Partij van den Arbeid. HET De eerste openbare vergadering. Alle verzekeringen. Geldige bonnen. ROB DE AVONTURIER Automonteurs „Zon en Schild" Ka ntoorbediende LEERTOUWER Molenstr. 137, Tel. 2106 f2.75 LAWN Conct ROHYP Moet 1 Moet c Plaatselijk nieuws. Maandagavond werd in de zaal van Eemland de eerste openbare verga dering van de Partij van den Arbeid gehouden, waarvoor groote belang stelling bestond. Na een kort openingswoord door den voorzitter declameerde Wanda Reu- mer een voordracht en enkele ge» dichten, waarvoor zij een langdurig applaus mocht oogsten. De eerste spreker op dezen avond was den heer J. Tans, afkomstig uit de Christofoorgroep. Spreker wees er allereerst op, dat wij door den oorlog elkander hebben leeren kennen en tot elkander kon* den spreken, iets, wat voor den oor log op politiek terrein niet mogelijk was. Toch is van de in den oorlog ge boren eenheid weer veel verbleekt. Men hoort weer meerdere oude ge luiden en een er van was kort gele- te vinden in een weekblad, daf^ o.m. schreef, dat de S.D.A P. haar naam had veranderd om eenige dakloozen onder te brengen. Spr. gaat dan terug naar den tijd der groote sociale nooden, als ge volg waarvan het Plan van den Ar beid werd geboren. Dat dit plan niet verwezenlijkt werd was niet de schuld van de S.D.A P., maar alleen een gevolg van het gescheiden op trekken der partijen. De oorlog heeft hierin een verande ring ten goede gebracht. Al zeer spoedig bleek, dat de pro gramma's van meerdere partijen zich heel dicht benaderden, maar. dat alleen de menschen soms nog ver van elkaar stonden. Toch begreep men, dat met vereende krachten een doorbraak moest wor den geforceerd. Daarbij kwam men ook tot het inzicht, dat het Plan van den Arbeid aanvaardbaar was voor allen, ook voor Katholieken en Christenen. De emancipatiestrijd is uitgestreden, zoowel voor de S.D.A P. als voor de Kath. en de Chr. Een der eerste eischen moet zijn de Rechtsorde. Wel wordt momenteel weer ge schermd met „Vrijheid", maar die vrijheid moet geordend zijn en door ieder kunnen worden genoten. De staat moet zijn een rechtstaat, rustend op recht, waarheid en naas tenliefde en het is het recht van de overheid zoo'n staat te vormen. Allen, ook Kath. en Chr. kunnen in dit opzicht samenwerken zonder iets van hun principes of beginselen prijs te geven. Het beginselprogram van de P.v.d A« respecteert en erkent elke geloofs overtuiging. Menschen met principes en beginselen zijn voor de partij van groot belang. Ook in één der andere partijen is het bewustzijn gegroeid, wellicht nog radicaler. Te betreuren is het echter, dat dit nimmer geheel tot ontplooiing zal komen door de tusschen ons opge trokken scheidsmuur. Spr. wijst hierna op de geestelijke nooden van ons volk, die mede door den oorlog hoog zijn gestegen. Als men weet, dat in een stad van 500 duizend inwoners, in ons land. per week 50 echtscheidingen worden uit gesproken, als men ziet naar de schanddaden der laatste tijden, de jeugdverwildering enz., dan zal men begrijpen, dat men tot samenwerking moet komen. Spr. wijst er verder op, dat we voor den oorlog jaren van economische dictatuur hebben gekend. Die tijden mogen niet meer terugkeeren. Een krachtige sociale en economische politiek is thans eerste eisCh. Aan het eind van zijn betoog zegt spr., dat de Partij van den Arbeid een sterke partij moet zijn en dat daarin plaats is voor ieder, ook voor Kath. en Chr. Juist voor de Katho lieken is dit van belang, omdat de Katholieke Volkspartij hierdoor ver plicht wordt ook haar program ten volle te verwezenlijken. Na een korte pauze, welke hierna volgde, declameerde Wanda Reumer weder op zeer verdienstelijke wijze eenige fragmenten en gedichten, waarna de heer E. Vermeer, afkom stig uit de S-D.A P-, zich liet hooren- Spr. noemt allereerst drie belang rijke data: 5 Mei, het einde van den oorlog; 9 Februari, de stichting van de Partij van den Arbeid en 17 Mei, de eerste verkiezing na den oorlog. Deze laatste datum is van groote be- teekenis voor ons volk. Een in alle opzichten geschondeirt wereld moet worden hersteld en daarvoor is mede noodig, dat er een einde komt aan de verderfelijke neu traliteitspolitiek. Meer dan ooit is de menschheid thans op elkaar aangewezen. Neder land heeft in het wereldbestel een eigen taak te vervullen en het moet daarvoor zijn eigen weg zoeken. Groote problemen houden ons thans bezig doordat wij aan de eene zijde Amerika zien met 'n super kapitalis tisch systeem en aan de andere zijde het communisme. De oorzaak hiervan is te zoeken bij ons zelf. In alle landen is men ach ter gebleven en ook wij zijn meer achtergebleven, dan wij willen er kennen. - Een eerste vereischte is daarbij, dat wij ons vrij maken van de fascisti sche smetten. Op den w eg, die Nederland thans gaat, zijn de politieke partijen weer teruggekeerd en verschillende pogin gen worden aangewend, om dien weg zoo goed mogelijk af te leggen. De A.R. en C H. zochten versterking in een Chr. Volkspartij, maar zoover is men niet gekomen. Men zal trach ten zooveel mogelijk samen te werken- De Katholieke Volkspartij heeft een vooruitstrevend program gepubli ceerd, maar radicale programs en ra dicale daden liggen vaak ver uiteen. Spr. wijst er verder op, dat de strijd gedurende vijf lange jaren de oude partijen tot het inzicht hebben ge bracht, dat de zaak was vastgeloopen en een doorbraak noodzakelijk was. De scheidsmuren bleken daarbij min der hoog te zijn dan men had ver moed. Allen waren bezield met één gedachte: niet terug naar de vooroor- logsche verhoudingen. Twee oorlogen en één tusschenliggende crisis waren noodig om tot dit inzicht te komen. Spr. wijst hierna op de meer dan slechte economische toestanden van voorheen. Terwijl 't graan in de locomotieven werd verbrand, heerschtte in China elk jaar hongersnood en toen onze groente niet genoeg kon opbrengen, werd het heerlijke product op de mesthoop gedeponeerd. Sprekende over de Partij van den Arbeid zegt spr. te weten, dat som mige personen heimwee hebben naar de oude partijen. In dit verband wijst spr. er op, dat. toen in 1894 het eerste manifest uit ging, de S-D.A P. den strijd aanbond tegen de meest ergerlijke toestanden, lange werkdagen, lage loonen, krot woningen, geen ontspanning enz. Veel is in dit opzicht in de volgende 50 jaar bereikt. Het arbeidende deel werd een bewust en fier deel der bevolking. Toch moeten wij erkennen, dat wij de scheidsmuren niet hebben kun nen slechten en ons socialisme geen weerklank heeft kunnen vinden bij de andere groepen. En als men ons nu vraagt, wat ons samenbindt, dan zeggen wij: socïa» lisme en democratie. De Waarheid mag dan schrijven, dat ons socialisme verwaterd is, maar dan heeft men aan die zijde geen kennis genomen van het beginsel- en urgentieprogram van de P.v.d A. En als De Waarheid zegt, dat ons program niet radicaal genoeg is, dan moet men aan die zijde beden ken, dat het de democratie is, die ons scheidt van de communisten. Sprekende over de economische po litiek, wijst spr. er op. dat dit niet inhoudt een opruimen van den middenstand, omdat in deze politiek juist het particulier initiatief nood zakelijk is. Wel is voor de voornaam ste productie-middelen ordening noodig. Aan het einde van zijn be toog zegt spr., dat in de oorlogsja ren veel schade aan de democratie is toegebracht en veel gevaren ons staatsbestel bedreigen. Wij gaan daarom in den strijd voor een maat schappij van vrede, welvaart en ar beid. JAN CORDUWENER IN SOEST. Zondagavond was in hotel Eemland 't welbekende Radio-Dansorkest van Tan Corduwener te gast. Het afwisselend programma, dat te Laat Fa. v. d. Wijngaart adviseeren Hoe U zich moet assureeren I Kerkpad 17a N.Z. - Soestdijk - Tel. 2873 Voor het tijdvak van 31 Maart tot en met 13 April zijn geldig ver klaard: Bonkaarten KA, KB, KC 604'. 152 tot en met 157. 800 gram brood= 151 200 gram bloem. 150 400 gram suiker. 149 125 gram boter. 148 100 gram vet. 147 100 gram magere kaas (20 pl.). 146 50 gram vette kaas (40 plus}* B 34, B 35. 800 gram brood. C 34. 800 gram brood. B 36. 2 K.G- aardappelen. Bonkaarten LA, LB, I,C 604: 099, 100, 101 vleesch. 100 gr. vleesch- 095 aardappelen. 2 K.G- aardappf. A 22 melk. 2 liter melk. B 22, C 22 melk. 3i/2 liter melk. Bonkaarten KD, KE 604: 652, 653. 800 gram brood. 651 200 gram bloem. 650 500 gram suiker. 649 125 gram boter. 648 125 gram margarine. 647 100 gram magere kaas (20 pl.)* 646 50 gram vette kaas (40 plus). D 34, D 35. 400 gram brood. E 34. 500 gr. rijst of kindermeel- E 35. 1 L- appelmoes (voorinlévering) Bonkaarten LD, LE 604: 599, 600. 601 vleesch. 100 gr. vleesch- 595 aardappelen. 1 K.G- aardapp. D 22, E 22 melk. 6 liter melk. Tabakskaarten enz. T 21 2 rantsoenen shag- of rook tabak. (Geen sigaretten of sig.) V 21 100 gr. chocolade of suikerw. X 21 2 rantsoenen lichte shagtabak. (Geen sigaretten of sigaren.) Voor de week van 7 tot en met 13 April zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, koffie, boter, tabak, ver snaperingen, huishoudzeep, margari ne en gedroogde zuidvruchten. samen met de Cupido's werd ge bracht, was wel het beste, wat kunst minnend Soest tot nog toe werd geboden. Van de gelegenheid tot hef vragen van verzoeknummers werd druk ge bruik gemaakt, waardoor de avond zeer aantrekkelijk was. Rob van der Bas, de Gooische Zan ger, zong bij zijn guitaar eenige aar dige liedjes, waarmede hij groot suc ces oogstte. Deze lieten inderdaad niet lang op zich wachten. Langzaam en statig na derden in de verte eenige dinausau- russen, die zonder te haasten, zich naar de offerplaats begaven, gewend als ze waren hier een weerlooze prooi aan de palen te vinden. Wan hopig wrongen de blanken aan hum boeien, die echter onverbreekbaar Ondertusschen was er hulp in aan tocht. Reeds een uur lang had de vliegmachine den omtrek afgezocht Men had de overval, vanuit de lucht gezien, onmachtig om hulp te bjeden, de gevangenen waren weggeleid pn- der het dichte bladerdak van het woud, en thans, geheel toevallig, zag men ze weer terug op de open plek, met hun ongure .vijanden vlak bij. Er was geen tijd rrieer om te dalen. Twee leden van de bemanning ston den reeds klaar met de parachutes op den rug vastgesnoerd. Onversaagd sprongen ze over boord, het gela den geweer in de hand, een scherp mes ii^ den gordel. Heden overleed onze bes te Man en Vader. Be huwd- en Grootvader, JAC0B KLINKERT, Echtgenoot van Catha- rina Maria v. d. Heuvel, Weduwnaar van Wil- helmina Smak. in den leeftijd van 69 jaar. Soest, C, M. Klinkert- v. d. Heuvel. Amsterdam. M. v. Zomeren- Klinkert. J. N. van Zomeren. W. M. Klinkert. Hoofddorp. J. Parmentier- Klinkert. AJ. H. F. Parmentier Hilversum. P. D. Klinkert. P. M. Klinkert- Baars. en Kleinkinderen. Soest, 26 Maart 1946. Bartolottiiaan 24. De teraardebestelling heeft plaats gehad Vrij dag 29 Maart 1946, n.m. 3 uur, op de Ned. Herv. Begraafplaats te Soest. Hiermede geven wij ken nis van het overlijden van onzen bediende, Christiaan Vissers. Zijn 12-jarige trouwe werkzaamheid en aange name omgang zullen ons steeds in herinnering blijven. Joh. Mets. Soest, 22 Maart 1946. Van Weedestraat 54. Op 6 April hopen onze lie ve ouders, H. v. Asch en A. E. v. Asch-Kok, den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in het huwelijk traden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen Wim en Sophie. Henk. )an. Bep. Marietje. Soest, 28 Maart 1946. Beukenlaan 31. Gemeub. zit-slaapkamer aangeboden met kookgele genheid aan Dame vanmid- delb. leeftijd, Ned. Herv. Br. No. 5041, Visser's Boekhan del. Kerkstraat 20a. ARIE DE K0CK en KLAZIENA FL00R hebben de eer, U kennis te geven van hun voorgeno men Huwelijk, waarvan de voltrekking D.V.zal plaats vinden Dinsdag 9 April a.s. te Soest. Huwelijksbevestiging des nam. 2.30 uur, in de£eref. Kerk te Soestdijk, door den WelEerwaarden Heer Ds. S. Wouters. 28 Maart 1946. Herwijnen, C 43. Soestdijk, Beckeringhstr. 28. Gelegenheid tot feliciteeren: Herwijnen. 1 April, na 3 uur. Soestdijk. 3 April, van 3-5 en 7-8 uur. T oekomstig adres Her wij nen C 43. Getrouwd G. J. LANDWEER en H. NI. E. L00IJEN die, mede namens weder- zijdsche ouders, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangsteliing bij hun huwelijk ondervon den. Wageningen, 29-Maart 1946 Te koop of te ruilen 2 paar nieuwe zw. damesmo lières, maat 39 en 40 en kl, vulkachel (nieuw). Eikenl. 6a. Te koop 2 pers. eiken waschkast met spiegel, 1 lamp, kachel, z.g a.n. emmer kachel. Soesterbergschestr. 176, Soestduinen. Te koop aangebod. Bu- reu-Ministre. 80 x 110 c.m. Adres: Koninginnelaan 137. Te koop gevr. een pri ma foto-toestel. Brieven on der No. 690 bur. v. d. blad. Te koop een goede kin derwagen en een bekleede wieg. Ossendamweg 20. Te koop Italiaansche mandoline en een voedster- konijn. Olijkeweg 13, Soest# Te koop radiotoest., pri ma beenkappen, (groom- leer), pracht demi, voor- oorlogsche stof, bontkr. voor damesmantel. Rem- brandtlaan 15. Te koop aangeb. z. g.a.n. wieg, met matras en kussentjes, lakentjes, sloopjes en dekentje en 2e-hands salamanderka chel, Julianalaan 5. Verloren 16 Maart '46 Handwerk, voorst, het wa pen van Nederland, half ge borduurd. Gaande van Ba- zar de Luxe naar Birktstr. Terug te berzorgen Birkt- straat 63. Te koop gevraagd een betrouwbaar motorrijwiel z. g.a.n. Lange Bergstraat 1, Soestdijk. Net meisje gevraagd voor heele of halve dagen of werkster. Noorderw. 27. Te koop gev. 1 een pers. kapok-matras met of zonder ledikant, zoo spoe dig mogelijk. Wilhelminal. 15 om den hoek. Jongenswinterjas te ruilen voor schoenenbon met bijbetaling. Te koop jongens cost. Niewstr. 8. In ruil aanqeb. blauw mantelpak, m. 42 voor 46. Koninginnelaan 83, Dame zoekt ongemeub. KAMERS met kookgelegenheid. Brie ven No. 666 bureau van dit blad. KOSTHUIZEN GEVRAAGD tegen 15 April. Liefst om geving Middelwijkstraat. Br. Bouwens, Kerkstraat 145, Amsterdam (C.) NET MEISJE gevraagd, van half negen tot 4 uur bij lief kind je van 2 jaar, door afwe zigheid van vrouw des hui zes. Loon f 10.per week. Brieven onder letter C bu- van dit blad. NET MEISJE gevraagd, voor 5 morgens per week. Aanm. Regen- tesselaan 12 RUBLIN STOFZUIGER z.g.a.n. in ruil aangeboden voor goede Damesfiets, Reehorst, Beetzlaan 44 TE KOOP gasfornuis, merk Juncker en Ruh. Te bevragen Van de Bremer, K. Bergstraat 7. ALLE SOORTEN ANTIQUITEITEN te koop gevraagd- Klaar- waterweg 8. Bekwame gevraagd. Garage MOL, Kerkstraat 32, Soest. Uw adres voor alle Spit- en Tuinwerk is A. van Hornsveld Koninginnelaan No. 154 Soestdijk te AMERSFOORT vraagt voor spoedige indiensttre ding een (m. of vr.), goed typist(e), (liefst bekend met boek houden), Sollicitaties aan den Geneesheer-Directeur. Naaimachine-reparatie Voor Schoorsteenvegen, Put- en Rioleeringwerk naar SCHLEBAUM Kerkpad N.Z. 19a - Soest Weer uit voorraad leverbaars H.W.S. nieuw bijbelsch DAGBOEKJE BOEKHANDEL ADRIAANSEN Burgemeester Grothestr. 32 Telefoon 2529 Soestdijk Op Za lijk led aai nis: a f loo ten Na Ko Ned. Herv. Donderdaga\ de Oude Kei Dc teekene Jahova's ge dwaalleer. Spreker: Br. Driebergen. 1 Ten bate vai Nederland" Braamhage d geven. Uitgevoerd z I De paukenso den heer Bes MIJER optre precies te ha Met het oog terlijk 7 uur ets. 's avonds U wordt slapende rijk, tenminste als U een huis koopt of bouwt of volgens het ROHYP-systeem. Elke gulden aan huur betaald is weg. Elke gul den aan de ROHYP be taald vormt een gedeel te van een venster of deur voor Uw eiyen- onbelast huis. Bedenk dat elke dag uit stel geld kost. vraag daarom vandaag nog in lichtingen. N.V. BOUWKAS AMSTERDAM Vertegenwoordiger H. PH. C. PAUW Hoofdstraat 20 - Baarn Telefoon K 2954-2663 Vrijdag Prijzen ROTTE Na een t besprokei in 6 boei De vrees broer ons terwijl hij De blindi Pater Ka Bob Geer Anton Mi meester - Meer dai kochte za Kaartverk S.E.C—DE ZEBRA'S. J.l. Zondag heeft S E.C. het niet kunnen bolwerken tegen De Zebra's uit Hilversum. Het S.E-C.-bestuur deelde ons mede, dat door het op stellen van eenige jongere spelers het verband in de ploeg geheel zoek was, vooral de voorhoede kon er niet doorkomen. Ongeveer 5 min. na den aanvang scoorde de midvoor van De Zebra's alreeds. De linksbuiten van S.E C. maakte spoedig gelijk en even la ter scoorde de rechtsbuiten van S.E.C- wederom. De stand was toen 21. Eenige minuten voor de rust was het de midvoor van Zebra's die de partijen op gelijken voet bracht. 22. Hierna rust. De rust was den S.E.C -ers zeker slecht bekomen, want achtereenvol gens werd de stand door de Zebra's opgevoerd tot 25. O.i. hapert het bij S E.C. (vooral bij de laatste 2 gespeelde wedstrijden) aan het uithoudingsvermogen. Hee- ren er moet meer getraind worden, ieder van jullie heeft training noo dig. A.s. Zondag moet de strijd aange bonden worden tegen Olympia uit Hilversum. Deze club heeft het bru tale stukje uitgehaald om van De Zebra's te winnen. Opgepast dus. De wedstrijden voor a.s. Zondag zijn: 2 uur Olympia IS.E.C I te H'sum. 12 uur S.E.C 4—Pratia 4. 2.30 uur S.E-C. 2Quick 2. 12 uur Eemland 2S.E.C- 5. NEDERLAND-BELGIË. Voor den interland-wedstrijd Neder land—België op 12 Mei in het sta dion te Amsterdam, kunnen thans plaatskaarten worden aangevraagd door leden en donateurs van S.E.C- en zoo mogelijk ook door belang stellenden, bij den secretaris van S.E.CBirktstraat 7, Telefoon 2193. Zonder opgave geen recht op een plaatsbewijs. Verzoeke beleefd con tant geld bij de bespreking. De entreeprijzen zijn als volgt: Eerefribune (Loges) f7. Eeretribune f 5.50. Marathon-tribune f 5.50. Open tribuneplaatsen (boven) f3.75. Open tribuneplaatsen (ben.) f2.50- Staanplaatsen f 1.50. Tongensplaatsen f 0.75. Administratiekosten f0.10 p. plaats- Opgave tot en met 5 April 1946. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 31 Maart is geopend apo theek „Soestdijk", Van Weedestraat 46, Soestdijk.

Soester Courant | 1946 | | pagina 2