Onze jongens naar Indonesië* NIEUWS IN HET KORT. Welke spelling gaan wij gebruiken Plaatselijk nieuws. Vele Hollandsche jongens hebben in Indonezië reeds voet aan wal gezet en nog duizenden zijn op weg daar heen. Onder hen bevinden zich vele Soes^ ter jongens. Hoewel zij weten, dat wij hen in ge dachten volgen en gaarne hun bele venissen vernemen is het voor de meesten niet mogelijk hun familie, vrienden en kennissen steeds uitvoe rig te schrijven. Aangenaam is 't ons dan ook te kun nen melden, dat wij van een hunner eenige reisbrieven ontvingen, waar voor wij gedurende enkele weken in ons Dinsdagnummer een plaats zul len inruimen. De eerste brief laten wij hier volgen. VAN CHYLON TOT SUMATRA. 9 Februari. Nadat de vorige avond een vuurtoren waargenomen was en de klokken een half uur vooruit gezet waren, kregen we na een rus tige dag, zonder bijzondere gebeur tenissen of ontmoetingen, om 17.30 uur Ceylon in zicht en de eerste tropische regenbui op onze nietsver moedende hoofden. 10 Februari. Van 's morgens vroeg af was de dichtbegroeide, heuvel achtige kust van het eiland, op vrij korte afstand, duidelijk waarneem baar. Enkele schepen, w.o- een vlieg- dekschip, werden gepasseerd en even later draaiden we de baai van Tri- comali in, een diepe inham met veel zij-inhammetjes, in de oorlog, na de val van Singapore, dë geallieerde oorlogshaven in het Verre. Oosten. Enkele wrakken van schepen en 'n dok wezen er op, dat de vijand dit eveneens wist. Langs kleine eilandjes, eveneens dichtbegroeid, voeren we halvekracht de baai in, naar onze ligplaats, waar we precies 8.30 uur vastmaakten aan twee boeien. Om ons heen lagen verschillende droog dokken, tientallen grote schepen, oorlogsbodems zoowel als vracht vaarders, om van de grote hoeveel heden motor-, zeil-, landings- en roeibootjes maar te zwijgen. Op de meeste schepen stond nog afweerge schut. Verder namen we waar, boor torens, olietanks, Indische paalwo ningen met de typisch gebogen rieten daken, gecamoufleerde versterkingen, bontgekleurde vlinders, inlandse uit geholde boomstamkano's met aan één kant een drijver en een klein soort roofvogel, dat zijn prooi met de klauwen uit het water haalde. De inlanders, die genoemde kano's bemanden, waren erg hongerig, be delden om sigaretten en kledingstuk ken, visten ledige flessen op en sommigen ruilden cocosnooten, ana nas en bananen tegen alles wat ze konden gebruiken. Hun prijzen wa ren echter zwart". Wij kregen olie- en watertankers langszij, terwijl er 's avonds werd gedanst, gefilmd, ge zongen en.afscheid genomen van de meisjes. 11 Februari, 's Morgens vroeg gin gen de passagiers en de W.R.N-girls van boord. Eén der laatstgenoem den zou de vorige avond nog vlug even getrouwd zijn met een Schot (in rok). We zaten dus, op enkele verpleegsters na, zonder dames. Na enkele uren van lossen en laden van post, levensmiddelen enz., kwa men evenwel ruim 50 Nederlandse verpleegsters en Marva's per lan dingsvaartuig aan boord. De ver pleegsters zullen de repatrleerenden naar Nederland vergezellen op de terugreis en komen daarna eveneens naar Indië. De dag verliep verder rustig. 2 Broers, beide op weg naar Indië, gingen hun 3en broer, die van een vorig transport ziek in het hospitaal was achtergebleven, ppzoeken en meldden, dat er aan de wal vooral veel sieraden te koop waren, alles echter tegen Indisch geld. Ook een sloep van de Nieuw-Amsterdam ging naar de wal, met de rood-wit-blauwe vlag fier achterop. Om 4 uur 's mid dags werd ter ere van de nieuw- aangekomenen ,,sloepenrol" gehou den en direct daarop duwden twee sleepboten ons In de g^wenschte richting voor de havenuitgang. Wel dra gingen we op eigen kracht naar het Oosten, richting Singapore. Zou den wij daar nog aan boord zijn? Ter kennismaking werd er die avond gedanst. 12 Februari. Deze dag stond als at tractiedag op het programma, met hindernis-, eier- en zakloopen. Behalve zwetende mannen zagen we niets bijzonders. Er was weer een flinke deining gekomen, welke heel goed te vergelijken was met die in de Golf van Biscaje, alleen hadden we hem deze keer gelukkig van vo ren, zoodat slechts enkelen der nieu welingen zeeziek werden. Een heug lijk feit was het inleveren der win- terkleeding; weer een last minder, 's Avonds draaide de twede show, ditmaal uitsluitend door mannen verzorgd, 's Nachts draaiden de klokken weer een uur vooruit, waar door het verschil met Nederland op vijf en een half uur kwam. 13 Februari. De morgen werd gevuld met inspectie van kleding en uit rusting, daar we ,een dezer dagen" van boord zouden gaan. Om even 12 uur kregen we aan stuurboord land in zicht. Zou het het eerste stuk van Indië zijn, dat we tezien kregen? En ja hoor, het was Sumatra. Circa half twee voeren we langs Sabang en hadden we een ontmoeting, die vooral voor de Rotterdammers on der ons heel aardig was. Na heftig seinen kwam n.1. de „Van Galen" de haven uit en ons, nog steeds sei- nench full speed tegemoet. Dit was de nieuwe Van Galen, want de oude werd in Mei 1940 door de Duitsche bommenwerpers in Rotterdam ver nietigd. Na een ererondje om ons heen, ging het snelle schip terug naar de haven. Voor het eerst sinds zes weken wa ren we weer in eigen wateren! De Zesaaagscne te Parijs is ge wonnen door het Nederlandsche kop-1 pel Schulte-Boeijen. Koning Leopold van België denkt er niet aan afstand te doen van den troon. Bandoeng is thans van extremis ten gezuiverd. Het zuidelijke deel der stad is nagenoeg geheel verwoest. De Nieuw-Amsterdam zal met meer dan 3500 repatrieerenden op 8 April te Rotterdam aankomen, Radio Moskou heeft medegedeeld, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de ontruiming van Perzië door het roode leger in vijf tot 'zes weken voltooid zal zijn. Ook zullen vóór 30 April alle troe pen uit Mansjoerïje zijn teruggetrok ken. Zij, wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 3 en die na 1 Ja nuari 1945 geen bon hebben ontvan gen voor gewone of beroepsschoenen, Romen in April in aanmerking voor een schoenenbon. Dr. Aljechin, de wereldkampioen schaken, is te Estorïl (Portugal) plot seling overleden. Voor de internationale roei wed strijden, welke ter gedegenheid van het 300-jarig bestaan der Utrecht- sche Universiteit zullen worden ge houden, hebben de bekende ploegen van Oxford en Cambridge ingeschre* ven. Rudolf Hoess, de gewezen com mandant van het beruchte concen tratiekamp Auschwitz, die twee mil- lioen dooden op zijn geweten heeft, is dezer dagen in de omgeving van Flensbourg aangehouden. De Engelsche regeering heeft 'n plan ingediend waarbij aan ïederen Engelschman gratis wordt verleend doktershulp, opname in ziekenhuis, tandheelkundige hulp, geneesmidde len, gebitten, brillen enz. - Een Nederlandsch en een Bel gisch schip zijn bij Hamburg door 'n Russischen kruiser aangehouden en naar de Russische zóne opge bracht. Australië heeft aan 25 duizend Europeesche Joden vergunning ge geven zich aldaar te vestigen. Hoofdzakelijk te Amsterdam zijn in den laatsfen tijd valsche bankbil jetten van f10— in omloop. Om te komen tot een kabinet'op breedere basis is de Bulgaarsche re geering afgetreden. Zoodra de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw func tioneert, zal prof. Lieftinck een aan vraag indienen voor een leening van 200 millioen dollar. De Export- en Import-Bank is bereid een fusschen- tijdsch crediet tot dit bedrag te ver- leenen. Om te komen tot spreiding der Philipsbedrijven zal in den Achter hoek, vermoedelijk te Groenlo, een fabriek worden gevestigd. De Amerikaansche stad Albany, een stad van 150.000 inwoners in den staat New York, heeft Nijme gen geadopteerd. Het ligt in het voornemen binnen enkele weken een begin te maken.: met de algeheele vernieuwing der rijvergunningen voor auto's en mo toren. De Nederlandsche marine heeft van de Brïfsche admiraliteit een vlïegkampschip in bruikleen ontvan gen. Het zal den naam „Karei Door man" dragen. Het grootste deel van de partij diamanten, ter waarde van 100 mil lioen gulden, welke door de Jap pen uit Nederlandsch Indië werd weggevoerd, is in Japan achterhaald- Daar door enkele groepen der bevolking principïeele bezwaren zijn gemaakt tegen het bij loting toewij zen der schoenenbonnen, zal' geen toewijzing langs dezen weg plaats hébben. Minister Vos zal nu steeds op den 25en van eiken maand een nummer aanwijzen. Frankrijk zal' een nieuwe nota tot Engeland en Amerika richten inzake de Spaansche kwestie. Een voor ons land vrijwel onbe kende vischsoort, de hake, zal bin nenkort in ons land op de makt kó* menj De prijs komt ongeveer over een met dien van kabeljauw. De eerste zendingen horloges zijn' in ons land uit Zwitserland aange komen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het faillisement van Han van Meegeren uitgesproken. Transjordanië is een afzonderlijke staat geworden. Ter beteugeling van de extremis tische onlusten in Indonesië werden vijf volksfrontleiders gearresteerd. Kardinaal graaf Glemens von Galen, aartsbisschop van Munster, is aldaar overleden. Vrijdagmorgen had de eerste zit ting plaats van het Tribunaal voor 't Arrondissement Utrecht. Meerdere zaken werden in recordtijd afgedaan. De voormalige burgemeester van New York, Laguardia, is benoemd tot directeur van de U.N.R R.A. Een wetsontwerp is bij onze re geering in voorbereiding, waarbij al le vermiste personen als overleden zullen worden verklaard. Minister Van Kleffens is tot Ne derlandsch vertegenwoordiger bij de commissie der Vereenigde Nati,es voor de atoomenergie benoemd. Nu momenteel in de bladen nogal het een en ander geschreven wordt over invoering van een nieuwe spel ling, lijkt het ons wel interessant, de aandacht te vestigen op het resul taat van een door het Centraal Bu reau voor Documentatie gehouden enquête óver de spelling. Ondervraagd zijn 11.000 personen, waarvan ruim 9500 een meening te kennen gaven. De te ondervragen personen waren zoodanig uitgezocht, dat zij tesamen een zuivere doorsne de door het Nederlandsche volk vor men, zoodat de enquête dus be schouwd kan worden als een z.g. re presentatieve steekproef. Het resul taat kan dan ook beschouwd worden als een zoo goed als zuiver beeld van de publieke opinie in ons land ten aanzien van het spellingsvraag- stuk. De vraag luidde: Welke spelling zou volgens U in de toekomst door ons geheele volk gebruikt moeten worden? Het resultaat was: 5% van de onder vraagden had geen meening over dit vraagstuk. Van degenen, die wel een meening hadden, wenschten 30.5 °'o de oude spelling, 69-5 °/o een nieuwe spelling- Van deze 69.5 °/o wenschten: 45.5 de spelling Marchant en 24 een andere nieuwe spelling. Hieruit blijkt, dat ongeveer twee derde der voorstanders van een nieuwe spelling de meest radicale vereenvoudiging wenschen. Doorvoe ring van de spelling Marchant zou bovendien het eenvoudigste zijn. KIPPEN ONTVREEMD. In den nacht werd een bezoek ge bracht aan het kippenhok van den heer E. aan de Soesterbergschestraaf. 11 Kippen vergezelden de heeren op hun terugweg. AANRIJDING. Doordat een autobestuurder niet ver; genoeg uitweek, had op de Beetz- laan een aanrijding plaats tusschenl twee vrachtauto's. Beide wagens lie pen ernstige schade op. BOOMENDIEFSTAL ENGROS. In de nachtelijke uren trof de po litie op de Bartolottilaan een met paard bespannen wagen aan, welke beladen was met boomen. In een bosch in de nabijheid hielden zich! bovendien twee personen onledig met het vellen der boomen. Beide personen H.J.W- en J.D.W-, beiden uit Amersfóort, werden in arrest gesteld, terwijl de Amersfoorfsche politie later nog een zekere K.R. aldaar wist aan te houden, die even-" eensi in deze houtzaak betrokken was. ESPERANTO NIEUWS. Naar wij vernemen ïs op een verga dering te Parijs door ruim 120.000 (honderd twintig duizend) personen alle betrokken bij het onderwijs besloten om Esperanto op de scholen1 in te voeren. Mevr. Roosevelt heeft verklaard, dat zij aan de Vereenigde Naties voor zal stellen een wereldtaal in te voeren, die elk kind, waar ook ter wereld, naast de taal van zijn eigen land als tweede taal zal moeten lee- ren. Esperanto maakt hiervoor een zeer goede kans, daar de taal, in verhou ding tot andere talen, zeer gemak kelijk te leeren en te begrijpen is, waarbij we tevens het grc .te voor deel hebben, dat op de bestaande regels geem uitzonderingen zijn.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3