Volk in opkomst. Mijersche Mijmeringen. Soest heeft de primeur. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kw. -11.75 p. post 22e Jaargang - No. 30 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Dinsdag 16 April 1946. Na 1927 kon Stalin, met een apparaat dat van Trotzkistische smetten vrij was, zijn programma ten uitvoer brengen. Dat behelsde: ten eerste 'm sterk industrieel Rusland, ten twee de een sterk militair Rusland, ten derde een sterk agrarisch Rusland- Zonder de up and downs van de zen opbouw op den voet te willen volgen, moeten we daarbij toch wij zen op twee zeer belangrijke prin- cipieele punten: de opbouw is so cialistisch, hij poogt het tenminste te zijn, en voorts is die opbouw dic tatoriaal, al poogt hij dat soms niet te zijn. De socialistische opbouw is gegrond vest op de leerstellingen van Marx en er zou een interessant academisch dispuut over zijn te houden of vol gens de Marxistische theorie een staat van de feodale phase kan over gaan in de socialistische zonder de tusschen-phase, de kapitalistische, over te slaan. Een oppervlakkige toe schouwer is stellig geneigd dit te ontkennen; hij zou er op kunnen wij zen dat èn het landbouwproletarïaat èn het industrie-proletariaat in de Sovjet leefden en leven in omstan digheden, die herinneringen aan de tijden van het ongebreidelde kapi talisme in Europa. De minder opper vlakkige toeschouwer zou ook in de Sovjet kunnen wijzen op de ontwik keling van een soort klassen-tegen stelling, analoog aan die tusschen de bezitters en niet-bezitters in de Eu- ropeesche landen, n.1. die van de lei ders en de geleiden. Maar die min der oppervlakkige toeschouwer had ook een principieel verschil kunnen car.statecrcn tusschen de geestesge steldheid van de arbeiders van het Westen en die van het Oosten, bij al le overeenkomsten. De eerste werden in het productie proces ingedeeld en werkten er voor hun bestaan onder den dwang van de sociale omstandigheden. De ar beiders van het Oosten werkten onder den drang van binnen uit, om hun productie-apparaat te maken tot het efficiënste, het grootste van de wereld. Deze drang wordt van boven af ge koesterd en gevoed met de modern ste wetenschappelijkste methoden der massa-spychologie. Deze metho den appelecren aan de ijdel'heid van het individu en van het volk; ze roepen herinneringen op aan de denkbeelden van de intellectueelen uit het einde van de vorige eeuw, die meenden, dat van uit het ,,Sva- taja Rossya", het heilige Rusland, een nieuwe cultuur zooi uitgaan. Ze wekken opk herinneringen op aan het nationalisme van de kacitalisti- sche landen, een nationalisme, waar van het hoogtepunt samenviel met den grootsten expansie-drang van de Westersche naties, met het imperia lisme. En we voelen ons gedrongen de vraag te stellen: ,,is het tegen woordige Rusland imperialistisch of niet?" Imperialistisch is een land, wanneer het voor den afzet van zijn produc ten of voor de verwerving van zijn grondstoffen vreemde gebieden aan zich moet onderwerpen. Dat het zich daarbij stoot aan andere, eveneefns imperialistische landen, is een bij komende kwestie. Wanneer het ei genlijke Europeesche Rusland het experiment van den socialistischen opbouw had moeten beginnen in het eigen gebied, dan zou het zich on middellijk hebben moeten stooten aan de buurstaten.als die er wa ren geweest. Maar aardrijkskundige grenzen ont braken- Onder het Tsarenrijk waren de volkeren in de onmetelijke Azia tische steppen reeds geassimileerd met de Russische; de grondstoffen voor den opbouw van het productie apparaat behoefde niet bij een vriendelijk gezind volk te worden ge haald. Ze werden bij eigen volk ge haald. De tweede oorzaak van' het imperia lisme, het voor zich reserveeren van afzetgebieden kent Rusland ook niet. Want het principieele onderscheid tusschen de Sovjet Unie en de rest van de wereld is, dat de eerste is gericht op de behoeftebevrediging van zijn deelhebbers en dat voor de tweede slechts winst 't streven is. Niet alleen de wetenschap, dat er nog zeer veel moet worden voort gebracht, willen de behoeften van de bestaande bevolking worden bevre digd tot een peil, zooals wij ^dat bii ons vóór den oorlog kenden; maar ook het feit, dat de ontzaglijke eco nomische ruimte van de Unie nog slechts voor een vierde bevolkt is met wat Rusland, dank zij den te gen woord igen stand der productie techniek zou kunnen herbergen, zou ons de overtuiging kunnen schenken, dat ook van dien kant geen impe rialistische impulsen zijn te vreezen* En toch.Het opdringen van den Russische invloed tot de Adriatische Zee en tot de O der, het doordringen in Iran, de Russische bemoeienissen met Griekenland en Ijndonesië heb ben hetzelfde gevoel van onbehagen gewekt, dat de imperialistische mo gendheden van vroeger vermochten op te wekken. Dus toch imperialisme? Ja en neen. Specifiek tropische producten kan Rusland slechts „uit den vreemde" betrekken. We denken nog niet eens aan de vindplaatsen van het uranium erts, doch dit gemis zou tot impe rialisme kunnen voeren. Het verlangen naar onbelemmerden toegang tot de wereldzeeën, het zou tot imperialisme kunnen voeren. De afweer van het ver in China doorstootende Amerikaansche kapi taal zou in zijn tegendeel om kunnen slaan en tot imperialisme kunnen voeren. De militaire veiligstelling van zijn westgrenzen zou tot imperialisme kunnen voeren en met de afronding van zijn vindplaatsen van mineralen in het Zuiden zou dit eveneens hef geval kunnen zijn. TEEKEN DE§ TIJDS. In Amsterdam is, naar de bladen berichten, een vereeniging opgericht „ter bestrijding van onrecht, corrup tie en machtsmisbruik"; secretariaat Antillenstraat 41. Ik herinner me niet vóór den oorlog ooit van iets dergelijks gehoord te hebben. Dat sinds de bevrijding dan ook dag-in dag-uit klachten over on recht, corruptie en maohtsmisbruik worden gehoord, is dan ook onge twijfeld een stukje moffenergeernis. Ik zeg gehoord", want je hoort veel meer over deze onderwerpen spreken dan je er in de krant van ziet. Wanneer alle klachten, die in dit opzicht geuit worden, eens in de bladen zou worden afgedrukt, dan zou er niet alleen de heele krant mee gemoeid zijn, maar men zou zeer zeker noë ruimte tekort komen. Het streven van voornoemde veree niging is zeer zeker alleszins lof felijk en toe te juichen. Wij vreezen echter, dat al haar pogingen op O.G zullen uitloopen, als zij niet de be schikking krijgt over een zoodanige papiertoewijzing, dat zij dagelijks een blad waarin alle te harer kennis gebrachte gevallen met naam en toenaam worden gepubliceerd, kan uitgeven. Afgezien van de hoeveelheid beschik bare papiervoorraad, die. tusschen haakjes dagelijks met sprongen voor uitgaat, zie o.m. de her verschijning van „De Haagsche Post", vrees ik, dat de regeering er niet bijster prijs op zou stellen de vele ongerechtig heden, waarmede ons land is door drenkt, zoo maar publiekelijk te zien gesignaleerd. Al was 't alleen maar om wat de buren dóór van zeggen zouden! Het terrein, waarop de vereeniging zich gaat bewegen is een uiterst de licaat terrein, want zij komt daarop ongetwijfeld persoonlijkheden tegen, wier namen zij niet dan met de uiter ste voorzichtigheid zal durven han- teeren. Toch zou dat moeten, ten einde eindelijk eens waar te maken wat na de bevrijding door het hoofd van den M-G. zoo nadrukkelijk is gezegd: „er zal gehandeld worden zonder aanziens des persoons". Wat bijvoorbeeld te zeggen van de duistere geschiedenis van Arnold Meyer (met ey, lieve lezers, 't is geen familie van mei! Die zou, vol gens de berichten in de diverse dag bladen over zóóveel compromifeeren- de gegevens over vooraanstaande per sonen in het politieke leven beschik ken dat ,ze hem niet durven aanpak ken* 1 Een boek van zijn hand, waarih al- leropzienbarendste onthullingen zul len worden gedaan, is al ter perse en zal als surprise vlak voor de ver kiezingen verschijnen- Dat kan voor vele kiezers een lastige geschiedenis worden. Stel je voor, dat jfe, nu de partijen ingekrompen zijn tot 11, uit die 11. na veel wikken en wegen er een ge kozen hebt aan wie je naar je eerlij ke overtuiging in volle zielsrust je stem kunt geven en daar verschijnt plotsklaps het boek van meneer Meyer met daverende onthullingen, dat de aanvoerder van de partij, aan wie je je politieke zaligheid had willen toevertrouwen, een sujet is., die eigenlijk allang in 't schuurtje had behooren te zitten! Wég alle vertrouwen en je kunt op nieuw gaan prakkizeeren waar je je steentje zult deponeeren, dat mede zal dienen om het gebouw van de EdelHoogmogende Heeren Staten-Ge- neraal op te trekken. Geschiedenissen van de soort van die meneer Meyer betreffende, al zijn ze dan misschien ook een tikje minder opzienbarend, zijn er talloo- ze in den lande. Leg je oor maar te luisteren, waar je ook komt; in 't Noorden of in 't Zuiden, in den Achterhoek of in Den Haag, hoor je de wonderlijkste verhalen van frau de, corruptie, machtsmisbruik en al dergelijke lieflijkheden meer. Het is hét gesprek van den dag. Is het in Groningen al niet zoover gekomen, dat de justitie zich ge noodzaakt zag een razzia te doen houden onder de leden van een ver eeniging van oud-illegalen, die hee le landstreken eenvoudig terroriseer den? Het kan best zijn, dat daar toestan den bestaan, die heelemaal niet door den beugel kunnen, maar hebben wij dan geen staatsorganen meer, die kunnen en willen ingrijpen? En als dat niet het geval zou zijn, hebben wij dan geen vertegenwoordiging van de illegaliteit in de Tweede Kamer, die daarover eens met de vuist op tafel slaat? Terreur is toch wel hef allerlaatste, dat men van fatsoenlijke Nederlanders mag verwachten na de Reeds eenige malen werd in oinzer gemeente de wenschelijkheid betoogd over te gaan tot instelling van het instituut „schoolarts". De kinderen zouden hierdoor regel matig onder controle staan en op tuberculose kunnen worden onder zocht. Vooral dit laatste is thans, na de jaren van ontbering tijdens den oor log, van groote beteekenis. Door den oorlog kon een dergelijk' geneeskundig onderzoek echter niet plaats hebben en bedoeld instituut niet worden ingesteld. Ook in andere gemeenten bleek in dit opzicht een achterstand van beteekenis te be staan. Een verblijdende mededeeling kan thans echter in dit verband worden gedaan. Door het Zweedsche Roode Kruis is aan het Ned. Roode Kruis een z.g. rijdende Kinderkliniek ter be schikking gesteld, een Roode Kruis- auto, waarin een der nieuwste Rönt- gen-installaties is aangebracht. Deze auto zal achtereenvolgens de Nederlandsche gemeenten bezoeken en van school tot school trekken om de kinderen te onderzoeken, waar toe zij om beurten in de kliniek wor den toegelaten. Zij worden doorge licht en eventueele afwijkingen zul len worden ter kennis gebracht van de ouders. Soest geniet de primeur in deze aan gelegenheid. Dit houdt niet in, dat de gezond heid van de Soester kinderen hef meest te wenschem overlaat, maar 'n bespreking van den Burgemeester met de Prcv. Ver. tot Bestrijding uo T.B.C- heeft tot gevolg gehad, dat in onze gemeente de eerste onderzoeken plaats hebben. J.l- Woensdag is hiermede een begin gemaakt en het waren de kinderen der openbare school aan de Middel- wijkstraat, die het eerst aan de beurt waren. De onderzoeken worden verricht door het personeel van het Ned. Roode Kruis. Alleen de chauffeur herinnert ons aan de hulp, die Zwe den ons ook thans weer verleent. Hij is 'n Zweed en was reeds gedurende 3 jaren op dezelfde wijze in Finland werkzaam. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. Alhier is thans in oprichting een af- deeling £oest van de nieuwe Partij van de Vrijheid. vijf jaar van schrikbewind en, ter reur, die achter ons liggen. Teeken des tijds? Het terrein waarop de nieuwe ver eeniging zich bewegen gaat is boven dien erg glad. De heeren moeten op passen voor uitglijden. Want ja, ze spreken van strijd tegen het onrecht, maar wat is onrecht eigenlijk? Ik geef het den bestem jurist te doen daarvan in deze tijdsomstandigheden een definitie te geven. Recht en onrecht zijn begrippen, die volkomen afhankelijk zijn van, den geest van den tijd, waarin men leeft en als men nu alleen maar eens be denkt, dat wij nu, op dit oogenblik, leven in een rechtsstaat, en daarbij bedenkt, wat er zooal rondom ons heen gebeurt, dat voorheen onduld baar zou geacht zijn geworden en nu als de doodgewoonste zaak wordt aanvaard, dan moet men toch tof de conclusie komen, dat het begrip „recht" net zoo elastisch is als wijlen het befaamde elastieke front v£*n de edelgermanen- Ik wensch de nieuwe vereeniging van harte succes! Maar ik vrees met groote vreeze. Mijer.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1