Mijevsche Mijmeringen Industrie en Landschap. MUG. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p.kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 51 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Dinsdag 2 Juli 1946. Er zijn burgers, die de bemoeizucht van heemschut en natuurbescher ming met het landschap en vooral met het gecultiveerde landschap, al lesbehalve wenschelijk vinden. Zoodra echter uit het landschap alles zou wegvallen wat met geld en moeite aan natuurschoon behouden is gebleven, of wat door wettige maatregelen in stand bleef, landgoe deren, beschermde gebieden volgens het Nationale Plan, zou Nederland in menige streek hopeloos arm en eentonig zijn; dan zou het werkelijk zijn een cultuursteppe. Hoe zouden wij ons, die de vacanties in eigen land doorbrengen, be roofd voelen van velerlei schoonheid. Dit schrikbeeld is het, dat zoo tal loos velen tot actie aanvoert in den strijd om een schoon vaderland. Dat is geen bemoeizucht, doch plichtsge voel jegens het algemeen en jegens allen, die behoefte hebben aan ont spanning en schoonheid, aan vrij heidsbeleving en natuurwaardeering- Daarom verheugt het ons, dat thans 'n aantal leden van den Bond Heem schut zich heeft aaneengesloten om speciaal aandacht te wijden aan het vraagstuk: industrie en land schap. Behalve met de reclame's durfde men zich eigenlijk met het aspect, dat de industrie in haar vele vor men van uiterlijke verschijning; fa brieken, loodsen, stortplaatsen van vuil en afval, niet erg bemoeien, ele mentaire bronnen van bestaan als vele fabrieken in onze samenleving nu eenmaal zijn. Zoo is er toch wel heel veel schoon heid in het landschap verloren ge gaan, waardoor het beeld vaak noo- deloos is verstoord. Noodeloos, omdat wellicht voor een fabriek een heel andere plaats had kunnen worden gevonden zonder extra kosten en zonder schade aan het landschap te veroorzaken. Vaak zal ook 'n aanpassing in harmonisch verband mogelijk zijn. Om dit te bereiken kan een commissie van deskundigen inderdaad zeer nuttig werk doen. In overleg met de be trokken overheidsdiensten kunnen adviezen worden verstrekt, waarvan de toepassing waarlijk niet tot over bodige kosten en lasten behoeft te leiden; ja zelfs tot het tegendeel kun nen voeren. Van bedrijfscomplexen, die op aan trekkelijke wijze in het landschap zijn geplaatst en er zelf ook aan trekkelijk uitzien, gaat een sugges tie van „good will'' uit; deze bedrij ven maken uit zich zelf reeds een goede reclame, om dat' woord maar eens te gebruiken. Hoe het zij, verbreeding van ons in zicht en verrijking van ons aesthe- tisch voelen zijn niet overbodig en daarom stellen wij meer voorlichting en activiteit op hoogen prijs. Wij mo gen niet vergeten, dat er in ons land op dit terrein nog maar een eerste begin is gemaakt. Het kan niet anders, de industrie is voor het schoone landschap geen aangenaam gezelschap, kan hef niet zijn. Zij heeft gebouwen noodig van zeer eigen en vaak leelijken aard; zij geeft veel afval, verontreinigt wateren en beeken. Veel moeten wij eenmaal aanvaar den, doch er kan ook veel gevonden worden, bijv. door beplanting om en aan de frabrieken, door goedkoope landschapsarchifectureele voorzienin gen, waardoor het leelijke gecamou fleerd kan worden. De mogelijkheden zullen stellig velen zijn en de uit voering voorkomt een prozaïzeering van de dagelijksche omgeving van duizenden. Dat dit alles nu eens wordt over dacht, verheugt ons. Geen van bei den kunnen we missen, de industrie niet en het landschapniet. Daarom moet gestreefd worden naar de schoonste harmonie. Het initiatief in den Bond Heemschut verdient daar om onze instemming. ZWARTE WAAR. De politie hield op den Nieuweweg C. L- van W. aan, die in een; zakje op zijn rijwiel 5 pond boerenboter vervoerde. Bij een huiszoeking werden nog ver schillende kazen gevonden. Van zelf sprekend werd deze kostbare waar naar het politiebureau overgebracht. Ik heb al eens meer gezegd, dat het eigenlijk glad verkeerd is maar één krant te lezen. Lees er drie of vier, van verschillende richtingen, het ver rijkt je kennis ten zeerste en je kunt dagelijksch genieten van de manier waarop ze elkaar tegenspreken. Vroeger hadden we hier twee plaat selijke bladen, een net en een niet- net ik zal maar geen namen noe men en het was vermakelijk op zich zelf hoe die twee elkaar in de haren zaten. Ik was dan ook op beiden geabon neerd, ten einde het regelmatig ge nieten van dat duel niet te missen. Het niet-nette was natuurlijk heel dikwijls niet netjes, maar dat lag 'm aan den redacteur, die niet heele- maal toerekenbaar was, dus dat nam je maar op den koop toe. Maar al moeten we het hier dan ook thans met één plaatselijk blad doen, een héél net blad al zeg ik het zelf, de dagbladen geven toch altijd nog stof genoeg om je te vermaken over hun onderlinge tegenstrijdighe den. Ja ik zeg: „vermaken", want mis schien zijn er ook wel, die zich daar over ergeren, wat erg dom is, warit we hebben ons vijf jaar aan één stuk kunnen ergeren en dat is waar lijk lang genoeg geweest. Daarom zit ik er doorgaans maar bij te grinne- ken. O, in die jaren van ergernis was het net zoo met de kranten gesteld, of eigenlijk nog erger. Toen las je al lerlei tegenstrijdige berichten in één en dezelfde krant en de edelgerma- nen-censoren hadden daar niet eens erg inl Je las bij voor deeld een officieel „re- geeringsbericht", dat de gezondheids toestand in Nederland nog nooit zoo goed was geweest als op dat oo- genblïk en een paar kolommen ver der jas je een kort verslag van hef Centraal Bureau voor Statistiek, waarin te lezen stond, dat de gemid delde sterfte met zooveel procent was toegenomen en de T.B.C. net het dubbele was als twee jaar ge leden. Dergelijke tegenstrijdigheden kon je niet eens af en toe maar dagelijks le zen, tenminste als je een krant kón lezen, want er zijn een heieleboel menschen, die dat niet kununen. En zoo lees ik ook altijd met span ning de berichten over Indië. Ik ben nog erg antiek, dat brengt m'n leef tijd zoo mee, anders zou ik moeten spreken over Indonesië. De eene krant schrijft, dat Soekarno en de kliek extremisten toch zulke beste brave menschen zijn, wier ka rakter heusch niet zoo gemeen is als sommigen wel zeggen en wie het alleen te doen is om de door alle Indiërs zoozeer begeerde zelfstandig heid. Een andere krant vertelt me, dat meneer Soekarno een gemeene, op gedraaide Japansche ho, laat ik stoppen, want misschien wordt me neer wel beschouwd als een „bevriend staatshoofd" en op belee- diging van zoo'n iemand staat 'n zwa re straf. Maar laat ik dan maar zeg gen dat die meneer Soekarno wordt afgeschilderd als een allergemeenste kerel, die zijn extremisten opzet tot de grootste laagheden. Of het moet alweer gelogen zijn, wat een andere krant schrijft, dat die extremisten een mooi woord voor roovers- en moordenaarsbenden tientallen Chineesche kinderen in 'n huis opsloten en dat daarna voor de oogen van hun ouders in brand sta ken. Daar zijn de moffen nog .engel tjes bijl Dan weer lees ik, dat een „gezag hebbend autoriteit" heeft beweerd, dat eigenlijk héél Indië er naar snakt om van die Hollandsche onderdruk kers bevrijd te worden en dat, als Soekarno maar eenmaal de baas is, er een tijd van vrede, welvaart en bloei zal aanbreken als nooit te vo ren ('t is of je Hitier hoort!), ter wijl een andere krant, op grond van berichten van minstens even be trouwbare bronnen afkomstig, zegt, dat de 90 procent Indiërs, die nu ge terroriseerd worden door de 10 pro cent Soekarno-aanhangers den he mel zullen danken als die bende is uitgeroeid en ze weer als van ouds met de Hollanders in zee kunnen gaan. Hoe het nu precies zit, weet ik niet, maar als ik lees Wai' een neef vaii me schrijft uit Bandoeng (en waar om zou die z'n ouwe oom bedu velen?), dat kan ik me toch wel indenken, dat die tweede krant ge lijk heeft. Hij. schrijft n.1.: „Wij zitten hier in een hotel, dat als fort is ingericht. Op vrijwel alle ka mers steken mitrailleurs uit de ra men. 's Nachts branden rondom groote schijnwerpers, om verrassin gen te voorkomen. Toch komt er nu en dan nog wel eens een salvo uit de struiken en eens zelfs een re genbui van vergiftigde pijlen. Als je hoort hoe de Jappen hier heb ben huisgehouden onder onze land- genooten, gaat je Hollandsche bloed koken, maar als je hoort wat die extremistenbenden op hun geweten hebben, dan kookt je bloed over! Wij, die hier met een paar honderd man in ons „fort" liggen, zouden er maar liefst dadelijk op uittrekken om dat tuig af te maken, maar we wachten op versterkingen Wij zijn hier allemaal overtuigd, dat het er op los zal gaan eer we vier maanden verder zijn, maar dan wat je noemt met grof geschut! Dan zullen wie de meeste hulp krijgen vande Indo nesiërs zelf, die nu nog als de dood zijn voor Soekarno, omdat ze mach teloos staan tegenover zijn gewapen de benden, die de heele bevolking terroriseeren." En toen ik dat gelezen had heb ik tegen opoe gezegd: „Nou, tot over- vier maanden dan; dan weten we wel meer". En daar zal ik het vandaag ook maar bij laten. Mijer. Officieele mededeelingen. GEMEENTEREKENING 1943. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openba re kennis, dat de rekening van in komsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van het gasbedrijf en het wegenfonds over het dienstjaar 1943 vanaf heden tof en m|et 9 Juli 1946 van 9-12.30 uur ter secretarie O muggenplaag, o muggenplaag, O zoemend tuig, i'hebt mij vandaag Den eersten steek gegeven. Zoowaar als er een bult ontstaat, Dat is voorwaar de laatste daad Van heel je muggenlieven. Nog nimmer heeft m'n dierbaar bloed Een doodgewone mug gevoed, Of met een duivelscli lachje Nam ik een opgevouwen krant Heel stevig in m'n rechter hand En 't kostte hem zijn hachje. De bult, die jeukt, je hebt je zin; Ik sla je het Walhalla in, Kom als je durft eens nader. Aanvaardt den strijd, 't is je lot; Straks ben je stoff'lïjk overschot, Precies als eens je vader. Kom van 't plafond af, wees 'n held; Je laatste uren zijn geteld, Dat 's 't loon voor al je daden- Een mep, een klap gelijk een schot, 't Geluid van glas.een ruit kapot: Verzekering dekt de schade! der gemeente voor een ieder ter le zing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter openba re kennis, dat de werkzaamheden van hun college als volgt zijn ver deeld. Burgemeester: Finantiën en belas tingzaken Personeelszaken, Algemee ne Zaken, Brandweer, Volkshuisves ting. Zijn spreekuur is iederen Woensdag vair 11 ttt 12 uur tc.i den eersten Woensdag van elke maand van 34 uur in het kantoor Vel dm. Montgomeryweg 82 te Soes ter berg. Omtrent het onderwerp, waarover 'm onderhoud wordt gewenscht, dieint men zooveel mogelijk vooraf mede deel ing te doen. Wethouder K. de Haan: Onderwijs, Sociale Zaken, Keuringsdienst, Na tuurbad. Spreekuur iederen Dinsdag van 9- 9.30 uur Gemeentehuis. Wethouder W. G. van Zadelhoff: Openb. Werken en gebouwen, Bouw toezicht, Gasbedrijf, Uitbreidingsplan, en Gem eente -ei gen dom men Spreekuur iederen Maandag van 11 tot 12 uur ten kantore van den dielnst van Gemeentewerken aan den Lan ge Brinkweg. Bezoek aan huis voor gemeenteza ken zal niet ontvangen worden. Als plaatsvervangend Burgemeester is aangewezen de heer W. G. van Zadelhof f. Plaatselijk nieuws. IN ARREST. Door de C.C.D. werd in arrest ge steld zekere P. V. uit Renswoude, die in, zijn auto een aantal leieriejn ver voerde zonder gelieidebiljeit. KINDEREN DER DUISTERNIS. Tijdens een nachtelijke controle werd door de politie aangehouden K. P. uit Hilversum, die in zijn auto 7 buiten- en binnenbanden vam een jeep vervoerde. Over de herkomst hiervan kon P. geen verklaring geven. Hij beweerde de banden van een onbekende te hebben ontvangen. In denzelfden nacht kon tevens een auto worden aangehouden, waarin 60 H.L. aardappelen werdien ver voerd zonder geleidebiliet. ONGEVAL. Op de Birktstraat viel een dame van haar motorduo. Zij bekwam een niet ernstige hoofdwond.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1