Nederland en Indonesië. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 27 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 -.Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Vrijdag 5 April 1946. Men zou het Nederlandsche volk in twee kampen kunnen verdeelem: ee- nerzijds de goede vaderlanders, die van oordeel zijn, dat er ten- koste van alles met de voorstanders van een vrij en f onafhankelijk Indië moet worden onderhandeld tot in het oneindige en anderzijds de men- schen óók goede vaderlanders die van meening zijn, dat er eerst gehandeld, dat wil zeggen, gevoch ten moet worden en dat men daar na erover kan denken, te onderhan delen. En tusschen deze twee scherp tegenover elkaar staande groepen vinden we dan degenen, die dé ex tremisten te lijf willen, maar die met de eerlijke Nationalisten besprekin gen wenschen te voeren. Hun aantal is, naar wij veronderstellen, in de meerderheid. Zij toonen begrip voor het feit, dat de koloniale toestanden van vroeger niet kunnen terugkeeren; zij wijzen op onze eigen vrijheids strijd en erkennen, dat ook de in lander zijn lot in eigen hand kan nemen een standpunt, dat de eerstgenoemde scherpslijpers in gee- nen deele onderschrijven, omdat naar hun oordeel de inlander daar nog niet rijp voor is, mede omdat hij het eenvoudig niet zonder de ze geningen van ons bestuursbeleid kan stellen. Nu is het eigenaardig, dat de laatste weken de vechtjassen", als wij ze zoo eens mogen noemen, zoowel als de onderhandelaars min of meer te vreden zijn over den gang van za ken in Indonesië. „Het gaat goed", zeggen de vecht jassen. „Onze regeering begint ein delijk in te zien, dat er stevig moet worden aangepakt" en zij juichen het toe, dat er met kracht wordt opgetreden tegen de extremisten, die bij voorbeeld Zuid-Bandoeng voor een groot gedeelte in asch leg den en die daden van terrorisme be dreven. Die terroristische daden konden worden bedreven, doordat 't Indonesische leger, de T.R.I niet in staat was, de bevolking te kalmee- ren. Kerken en kampongs werden 'n prooi der vlammen en ook het tele foongebouw en het spoorwegstation werden vernield. Een gelukkig ver schijnsel is, dat. hoewel Sjahrir en de zijnen de daden der extremisten niet konden bezweren, zij toch wel Burgerlijke stand. GEBOREN: Marianne, d. v. A R. Blok en P- G. Gerritsen. Hendrïka Aafje, d v. S. C. S Rijper en A. H. Steenhoff- Gabriëlle Maria, d- v. H G. Rupert en W. P. A- M. Neelissen. Johanna, d. v. J- Lok en Lv- d- Berg. Helena Maria Carolina, d. v. A- W. H. Wes- terveld en M- J. Higler Hendrika Wilhelmina, d. v. J- Wiggermans en J. H. Gelderman ONDERTROUWD: G- W. v Rossenberg, 30 jr. en W« van Wegen, 29 jr. J. H A. Over- mars, 28 jr. en M. A- Tammer. 24 jr. A- de Koek, 31 jr en K. Floor, 27 jr. G. Kareisen, 25 j.r- en A- van Kooij, 21 jr. GEHUWD: P. H. Groeneveld, 31 jr- en D. W» de Bruijn, 29 jr. OVERLEDEN: Sophia M. Roeten, 2 jaar. Margrie- tha E. E. Kruisinga, 77 jr- ongeh. H. J. v d- Bel, 82 jr. ongeh- Ja- cob Klinkert, 69 jr. geh. C- M- v. de Heuvel. Johannes C. v- Kooi, 47 jr., geh. m- w. Jansen. zooveel invloed hebben, dat eenige van hen, onder wie Tan Malakka, konden worden gearresteerd. Gunstig is ook, dat de onderhandelingen langzaam maar zeker vorderen. Een subcommissie zal grondwettelij ke aangelegenheden behandelen. Van groot belang is ook, dat het buitenland blijkbaar vertrouwen heeft in de moeilijkheden, die wij in Indonesië moeten overwinnen. Dat zou men tenminste kunnen con- cludeeren uit hef feit, dat de mi nister van financiën, prof. Lieftinck.- de U.S.A- Export en Import Bank bereid vond, ons land een tusschen- tijdsch crediet van 200 millioen dol lar te verleenen. In dit verband zij er op gewezen, dat de Japansche bankconcerns destijds toen Ja pan Indië had bezet geen geld be schikbaar stelden, zoodat Indië door de Jappen niet kon worden opge bouwd doch alleen maar kon wor den leeggeroofd. Dat minister Lief- tinck de tusschentijdsche leening wel kreeg, duidt er dan ook op. dat „het kapitaal" er geloof in heeft, dat het met Nederland dus ook met Nederlandsch-Indië wel in orde zal komen. OHicieele mededeelingen. Burgemeester en Weth. van Soest brengen ter algemeene keninis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van J. D. Bouwens, wonende Kerk straat 145 huis te Amsterdam, cm vergunning tot het oprichten van een pottenbakkerij en het daarin plaatsen van 6 electrische ovens en 4 electromotoren op het perceel plaatselijk gemerkt Middelwijkstraat 19. Op 16 April a.s. zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit ver zoek ïn te brengen. Daartoe zal op dien dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehou den. Burgemeester en Weth. van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 28 Maart 1946 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. F. Rad- stok, van beroep buffetbediende. wo nende te Soest om slijtvergunnïng in de garage (voorlocaliteit) van het perceel Birktstraat 16, aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze ver gunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbren gen. De directeur van gemeentewerken maakt bekend, dat met ingang van 8 April a-s., voorloopig tweemaal per week vuilnis zal worden opge haald en wel alsvolgt: Maandag en Donderdag in Soest. Dinsdag en Vrijdag in Soestdijk. Woensdag en Zaterdag in Soesfer- berg- Voetbal. S.E.C Het programma voor S.E.C is voor a.s. Zondag als volgt vastgesteld: 12 uur: S.E.C- 3—A.P.W-C. 2 2.30 uur: S.E C. 1-ACTIF 1 Het eerste elftal krijgt hef Hilver- sumsche Actif op bezoek. In de eerste helft van de competitie werd te Hilversum met 20 van Actif gewonnen, zoodat wij S.E.C- op ei gen terrein zeker in staat achten we derom de winstpunten op deze Hil- versumsche ploeg te veroveren. Het 3e elftal krijgt bezoek van de A-P-W C-reserve's. Dit is een moei lijke opgave voor de S.E.C—ers. Een voorspelling durven wij niet te geven. Vermoedelijk wordt er nog een wed strijd ingelascht voor bet 5e elftal. S.E.C 2 en 4 zijn vrij. B.D.C In een goed gespeelde wedstrijd wist B.D.C met 43 revanche te nemen van de geleden nederlaag te Utrecht. Voor de rust was B.D.C- overwegend sterker, als gevolg waarvan de rust inging met 20 ïn 't voordeel van B.D.C- Na hervatting der wedstrijd wist V.V.J- binnen het kwartier de 20 achterstand in een 23 voor sprong om te zetten. 20 Min. voor het einde werd het 33 en kort daarna 43 voor B.D.C- Een nog later aan B.D.C- toegewezen straf schop wist de doelman van V.V.J- keurig te stoppen. Het programma voor Zondag 7 April luidt: B.D.C- 1Scherpenzeel (2 uur) 's Graveland 2B.D.C 2 Zw. Vooruit AB.D C. A. B-D-C 1 speelt a.s. Zondag dus thuis tegen Scherpenzeel. Er kan, spelend als j.ll Zondag, wederom gewonnen worden. S.P.S-V. De Soester Politie Sport-Vereen, (S.P.S-V.) speelde j.1. Dinsdag op het S.E.C-terrein een competitie wedstrijd tegen de Politie Sport-Ver. te Naarden. De heeren gaven elkan der niets 'toe. De uitslag werd 33. Hedenavond (Vrijdag) te 5 uur speelt S-P-S V. een vrïcndschappelij- ken wedstrijd tegen het voetbal elf tal der Soester gemeente-ambtenaren. Ook deze wedstrijd heeft op het S.E.C-terrein plaats. Distributienieuws. DISTRIBUTIE VAN KLOMPEN. De beroepenlïjst voor de distributie van klompen werd o.m. met de vol gende beroepen uitgebreid: Arbeiders chemische bedrijven, auto geen lasschers, consumptie-ijs berei- ders, bankwerkers, electr. lasschers, flesschenspoeliers, handelaren en ver voerders in mest, handelaren in oud ijzer, houtbedrijven. kanfonnHrs, kokspersoneel, koperslagers, machi nisten die stookarbeid verrichten, oven personeel, pluimveehouders, riet dekkers, schillenophalers, sloopers van stellingen en bunkers, straatma kers en handlangers. Personen, vallende cmder deze be roepen, kunnen tot 20 April 1946 op de gewone wijze klompenaan- vragen bij den Distributiedienst. Zij, die reeds een bon ontvingep, komen voorloopig niet in aanmer king. Plaatselijk nieuws. KUNSTKRING SOEST. De Kunstkring sluit het seizoen met een concert te geven door den be kenden pianist Theo van der Pas. De heer Van der Pas speelt dien avond werken van Brahms, Ravel en Chopin. Bovendien organiseert de Kunstkring 's middags een jeugdcon- cert, waar de door den heer Van der Pas te spelen werken door hem zullen worden toegelicht. De Kunst kring heeft in Soest een plaats veroverd en wel een zeer belangrij ke. Het cultureele leven in Soest is door den Kunstkring verrijkt. Het is te hopen, dat ook het jeugdconcert een experiment zal slagen. Voor de oudere Soester jeugd is deze gebeurtenis van groote beteekenis. 't Is niet noodig, dat de kleine plaat sen altijd in cultureel opzicht bij de grootere achterstaan. We hopen, dat binnen niet al te laingen tijd, Soest zijn Volksuniversiteit zal hebben. In den Kunstkring heeft men te dien aanzien reeds plannen. Ook' is het noodig, dat Soest de beschik king krijgt over een goede schouw burg- en concertzaal. De tijdsomstan digheden maken de uitvoering van welke plannen wellicht moeilijk, maar door samenwerking is veel te bereiken. Het bestuur van den Kunstkring wil deze samenwerking helpen bevorderen. Tenslotte kunnen wij onze lezers nog mededeelen, dat 27 MeiMevr, Nel Oosthout voor den Kunstkring zal optreden met „De Krijtkring", een chineesch tooneelspel. Na het optreden van Charlotte Koh ier voor het Nut, zal Soest in één seizoen de twee grootste Nederland sche voordrachtkunstenaressen heb ben kunnen bewonderen. De leden van den Kunstkring hebben dien avond toegang tegen gereduceerden prijs. Degenen, die zich voor hef nieuwe seizoen als lid opgeven, kun nen eveneens van deze reductie pro- fiteeren. VEROORDEELD. De winkelier N., die zijn voor 10 cent ingekochte kaarsen verkocht voor 90 cent, werd veroordeeld tot een boete van f200.— en verbeurd verklaring van de in beslag genomen partij goederen. SCHAKEN. De Soester Schaakclub, die tijdens den oorlog afzonderlijk te Baarn en Soest schaakte, komt nu weer bij een in één clubgebouw. Zeer zeker zal zit hierdoor haar oude reputatie te handhaven. Het eerste 10-tal speelt nog altijd in de le klasse; het derde tiental werd dit jaar kampioen in de 3e klasse. Schaakliefhebbers fe Baarn en Soest verwijzen wij naar een in dit num mer voorkomende advertentie. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 7 April is geopend apotheek „Soest", Soesterbergschestraat 8. Predikbeurten. SOEST. NED. HERVORMDE KERK. Oudekerk 10 uur Ds. J. I- v. Schaick. (Lihurgische dienst met medewer king van het kerkkoor.) 5 uur Ds. van de Velde,. Hilversum. Emmakerk. 10 uur Prof. Severijn, Utrecht, 5 uur Ds. E. Groeneveld, Doop. Hees. 10 uur Ds. E- Groeneveld. Zonnegloren 10 uur Ds. Remme, Am sterdam. Eltheto. 9.45 uur Kinderkerk- Evangelisatiesamenkomsten Zondag 7 April in huize Buitenzorg, Heideweg 52, 's avonds 7 uur. Woensdag 10 April, in zaal v. d. Broek, Nieuwstraat hoek Laanstr'aat, des avonds half acht. GEREF. KERK. Julianakerk. 10 en 4.30 uur Ds- S« Wouters. Wilhelminakerk- 10 uur Ds. A Hoe- neveld van Nijkerk, Voorber. H. Avondmaal. 5 uur Ds. S- van Dij ken van Nijkerk. CHR. GEREF. KERK 10 uur Ds. L. de Bruijne, voorber- H. Avondmaal. 5 uur leesdienst- Donderdagavond 7.30 uur Ds. G- Rijksen van Ede. VER. VRIJZ. GODSD- (N.P.B) 10.30 uur Ds. J- Zuurdeeg van H'sum« LAGE VUURSCHE. NED. HERVORMDE "KERK. 10 en 6 uur Cand. Van Drempt van Utrecht.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1