Bouwende Nederlanders. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 23 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Vrijdag 22 Maart 1946. „Er zit schot in!" zei de radio vroe ger. Op gezette tijden kwam er een meneer voor de microfoon, die een stimuleerende speech afstak; dan kwam er een stukje muziek en, als laatste salvo op het komend succes van herrijzend Nederland, zei de spreker; „Er zit.schot in!" Het ging dus goed, het ging prima. Inmiddels sjokt de „werker" van heden naar zijn arbeid. Of-ie dat werk met plezier doet? We weten het nog zoo niet. Hij kankert, dat het nog niks is met z'n rookerijtje en met de schoenenvoorziening en met de nou ja, waarmee eigenlijk niet? Hij komt op de fabriek, of op kan toor eji scheldt, omdat 't pas Maan dag is. Hij gaapt om elf uur en zegt tegen z'n collega: „ja, ja, er zit wel schot in. Den volgenden dag kijkt-ie in den spiegel en ontdekt 'n bultje op z'n neus; hij telefoneert naar de direc tie en zegt: „het spijt me, maar ik voel me zoo beroerd, ik blijf maar een weekje thuis". Inmiddels heeft het dienstmeisje van mevrouw Gerritsen iets aan haar been en kan niet loopen. Als het over is zegt ze niets, maar blijft gewoonweg weg. Want gedurende haar rustweck heeft ze een vriendin gesproken, die zegt: „meid, ik snap niet, dat je nog voor die armoedige vijftien piek blijft werken. Doe zooals ik: neem zes werkhuizen a f 7.50 per dag, da's f45.per week. Meestal blijf ik bij enkele werkhuizen een dagje weg en dan houd ik toch nog eer» goeie duit over!" Alzoo doet dan ook het dienstmeisje van mevrouw Gerritsen, en deze kan met haar zes kinderen en haar vijf tien gulden naar de pomp loopen. Zoo gaat het al maand en dag, want. er zit schot in! 'n Juweel van een schot zit er in, maar deze beeld spraak anders bekeken het schot zit op de verkeerde plaats en wel voor het hart van een groot deel der hedendaagsche „werkers", die nog steeds maling hebben aan de herrijzenis van het vaderland. Gelukkig zijn er nog anderen. Men- schen, die zich van hun bouwende taak bewust zijn, om hef woord plicht niet te gebruiken, want dat heeft een onprettigen klank.Van deze „helden van het heden" behoe ven wij niets meer te zeggen of te schrijven: goede wijn gehoeft geen krans. Maar, die andere! Die.. - ach-nee, la ten we niet op hen schelden. Ze heb ben nu eenmaal van hun hart een bunker gemaakt en ze sjokken door tot aan den rand van hun graf. Ze kunnen het eigenlijk niet helpen, dat ze zoo zijn geworden. Ze mis sen de juiste stimulans, om hun ar beid met gezang te beginnen. Ze missen den positieven geest, die uit gaat van den bouwenden Nederlan der. De bouwende Nederlander staat om 7 uur op. Hij spoelt z'n scheer water door de gootsteen en verheugt zich er in, dat het water luidruchtig en snel door de afvoerbuis verdwijnt. En als dan op een goeden dag 'n putjesschepper voor z'n deur bezig is, dan roept-ie hem naar boven, naar de badkamer. Hij demonstreert den verbaasden putjesman de prach tige werking van zijn gootsteen en zegt: „Kerel, daar heb jij aan meege werkt. Het duurde anders op z'n minst een uur, eer dat vuile water verdween en nu-je ziet het! Har telijk en dank en hier heb je 'n siga ret. Kijk, dat is een bouwende Neder lander, want de putjesreiniger gaat met plezier naar den volgenden put in de straat, hoewel het Maandag is en ondanks z'n stijven nek en Jhet bultje op z'n ooglid. Hij weet, daf-ie een belangrijk werk verricht en dat er bij eiken schoon- gemaakten put weer tientallen goot- steenen het water verzwelgen, zooals hij straks z'n verdiende biertje. Bouwende Nederlanders, waar zijn ze? Een bouwende Nederlander, die den schilleman helpt en voor hem den zak op houdt met de woorden: „zoo, ouwe snoeper, ben je er weer? Be denk elke emmer schillen is weer een pond boter, voor ons en voor die kostbare deviezen! Een bouwende Nederlander, die, als- ie 'n schilder bezig ziet aan een win kelpui, hem op de schouders klopt en zegt: „Kerel wat knap je dat op! En je ruikt waratje weer die echte terpentijn! Een bouwende Nederlander, die. als hij 's avonds thuis komt na een dag van hard en hard werken tegen het dienstmeisje zegt: „m'n dochter, wat ziet m'n bureau er weer keurig uit, je kan wel' van de inktpot eten! en nu krijg ik natuurlijk zoo'n pittig kopje thee van je, zooals jij ze al leen kan zetten Bouwende Nederlanders, waar blij ven ze? Ze zijn er misschien nog niet, maar ze kómen wél! Oilicieele mededeelinaen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat gelegenheid tot kostelooze inen ting tegen diphtherie en roodvonk zal worden gegeven voor personen van 1 tot 25 jaar. De inenting moet, om resultaat te bereiken, driemaal met tusschenpoo- zen van enkele weken worden ver richt. De inenting zal plaats hebben: a. op Woensdag 27 Maart a.s- van 14-16 uur, in een lokaal van de O.L. schoot in de Kerkebuurt. De inspuiting moet worden herhaald op Woensdag 17 April en op Woens dag 1 Mei 1946 op dezelfde plaats en uren. b. op Woensdag 3 April a.s- van 14-16 uur in de Mariaschool aan de Mariastraat. De inspuiting moet worden herhaald op Woensdag 24 April en Woensdag 8 Mei 1946 op dezelfde plaats en uren. Het is zeer gewenscht, dat zooveel mogelijk personen onvatbaar wor den gemaakt voor deze beide be smettelijke ziekten, die op het oogenblik in toenemende mate heer- schen. Burgelijke stand. GEBOREN: Karei Johaq, z. v. G- v- 't Hoen derdal en W. C. Polhout- WilheD mina Maria, d- v. J- Th- Huurde- man en M. P. Groen- Cornelia Johan- na d. v. J- v- d. Hoed en J. M, Koppen. Hendrika Margaretha Ma ria, d. v. A Rademaker en H- S.» Butzelaar. Maria, d. v- H- v. Essen en G. v. d- Broek- 'Jan Marius, Z. v. L. v- Tricht en J- Smit. Engelina, d. v. J- W- Kaspers en E. M- de Groot. Willem, z. v- W. Vermeulen en W. Paardenkooper. Teunis Cor- nelis, z. v. A- Blankenstijn en A, Louwes. Johan Wouter Gerrit, z. v- J. W. Sistilha en P J- Cramer van den Boogaart. Peter Hendrik, z. v- H. Overbeek en J. v- Dijk- Anna Ly- ckeltje, d. v. J v- d. Hel en T. v. d. Goot- Wilhelmina, d. v. W- Doonekamrp en G. de Ruig. Cor nelia Johanna, d. v. J- A. v. Kloos ter en C. M. Glavimans- Margarethe Antonia Jacoba, d. v. K- C- C. Foe- ken en J. de Vries. Cornelis Louis Maria, z. v. C- R- Tuinder en Ww C. P. v- d- Ven. Dirk, z. v, K, van Sloten en D. Liebrecht. Bartus, z- v. G. A- Fonken en H- v. Brienen. ONDERTROUWD: C. Dekking, 23 jr. en P- v- d. Mee berg, 21 jr. L. G Vermeulen. 21 jr. en M. A Willemse, 19 jr- J. Gerritse, 22 jr. en W. T- Voorneveld, - 22 jr. GEHUWD: F. Arnoldus, 25 jr. en J- van Boeij- en 29 jr. R. Lentz, 20 jr- en G- E- Schweïtzer, 17 jr. H. v- Vliet. 35 jr. en A. L- A- Bikkel, 25 jr. W. Steenakkers, 40 jr. en A. G- M- Dorrestein, 34 jr. OVERLEDEN: Johannes Tak, 68 jr., geh. m- R. Lodenstein. Jan v. Aalderen, 70 jr-, geh. m. E- Linkels- Plaatselijk nieuws. CONTACT TUSSCHEN DE BUURTVEREENIGINGEN. In een in café Heeremans, Steen- hoofstraat gehouden vergadering door vertegenwoordigers van nage noeg alle buurtvereenigingen (12 van de 13) werd opgericht een voor loop^ comité, bestaande uit 2 af gevaardigden van elke buurtviereen. Uit deze afgevaardigden werd een dagelijksch bestuur gekozen, bestaan de uit W. C. Priem, voorzitter; T- Hoogeveen, secretaris; v. d. Bor, pen ningmeester. Het ligt in de bedoeling van ge noemd comité om in de toekomst door besprekingen en onderling overleg een betere werkverdeeling te verkrijgen en moeilijkheden te on dervangen. Het adres van den secretaris is T. Hoogeveen, KI. Engendaalw. 2, Soest- FLINKE BUIT. In samenwerking met onze politie werd door de Canadeesche militaire politie een huiszoeking gedaan bij v. d. B alhier. Niet minder dan 9 autobinnen- en buitenbanden, afkomstig van her Canadeesche leger, werden in beslag genomen.- PLAATSELIJKE VEREENIGING van bouwvakpatroons: Na eenige besprekingen is alhier op gericht een plaatselijke vereeniging van Bouwvakpatroons voor Soest en Soesterberg. De vereeniging telt reeds 26 leden, terwijl het bestuur wordt gevormd door W. v. Asch, voorzitter; W- C- Priem, secretaris; A. de Kruif, pen ningmeester en J. Geijtenbeek com missaris. Getracht zat worden ook de aanne mers van Soesterberg voor het lid maatschap te winnen. Hiervoor zal het bestuur besprekingen te Soester berg houden. Het adres van den se cretaris is W. C. Priem, Klaarwater- weg 13, tel. 2726, Soest. ONSCHULDIGE BOOSDOENER. G. B. wierp op den NachtegaalWeg een steen naar de auto van J.B. te Zeist. De voorruit werd totaal' ver splinterd- De dader is 5 jaar oud, als gevolg waarvan de ouders de schade zullen moeten vergoeden. Distributienieuws. UITREIKING van inlegvellen, textielkaarten gn enquêteformulieren voor vaste brandstoffen. In het tijdvak van 25 Maart tot en met 8 April 1946 zullen uitgereikt worden inlegvellen, textielkaarten en' enquêteformulieren vaste brandstof fen seizoen 19461947. Aan ieder hoofd van een gezin of samenwoning en aan alleen wonende hoofdbewoners wordt een enquête formulier vaste brandstoffen uitge reikt. Dit formulier kan tijdens de eerstvolgende uitreiking van levens middelenkaarten worden ingeleverd. Stamkaarten en inlegvellen dienen te worden medegebracht. De uitreiking zal plaats vinden in de Chr. U.L-O.-school aan de Prins Bernhardlaan en te Soesterberg in café 't Centrum, Rademakerstraat 6 en wel als volgt: Soest. Voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters: A t.m. B op Maandag 25 Maart en Dinsdag 26 Maart. C t.m. D op Woensdag 27 Maart- E t.m. G op Donderdag 28 Maart H t.m. J op Vrijdag 29 Maart en Zaterdag 30 Maart. K op Maandag 1 April. L t.m. M op Dinsdag 2 April- N t.m. R op Woensdag 3 April'. S op. Donderdag 4 April'. T t.m. Z op Vrijdag 5 April en Zaterdag 6 April. Eiken dag van 9-12 en van 1.30-4 u. 's Zaterdags van 9-11.30 uur. Soesterberg. A t.m- Z op Maandag 8 April van 10-2 uur. "Y„ textielkaarten aan gerepatrieerden kan geschieden vanaf 8 April a.s. aan het loket lb van het kantoor Kerkpad Z.Z. 55 te Soest- Slechts op inlegvellen met het distri - butiekringnummer 446- mogen inleg vellen en textielkaarten worden uit gereikt. Een uitzondering hierop kan worden gemaakt voor personen die tijdelijk hier ter plaatse verblijven en niet naar hun woonplaats mogen terugkeeren. RAAD VAN OUD-ILLEGALEN. In plaats van den heer G. Kruijff, di|e op zijn verzoek van het voor zitterschap van den Raad van Oud- Illegalen is ontheven, is als Zoodanig gekozen de heer J. W. Ooms- AANGEHOUDEN. Op verzoek van onze politie werd te Arnhem aangehouden A.v.d P. al daar. Hij wordt verdacht van dief stal met braak, gepleegd in onze gdmeente ten tijde der bezetting. Ook door do politie te Ijlst was zijn aanhouding verzocht. AANRIJDING. Doordat het 3-jarig dochtertje van De Z-, dat zich op den rijweg van de Stadhouderslaan ophield, plotse ling bleef staan, wérd het kind aan gereden door een auto bestuurd door K. Het meisje bekwam een lichte hersenschudding. RIJWIELEN GESTOLEN. Hoe beter het weer wordt, hoe groo- ter de belangstelling wordt voor rij wielen. Niet minder dan vijf wer den er in de laatste dagen ontvreemd op den Pelikaanweg, Laanstraat, Bos straat, Regentesselaan en Koningin- nelaan. DAT MAG NIET MEER. Terzake diefstal van denneboomen werd procesverbaal opgemaakt te gen D.G. alhier-

Soester Courant | 1946 | | pagina 1