De Oude Drie. h. SOESTER COURANT Abonn. i 1.50 p. Kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Vrijdag 29 Maart 1946. Welke drie staten gaven Europa een? Zijn centrale positie in de wereldV Welke drie landen waren het, die streeks 1860-1880 aan den wedloop medededen koloniën te stichten? Zij schiepen invloedsferen en zij kien den uit", waar zij grondstoffen van daan konden halen en producten af zetten. Welke landen waren het ten slotte, die den weg naar hun verwor ven gebieden moesten beveiligen met steunpunten voor de vlo(* en later met bases voor de luchtmacht el ders? Wanner we de „oude drie" in de volgorde van hun belangrijkheid wil len beschouwen, moeten we eerst Engeland noemen, daarna Duitsch- land en tenslotte Frankrijk. Duitsch- land is van de kaart verdwenen, Frankrijk is een zeer ongeschikte rol gaan spelen, Engeland is de afhamke- lijkste van de „Groote Drie" van van daag geworden. Met de rest van de Midden- en West-Europeesche sta ten is het naar rato gegaan. Het Britsche Imperium beslaat iets minder dan een kwart van de aard bol; het bevat iets meer dan een kwart van hef aantal menschen, dat op die aarbol woont. Men kan zeg gen, dat de invloed van Engeland reikt van Noord- tot Zuidpool. De mate waarin deze gebieden van En geland afhankelijk zijn, varieert van de volsfrektste onderworpenheid af tot aan die van vrijwillige samen werking toe, met elke denkbare tus- schennuance. De huidskleur van de volkeren, die het Britsche Gemeene- best mee uitmaken variëert van diepzwart tot blank. Dit wereldrijk gevestigd op de in- dustrieele hegemonie van het moe derland handhaafde zich door de beheersching der zeewegen. In de zen tijd valt steeds sneller het Im perium uiteen een proces, dat zich heel duidelijk ontwikkelt. De industrieele hegemonie ging al reeds verloren, deels doordat andere landen deelnamen aan de productie, ten deele, doordat de moderne in dustrieele productie andere voedings bases noodig had dan het oude En geland zich kon verschaffen. Een tweede oorzaak is, dat de over de geheele aardbol verspreide be zittingen zich in economisch opzicht kan richten naar systemen, die zich ontwikkelen naast die van het Em- gelsche moederland. De economische betrekkingen van Canada met de U.S. zijn nauwer dan die met Londen. Zelfs zonder een blik op de kaart te werpen ziet men in, dat dit een ontwikkeling is. die voor de hand ligt. Zuid-Afrika, eens het wingewest van Cecil Rhodes, neemt de leidifig van een op Afrika gerichte economie. Britsch-Indïë is het centrum van de ontwakende Aziatische volkeren. Australië voegt zich naar het ko mende economische samenstel in de Pacific. Gemoedelijk uitgedrukt zou men kunnen zeggen, dat de kinderen groot zijn geworden en een eigen huishouding gaan opzetten meer zakelijk: dat de vroegere blanken nu concurrenten zijn geworden. Hoe men het ook bekijkt, Engeland is op zijn retour. De voornaamste imperiale macht van Europa vraagt aan Amerika leeningen, is van schuldeischer schuldenaar geworden. En het zijn nu eenmaal niet de schul denaren, die de voorwaarden stel len. Maar toch hoede men zich er voor de kracht van het oude Albion te onderschatten. Het moge waar zijn, dat zijn deelen onderling uit elkaar glijden wat zijn economische rela ties betreft andere banden zijn ervoor in de plaats gekomen, die de verhouding met Engeland juist verstevigden. Denken we slechts aan Zuid-Afrika, dat binnen veer tig jaar na zijn onderwerping vrij willig, tot tweemaal toe, het vader land van Kitchener, Buller en Rho- des bijstond in oogenblikken, dat het zonder diens hulp waarschijnlijk was ten onder gegaan. Burgerlijke stand. GEBOREN: Aaltje, d. v. C- H. van Steendelaar en R. Rond. Feijtje, d- v. J« van Gin- kel en C. v. d- .Schagt, Nachtegaal- weg 4Johan Reinold, z. v- A. Ro- zendaal en G. M. W- Ridderikhot, Laanstraat 37. Olga, d. v- L. Rijntaler en C. Hooft. Wilhelmina Adriana, d van W. J. van Dlermen en T- Gijs- bertsen. Jacobus Albertus, z. v- W. B. Meijer en A. van Dellen- Deana, d. v. P. H- Olyslager en P- Tersteeg. Reiniera Maria, d. v. J- Huigen en R. W. Willemse, Sophia Frederika Petronella, d. v. G- G. Middelman en H. Bergsma. Inas d- v. N. Schelvis en R. Polak. Clasïnus, z v. C. Kwak en f. G. v d. Horst. ONDERTROUWD: G. H. Ferguson, 59 jr- en W. J« Goossen, 43 jr. P. J- v. d- Bremer. 33 jr. en J. Th- Nieuwenhuizen, 31 ir. G. J- v. Leeuwen, 24 jr. en J. Huisman, 23 jr. P. J- G. Smits, 27 jr. en E. Haverman, 25 jr H- A. Brouwer, 34 jr. en E. R- Oostveen, 24 jr. A. E- Louwersheimer, 25 jr. en M. C. Veldhuizen, 24 jr- J. H. Sla ger, 45 jr. en E. C- M. van Eijk, 47 jr. GEHUWD: C. C. Dekking, 23 jr- en P. v. d- Mee berg, 21 jr. M. v- d. Broek, 28 jr. en C. M. E- Moehn, 26 jr. B. van Zanten, 30 jr. en J. Fokkens. 28 jr- J. Knoppers, 25 jr. en S- M- v. Essen- 25 jr. OVERLEDEN: Izak P. v. Breda, 70 jr-, geh. m. T. Steenkamer. Plaatselijk nieuws. BRIDGECLUB „SOEST". Zooals in een advertentie in de Soes- ter Courant van 22 Maart is bekend gemaakt, zal er Zaterdagmiddag 6 April, kwart voor twee en Maandags avond 8 April, kwart voor acht. in de Boschvijver een groote bridge- wedstrijd gehouden worden volgens Scheveningsch systeem. De opbrengst komt geheel ten goe de aan het comité „Nederland helpt Indië". Verschillende winkeliers en particulieren stelden gratis prijzen beschikbaar, zoodat het zeer geani meerde wedstrijden zullen worden. Het inleggeld bedraagt f 2.per persoon. De inschrijvingen, met ver melding van den gekozen datum, kunnen geschieden tot uiterlijk 3 Arpil aan de navolgende adressen: Vosseveldlaan 37, Stadhouderslaan 26 en Beckeringhstraat 25. COMITÉ BUURTVEREENIGINGEN. Maandagavond was het comité der gezamenlijke Buurtvereenigingen we derom bijeen ter bespreking van plannen voor de a.s. Bevrijdingsfees ten, welke in samenwerking met „Soest-Vooruit" zullen worden ge houden. In een nog deze week te houden vergadering zullen de dan inkomejn- de plannen tot één geheel worden samengevoegd. Alle 13 in onze gemeente bestaande buurtvereenigingen zijn thans lid van bovengenoemd comité. TENNISSPORT. Na de gedwongen oorlogsrust heeft Maandagavond de eerste vergadering der Lawn-Tennisclub „Soest" plaats gevonden. De vooruitzichten bleken gunstig te zijn. Het speelmateriaal kan weer vervangen worden en de prachtige banen in het van Lejnnep's Sportpark waarborgen een ideale sportbeoefening. Voorloopig zullen 2 banen beschik baar zijn op Zaterdagmiddag, Zon dagmorgen en Zondagmiddag; voor de kinderclub op Woensdagmiddag en eventueel ook Zaterdagmiddag. Op één van de banen zullen speciaal de z.g. gezelligheidstennisspelers, de even ouderen hun hart kunnen op halen. Aan de competitie zal dit jaar met één team worden deelge nomen. Als voorloopig bestuur werden ge kozen: voorzitter de heerG. J. Land weer, welke het aftredende eenig- overgebleven bestuurslid F. Schröder in welgekozen bewoordingen dankte voor zijn bemoeiingen, penningmees- teresse Mej. C. van Goor en secre taris de heer P. Dekker, Schriksl. 35- Men zie ook de advertentie in dit nummer. SOESTER SYMPHONIE ORKEST. Na het, in vele opzichten te waar- deeren, concert van Maandag j.1. is nu wel het tijdstip gekomen, waar op het Soester Symphonie Orkest een meer belangrijke post is gaan innemen in ons plaatselijk'gemeen schapsleven. De uitvoering getuigde- van de wil om zich met volle toewijding te ge ven aan een mooie taak: in vertrouw de kring goede muziek fe brengen op bescheiden wijze. Meer kan het or kest voorloopig niet bereiken en meer mag de toehoorder dus niet eischen. In de Lustige Suite van Telemann waren enkele zeer goede gedeel ten, waarin het samenspel en de goed volgehouden strakheid van stijl opvielen, zooals in de Ouverture, En- trée en Pastourelle. De Menuetten waren het zwakst en In het algemeen haperden de inzet ten, die moeilijk zijn, doch niet on overkomelijk, indien de dirigent zorgt voor een nog steviger contact en 'n vaster vertrouwen in de intenties van zijn too vers taf. Tan Bartelsman heeft echter in die luttele jaren met zijn toegewijde mu sici in dit opzicht reeds iets bereikt, hetgeen vooral bleek bij de uitvoering van Beethovens Eerste Symphonie. Doch ook hier was hef Menuefta weer het zwakst. Typeerend voor hetgeen wij hierbo ven zeiden. Natuurlijk was de bezet ting niet voldoende, maar toch vie len het klankvolume en de verhou ding wel mee, vooral in het laatste deel van de Symphonie. Ook de 2e violen en de cello's voldeden goed. Beethoven's ouverture „Die Geschöp- fe des Prometheus", direct na de pauze, werd vlot gespeeld. Hef piano-concert in d-kl. terts van Mozart, soliste Mevrouw Nelly de Blij-Erwich, steunde weliswaar in. hoofdzaak op de dwingende kracht van de pianiste, maar ook het orkest had £en verdiend aandeel in het succes. De blazers waren stuk voor stuk en als ensemble te zwak, het geen werkwaardig is aangezien deze plaatsen versterkt waren met enkele beroepsmusici. De soliste speelde Mozart innerlijk sterk en uiterlijk" met een groote vaardigheid, bewo gen, helder, doorzichtig en uiterst gevoelig, zooals in de Romanza. Men moet haar dankbaar zijn, dat zij in een zoo bescheiden en niet steeds sluitende omlijsting zich niet temin volledig uitspeelde en zelfs het stuwende element werd. Moge het publiek dit een volgende maal blijken te waardeeren door een nog grooter opkomst. Al met al een uitvoering, die voor de toekomst een belofte inhoudt. W'TD aj-» - uOi i-n Bij V. aan den Schoutenkampweg zijn twee jonge paarden komen aan- loopen. Belanghebbende kan inlich tingen bekomen bij de politie. opgepast;. Wegens het loopen over reeds be zaaide gronden werd procesverbaal op gemaakt tegen K. en B. alhier- Predikbeurten. SOEST. NED. HERVORMDE KERK. Oudekerk. 10 uur Eerw. heer Rijs- bergen, Huizen, 5 uur Ds. J. I van Schaick. Emmakerk. 10 uur Ds. J- I« van Schaick, 5 uur Ds. E. Groeneveld- Hees. 10 uur Ds. E- Groeneveld» Zonnegloren 10 uur Ds. Karres, Apel doorn. Elthefo. 9.45 uur Kinderkerk- Evangelisatiesamenkomsten Zondag 30 Maart, des avonds half acht, in de kerk te Hees. Woensdag 3 April, des avonds half acht in de zaal van de Broek, Nieuw- straat hoek Laanstraat. Donderdag 4 April, des avonds acht uur in de Oudekerk. Spreker de heer Joh. de Heer. Onderwerp: Jehova's getuigen. GEREF. KERK. Julianakerk. 10 en 4.30 uur Ds- S« Wouters. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur Dg- Gerrifsma van Aalten. CHR. GEREF. KERK 10 uur Ds. L. de Bruijne- 5 uur Iees- dienst. VER. VRIJZ. GODSD (N.P.B 10.30 uur Ds. Tangelder, A'foort- LAGE VUURSCHE. NED. HERVORMDE KERK. 10 en 6 uur Ds. A- G Harïngi

Soester Courant | 1946 | | pagina 1