Ware Vriendschap* Voor Moeder de Vrouw. Officieele mededeelmgen. Distributienieuws. Plaatselijk nieuws. ËSPERANTO-MEUWS. ..Niets is veranderlijker dan het weer en de vrouw". Dit is het oordeel, dat de mannen vrijwel algemeen over ons hebben. Er zijn inderdaad maar zeer weinig vrouwen, die een gelijkmatig humeur bezitten- In het algemeen hebben wij vrouwen, omdat wij gevoeliger zijn dan onze nuchtere Nederland- sche mannen, veel meer met „up en downs" te kampen. De geestelijke gesteldheid van den mensch en in het bijzonder van de vrouw, houdt ten nauwste verband met de omstandigheden waarin hij verkeert. Deze plechtige inleiding is noodig om U te vertellen, dat ik. midden in het verwoede vegen met stoffer en blik, op den grond ging zitten en het gevoel had of alles en allen zich tegen mij keerden- Ik zat zoo in den put, dat wat er ook voor onaangenaams zou kunnen gebeuren, niets mij daar dieper in zou kunnen werken. Geeh wonder ook: mijn kinderen waren, de een na den an der ziek geworden; het dienstmeis je moest thuis komen om haar zie ke moeder te verplegen, mijn stof zuiger had den geest gegeven en moest twee maanden in reparatie blijven; een dag tevoren vertikte mijn warmwaterreservoir het te wer ken en gaf nu koud in plaats van warm water; m'n werkster verscheen niet, doch liet een briefje brengen, dat zij ziek te bed lag en tot over maat van ramp had een kennisje, dat een paar straten verder woonde, mij opgebeld met het verzoek, baar moeder te gaan vertellen, dat zij om half zes precies wenschte te eten, omdat zij 's avone's 'n afspraakje had. De bel, ook die nog! Ik krabbelde overeind en deed open. ,.Zeg, ga je mee? Ik moet de stad in en nu dacht ik, dat we er wel eens een gezellig middagje van kon den maken. Eerst ergens koffiedrin ken en er dan een leuk etentje aan vastknoopen"- Aan één stuk ratelde m'n vriendin door. Toen ik eindelijk kon uitleg gen waarom ik onmogelijk mee kon, trok ze een pruillipje en zei teleur gesteld: Wat een pech en ik had me er nog al zoo veel van voorge steld- Ik zal je maar niet langer ophouden en maar trachten, me al leen te amuseeren. Een beetje jaloersch op het ver- wende vrouwtje zonder kinderen, kreeg ik zoo'n medelijden met me zelf, dat ik in tranen uitbarstte- Weer de bel- -Een andere vrien din. Wat is hier aan de hand? Is dit nu een gezicht voor zoo'n stralen- den voorjaarsdag? Als ik weer het verhaal van alle soesah heb afgedraaid, slaat ze haar arm om mij heen. Lieve kind, weet je wat jij noodig hebt? Een flinke, frissche wandeling* Kleed je aan en maak dat je weg komt. Ik zal hier ondertusscben op ruimen en voor de kinderen zor gen- Je mag niet binnen twee uur terug zijn"- Verbaasd kijk ik haar aan. ,.En je eigen huishouding dan? Je kan toch niet zoo lang wegblijven?" Maak je daar niet bezorgd over, ik bel op, dat ik wat later thuis kom." Buiten snuif ik diep de heerlijke lentelucht in. Het is, of ik met iéde- ren stap die ik doe, alle narigheid van me afschud- Ik kan me zelfs niet voorstellen, dat ik een uurtje geleden zoo in den put zat en dat ik daarom heb gehuild. Dat alles komt me nu zoo bespottelijk voor. Wanneer ik prompt twee uur la ter mijn huis binnenstap is het of ik van een feest kom. Ik voiel me, alsof ik weer bergen zou kunnen! verzetten. Alles is keurig opgeruimd, de kinderen zijn zoet met een leg- puzzle en ik wordt meteen met 'n zalig kopje koffie verwend. Mijn vriendin wil van geen dank weten! ,.Je weet niet, hoe blij ik ben, dat ik ertoe heb meegewerkt, dat je niet meer bij de pakken neerzit. Je bent nu weer de oude vroolijke meid- En dat moet je, on danks alles, blijven, terwille van je zelf en je gezin. Zoolang je zonder stofzuiger zit, laat ik de jongens 's morgens de mijne brengen en kom ik je een uurtje helpen". Wanneer zij weg is vergelijk ik on willekeurig mijn beide vriendinnen- Plotseling komt het leven van m'n verwende vriendin, die geen kinde ren heeft en geen zorgen kent, mij leeg en onbelangrijk voor, omdat zij zelf geen andere waarde aan het leven weet te geven, dan pretjes en genoegens na te jagen. Zij dacht er zelfs niet aan haar hulp aan te bieden, terwijl mijn andere vriendin, die zelf een drukke huishouding heeft, meteen de handen uit de mouwen stak. De ware vriendschap biedt hulp waar dat noodig is! Ik wil haar als voorbeeld stellen voor mijn verdere leven. De loco-burgemeester van Soest brengt ter kennis van belangheb benden, dat hij. wegens afwezigheid van den Burgemeester, het gewone wekelijksche spreekuur zal houden op Woensdag 4 Juni a.s- BANANEN VOOR KINDEREN- Het Centr- Distributiekantoor deelt mede, dat voor kinderen geboren in 1942 of later 500 gram bananen be schikbaar worden gesteld. De af levering der bananen zal plaats heb ben naar gelang de bananen geïmpor teerd worden, waarmede waarschijn lijk geruimen tijd gemoeid zal zijn. Ter verkrijging der bananen meet men de bon 822 der bonkaart KD of KE 606 bij een detaillist in groente en fruit uiterlijk 8 Juni a.s. inleveren. HOUTDIEFSTALLEN. Wegens diefstal van een hoeveelheid takken van berkenboompjes t.n.v- de gemeente Soest werd de 48-jarig,e grondwerker J. B. alhier bij ver stek door den Utr. Politierechter tot f30 boete subs- 30 dagen hechtenis veroordeeld. Twee losse werklieden, de 26-jari- ge W. G- K- en de even oude H. v- d- B-, hadden op 11 April j.1. vier dennieboomen uit de bosschen van Insinger ontvreemdteneinde daarvan een afrastering voor hun ei gen domein te maken. Vrijdag j.1. werden zij wegens onrechtmatige toeëigening van andermans eigen dom resp- tot f25en f40.boete veroordeeld. POSTDUIVENHOUDERS-VER. ,.DE VRIENDSCHAP". Zondag hield de Posfduivenhouders- Ver. De Vriendschap" haar le vlucht sinds 1939 vanaf Roozendaal, afstand 92 K-M- Mef sterke Z W. wind ge lost te 8.20 uur werd de eerste duif getoond te 9-11.48- Deze duif maak te een snelheid van 1792 M. p- mi nuut* Laatste prijswinnende duif 9-15-48- Snelheid 1641,8 M. p. min- De uitslag was: 1-2-3 W. N- Nieu- wenhuis. 4-8-13 H. Pohlman- 5-9-10-11 E- Daatselaar. 6-7 O. Zimmermann. 12 W. Roest- TOCH GEVANGEN. Ongeveer een maand geleden miste Mevr- B- haar gouden armbandhor loge. R- K. alhier werd verdacht van diefstal van dit horloge, maar een toen ingesteld onderzoek leverde niets op. Dezer dagen vloog hij ech ter tegen de lamp, toen hij het hor loge in onze gemeente aan den man trachtte te brengen. ZWARTE WAAR. Surveilleerende politiemannen hiel den een auto aan, waarin 5 pond boter en 45 eieren verborgen wa ren. De beide inzittenden, J- v- d. H- en M- v- H. te Amsterdam, wer den in arrest gesteld, terwijl de ei tjes en de boter in beslag geno- men werden. CANDIDATEN GEMEENTERAAD. Door de Zondag gehouden groslijst stemming ziet de candidateniijst der Kafh. Volkspartij voor de a-s- ge meenteraadsverkiezing er alsvolgf uit 1- J. H- Hom, 2. W. Schimmel, 3. A- P- Hilhorst. 4. R. Hilhorst- 5- W- J- van Zadelhoff- 6. P. Posthu mus- 7. G- v. 't Klooster, 8. G- A- de Beer. 9. G- J. Schalkx, 10. J. Zoetelief. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN- P- B-, die te diep in het glas had ge keken, sloeg een ruit in bij café Royal aan de Van Weedestraat- Zijn polsslagader werd hierdoor doorgesneden, waarom hij per auto naar het Ziekenhuis te Amersfoort moest worden overgebracht. R-K- SPORTVEREENIGING B.D.C. Zondag was 't twintig iaar geleden, dat de R.K- Sportvei-eeniging B D.C., 'werd opgericht. De dag werd begonnen met een H- Mis in de kerk aan de Steenhoffstr. waarna de leden zich in het St. Jo zefgebouw vereenigden voor een gezamelijk ontbïjt- Het hoogtepunt van den dag was wel de big match B.D.C-S.E.C. Voor den wedstrijd werden bloemen aangeboden door den voorzitter van S.E.C. In het eerste kwartier had B.D.C- een weinig plankenkoorts" en het was geen wonder, dat S.E.C- binnen 5 minuten de leiding nam. Allengs kwam B.D-C. er echter beter in en het spel verplaatste zich dan ook meer op de S.E-C.-helft. Voor het doel speelde B.D.C- echter te kort- S-E-C. wist de kansen te be nutten en de rust ging i>n met 02. Na de rust kwam B-D-C goed los en meermalen ontkwam S.E.C- aani een doorbraak. Toch kon B.DC. niet beletten, dat er een derde doel punt door S.E.C- werd gescoord. Dit was fe erg voor B-D-C- Er werd aangepakt en spoedig wist men den stand op 23 te brengen. Wat B<.D C. ook probeerde, de verdiende gelijk maker wilde echter niet meer ko men. De wedstrijd werd in de bes te verstandhouding gespeeld. Na een bescheiden maaltijd, waar onder ieder, die het wenschte, het woord verkreeg, werd fe 8.15 uur aangevangen met een feestavond- De geestelijk adviseur, pastoor R. Lommerse, opende den avond met een hartelijk welkomswoord. Hij zei- de, dat B.D.C- langzamerhand ge schiedenis heeft gemaakt, al heeft het kindje een andere naam gekre gen. Hij hoopte, dat B.D C. het werk op sportgebied zal bevorderen en dat hier altijd gesproken mag worden van ,.Een gezonde geest in een gezond lichaam"- B.DC. moet naar haar 25-jarig jubileum met een Chr. geest- De avond werd geheel door eigen krachten verzorgd en gezegd mag worden, dat deze ten volle is ge slaagd. Het sluitingstïjdstip kwam dan ook veel fe vroeg. RIJWIELDIEFSTALLEN. Aangifte werd gedaan van diefstal van 2 rijwielen ten nadeele van A- J- v. d- H. aan het Kerkpad en H. I> aan den Smitsweg. Bij Mevr- R- aan de Middelwijkstraaf werd 'n schuur opengebroken, waar door eveneens een heerenrijwiel van eigenaar wisselde. DIEFSTAL. M- aan den Nieuweweg gaf er ken nis van, dat hij van zijn 12 kippen 6 kippen dood in het hok heeft aan getroffen, terwijl de andere zes ge heel verdwenen waren. ZE LEEREN HET NOOIT- Het komt nog zeer veel voor, voor al bij de jeugd, dat bouwakkers wor den betreden en veel schade aan het gewas wordt toegebracht. De politie ziet op deze overtredingen zeer scherp toe en men houde er rekening mee, dat zonder pardon procesverbaal wordt opgemaakt. AANRIJDING. Een op den Nieuweweg staande groentewagen werd, door niet vol doende uitwijken, aangereden door een uit die richting Soest-Zuid ko kende vrachtauto. De bestuurder was bereid de belangrijke schade, aan den groentewagen toegebracht, te vergoeden. NIET ERG RIDDERLIJK. Een jongeman, die gezeten op een damesrijwiel, de liftende mej. W» P. y. d- Z- naderde, vroeg haar den weg naar Amsterdam. Daar ook zij in die richting moest, besloot ook hij maar te liften- Hij zette zijn rij wiel aan den kant van den weg en al spoedig namen zij samen plaats in een wagen van een goedwillend bestuurder. D,e jongeman was o-m- zeer bezorgd voor de rugzak van zijn reisgenoote, maar toen zij nabij Laren den wagen verliet, miste zij haar portemonnaie, eenige papieren een armband en eenige andere voor werpen- De jongeman wordt thans gezocht en hef rijwiel, dat waarschijnlijk ook van diefstal afkomstig is, werd in beslag genomen. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Te De Bilt werd in den nacht een berijder van een daniesrijwiel aange houden. Daar hij de herkomst van het rijwiel niet kon opgeven, werd hij in arrest gesteld, maar al spoedig wist men, dat het karretje gestolen was bij Mevr. v. d- P. aan de Burg. Grothestraat alhier. De dief was A. M- te Amsterdam. Daar Dr. L. L- Zamenhof, de au teur van Esperanto, van Joodsche afkomst was, werd Esperanto tij dens den oorlog door de Duitschers overal verboden. Ook de verschillende vereenigingen moesten ontbonden worden en waar ze de kans kregen verbrandden of vernietigden de Duitschers boekwer ken en alles wat op Esperanto be trekking had, Al deze maatregelen konden echter niet verhinderen, dat in vele plaatsen toch geheime bijeenkomsten waren, dat men Esperanto in ^on der-onsjes" bleef studeeren en dat de Esperanto-beweging toch bleef groeien. En thans, na de bevrijding vernemen we, hoe het voor velen vaak een troost was, wanneer zij in de kampen geestverwanten ont moetten, met wie zij ongedwongen konden praten- WAAR ONZE MEUBELS THANS HEENGAAN. De Engelsche kranten maken blijk baar met instemming melding van het feit, dat de Engelsche zeeplaat sen meufcielen uit Holland zullen krijgen om hun hotels en zomerhui zen- gemeubileerd te krijgen voor de zomerweken. Kwaliteit, model en af werking worden geprezen als belang rijk boven hef gemiddelde van wat men in Engeland kan koöpen. MEER WERK DAN WERKZOEKENDEN. Als merkwaardig contrast tot de sta kingsgolf komt het bericht, dat in de maand April in Amerika voor hef eerst meer oud-soldaten werk von den, dan er uit het leger werden ge demobiliseerd- Het aantal soldaten, dat tot het burgerleven terugkeerde, bedroeg 600-000 terwijl 1-000000 ve teranen burgerbetrekkingen vonden. Hef aantal nieuwe aanvragen voor betrekkingen van oud-soldaten be liep in April 544-000, wat 22 procent minder was dan in Maart. Het le ger wordt dus langzamerhand weer opgenomen in de maatschappij.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3