Staken en Stemmen. Mijersche Mijmeringen STAKINGS-GEDACHTEN. Aan de burgerij van Soest SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kvv. - f 1.75 p. post UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. 22c Ja^rgflng - No» 43 Bureau: Van VVeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DÏI1S<Ï«1CJ 4 Jlllli 1946» Er is een oud rijmpje: ,Och, waren alle menschen wijs en deden daar bij wel; deez' aarde was een paradijs, nu is zij vaak een hel!" Die oude wijsheid komt ons in de gedachte, als men van de talrijke stakingen hoort, die telkens weer uitbreken, overal ter wereld. In Amerika is na het proef-experi- ment, dat maar al te duidelijk liet zien, welk 'n chaos en narigheid een spoorwegstaking met zich brengt, die staking toch door de werknemers doorgezet en na twee dagen verloren. Een van de grootste crises in de Amerikaansche geschiedenis, zooals President Truman deze staking noemde, werd bezworen door de krachtige maatregelen, die Truman nam, maar niet het minst doordien de stakers niet konden bogen op de sympathie der groote massa. Óch, waren alle menschen wijs. Wij zouden echter niet gaarne ver zekeren, dat de wijsheid ten deze al leen bij de werkgevers berust en dat het niet mogelijk zou zijn, de opbrengst uit de bedrijven eerlijker te verdeelen- Helaas is het nog maar al te vaak zoo, dat de paarden, die de haver verdienen deze niet krijgen. Aan den anderen kant worden de eischen te hoog opgevoerd en als men weet, dat in vele bedrijven de geraamde productie veelal bij lange na niet wordt gehaald, dan kan men zich toch wel voorstellen, dat de massa van hef volk, te meer als het direct aan den lijve de nadeel,en van een staking ondervindt, een sta king nief meer sympathiek vindt. Zoo moeten er in Amerika, waar de stakingskoorts nu reeds negen maan den woedt, in die periode slechts ruim 750-000 auto's zijn afgeleverd, terwijl een productie van 3 millioen meer was berekend. Nauwelijks was de spoorwegstaking geëindigd, of de uitgestelde staking in de bruinkoolmïjnen werd weer geproclameerd. De mijnen werden daarop eveneens door de regeering overgenomen. Truman heeft lang ge schipperd, doch nu grijpt hij met de staatsmacht krachtig in. Dat ook deze staking weer is beëindigd, zal hieraan niet vreemd zijn. Bij de heftige debatten over de anti- stakingswetten werd hij daardoor zelfs als onderkruiper No. 1 gekwa lificeerd- Ook in andere landen, net als bij ons, breken voor en na stakingen uit- In België is de toestand ietwat ver beterd en is men in de mijnen en bij de electrische centrales weer aan het werk getogen. Stakingen en verkiezingen: zij vor men het belangrijkste nieuws der af- geloopen week- Ook de verkiezingen in Tsjecho-Slo wakije hebben een groote vooruit gang voor de communisten opgele verd- Met 115 van de 300 zetels in de Nationale vergadering is de com munistische partij nu de grootste ge worden. Na den -oorlog hebben de communisten overal ter wereld den wind in de zeilen. Voor de gemeenteraadsverkiezingen, die in de Amerikaansche bezettings zone van Duitschland werden gehou den, waren lief echter vrij algemeen de Katholieken (Christen-Democra ten), die de leiding kregen, op den voet gevolgd door de sociaal-demo craten. Twee belangrijke verkiezingen wer den Zondag nog gehouden. Frank rijk bracht een verrassing en wat zul len de geve', en zijn van de stemming in Italië. Hebben wij, in hef Westen, alleen te maken met verschil in politiek inzicht, voor het Oosten komt hier veelal nog het verschil in godsdienst om den hoek kijken. Zoo heeft de Engelsche regeering, om voor Britsch-Indië de mogelijk heid te scheppen, tot een eigen re geering te komen, besloten, een over- gangsregeering in te stellen. Men hoopt daarmee de tegenstelling: Mohammedaan—Hindoe te kunnen overbruggen, daar genoemde tegen stelling rustige verkiezingen nog niet toelaten. De moeilijkheden in Palestina zou men, voor een deel. ook tot die godsdienstige tegenstelling kunnen terugbrengen. De Arabieren eischen daar nu, dat de Joodsche immigratie en landverkoop zullen worden stop gezet; dat er in Palestina een on- afhankelijken Arabischen staat zal worden gevormd en dat alle vreem- Onze gemeente schijnt zoo'n beetje een doorgangshuis en 'n proefschool voor burgemeesters te worden. Met onzen vorigen burgemeester De Visser waren we heel best in onzen schik en als we dien hadden mogen, behouden, zou dat algemeien zijn toe gejuicht geworden- Maar hij werd van ons weggepromoveerd naar het aanmerkelijk grootere Zeist- Zijn opvolger, die door zijn tact en voorkomendheid de harten der in gezetenen zoodanig had weten te winnen, dat ze zonder uitzondering hoopten, dat hij nu eens niet na eenigen tijd zou verdwijnen, is den zelfden weg opgegaan en maakt een promoticsprong naar het driemaal grootere Apeldoorn. Daar zitten we dan wéér zonder en moeten we maar wéér afwachten," wien hier de teu gels van het bewind in handen gege ven zullen worden. Gezien wat we aan Mr. des Tombe hadden, vrees ik, dat we er alleen maar op kunnen achteruitgaan, wat een compliment is voor onzen scheidende burgerva der, maar niet zoo leuk voor onze ge meente. Een goede burgervader is voor een gemeente, een niet genoeg waardeer baar bezit- Vooral in deze tijden, nu iedere gemeente voor groote eco nomische en finamcieele problemen staat, is een wijs beleid onmisbaar- Er is welhaast geen gemeente in ons land of haar budget vertoont een bedenkelijk aspect- De groote gemeenten prijken met millioememte- korten alsof het niets is. Ze zijn allemaal zoo'n beetje een afspiege ling van de staatsbegrooting. Wie in het nieuwe kabinet de portefeuille van* financiën zal krijgen, zal komen te staan voor een taak, moeilijker dan ooit een van zijn voorgangers het gehad heeft. De vorige heeft zijn best gedaan, maar zooals hij het gedaan heeft was het een koud kunstje, dat bo vendien nog maar zeer ten deele geslaagd mag genoemd worden. De hoofdzaak was inflatie te voor komen en dat is nu net niét ge lukt. Als men ziet welke prijzen te genwoordig besteed moeten worden voor vrijwel alle artikelen, die op de markt te koop zijn, dan kunnen we gerust zeggen, dat het leven ge middeld driemaal zoo duur is als voor den oorlog- Er zijn artikelen, die met vijftig pro cent gestegen zijn, maar ook die met 300 procent en méér omhoog zijn gegaan. En wat je na veel moeite kunt bemachtigen is nog dikwijls rommel ook. Neen, het ziet er voor onze finan ciën niet te best uit. Het zal voor de troepen uit dit land zullen wor den teruggenomen- Dit laatste lijkt ons van geen bezwaar. De angstwekkende vordering der mo derne bewapeningstechniek in A- merika heeft men blijkens 'n, mis schien onvoorzichtige, uitlating een nog doodelijker wapen dan de atoombom maakt het overbodig, de oogen der wereld met troepen te bezetten. Zoo goed de forten van vroeger dagen verouderden, krijgen strategische punten steeds minder waarde. Engelsche garnizoenen langs het Suezkanaal mogen dan ook wel overbodig heeten en hieraan is mede toe te schrijven, dat de Engel sche regeering, die Egypte volledige onafhankelijkheid toezegde, alle troe pen uit dit land wil terugnemen- In het Engelsche Lagerhuis is er, on der aanvoering van Churchill, heftig over gedebatteerd. de nieuwe Tweede Kamer een toer zijn om aan de noodige inkomsten te komen, en als zij niet met for- sche hand het mes in de uitgaven zet en aan de geldsmijterij een radi- kaal einde maakt, dan zal het er treurig gaan uitzien. Er schijnen thans groote plannen te bestaan met betrekking tot de vrij lating van politieke delinquenten, die, als ze doorgaan, voor de staats kas meer dan een slok op een bor rel zullen schelen. Precies hetzelf de wat uw onderdanige dienaar een half jaar geleden op deze plaats al schreef; maar in Den Haag zijn ze zoo vlug niet in het denken als in Soest, behalve als het op het over plaatsen van een goeje burgemees ter aankomt. Een voornaam ding zal zijn als we maar eenmaal onder de dictatuur uit zijn. Want we hoeven ons zelf niets wijs te maken: we zijn nu net een goed jaar geregeerd door een -aantal Excellenties, die krek deden wat ze wilden en wier ministerieele verantwoordelijkheid alleen op pa pier bestond- Nu komt er tenminste weer een tijd, dat onze vertrouwensmannen in de Tweede Kamer met de vuist op ta fel kunnen slaan en Z. Exc. op het matje kunnen roepen als hij het te gortig maakt. Er zal behalve het geld nog een heeleboel meer ,.gesaneerd" moe ten worden- Onze samenleving is door den oorlog in een staat van fi nancieel, economisch en moreel ver val geraakt, dat er heel wat aan te dokteren valt voor de patiënt de crisis te boven is. Uit dien hoofde hopen we, dat de nieuwe ministers, wie zij dan ook zijn mogen, er nief voor zullen terugschrikken het mes er in te zetten en de rotte plekken radikaal zullen wegsnijden. Want de ze plekken zijn er vele. De kans op een tweede Thorbecke of Colijn is niet zoo heel erg groot en wat de vorige ministers gepres teerd hebben vervult ons nu niet direct met bewondering, maar er zullen toch nog wel figuren met pit in ons land te vinden zijn, die in staat zullen blijken te zijn den be zem te hanteeren zonder aanzien des persoons- Dan zijn we al een een heel eind op dreef- Geen enke le metselaar kan een soliede muur optrekken op vuile fundamenten. Éérst schoonmaken en degelijk! En dan pas gaan bouwen. Het is de eenïge manier om het in en door den oorlog tot verval geraakte Huis van Staat behoorlijk gerestaureerd te krijgen- Mijer- Amerika ging ons weer voor, Daar was zelfs staking bij 't spoor. Een chaos was niet uitgebleven, Als zij niet gauw was opgeheven. De schepen komen tjokvol aan, Maar niemand wil aan 't lossen gaan- 't Wordt helaas, zou gauw vergeten, Dat wie niet werkt, ook niet zal eten. Wij praten d'opbouw boordevol, Maar werken niet, doe mie een lol: Die opbouw komt wel voor elkaar- We staken maar! We staken maar! 't Is allemaal heel gauw gezegd: 't Werk dient er bij neergelegd. Wat zal ons nood van and'ren raken? Wij willen staken, staken, staken! Aan nietsdoen was de mensch gewend En honger heeft hij ook gekend- De oorlog gaf ons hongerkaken: Komt 't weer t'rug nu, door't staken? De wereld kraakt nog in haar voegen Wij moeten werken, sloven, zwoegen, In vele landen heerscht nog nood. Millioenen gaan van honger dood. In havens en in dokken In mijnen en fabriek, Haast overal heerscht staking, De wereld is nog ziek! Zooals U bekend is, gaat de Burge meester Mr. A. L- des Tombé, wie- gens zijn benoeming tot Burgemees ter van Apeldoorn, al zeer spoedig onze gemeente verlaten. In zeer moeilijke tijden heeft on ze Burgemeester deze gemeente bestuurd. Zonder in nadere bijzon derheden te treden, zijn wij hem grooten dank verschuldigd voor de wijze, waarop hij in den bangen tijd van den oorlog ons door benarde oogenblikken heeft geleid. Om aan dezen dank uiting te ge ven, heeft zich uit de burgerij een comité gevormd, om hem bij zijn vertrek een huldeblijk aan te bie den. Daarvoor vragen wij Uw steun, over- tuigd#als wij zijn, dat bij U voor dit plan de grootste belangstelling be staat- Het ligt in de bedoeling U in een der eerstvolgende dagen qen lijst te presenteeren, waarop U uw bijdrage kunt invullen. Alle bijdragen, groot of klein, zijn welkom, opdat het huldeblijk een uiting zal worden van de dankbaarheid der geheele bevol king- Het ligt in de bedoeling Donderdag en Vrijdag a.s- dezie lijsfencollecte te houden. Voor die gedeelten der gemeente, waar een buurfvereeniging bestaat, wordt deze collecte door de buurt- vereeniging georganiseerd- Voor die straten, die niet bij een buurtvere niging zijn aangesloten, zijn nog col lectanten noodig- Zij, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, kunnen zich aanmel den bij Mevr- S- M- Polet-Musler, Emmaiaan 16, Tel- 2508 of bij den heer P- Tensen, Birktstraaf 47. Tel. 2319- Het comité: Ds. H- van den Berg. Jhr. C. H- van den Brandeler- S- Fokkens, H- J. Gasille. Ds- E. Groeneveld. K. de Haan- R- Haasjes- A. P- Hilhorst- R. Hilhorst- C- A- Kok. K- Lam, Mevr. S- G- Landweer-de Visser. T. Nooder- Mevr- S- M. Polet-Musler. W- C- Priem- J- H. A- Rupert, C, p Schaddelee- G- J. Schalkx- P- Tensen. C- Top. Pastoor W. M. Voss- Pastoor W- G. Welsing.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1