Het mechanische oog. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 50 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraa! 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Vrijdag 28 Juni 1946. Augustus 1940: Dag en nacht gieren de sirenes in en hagelen de bommen op Engeland, het laatste bolwerk der weerbare vrijheid- De Duitschers hebben hun bommen werpers tegen het „eiland der hope" ingezet- De luchtoorlog woedt bo ven Engeland en in millioenen har ten leeft de bange vraag: Zal „hef trotsche Albion'' tegen deze moker slagen van Görïng's gierende en overmachtige adelaars bestand zijn? Het eilandenrijk toonde zich in deze phase van den strijd een goed figh- ter met een geweldig incasseerings- vermogen. Met voldoening hoorden wij dan ook via den Engelschen zen der, dat niettegenstaande de nume rieke inferioriteit der R-A-F. het ver liescijfer der „Luftwaffe" zich in stijgende lijn bewoog- Den geheelen oorlog door heeft het ons aller bewondering gewekt, dat de Engelsche piloten zoowel als de mannen bij de afweerbafterijen, ook bij nacht en ontij er steeds weer in slaagden den vijand te vinden en rake klappen uit te deelen- Radio Londen kon ons toen natuur lijk geen enkele aanwijzing geven over de wijze, waarop dit wonder telkenmale weer tot stand werd ge bracht- De nachtelijke navigatie, hef preciese afweervuur en later het bommenrichten dwars door de duis ternis, wolken en mist heen, behoor den tot de allerbelangrijkste en daar om ook best bewaarde geallieerde oorlogsgeheimen- Thans weten wij natuurlijk, dat hef apparaat behoort tot de talrijke toe passingen van de nieuwe techniek der gerichte radio-uitzendingen en uiterst gevoelige ontvangst op ultra korte golven, welke de Amerikanen samenvatten onder de benaming „Ra dar" (Radio Detection and Raning) hetgeen wil zeggen: waarneming, richting- en afstandsbepaling door radiogolven)- Van welk groot belang 't opsporen en vernietigen van den vijand in de lucht door middel van Radar is, werd ons dezer dagen op overtui gende wijze op het vliegveld Val kenburg bij Leiden door het I Ra dar Demonsfration Detachement ge demonstreerd. Een rondvliegen de machine werd door de radar installatie geheel automatisch gevan gen en vastgehouden, hoewel de ma chine vaak in de wolken verdween; elke koersafwijking werd door Ra dar nauwkeurig geregistreerd. Rich ting, hoogte en afstand van het doel werden automatisch aangegeven en de vuurleider kon zoodoende aan zijn batterij, die één geheel met de radarïnstallatie vormt, zijn bevelen geven, die tot vernietiging van het vliegtuig moesten leiden. Ook de zoeklichten waren met een eigen radar-installatie uitgerust, die het doel zoekt en het zoolang vast houdt als men wenscht- In al zijn vormen bestaat de Radar uit een installatie, die serie's uiterst krachtige, gerichte radio-golven met een golflengte van enkele centime ters uitzendt en de door vaste voor werpen (vliegtuigen, schepen, huizen, verdedigingswerken enz.) terugge kaatste \,echo"-stralen weer opvangt. Meestal wordt hef tijdsverschil tus- schen uitgaanden en terugkeerenden straal geregistreerd, waardoor men den afstand van het doel kan be palen. Soms wordt alleen de „echo" (terugkeerende straal) en daarmee het doel op een scherm zichtbaar ge- Radar is de uitvinding bij toeval- In 1934 zocht men in Engeland naar den doodenden straal en nnen vond den Radar. Weinig heeft men des tijds de draagwijdte van deze uit vinding kunnen beseffen. Het krijgsrumoer is verstomd, doch Radar, waarvan thans het geheim is prijsgegeven, zal blijven voortgaan de menschheid te dienen. Vele prac- tische toepassingen voor vredesdoel einden laten zich denken: Radar in dienst der scheepvaart (registratie van drijvende ijsbergen); Radar in dienst van de Visscherïj (opsporen van vischscholen)Radar in dienst der Meteorogie (peiling van weers veranderingen); Radar in dienst van de burgerluchtvaart, om ook bij dik ken mist op te stijgen, te vliegen en te landen. Radar, gedurende den oorlog van onschatbare waarde, zal ook in vre destijd zijn diensten het menschdom niet onthouden. Laten wij hopen, dat dit met andere „geheimen" ook zal gebeuren. Officieele mededeellngen. BESTRIJDING VAN SCABIES. In het belang der volksgezondheid wordt nogmaals onder de aandacht gebracht, dat gelegenheid wordt ge geven zich aan huis voor schurft te laten behandelen en dat men zich hiervoor Dinsdag- en Donderdagmid dag van half 2 tot half 3 in het gebouw Steen hof fstraat 5 kan opge ven. Eventueel trouwboekje en zie kenfondspapieren gelieve men me de te brengen. Het is thans (als gevolg van de oor logsomstandigheden) geen schande scabies (schurft) te /hebben, doch wel om zich niet te laten behande len. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat het verzoek van de N.V. Bataafsche Import-Maatschappij te 's Graven- hage om op het perceel, gelegen aan den Ossendamweg 28 een benzine- installatie te mogen oprichten door hen op heden is verdaagd. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter algemee- ne kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een ver zoek met bijlagen van firma „Stoom- wasscherij Kaldeway'', Rembrandt- laan 12 te Soest, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen vam de bestaande wasscherij en ververij door bijplaatsing van 3 electromotoren, n.1. één van 1 p..k. dienende voor aan drijving van waschmachine en cen trifuge, één van I p.k. diepende voor aandrijving van een droogmachine en één van 2ip.k., dienende voor aan drijving van een exhausfer, alsmede plaatsing van een stoomketel van 8 atmosfeer ter vervanging van een stoomketel van iatmosfeer, in het perceel Rembrandtlaan 12, kada straal bekend in Sectie H. No. 6916. Op 9 Juli a.s. zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen- Daartoe zal op dien dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehouden. Burgem. en Wefh. der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat de ontwerp-begrootingen: a- der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1946, b. der uitkomsten van het gemeente lijk wegenfonds voor het dienstjaar 1946 en c- der uitkomsten van het gemeen telijk gasbedrijf voor het dienstjaar 1946 vanaf heden voor een ieder ter se- cerfarie der gemeente ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar zijn ge steld» Distributienieuws. DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. De uitreiking van schoenenbonnen aan een ieder, wiens Tweede Distri butiestamkaart als laatste cijfer het cijfer 1 draagt, zal plaats vinden vol gens onderstaande regeling: SOEST. In het perceel Kerkpad Z.Z. 33, loket 4, van 9-12.30 uur, voor hen wier geslachtsgenaam begint met de letters: A t.m. C op Maandag 1 Juli 1946 D t.m. F op Dinsdag 2 Juli 1946. G op Woensdag 3 Juli 1946. H t.m. J op Donderdag 4 Juli 1946. K op Vrijdag 5 Juli 1946. L t.m. M op Maandag 8 Juli! 1946. N t.m. R op Dinsdag 9 Juli 1946. S op Woensdag 10 Juli 1946. T t.m. V op Donderdag 11 Juli 1946. W t.m. Z op Vrijdag 12 Juli 1946. SOESTERBERG. In het hulp-distributiekantoor aan de Rademakerstraat, tijdens de ge wone kantooruren: A t.m. Z van 1 fl.m. 12 Juli 1946. Zij, die in Januari 1945 of later reeds een bon voor gewone of beroeps schoenen ontvingen, komen thans niet in aanmerking. De uitreiking zal geschieden tegen overlegging van de Tweede Distribu tie-stamkaart, terwijl bon 614 van hef bijbehoorende inlegvel zal worden in genomen. Burgerlijke stand. GEBOREN: Wijnanda Mathilda, d- v. W. van VoskuijTen'en C. II. Bckma. Jam bus Johannes, z. v. A. Krijt en H. M. van Nieuwkasteel. Wybe Julius, z. v. M. Bruins en M. M. Bredefeldf. Johannes Maria, d. v- A. J. v. d Berg en M. A. Kraan. Petrus Johan nes, z. v. P. J. v. Soest en C. L. de Bruin. Jan, z. v. B. M. Hoo- gendoorn en W. E. Koning. Alberta Johanna Margaretha Catharina, d. v. C. P. Merfs en C. M. Vegten. Johan Willem, z. v. J. W. Hoebee en A. M. Dal. Cornelia, d. v. C. Kraaij en E. A- den Engelse. Gijsbert Hen- ricus, z. v. H. 7- Hilhorsf en M. de Beer. Marchel Robert Maria, z. v. J. H. C. v. d. Lugt en F- Andrze- iewski. Dirk, z. v. H. v. d. Broek en G. van Egdom. Johanna Maria, d. van R. Jansen en M. Drent. ONDERTROUWD: A. van Beek, 37 jr. en J. v. d. Vel den 22 jr. H. Grift, 31 jr. en T. Vlaanderen, 28 jr. P. P. Beerepoof, 25 jr. en A. A. Elbersen, 23 jr. Th. v. d. Steen, 39 jr. en H. P. Dijkman 42 jr. J. v. Veenendaal, 70 jr. en L E. M. Koet, 62 ir. H. Bos, 28 jr. en H. v. Hummel, 19 jr. M. J- Steman, 24 jr. en C. M. Hilhorst 24 jr. GEHUWD: W. van Beek, 22 jr. en A. E. Brand, 23 jr. M. P. Buijfen, 24 jr. en E. R. Schouten, 26 jr. M. Dijkstra, 25 ir. en G. Rustenburg, 25 jr. J. Pure- veen, 26 jr. 'en E. v. d. Broek, 26 jt. Plaatselijk nieuws. DE ROODE AARDE. Deze week draait in City de groote Deensche verzetsfiïm „Die Roode Aarde". Natuurlijk treedt ook in deze film het verraad op den voorgrond, maar evenals elders weten ook de Deen sche ondergrondsche werkers hef ge- wenschte doel te bereiken. Dat daarbij slachtoffers vallen aan het Duitsche geweld, spreekt van zelf. Deze film, welke uitnemend verzorgd is, is ongetwijfeld een der besten in haar soort. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Voor de op Vrijdag 26 Juli a.s. te houden gemeenteraadsverkiezing zijn de candidatenlijsfen als volgt genum merd. Lijst 1 Partij van den Arbeid. 2. Ka tholieke Volkspartij. 3. Anti-Rev. Partij. 4. Chr. Hist. Unie. 5. Lijst Nooder. 6. Comm. Partij Nederland. 7. Partij van de Vrijheid. SOESTER SCHAAKCLUB. Om de krachtsverhouding eens te toetsen, zal er Dinsdag 2 Juli een wedstrijd plaats vinden van het ïe tegen het 2e en het 3e tegen het 4e tiental. Belangstellenden zijn welkom en worden gaarne te 8 uur verwacht in het clublokaal, parochiehuis „St. Ludgardis", Vredehof straat 5, Soest- dijk. Ook de leden worden aangespoord allen aanwezig te zijn. Als uitslag in den zomerwedstrijd kunnen nog de volgende resultaten worden gemeld: Van de Wal-Robberse 10. Klieijn- Boelens 01. Schoenmaker-Schou ten 01. BlomKeve 01. DeGraaf- -De Groot 1/2—1/2. ACTIE „JEUGD VAN DE STRAAT" Op initiatief van het gemeiemtebe- stuur is een actie op touw gezet, welke tot doel heeft, in de komende vacanrie de schoolgaande jeugd van Soest bezig te houden door middel van spel, sport, zang, film, poppen kast e.d. De medewerking van verschillende jeugdorganisaties in onze gemeente is reeds verzekerd. Uit deze organisaties komen cie lei ders en leidsters voort, wier hulp in deze actie niet gemist kan worden. Daar het aantal kinderen, dat aan deze onfspannine zal deelnemen, zeer groot zal blijken te zijn, doet de commissie belast met het orga- niseeren der werkzaamheden een be roep op die leerlingen der hoogere klassen van H.B.S., Lyceum of Gym nasium, die zich geroepen voelen, mede te werken aan dit mooie en nuttige werk, door zich beschikbaar te stellen als hulpleider of -leidster. Zij kunnen zich hiertoe vóór 10 Juli a.s. aanmelden bij één der onder staande commissieleden. Het ligt in de bedoeling kinderen van 6 tot en met 15 jaar gedurende de maand Augustus bezig te houden, zooals dit ook in andere gemeenten plaats vindt. Ook zij, die slechts een beperkt aan tal dagen van de Augustusmaand hun medewerking kunnen verleenen, zijn van harte welkom. Gij offert Uw vrijen tijd, maar het doel is dit offer waard! Ue Werkcommïssïe: Mevr. Polet, Emmalaan 16, tel. 2508; Mej. j. Balt, Hartmanfaan 30; Mej. A. Colenbrander, Heideweg 12; Mej. G. Roos, Smitsweg 20 en de heeren Johs. Uiterwijk, Oranjelaan 5; G. Bruin, Soesterbergschestraat 8; H. de Groot, Smitsweg 20. DAMMEN. Maandag j.l. speelde O.D.G. een vriendschappelijke wedstrijd tegen A.D.V. te Amersfoort. De uitslag was als volgt: A.D.V. O.D.G- HanegraafD. de Jorigh 1I Vakman—Al. Massop 20 De GraafH. Kraai 20 HannlngW. Vermeer 1—1 KramerJ. Walstra 20 Kooij—W. C. Rams 02 TapJ. v. Veenendaal 20 Beking-H. Mulder 2—0 Huiksloot—H- Kanters 0—2 v. d. BergDaalberg 20 Alings—M. E. Waal 2—0 16-6 I

Soester Courant | 1946 | | pagina 1