDER LICHT. Een groot aantal personen werd weer bekeurd terzake het in de avonduren berijden van een rijwiel zonder de voorgeschreven verlich ting. Hetzelfde lot onderging een motor rijder, die geen rijbewijs kon toonen. ESPERANTO NIEUWS. Kort na den oorlog werd in Enge land het Gilde van den Heiligen Ajdan" opgericht, dat zich ten doel' stelt gelden voor de missie bijeen te brengen door het vervaardigen en tentoonstellen van miniatuur re producties van architectonische schoonheden. Dit gilde gebruikt Es peranto om zijn doel internationaal te propageeren. Onder ..Internationaal Contact" schrijft het blad van de Kon. Ned. Schaakbond o-a. dat de heer Dr. Faihgl (Tsjecho-Slowakije) is aange steld om een speciale Ésperanto-af- deeling te beheeren in de Interna tionale landenwedstrijden. Moeder zei laatst tot haar zoontje: ,-Zeg, je pak wordt aardig kaal; Langer kun je het niet dragen, •Want je loopt zóó voor schandaal! Weet je wat je deen moest jongen? De distributie g'looft het wel, Jij zoekt morgen vlug een baantje Bij de H.A.RK- of Volksherstel. Buurman werkt daar ook, dat weet je, En die is nu uit de brand: Want hij legt zoo nu en dan eens Voor zich zélf iets aan de kant. Jantje was een handig baasje; Buurman werd zijn compagnon. In de krant kunt U wel lezen, Hoe dat alles zoo maar kon. Buurman gaf hem les in 't HARK-en: „Alles haal je naar je toe! Kijk, dit prachtig wollen vestje Dat bestem ik voor je moe." In een pakje, haast versleten Ging de jongen naar kantoor En als hij des avonds thuis kwam Was hij weer het heertje hoor. Alle goede spullen werden Nu door Jantje gesorteerd; 't Arme volk kreeg 'vieze todden, Zóó heeft buurman 't hem geleerd. Ja, zoo deden vele schurken: Halen, harken, gappen maar! Oude rommel en wat vodden Scharrelden ze bij elkaar. Wat overbleef, werd opgeslagen, Ze haalden alles naar zich toe; 't Eigen volk werd flink bestolen, Vraag het maar aan Jantjes moe. Volksherstel en ,,H.A.R K-meneeren" Deden ook hun vriendjes gced, Maar ik zal nu eens vertellen, Hoe men hèn behandelen moet: Sluit haar op, die dievenbende! Stop haar jaren in de kast! Volks-bedriegers en misleiders, Da's een straf, die jullie past. Met afschuw en verontwaardiging hebben wij allen kennis genomen van de proefnemingen, die door de Nazi's met en op menschen werden genomen. De bijzonderheden heeft U in de dagbladen gelezen, wij wil len ze U sparen. Edoch.ook ten deze is er geen nieuws onder de zon, zij het ook, dat het Herrenvolk in barbaarsche mis dadigheid alle records heeft geslagen. Wat hier volgt is, vergeleken met de onnoodige gruwelen van kort geleden een onschuldig genoegen. Men oor- deele zelf: Lodewïjk XIV, zoo vertelt Prof. Dr. Philipp Bockenheimer in ,.De neue Chirurgie" leed aan een darmfistel (een pijpzweer a. d. darm), waarte gen maar een middel bestond: ope ratie. De koning diensde langen tijd voor deze ultima ratio terug, en liet ten slotte het mes, dat speciaal door zijn lijfarts uitgevonden was, het ,,Bi- stouri royale", eerst op twaalf ter dood veroordeelden, die aan dezelf de kwaal leden, probeeren. Eerst toen deze proefkonijnen het haal den, liet de koning zich eveneens opereeren, en schonk na zijn gene zing het leven aan zijn lofgenooten. Een andere geschiedenis, hoewel met een ander slot, werd vele jaren ge leden van een rijken Rus verteld. De man leed aan darmkanker en wilde geopereerd worden. Hij bracht 'n armen drommel met zich mede, die aan dezelfde kwaal leed en die eerst moest worden geopereerd, om de uitwerking van zoo'n operatie te kunnen constateeren. De arme man onderging met goed gevolg de ope ratie en zijn beschermer bezocht hem eiken dag in de kliniek en ver heugde zich over zijn beterschap. Maar toen de rijke Rus zich ook ein delijk aan de operatie wilde onder werpen, was de ziekte al te ver ge vorderd, en stierf hij aan de gevol gen, terwijl het arme proefkonijn bleef leven.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3