Het Rijk in opkomst De Ubbergsche kinderen vertrokken. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 29 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Vrijdag 12 April 1946. Predikbeurten. Tegenover het Britsche Imperium staat thans een macht, die vóór den oorlog nauwelijks werd geteld al werd er 'wel vieel van verteld. Nu het stof, dat de Tweede We reldoorlog deed opwaaien, is opge trokken en het spookbeeld van dien strijd op leven en dood is verdwe nen, krijgt deze macht duidelijker contouren. In het licht der wereld opinie staat zij daar als een mogend heid, die in de oogen van het groo- te publiek een partij zal zijn, mocht het ooit tot een Derden Wereldoor log komen. Het is een .opkomend volk, dat nu wel op het toppunt van zijn macht schijnt aangekomen. Dit jonge volk vormt de Sovjet-Unie. Een tweede macht is Amerika. Het Ruslad in Europa heeft een merkwaardige geschiedenis achter den rug. De uitgestrekte steppen wer den tot ongeveer het begin van de 16e eeuw beheerscht door de Tar taren. Ze gedroegen zich ten opzich te van de inheemsche bevolking zoo ongeveer als de Duitschers zich je gens ons gedroegen na den „Dollen Dinsdag" in 1944. Niet alleen het bestaan, maar ook het leven van de ïnheemschen werden voortdurend bedreigd. Toen de grootvorst van Moskou hen eindelijk klein kreeg, duurde het nog tot ongeveer 1700, voordat het Zuiden ook inderdaad was be schermd tegen de nog steeds bin nenvallende horden. Uit den aard der zaak geschiedde èn de zuivering èn de bescherming van het vrij gemaakte gebied ten koste van groote militaire offers. De grootvorst van Mokou, de Tsaar, be loonde die offers door den aanvoer ders groote stukken land te schen ken, op dezelfde wijze als in de Middeleeuwen in onze landen ge schiedde, maar op groote schaal. Er ontwikkelde zich een machtige stand, de landadel, die niet alleen een onbeperkte macht over den grond had, maar tevens met de be woners van de landerijen naar wil lekeur handelde. De lijfeigenschap bloeide en ze was voor de betrok kenen nauwelijks minder rampzalig dan de tyrannie der Tartaren. De overvloed van land en de na genoeg niets kostende arbeidskrach ten ontnamen den grootgrondbezit ters eiken prikkel om rationeeler landbouwmethoden in te voeren. Dit veranderde niet, toen de land adel reeds lang zijn sociale positie had verloren, toen het gebiedniet meer tegen de Tartaren behoefde te worden verdedigd. In het midden van de veertiende eeuw moest de adel afzien van lijfeigen schap. Rechtens heetten de vroegere lijfeigenen vrij, maar de pachtver- houdingen waren zoodanig, dat de economisch zwakkere pachters in handen geraakten van den koelak, den rijken boer. Op het vruchtbare land was nagenoeg niemand vrij van de ziekte der armen, de tuberculoze en het aantal analphabeten beliep een 80 procent. De arme boeren, de moesjiks, die de risico's van de kolonisatie prefereerden boven de slavernij, trokken naar Siberië; tus- schen 1896 cn 1909 togen er 4 millicen boeren over den Oeral. De kolonies, die ze wormden, maakten de wil dernissen, die in naam aan den Tsaar aller Russen behoorden, tot een werkelijk Russisch land. De indusfrieele ontwikkeling van Europa ging aan Rusland nagenoeg voorbij, zooals ook de verbeterde landbouwtechniek het land onberoerd had gelaten. Hoewel de arbeidskrachten er goed koop waren en de bodem rijk was aan mineralen en grondstoffen, ont wikkelde de moderne industrie zich niet noemenswaardig, omdat de land adel en de daarmee samengaande bureaucratie in 'n opeenhooping van fabrieksarbeiders een revolutiehaard zagen. De vooruitstrevende bourge oisie joeg den adel met die houding tegen zich in het harnas en de plat telandsbevolking had al evenmin re den om het heerschend regime te be wonderen. Toen het in 1904 de eerste neder laag van Japan kreeg te incas- seeren, was het duidelijk, dat het een tweede niet zou overleven. In 1916 kwam deze en bracht het drie manschap: Lenin - Stalin - Trotzki aan het bewind. Dit min of meer uitvoerig overzicht van de voorgeschiedenis van het Russische Rijk is noodig om ons de tendenzen te doen begrijpen, die in de Sovjet-Unie aan den dag traden toen de revolutie was geslaagd, de dictatuur van het proletariaat juis ter uitgedrukt de dictatuur van de communistische partij was geves tigd en deze partij haar richtlijnen voor de komende decennia had vastgesteld. Zonder strijd is dat niet gegaan. Het belangrijkste principieele geschilpunt ontstond tusschen Stalin en Trotzki. De laatste meende, dat een zuivere communistische opbouw van één en kel land niet mogelijk was. Wilde ze slagen, dan moest ze worden door gevoerd over de geheele wereld wat meebracht: agitatie in andere landen. Stalin meende, dat de com munistische opbouw in Rusland wel zou kunnen slagen, met het ge volg, dat Trotzki in 1927 werd ver bannen en in 1940 in Mexico werd vermoord. Leidende figuren, die Trotzki's meening deelden en pro pageerden, werden terecht gesteld of verbannen. De idee van Stalin, een economisch en militair sterke Sovjetstaat, kon hij na 1927 in de practijk brengen. Daarmee had hij 'n voorsprong van 6 jaar op Hitier. Officieele mededeelingen. De Burgemeester van Soest brengt het navolgende ter openbare kennis: Na het uitbreken van den oorlog tusschen Engeland en Duitschland zijn verschillende Duitsche schepen neutrale havens binnengeloopen- Als zoodanig hebben enkele dezer schepen waarin zich o.m. ook la dingen bevonden, waarbij Neder- landsche firma's belangen hadden havens in Italiaansch Oost-Afrika aangedaan en aldaar de lading ge heel of gedeeltelijk gelost. Deze goederen zijn grootendeels ver loren gegaan. Een gedeelte is ech ter nog teruggevonden en in beslag genomen, ten gelde gemaakt en de opbrengst bij het Prijzenhof te Lon den gedeponeerd. Dit hof is bereid de opbrengst ten gunste val! be langhebbenden vrij te geven, indien naar haar genoegen kan worden aan getoond, dat de goederen hun ei gendom waren. Ter behartiging van bij deze goe deren betrokken Nederlandsche be langen treedt op de Commissie voor Aangehouden Ladingen ,Coval", de Ruyterkade 139 te Amsterdam C. De lijsten van de teruggevonden goe deren uit genoemde schepen liggen voor belanghebbenden ter inzage bij het Secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht, Kantoor Amersfoort. Arn- hemscheweg 23, telefoon 4529. SOEST. NED. HERVORMDE KERK. Oudekerk. 10 uur Ds. J-1. v. Schaick, Bevestiging van lidmaten. 5 uur Ds. J. I. van Schaick- Emmakerk. 10 uur Ds. E- Groene- veld, bevestiging van lidmaten. Li turgische dienst met medewerking van het kerkkoor. 5 uur Ds. v- d. Kooy, Maarssen. Hees. 10 uur Ds. v- d. Kooy. Zonnegloren. 10 uur Ds. Warners, Utrecht. Eltheto. 9.45 uur kinderkerk Evangelisatiesamenkomsten: Zondag 14 April, n.m. half acht. in het kerkgebouw Hees, bijzonde re samenkomst miet medewerking van het Willem de Zwijgerkoor uit Utr- Woensdag 17 April, n.m. half acht, in de zaal v. d. Broek, Nieuwstraat hoek Laanstraat. GEREF. KERK. Julianakerk. 10 en 4.30 uur Ds S. Wouters. Wilhelminakerk. 10 u. Ds- C. Bruins, Soest. H. Avondmaal 5 uur Ds. C« Bruins. Nabetrachting. CHR. GEREF. KERK 10 uur Ds. L. de Bruijne, H- Avond maal. 5.30 uur Ds- Velema, Bunscho ten. Nabetrachting. Goede Vrijdag, 's av. 7.30 uur, Ds L. de Bruijne. GEREF. GEMEENTE. Maandag 15 April, 7.30 uur. Ds. M- Blok van Zeist, in de kleine Rem- brandtzaal. VER. VRIJZ. GODSD- (N-P.B.) 10-30 uur Mej. L- v. d- Voort van Bllthoven. LAGE VUURSCHE. NED. HERVORMDE KERK. 10 en 6 uur Ds. X. G- Haring. Goede Vrijdag, 7 uur. Ds. Haring. Dinsdag j.1. vertrokken pl m. 100 kin deren uit Ubbergen, die gedurende de wintermaanden in Soest en Sces- terberg verbleven, weer naar huis. Zichtbaar flink aangekomen in ge wicht en netjes in de kleeren gesto ken werden zij uitgeleide gedaan door de pleegouders, die als herinnering het keurig verzorgde oorlogsverslag boek van de gemeente Ubbergen ont vingen. In verband hiermede ontvingen wij nog onderstaand schrijven, waarvoor wij gaarne plaats inruimen. Brief van de kinderen van Ub bergen- Lieve Pleegouders, Wij danken voor de goede zorgen, Waarmee ons volkje werd omringd, Daar zal het liedje van getuigen, Dat jubelend uit onz' kelen dringt: Wij vergeten nooit Uw hartelijkheid En denken steeds met dankbaarheid Aan Soest en Soesterberg 't Liedje zult U wel niet kunnen hooren, maar wel hopen we, dat U heel hartelijk bedanken voor al het geen U, lieve pleegouders en ver dere vrienden, voor ons, kinderen van de gemeente Ubbergen, hebt deze brief zult lezen, waarin wij U nogmaals, mede namens onze ouders, gedaan. Dikwijls zullen we nog aan de prettige, onbezorgde dagen in Soest en Soesterberg terugdenken. Onze vriendjes en vriendinnetjes zijn wel een beetje jalocrsch a!s ze on ze verhalen hooien. De eerste da gen konden we bijna niet uitverteld komen. Ze keken ons aan als won derdieren! Maar, nu we weer thuis zijn gaan we veel beier begrijpen, wat een moeite en opofferingen U zich voor ons heeft moeten getroos ten! Het spijt ons, dat we wel eens las tig en stout waren, maar we hebben dat heusch niet gedaan om U daar mee verdriet te doen! Het was ook zoo'n langen tijd om altijd braaf te zijn! Wij schrijven weer gauw. Heel veel) groeten aan alle Soestenaren etQ' Soesterbergers. Uw pleegkinderen. In aansluiting op de brief van de kinderen dankt ook de burgemees ter en het H.A.RK.-comité van Ub bergen alle pleegouders van ganscher harte voor de goede zorgen en al de hartelijkheid aan de kinderen van Ubbergen betoond. T. Sassen Jurgens, Rres. H.A-R.K- Ubbergen. Distributienleuws. UITREIKING BONKAARTEN EN BRANDSTOFFENKAARTEN In het tijdvak van 15 April tot en met 8 Mei 1946 zullen bonkaarten en brandstoffenkaarten voor het Stamkaarten en inlegvellen benevens gereikt. stookseizoen 1946-1947 worden uit- de brandstoffenkaart T 509, waaraan de bon 49 en het volledig ingevulde enquête-formulier MD. 323-11 voor vaste brandstoffen, verstrekt bij de vorige uitreiking, dienen te worden medegebracht. De uitreiking zal plaats vinden te SOEST in de Chr. ULO school aan de Prins Bernhardlaan en te SOESTERBERG in café ,,'t Centrum'' aan de Rademakerstraat en wel als volgt. SOEST, voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A t.m. B op Maandag 15, Dinsdag 16 en Woensdag 17 April. C t.m. D op Donderdag 18 April E t.m. G op Vrijdag 19 en Zater dag 20 April. H t.m. I op Dinsdag 23 April J t.m. K op Woensdag 24 April L t.m. M op Donderdag 25 April- N t.m. R op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 April. S op Maandag 29 April. T t.m. Z op Dinsdag 30 April en Woensdag 1 Mei. Eiken dag van 9-12 en van 1.30-4 u. 's Zaterdags van 911.30 uur. SOESTERBERG. A t.m Z op Dom derdag 2 Mei van 10-2 uur. ZELFVERZORGERS- Aan zelfverzor- gers zullen op bovengenoemde adres sen bonkaarten en brandstoffenkaar- ten worden uitgereikt voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters: SOEST. A t.m. F op Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Mei. G t.m. K op Maandag 6 Mei- L t.m. R op Dinsdag 7 Mei- 5 t-m. Z op Woensdag 8 Mei- Eiken dag van 9-12 en van 1.30-3 u. 's Zaterdagss van 9-11.30 uur. SOESTERBERG. Tijdens de gewone uitreiking van bonkaarten op 2 Mei. De uitreiking van bonkaarten aam, GEREPATRIEERDEN kan geschie den vanaf Maandag 29 April a.s. aan het loket lb van het kantoor Kerkpad Z.Z. 55 te Soest- Slechts op inlegvellen met het dis- tributiekringnummer 446 mogen Donkaarten en brandstof fenkaarten worden uitgereikt. Een uitzondering hierop kan worden gemaakt voor personen, die tijdelijk hier ter plaat se verblijven en niet naar hun woon plaats mogen terugkeer en. Met nadruk wordt de aandacht er op gevestigd, dat in het stooksei zoen 1946-1947, bij vermissing van de brandstoffenkaart, geen vergoe ding zal worden gegeven.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1