Dc Collaborateur. Ware Vriendschap* W7N. N1EUWENHUIS Loodgieter - Electriciën ROB DE AVONTURIER Mijn vriend Borger, de horlogema ker, legde de loupe- die hij in z'n rechter oog had geklemd naast zich op de werktafel, keek mij aan en zei langzaam: „Ja dat heb ik ook gehoord, Goldbaum moet weer te rug zijn ik zal hem hier vandaag of morgen wel zien verschijnen- ik had hem trouwens al verwacht. Hii moet heel wat hebben meege maakt en eerlijk gezegd, had ik hem al afgeschreven". „Had ie zaken met hem?" vroeg ik, wetende, dat mijn vriend Bor ger heel wat goederen voor Joden opgeborgen had. Borger lachte. „Ook al. En nogal be langrijke ook. Je weef, dat ik in den bezettingstijd veel spullen van Jodenmenschen in bewaring heb ge nomen. Van Goldbaum kreeg ik een koffer, waar misschien voor 'n waar de van een half millioen aan edelge steenten en goud in was verborgen. Maar hoe ik voor dien kerel in angst heb gezeten 1" Een paar dagen nadat ik den koffer in ontvangst had genomen, hoorde ik, dat Goldbaum was gegrepen door de Grüne en toen ik, weer een paar dagen later de uifnoodiging kreeg naar de Euterpesfraaf te ko men, dacht ik niet anders of ik was verraden. Ik nam dadelijk maatre gelen: den koffer met z'n kostbaren inhoud deponeerde ik bij een vrind en na een slapeloozen nacht nam ik naar ik dacht voor het leven, af scheid van m'n vrouw en kinderen om mij bij de groene politie in de Euterepsfraat te melden". „Kon je niet onderduiken?" infor meerde ik. Borger haalde de schouders op. „We waren nog niet bevrijd! Ik wist geen enkel adres- Na de bevrijding kon ik er wel tientallen krijgen teen zeiden ze allemaal: had maar bij mij gekomen! Enfin, ik zag er geen kans voor een duik te nemen en ik ging dus met lood is m'n schoenen op stap. Je haalt je in zoo'n geval van alles in je hoofd je bedenkt antwoor den op vragen, die ze je misschien zullen stellen en terwijl ik zoo liep te filosofeeren, kwam het me voor, dat ik steeds door twee heeren werd gevolgd. Ik stond met hen op de tram, ze liepen achter me aan toen ik was uitgestapt en toen ik het gebouw aan de Euterpesfraaf bin nen stapte, volgde dat tweetal me op den voet. In de wachtkamer voelde ik me dan ook lang niet op m'n gemak, maar schoon ik hevig zat te transpireeren en het angstzweet mij uitbrak bij de gedachte alleen, wat me allemaal zou kunnen overkomen, hield ik me toch kalm, toen mijn naam werd afgeroepen en ik met zoo'n Grüne mee moest naar een ander vérfrek. De man in uniform klopte aan- „Herein!" snauwde een stem daar binnen. Ik zou door een hooge worden ver hoord, schoot door mij heen maar wonderlijk genoeg voelde ik me ake lig kalm. Er was een soort fatalisme over me gekomen, waardoor ik rus tig kon antwoorden op de vraag of ik de horlogemaker Borger was. „Also"- De hooge Grüne scharrel de wat in zijn bureau en keek mij strak aan. Koude, koele oogen. dacht ik, terwijl ik hem rustig aankeek. „Also"- In afgebeten, korte zinnen werd mij medegedeelddat zijn horloge stuk was dat ik het moest maken en dat hij verwachtte, dat het binnen een week gereed was. Ik had zelfbeheers.ching genoeg om het horloge vakkundig te bekijken, zonder dat mijn hand trilde. Maar buiten heb ik mij geen tijd gegund, rustig op de tram te wachten. Ik ben naar huis gehold. Dat is de eerste en de laatste keer geweest, dat ik voor een mof heb gewerkt", besloot Borger zijn ver haal- „Je zou het collaboratie kun nen noemen, maar als verzachtende omstandigheid mag ik dan misschien aanvoeren, dat ik het voor Goldbaum deed en dat hij straks zijn koffer met het halve millioentje erin onge schonden in handen krijgt!" Plaatselijk nieuws. BETERE TREINENLOOP. Eenigen tijd geleden heeft de V-V-V- „Soest-Vooruit" zich gewend tot de Directie der Nederlandsche Spoor wegen met het verzoek om de vol gende treinen op het traject Utrecht- Baarn in te lasschen: Vani Utrecht circa 9 uur 10, welke trein dan in Utrecht aansluiting zou geven op de treinen uit het Zuiden en uit Rot terdamDen Haag en Leiden en in Baarn op den trein naar Amsterdam- Deze voorgestelde trein zou dan cir ca 10 uur 45 weer naar Utrecht kun nen vertrekken, om aldaar aanslui ting te geven op de treinen, naar het Zuiden, Arnhem en Nijmegen en naar Rotterdam-Den Haag. Tevens verzocht zij om des avonds een trein in te lasschen, vertrekken de van Utrecht circa 19 uur 15, aan sluiting gevende op de treinen van Arnhem en Rotterdam-Den Haag- Leiden. In Baarn zou deze trein dan aansluiting geven op de treinen naar Amsterdam en Amersfoort. Bij een vertrektijd van circa 20 uur 40 uit Baarn zou een aansluiting verkre gen zijn op de treinen uit het Noor den en Oosten van 't land via Amers foort en op den trein uit Amsterdam, Door deze avondverbinding zou te vens het groote vacuum tusschen 17 uur en 21 uur in beide richtingen verdwenen zijn en zouden zeer veel forensen hiermede gebaat zijn ge weest- Van de Nederlandsche Spoorwegen ontving de V-V-V- bericht, dat de gewenschte uitbreiding thans nog niet gegeven kan worden- De kwestie heeft echter de volle aandacht van de Spoorwegen en er zal worden na gegaan, wat ter zake kan worden ge daan. BRANDSLANG TE KOOP. P- v. W- alhier, die ïn Barnevelld brandslang te koop aanbood, werd aldaar aangehouden. In zijn woning werden nog 6 brandslangen, 1 straal- pijpen en een partij spijkers in be slag genomen. Een uitgebreid onder zoek is gaande. MOTORCLUB „SOEST" OP PAD. Op Hemelvaartsdag hield de Motor club „Soest" een clubtoertocht naar den Grebbeberg. Ongeveer half tien werd gestart in een dreinerig regentje, dat echter na eenige kilometers rijden gelukkig ophield en hcewel de zon zich niet veel liet zien, is het gedurende den geheelen tocht, welke pl.m. 170 K M. lang was, droog gebleven. Van Soest uit ging het naar Rhenen, waar even werd gestopt om de rij ders te versterken met een kopje koffie en om op 2 achterblijvers te wachten. Na een half uur kwamen ook zij aan en werd gestart naar den Greb beberg, waar eenige dames namens de club een krans legden op het graf onzer gevallen helden der Mei dagen 1940- Door alle leden werd een minuut stilte in acht genomen, waarna een wandeling langs de graven werd ge maakt. De tocht werd hierna voortgezet in de richting Oosterbeek en Arnhem- Onderweg maakte een der bestuurs leden een filmopname der geheele file. Een fantastisch gezicht was dat, de club zoo rijdend, keurig 2 aan 2 naast elkaar, voorop een auto met de clubvlag en daarachter 50 motoren, een reparatiewagen met allerlei be- noodigdheden en een auto om even tueel uitvallende motoren op te ne men. De tocht ging door het ge havende Oosferbeek en Arnhem, waar al veel is hersteld en opge ruimd. De groote brug mist nog wel haar mooie boog, doch dieze is door een Baily-bridge vervangen. Nog geen jaar geleden lag die boog in het water, waren de opritten on bruikbaar en had het oprukkende Canadeesche leger een brug gelegd, welke de geheele Rijn overspande; ook dat was een Baily-bridge. Nadat de motoren waren gecontro leerd en benzine was bijgevuld, ging het vereer naar Apeldoorn. Helaas moest één motor in Arnhem achter blijven. De reparatiewagen zorgde er voor, dat motor en berijder op den trein kwamen en na terugkomst in Amersfoort weer werden opgehaald- Van Apeldoorn werd de tocht voort gezet naar l et Uddelermeer, vanwaar de tocht naar Amersfoort en Soest werd aanvaard. Met een korte rond rit door Soest kwam het einde der tocht- In het clubhuis,, café Zoti- neheuvel, werd nog wat nagepraat en bracht de vice-voorzitter den le den een welverdiende pluim voor hun rijden en goed functioneeren hunner motoren. Een woord van dank voor de medewerking van de Rijksverkeersinspectie is hier zeker op z'n plaats. PARTIJ VAN DEN ARBEID. Het bestuur van de Partij van den Arbeid, afd- Soest, deelt mede, dat de artikelen, geplaatst door de ver- eeniging „Algemeen Belang", de in druk zouden kunnen wekken, dat hef uittreden van deze vereenigimg uit de Partij van den Arbeid, een groote vermindering van leden zou hebben veroorzaakt. Dit is niet het geval; daar indertijd slechts twee leden toetraden tot de Partij van den Arbeid- AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER. Vanaf heden is automatisch tele foonverkeer mogelijk met de ge meente Eindhoven. Het kengetal is 3490- GELDIGE BONNEN. Voor de periode van 26 Mei tot en met 8 Juni 1946 zijn de navolgende bonnen geldig verklaard. Bonkaarten KA, KB. KC 606: 295 50 gram thee. 296 250 gram jam, stroop enz. 297 250 gram zachte zeep. C 59 1 ei. Bonkaarten KF 606: 373 BMV 125 gram boter. Bonkaarten LA, LB. LC 606: A 47 melk 2 liter melk. B 47, C 47 melk 3jV liter melk. 237 aardappelen 2 k.g. aardapp. Bonkaarten KD, KE 606: 795 250 gram jam, stroop enz. 796 250 gram zachte zeep. 797 1 ei. Bonkaarten KG 606: 873 BMV 125 gram boter. Bonkaarten LD, LE 606: D 47, E 47 melk 6 liter melk- 737 aardappelen 1 k.g. aardapp- Tabakskaarten enz. T 30 2 rants. fabaksartikelen. V 30 100 gr. choc* of suikerw- X 30 100 gr- choc- of suikerw- Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 UITBREIDING TREINENLOOP. Met ingang van gisteren heeft de treinenloop Utrecht-Baarn een klei ne uitbreiding ondergaan. Een trein werd ingelaschf, te Utrecht vertrek kende te 16.20 uur; aankomst Soest- Zuid 16.51, Soest 16.55. Soestdijk 16.59, Baarn 17-04 uur- Te Baarn vertakt deze trein weer te 17.39, Soestdijk 1745. Soest 17-50 en te Soest-Zuid 17.54 uur. Aan komst te Utrecht 18.24 uur. Beiden treinen loopen alleen op werkdagen. Door de electrifiactie van het baan- van Amsterdam-Amersfoort is op deze lijn een groote uitbreiding tot stand gekomen. Vanaf 's morgens 6 tot 's avonds 23 uur vertrekt op ieder half en vol uur een trein uit Amersfoort naar Amsterdam, echter niet te 10.30. 11-30. 15-30, 19.30 en 22.00 uur- Al deze treinen vertrekken 9 minu ten later uit Baarn en arriveeron 40 minuten later te Amsterdam. POGING TOT AANRANDING. Tn de Parklaan werd een meisje aan gesproken door een onbekend indi vidu- Daar de poging, om haar mee te lokken, mislukte, probeerde hij het met geweld- Toen het meisje om hulp riep, koos hij ijlings het ha zenpad. i tVW£ Bij het hol tusschen de rotsen werd halt gehouden en een voor een haal den Rob en zijn vrienden de kost bare kunstschatten uit den tank. Ie der voorwerp verdiende een eere plaats in een museum, stellig lag hier reeds voor millioenen verza meld, want alle stukken waren met goud en edelgesteenten op fraaie wij ze versierd. Zonder te vermoeden, dat de pries ter met zijn krijgers de tank uit de giftige stad had zien terugkomen en hen gevolgd waren, stapelden de rei zigers hun schatten in het hol op- Maar zouden ze er lang blijven? De priester durfde zijn'mannen niet bekennen, dat hij bang werd voor de blanken- Dergelijke machtige *oov®' naars, die zonder letsel weder ui de verloren stad terug kwamen, moesten veel weten. Hij zelf was et nooit in geslaagd de stad te en deze vreemdelingen haddeal zijn tempel zelfs de verborgen hémS dommen geschonden, Voor Moeder de Vrouw. „Niets is veranderlijker dan het weer en de vrouw". Dit is het oordeel, dat de mannen vrijwel algemeen over ons hebben. Er zijn inderdaad maar zeer weinig vrouwen, die een gelijkmatig humeur bezitten- In het algemeen hebben wij vrouwen, omdat wij gevoeliger zijn dan onze nuchtere Nederland sche mannen, veel meer met .,up en downs" te kampen. De geestelijke gesteldheid van den mensch en in het bijzonder van de vrouw, houdt ten nauwste verband met de omstandigheden waarin hij verkeert. Deze plechtige inleiding is noodig om U te vertellen, dat ik. midden in het verwoede vegen met stoffer en blik, op den grond ging zitten en het gevoel had of alles en allen zich tegen mij keerden. Ik zat zoo in den put, dat wat er ook voor onaangenaams zou kunnen gebeuren, niets mij daar dieper in zou kunnen werken. Geen wonder ook: mijn kinderen waren, de een na den an der ziek geworden; het dienstmeis je moest thuis komen om haar zie ke moeder te verplegen, mijn stof zuiger had den geest gegeven en moest twee maanden in reparatie blijven; een dag tevoren vertikte mijn warmwaterreservoir het te wer ken en gaf nu koud in plaats van warm water; m'n werkster verscheen niet, doch liet een briefje brengen, dat zij ziek te bed lag en tot over maat van ramp had een kennisje, dat een paar straten verder woonde, mij opgebeld met het verzoek, haar moeder te gaan vertellen, dat zij om half zes precies wenschfce te eten, omdat zij 's avonds 'n afspraakje had. De bel, ook die nog! Ik krabbelde overeind en deed open. „Zeg, ga je mee? Ik moet de stad in en nu dacht ik, dat we er wel eens een gezellig middagje van kon den maken. Eerst ergens koffiedrin ken en er dan een leuk etentje aan vastknoopen". Aan één stuk ratelde m'n vriendin door. Toen ik eindelijk kon uitleg gen waarom ik onmogelijk mee kon, trok ze een pruillipie en zei teleur gesteld: „Wat een pech en ik had me er nog al zoo veel van voorge steld. Ik zal je maar niet langer ophouden en maar trachten, me al leen te amuseeren. Een beetje jaloersch op het ver wende vrouwtje zonder kinderen, kreeg ik zoo'n medelijden met me zelf, dat ik in tranen uitbarstte. Weer de bel- Een andere vrien din- Wat is hier aan de hand? Is dit nu een gezicht voor zoo'n stralen- den voorjaarsdag? Als ik weer het verhaal van alle soesah heb afgedraaid, slaat ze haar arm om mij heen. „Lieve kind, weet je wat jij noodig hebt? Een flinke, frissche wandeling- Kleed je aan en maak dat je weg komt. Ik zal hier ondertusschen op ruimen en voor de kinderen zor gen* Je mag niet binnen twee uur terug zijn". Verbaasd kijk ik haar aan. „En je eigen huishouding dan? Je kan toch niet zoo lang wegblijven?" „Maak je daar niet bezorgd over, ik bel op, dat ik wat later thuis kom." Buiten snuif ik diep de heerlijke lentelucht in. Het is, of ik met iéde- ren stap die ik doe, alle narigheid van me afschud- Ik kan me zelfs niet voorstellen, dat ik een uurtje geleden zoo in den put zat en dat ik daarom heb gehuild. Dat alles komt me nu zoo bespottelijk voor- Wanneer ik prompt twee uur la ter mijn huis binnenstap is het of ik van een feest kom. Ik vo|el me, alsof ik weer bergen zou kunnen' verzetten- Alles is keurig opgeruimd, de kinderen zijn zoet met een leg- puzzle en ik wordt meteen met 'n zalig kopje koffie verwend. Mijn vriendin wil van geen dank weten! „Je weet niet, hoe blij ik ben, dat ik ertoe heb meegewerkt, dat je niet meer bij de pakken neerzit. Je bent nu weer de oude vroolijke meid- En dat moet je, on danks alles, blijven, terwille van je zelf en je gezin. Zoolang je zonder stofzuiger zit, laat ik de jongens 's morgens de mijne brengen en kom ik je een uurtje helpen". Wanneer zij weg is vergelijk ik on willekeurig mijn beide vriendinnen- Plotseling komt het leven van m'n verwende vriendin, die geen kinde ren heeft en geen zorgen kent, mij leeg en onbelangrijk voor, omdat zij zelf geen andere waarde aan hef leven weet te geven, dan pretjes en genoegens na te jagen. Zij dacht er zelfs niet aan haar hulp aan te bieden, terwijl mijn andere vriendin, die zelf een drukke huishouding heeft, meteen de handen uit de mouwen stak. De ware vriendschap biedt hulp waar dat noodig is! Ik wil haar als voorbeeld stellen voor mijn verdere leven. Officieele mededeelingen. De loco-burgemeester van Soest brengt ter kennis van belangheb benden, dat hij. wegens afwezigheid van den Burgemeester, het gewone wekelijksche spreekuur zal houden op Woensdag 4 Juni a.s. Distributienieuws. BANANEN VOOR KINDEREN- Het Centr- Distributiekantoor deelt mede, dat voor kinderen geboren in 1942 of later 500 gram bananen be schikbaar worden gesteld. De af levering der bananen zal plaats heb ben naar gelang de bananen geïmpor teerd worden, waarmede waarschijn lijk geruïmen tijd gemoeid zal zijn. Ter verkrijging der bananen meet men de bon 822 der bonkaart KD of KE 606 bij een detaillist in groente en fruit uiterlijk 8 Juni a.s. inleveren. Plaatselijk nieuws. HOUTDIEFSTALLEN. Wegens diefstal van een hoeveelheid takken van berkenboompjes t-n-v- de gemeente Soest werd de 48-jarige grondwerker J- B. alhier bij ver stek door den Utr. Politierechter tot f30 boete subs- 30 dagen hechtenis veroordeeld. Twee losse werklieden, de 26-jari- ge W. G- K- en de even oude H. v- d- B hadden op II April j.l- vier dennieboomen uit de bosschen van Insinger ontvreemd, teneinde daarvan een afrastering voor hun ei gen domein te maken. Vrijdag j.l- werden zij wegens onrechtmatige toeëigening van andermans eigen dom resp- tot f25.en f40.boete veroordeeld. POSTDUI VENHOUDERS-VER. „DE VRIENDSCHAP". Zondag hield de Posfduivenhouders- Ver- „De Vriendschap" haar le vlucht sinds 1939 vanaf Roozendaal, afstand 92 K.M- Mef sterke Z \V. wind ge lost te 8.20 uur werd de eerste duif getoond te 9.11.48- Deze duif maak te een snelheid van 1792 M. p. mi nuut- Laatste prijswinnende duif 9.15-48- Snelheid 1641,8 M. p. min- De uitslag was: 1-2-3 W- N- Nieu- wenhuis- 4-8-13 H- Pohlman. 5-9-10-11 E- Daatselaar. 6-7 O. Zimmermann- 12 W. Roest- TOCH GEVANGEN. Ongeveer een maand geleden miste Mevr- B. haar gouden armbandhor loge. R- K- alhier werd verdacht var. diefstal van dit horloge, maar een toen ingesteld onderzoek leverde niets op- Dezer dagen vloog hij ech ter tegen de lamp, toen hij het hor loge in onze gemeente aan den man trachtte te brengen- ZWARTE WAAR. Surveilleerende politiemannen hiel den een auto aan, waarin 5 pond boter en 45 eieren verborgen wa ren- De beide inzittenden, J. v- d. H- en M- v. H. te Amsterdam, wer den in arrest gesteld, terwijl de ei tjes en de boter in beslag geno men werden. CANDIDATEN GEMEENTERAAD. Door de Zondag gehouden groslijst stemming ziet de candidatenlijst der Kath. Volkspartij voor de a.s- ge meenteraadsverkiezing er alsvolgt uit 1- J- H- Hom, 2. W. Schimmel.. 3- A- P- Hilhorst- 4. R. Hilhorst- 5> W- J- van Zadelhoff- 6. P. Posthu mus. 7. G- v. 't Klooster, 8. G- A- de Beer. 9. G- J. Schalkx, 10. J- Zoetelief. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN- P- B-, die fe diep in het glas had ge keken, sloeg een ruit in bij café Royal aan de Van Weedestraat. Zijn polsslagader werd hierdoor doorgesneden, waarom hij per auto naar het Ziekenhuis te Amersfoort moest worden overgebracht. RK- SPORTVEREENIGING B.D.C. Zondag was 't twintig iaar geleden, dat de R-K- Sportvereeniging B D.C., 'werd opgericht- De dag werd begonnen met een H- Mis ïn de kerk aan de Steen hof fstr. waarna de leden zich in hef St. Jo zefgebouw vereenigden voor een gezamelijk ontbijt. Het hoogtepunt van den dag was wel de big match B.D.C-S.E.C. Voor den wedstrijd werden bloemen aangeboden door den voorzitter van S.E.C- In het eerste kwartier had B.D-C- een weinig „plankenkoorts" en het was geen wonder, dat S.E.C- binnen 5 minuten de leiding nam. Allengs kwam B.D.C. er echter beter in en het spel verplaatste zich dan ook meer op de S-E-C-helft. Voor het doel speelde B.D.C- echter te kort- S-E-C. wist de kansen te be nutten en de rust ging in met 02- Na de rust kwam B-D-C- goed los en meermalen ontkwam S-E.C- aan een doorbraak. Toch kon B.D-C. niet beletten, dat er een derde doel punt door S.E-C- werd gescoord. Dit was te erg voor B.D-C- Er werd aangepakt en spoedig wist men den stand op 23 te brengen. Wat Bi-D-C. ook probeerde, de verdiende gelijk maker wilde echter niet meer ko men. De wedstrijd werd in de bes te verstandhouding gespeeld. Na een bescheiden maaltijd, waar onder ieder,'die het wenschte. het woord verkreeg, werd fe 8.15 uur aangevangen met een feestavond- De geestelijk adviseur, pastoor R- Lommerse, opende den avond met een hartelijk welkomswoord. Hij zei- de, dat B.D-C- langzamerhand ge schiedenis heeft gemaakt, al heeft het kindje een andere naam gekre gen. Hij hoopte, dat B.D C. het werk op sportgebied zal bevorderen en dat hier altijd gesproken mag worden van „Een gezonde geest in een gezond lichaam"- B.D-C. moet naar haar 25-jarig jubileum met een Chr. geest- De avond werd geheel door eigen krachten verzorgd en gezegd mag worden, dat deze ten volle is ge slaagd. Het sluitingstijdstip kwam dan ook veel fe vroeg. RIJWIELDIEFSTALLEN. Aangifte werd gedaan van diefstal van 2 rijwielen ten nadeele van A. J. v. d- H. aan het Kerkpad en H. L;. aan den Smitsweg. Bij Mevr- R- aan de Middelwijkstraat werd 'n schuur opengebroken, waar door eveneens een heerenrijwiel van eigenaar wisselde- DIEFSTAL- M- aan den Nieuweweg gaf er ken nis van, dat hij van zijn 12 kippen 6 kippen dood ïn het hok heeft aan getroffen, terwijl de andere zes ge heel verdwenen waren.

Soester Courant | 1946 | | pagina 2