Pli SOES Hoe het bij de buren gaat. W. N, N3EUWENHU1S Loodgieter - Electriciën Predikbeurten. ROB DE AVONTURIER Brief van 'n Oorlogsvrijwilliger WERELDTAAL. INLEVERE A.N.B. Vacan GESLOT Wenscht I het p/ DRl De proefbom is geworpen en vice- admiraal Blandy,die hef bevel voert over de atoombom-proeven, die bij Bikini worden gehouden, was verrukt over de generale repetitie. Dat is punt één. Bericht twee komt uit Washington: „De luchtmacht van het leger heeft den bouw bekend gemaakt van 's werelds grootsten landbommenwer- per, XB-36* De nieuwe bommenwer per zal worden toegewezen aan het strategische luchtcommando, dat de verantwoordelijkheid draagt voor het organiseeren en uitvoeren van alle luchtvaartopdrachten van het lucht- wapen van het leger, voor operaties op langen afstand niet zware bom- 0 memverpers." Als wij deze feiten combineeren, dan moeten wij wel tot de conclusie ko men, dat er meer over den vrede wordt gepraat, dan dat eraan ge werkt wordt* Ja, gepraat wordt er genoeg. De meerderheid in den Veiligsheidsraad durft Franco-Spanje nog niet ste vig aan te pakken. Met 7 tegen 4 stemmen verwierp de Raad het Pool- sche voorstel, die diplomatieke be trekkingen met Spanje af te breken. Een nieuw voorstel van dr. Lange om de Spaansche kwestie op de agenda te houden en niet laten dan 1 September weer op te vatten om te zien, welke practische maatrege len dan kunnen worden genomen, werd aangenomen. Franco kan dus voorloopig met va- canfie gaan! De vier ministers van buitenlandsche zaken, die wederom te Parijs confe- reeren en daar moeizaam werken aan verschillende vredesverdragen, zijn zoo ver nog niet* Zuid-Tirol, waar over in April reeds werd gesproken, is nu definitief aan Italië toegewe zen, ofschoon met Oostetnrijksche belangen daar rekening zal worden gehouden. De nieuwe grens tusschen Frankrijk en Italië kon wor den vastgesteld, maar over de inter nationalisatie van de haven van Triëst is het laatste woord nog niet gesproken. „Italië zal zich uit alle macht verzetten tegen een onrecht- vaardigen vrede", zoo heeft De Gas- peri, de Italiaansche premier mede in dit verband verklaard. Voor een rechtvaardigen vrede voelt een ieder- Wij kunnen ons echter voorstellen, dat men de vraag stelt: wie heeft nu eigenlijk den oorlog ge wonnen, als wij vernemen, dat de Duitsche steenkool uit het Ruhrge- bied thans ook naar twee vroeger vij andelijke landen wordt verscheept: naar Italië en naar Finland, waar door de toewijzing voor andere landen moesten worden verlaagd. Dat besluit van de Noord-Duitsche steenkoolcommissie zou te recht vaardigen zijn, indien zij „volop" brand hadden. Nu komen ze er let terlijk door in de kou te zitten! In Frankrijk is men figuurlijk ge sproken weer uit de kou: Bidault vormde er een coalitiie-regeering, de derde na de bevrijding. Hij verwierf er pok de medewerking van de com munisten, die genoegen namen met een loonsverhooging van 15 procent voor de laagstbetaalde arbeiders in plaats van 25 procent verhooging over de geheele linie. Vóór of op 15 October zullen alge- meene verkiezingen uitmaken, of het Fransche volk het beleid van de nieuwe regeering goedkeurt- Te ho pen is, dat men niet zooveel critiek zal hebben, als in het Britsche La gerhuis tot uiting kwam ten aanzien der Poolsche regeering. Er werd ronduit gezegd, dat het op treden der Poolsche regeering een politieke wanorde schept en dat het verbieden van de Boerenpartij al daar niet overeenstemt met de vrij heid van de Poolsche partijen. Met aandacht volgt de Engeische re geering dan ook de verwikkelingen in Polen. Dat zal zij ongetwijfeld óók doen ten aanzien van de troebelen in Pa lestina waar de ondergrondsche Joodsche illegalen zich geducht we ren. Van de vijf Engeische officieren, die als gijzelaars werden gevangen genomen, is er een drietal behouden teruggekeerd. Het proces tegen de 30 jeugdige „terroristen" in inmid dels te Jeruzalem geëindigd. Hoewel .geen doodstraffen zijn uitgesproken, zijn er toch zware straffen geval len. Infusschen doet mén allie mo gelijke moeite, den cfandestianjen te rugkeer van Joden in bet Heilige Land tegen te gaan. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 SOEST. NED. HERVORMDE KERK. Oudekerk. 10 uur Ds. E. Groene- veld. 5 uur Ds. Ambrosius, Leerdam. Emmakerk. 10 uur Ds. Ambrosius, bediening H. Doop. 5 uur Ds. E. Groeneveld. Hees 10 uur nog onbekend. Zonnegloren. 10 uur Cand. J. A. Vis ser, Amsterdam. Evangelisatiesamenkomsten Zondag 30 Juni, des avonds half 8, in de kerk te Hees. Woensdag 3 Juli, des avonds te 8 uur, in de zaal van v. d. Broek. Nieuwstraat hoek Laanstraat. GEREF. KERK. Julianakerk. 10 en 4.30 uur Ds. H. H. Grasheide van Dijk. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur Ds. v- d. Berg. CHR. GEREF. KERK- 10 uur Ds. L. de Bruijne. 3.30 uur Ds. Velema van Bunschoten. VER. VRIJZ. GODSD- (N.P.B.) 10.30 uur Ds. J. H. Groen^wegen, van Amersfoort. LAGE VUURSCHE. NED. HERVORMDE KERK. 10 en 6 uur Ds. A. G- Haring. Brief uit Semarang. Van een onzer Soester jongens te Semarang ontvingen wij een uitvoerig schrijven, waarvan wij het onder staande van belang achten voor on ze lezers. Daar ik zoo af en toe van huis en kennissen wel eens de „Soester Cou rant" ontvang, zou ik gaarne, naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw courant, geschreven door één van de leden van het V. H. K. te Soest en de antwoorden daarop door middel van twee ingezonden stuk ken, iets willen zeggen. Ik geef inzendster volkomen gelijk. De toezending van lectuur laat veel te wenschen over en wij zullen het toejuichen als de Soester bevolking ons hierin tegemoet wil komen. Toe zending van de Soester Courant en andere lectuur, stellen wij op hoogen prijs. We zitten hier met z'n drieën als Soesters in 2-7-R.I., het Amsterdam- sche Bataljon. Dan even iets over een der ingezon den stukken, naar ik meen van een Groepscommandant van het Roode Kruis, over onze vermakelijkheden. Ik moet zeggen, dat ik nog nimmer in de rij heb gestaan voor consump tie en dat cantines zoo hopeloos zijn, is onjuist. Ik zou wel eens willen weten, waar hij dat op Java heeft meegemaakt. We liggen hier met vier bataljons in Semarang. Bij ons bataljon heeft iedere compagnie een eigen cantine, bovendien is er een voor hef geheele bataljon. Deze vier bat. zijn inge deeld bij de T. Brigade, waarvoor de Tijgerclub is opgericht. Dit is iets geweldigs. Daar hebben we de be schikking over 2 goeie bands, 2 dans zalen, biljart-, lees- en studiezalen. De inrichting is af; de fauteuils en alle andere benoodigdhedem zijn in Holland niet beter te vinden. Alleen de prijzen zijn verschrikkelijk hoog. Een voorbeeld: 1 gebakje kost 75 ct. Inzender sprak naar ik meen ook over slenteren. Ik weet niet, of hij ook dat hier heeft meegemaakt, maar ik zou graag een ander geluid laten hooren. De dienst is hier tamelijk zwaar en het is niet zooals ik toendertijd las; gewapende benden met speren en ik weet niet al wat meer. Wel zijn de extremisten beter auto matisch uitgerust dan wij. Kijk maar eens naar de Jap. Vicker. Als wij de geheele week dienst heb ben gedaan, komt er niet veel van slenteren, maar wel van slapen. Ik hoop met bovenstaande eventuee- le verkeerde inzichten te hebben weggenomen en mocht li soms van een of ander meer willen weten, schrijf dan naar ons. Werkt allen mede aan het wel slagen van den Anjerdag op morgen. Zaterdag 29 Juni, ten bate van 't Prins Bernhardlonds. Plaatselijk nieuws. MANUFACTURIERS VEREENIGD. Ter behartiging der vakbelangen, re geling der vacanties enz. is alhier opgericht een plaatselijke vereeniging van handelaren in manufacturen, heerenmode- en aanverwante artike len. Het bestuur werd als volgt samen stel d: W. G. Middelman, voorzitter; B. W. J. C. Niehoff Werning, secre taris; Mej. Tolboom, penningmees- feresse, C. Post en J. ten Berge. INBRAAK. Ongenoode gasten brachten c'ezer dagen een bezoek aan hotel Kamp- lust aan de Birktstraat. Een rijwiel en een naaimachine wisselden van eigenaar. LIJST VAN REPATRIEERENDE PASAGIERS TER INZAGE. Op ons bureau ligt de passagierslijst van het m.s. „Sibajak" voor een ieder gratis ter inzage. Alle verzekeringen. Laat Fa. v. d. Wijngaart adviseeren Hoe U zich moet assureeren Heideweg 29 - Soest - Telefoon 2064 GELDIGE BONNEN. Tot en met 6 Juli zijn geldig: Bonkaarten KA, KB. KC 606: 349 250 gram jam, stroop enz. 350 50 gram thee. Bonkaarten KF 606: 383 suiker 400 gram ruwe suiker. 382 BMV 100 gram vet. Bonkaarten LA, LB. LC 606: A 53 melk 2 liter melk. B 53," C 53 melk 3i,0 liter melk'.. Bonkaarten KD, KE 606: 849 250 gram jam, stroop enzI. Bonkaarten KG 606: 883 suiker 400 gram ruwe suiker. Bonkaarten LD, LE 606: D 53, E 53 melk 6 liter melkl. Tabakskaarfen enz. T 34 2 rantsoenen tabaksarfikelen. V 34 100 gram choc. of suikerw. X 34 100 gram choc of suikerw. Op de bonnen 383 en 883, aangewe zen voor ruwe suiker, kan, voor zoo ver voorradig, ook geraffineerde sui ker worden afgeleverd. PROCESVERBAAL. Wegens het overtreden van de max imum snelheid werd tegen 'n viertal personen procesverbaal opgemaakt. OH DIE PATATTEN. Men is er schijnbaar nog niet vol doende van doordrongen, dat aardappelen nog steeds aan distribu tiebepalingen onderhevig zijn. Tegen verschillende personen werd proces verbaal opgemaakt wegens het ver voeren van aardappelen zonder ge lei debïl jet. Ook is het nog steeds verboden aard appelen te rooien, die bestemd zijn voor de consumptie. J. B. uit Hoofd dorp trok zich hiervan niets aan, en ging rustig door met rooien, on danks herhaalde waarschuwingen van de politie. Hij werd in arrest gesteld. H. A. en W. v. E. wérden eveneens verdacht van overtreding der distri butiebepalingen. Een partij aardappelen van naar schafting 500 K.G. werd in beslag genomen. NIET VOOR VERBETERING VATBAAR. Tegen J. v. d. B. werd wederom pro cesverbaal opgemaakt wegens het berijden van een motorrijwiel zonder rijbewijs. Zijn motorrijwiel werd in beslag ge nomen. IN ARREST. Wegens overtreding van de distribu tiebepalingen werd in arrest gesteld M. W. alhier. AANRIJDING. Op de Steenhoffstraat had een aan rijding plaats. Een luxe auto werd van achteren aangereden door een militaire wagen en hierdoor ernstig beschadigd. De militaire wagen ging een zijstraat in en verdween. De laatste kist werd dus spoedig in geladen en voor ae tweede maal kon de terugtocht aanvaard worden. Spoedig werd de nauwe doorgang tusschen de rotsen bereikt. Hier stopte Rob- Er was iets niet in orde. Aan een dorre tak hing een vreemdsoortig stuk doek, dat er straks natuurlijk nog niet geweest was en dat veel leek op Let overblijf sel van een hunner parachutes. Direct stapte Rob uit, gevolgd door zijn kameraden. Inderdaad, daar hing, gescheurd en gehavend, een der parachutes uit de vliegmachine. Maar van den eigenaar of de eigenaresse was niets te zien. Een ongeluk leek dus uitgesloten. Het groene zoodie Poetsen met een tandenborstel Een dagje uit In Londen onder gedoken? We hebben hier gisteren en vandaag erg hard gewerkt. De uitrusting moest geheel in orde zijn. We zijn nu gereed om weg te gaan, alleen. - - we gaan nog niet. Oorspronkelijk zouden we a*s. Zondag vertrekken, dus morgen, maar dat weten we al lemaal wel: tienmaal uitstellen en dan nog niet gaan- Gisteren zijn we den geheelen dag in touw geweest tot 's avonds tien uur toe. Op dat tijdstip volgde er inspectie door den peletons-commandant. Eerst alles „geblanket", dat wil hier zeggen: we hebben alles wat van linnen is groen gemaakt, dus de kop pels, de patronentasschen. ransels, broodzakken enz. Ben geklieder van jewelste met dat groene goedje. En dat deden niet alleen wij, maar het heele bataljon, zoodat je alles groen voor je oogen werd. Alles was dan ook met deze kleur bedekt, niet het minst onze handen- Daarna moesten we alles inpakken en het moest zoo zijn, dat we zóó weg konden. Een rommel, niet mooi meer- De een ketterde nog harder dan de ander- Een zware overjas, on dergoed en een trui kunnen nu een maal niet te zamen met een deken in een en dezelfde ransel. En het groen gemaakte spul stoof alsof er een woestijnstorm stond. We hadden de tot verf aangemaakte poeder er veel te dik op gesmeerd. Toen we eindelijk klaar waren met deze rom mel, moesten we het gloednieuwe geweer gaan schoonmaken. Dit was te vies om aan te pakken: vol vet. Lappen om schoon te maken had den we niet- Daarom niet getreurd! Een oude zakdoek kan goede dien sten bewijzen; daarmee wordt je spuit toch nog schoon. Sommigen ge bruikten een tandenborstel- Daar kan -4e- wnndpj-fn van schoonheid mee bereiken. Onze uitrusting is nu geheel in or de; we kunnen de komende dingen met een gerust hart afwachten. Donderdag zijn we met het heele bataljon in Londen geweest- Het was mooi weer. Natuurlijk ben ik de belangrijkste gebouwen gaan bekij ken. Ik ben boven op de St- Paul Cathedral geweest. Een pracht ge zicht over Londen. Veel is er in het centrum niet ver woest; hef viel ons tenminste ge weldig mee. In South is echter heel veel verwoest Twee jongens van ons peleton von den het daar schijnbaar zóó mooi, dat ze tot heden, Zaterdagmiddag nog niet zijn teruggekeerd! Hoewel het uifgaansdagje veel geld heeft gekost (6 sh.! is het me wel be vallen. Nu, de belevenissen van de laatste dagen heb ik weer verteld. We wachten nu op het teeken om naar Indië te vertrekken. De twee grootste vereenigingen van Nederlandsche Esperantisten hebben In Amsterdam en Alkmaar hun eer ste congres na den oorlog gehouden- Onnoodig te zeggen, dat menschen, die internationaal zijn ingesteld (zon der de eigen natie te kort te doen!) de herkregen vrijheid buitengewoon weerdeeren. Beide congressen wer den in opgewekte stemming gehouden. Evenals vroeger werd ook nu een gedeelte van den congrestijd be stemd voor eigenlijk congreswerk en oen ander deel voor prettige ont spanning. De kunst en de humor werden zeer gewaardeerd, maar er is daarbij niet hartelijker gelachen, dan toen bij de begroetingstoespra ken een buifenlandsch bezoeker, die oenigen tijd in Engeland heeft ver toefd, ons vertelde, dat de samen steller van „Basic"-Engetsch zelf zijn taal niet spreekt! We vernamen ook, dat in 't algemeen de Engelse hen afwijzend staan tegenover Basic (uit spreken: Bé-zik). Met eerbied denken we dan terug aan onzen grooten voorganger, Dr- Zamenhof, wiens toespraken bij de jaarlijksche congressen nóg dienen als model voor eenvoudig en mooi Esperanto. Zamenhof heeft een weg gehakt uit het warbosch van talen veelheid en misverstand- Maar lie ver dan dien weg te leeren kennen en dèn ook waardeeren, zoekt men iets anders,* Dat niet voldoet* Daar over een volgende maal, lezers. Voetbal. A.s. Zondag 30 Juni zal op het S.E.C. terrein een ontmoeting plaats vin den tusschen een elftal van Hilver- aumsche Boys en een van K.V.V.A. uit Amersfoort. Deze wedstrijd wordt gespeeld om een plaats in een hoogere klasse, welke beslissing Zondag zal vallen- Zoowel van de zijde van Hilversum als van Amersfoort bestaat venzelf- sprekend veel belangstelling. De wedstrijd vangt aan te 1.30 uur. Hierna speelt S.E.C. I een wedstrijd tegen een Neptunus-combinafie (le klasser uit Rotterdam). Dit zal de laatste wedstrijd voor S.E.C. zijn in dit seizoen. Wanneer de spelers van S.E.C. hun best doen, kunnen we van een aar dige partij getuige zijn. Ze zullen echter in Neptunus hun meerdere wel moeten erkennen. De aanvang is te 3.30 uur. Plaatselijk nieuws. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 30 Juni is geopend apotheek „Soestdijk", v. Weedestraat 46. BALDADIGE JEUGD- De jeugd voetbalt er maar op los, niet denkend aan de vernielingen en verwoestingen, die zij door hun on stuimigheid aanrichten. Als gevolg hiervan werd/en meerdere baldadige knapen danig onder han den genomen. Bij herhaling zullen de ouders aan sprakelijk worden gesteld voor de schade. VOOR DE SLECHTHOORENDEN. De aandacht van onze lezers ves tigen wij op de vereenigi/ng, die de belangen der slechthoorenden in ons land behartigt. In het belang van de slechthoorenden wordt Woensdagavond 3 Juli, van 21.00-21.20 uur, een radio-causerie ge houden, welke niet alleen voor hen, maar niet minder voor de goed- hoorende gezinsleden is bedoeld. De vereeniging telt reeds meer dan 8000 leden, waaronder vele goedhoo- renden. Haar werk beperkt zich niet tot het terrein van hoor toestellen, maar ook tot onderwijs aan slechthoorende kinderen, lipleescursussen. arbeids bemiddeling, bijeenkomsten met voordrachten, lezingen en lichtbeel den, ontwikkeling en ontspanning, recreatie in een landhuis, een veree- nigingsblad enz. Luistert daarom 3 Juli van 21.00-21.20 uur naar: „Een kijkje in de wereld der slechthoorenden". Nadere inlichtingen verstrekt het af- deelingsbestuur te Soest-Zuid: H. J. Schuller, Braamweg 79, A. H. J. Kroon, Sparrenlaan 16. DE STRIJD OM DE VRIJHEID. De verliezen die Engeland in den Tweeden Wereldoorlog aan gesneu velden, vermisten, gewonden en krijgsgevangenen heeft geleden, zijn thans bekend gemaakt. Zij bedragen in totaal 950.794 man. De strijdkrachten verloren 755.794 man; de Vrouwelijke Hulporganisa ties 1.486 leden; de Home Guard I.763; de koopvaardij- en visschers- vloot 45.329 leden. Het verlies aan burgerlevens bedraagt 146.777 men schen. In totaal sneuvelden er 375.116 man. Het verlies van de Royal Navy be draagt 75.643 man; van het leger 569.501 man en van de R.A.F. 112.296 man. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Zus- rer, Behuwdzuster en Tante, FOKJE GAUKES HAZEWINDUS, in den ouderdom van ruim 81 jaar. A. G. Hazewindus. Fam. De Raad- Hazewindus. Soestdijk, 26 Juni 1946. Korte Brinkweg 22a. De begrafenis zal plaats hebben op Zaterdag 29 Juni a.s., te 12 uur, op de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente te Soest. Vertrek van het sterf huis c.a. 11.30 uur, Op 7 Juli a.s. hopen onze lieve ouders, J. B. v. d. Berg en J. M. v. d. Berg-v, Ee, den dag te herdenken waar op zij voor 25 jaar in het huwelijk traden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. DIK COBA EDUARD MARIE MIEN WIESJE en kleinkinderen. Soest, Juni 1946. Kerkstraat 22. De H. Mis van dankbaar heid zal worden opgedragen des voormiddags 10 uur in de Parochiekerk van de H. Familie te Soest-Zuid. Gelegenheid tot feliciteeren 7 Juli van 35 uur. VERLOOFD: Tineke van de Witte en J. Verlinden. Amsterdam Jac. Obrechtstraat 74 2. Soest, Van Lenneplaan 3. Geen ontvangdag. Soest. 30 Juni 1946. Torenstraat 17. VERLOOFD Alida Jacoba Leideritz en Wim Beerschoten. Soest. 29 Juni 1946. Nieuwstraat 72. Hart weg 15. Ruilen 1 paar z.g.a.n. voetbalschoenen, maat 42. voor 1 paar damesschoenen maat 39 of schoenenbon. Steenhoffstraat 58. Te huur aangeboden een werkpaard; condities na der overeen te komen Eigendomweg 106. Soest Heden groote voorraad Rhode Islands en W.L. Hennen en groote jonge Hanen. Lage prijzen. Boes mans, Borneostr. 14, Baarn, Gevraagd ongemeubi leerde kamer door jonge vrouw. Wil daarvoor in de huishouding behulpzaam zijn. Hoofdzaak gezellig te huis. Condities nader over een te komen. Br. No. 375 Adv. Bur. Esed, v. Weede straat 7. Ruilen. Singer trapnaai- machine. voor Singer hand naaimachine en tafeltje met bijbetaling. Beethovenl. 20. Te koop hoi jongen, gladde fo: Z Z. 78. Soest HUIS GEVRTi in Soest, om te r een huis in Baar serre, kamer sui keuken, kelder. X groote slaapkamei Huurprijs f7. Brieven No. 90 van dit blad. NET DAGME gevraagd, v. Wei FLINKE JON' of aankomende sl Slagerij „De 1 Soesterbergschest MEISJE gevraagd voor he of dag en nach meijer, Van Lenn JONGEN GEVRAAGD voor loopwerk er leiding in het val jaar. Drukkerij D Soester. Middelwi WONINGRU1 Aangeboden in hage, omgeving een etage bev. 4 keuken. Huurprij De etage is geleg zonnezijde in een Deze etage te ru een buitenhuisje ongeveer. Brievt letter R. bur. v. Te koop keurig COMMUNIE- vilt. lichtbruin, er Adres te vernei van dit blad, NET MEISJE b.z.a. voor dag oud 17 jaar, G G voor kinderverz. mende huiselijke b Br. onder No. 9( d. blad GOED KOST! gevraagd door t diende. Adres Burgem. Grothest TUIN- AMEUBLEMI te koop. nieuw, g< Kerkstraat 25. voor den Joseph tc 1 en 2 het St. J A.s. Dit van 7.3C Molenstraat Maandag, aanstaande TROUW UTR. K Wendt U dan tc bladen, dat geve Van We<

Soester Courant | 1946 | | pagina 2