ym i De primeur die nooit werd opgenomen. Distributienieuws. Plaatselijk nieuws. W. N. NHÉUWENHUIS Loodgieter - Electriciën ESPERANTO. ROB DE AVOiNTURIER *m,x: Plaatselijk nieuws. Brief van 'n Oorlogsvrijwilliger UIT EIGEN LAND. „Je aanvaardt het als Iets dat van zelf spreekt: als er hooge oom<es in ons land komen, als er wat bijzon ders aan het handje is, dan vind je des avonds een piekfijn verslag in je krant", zei de oude Bartels aan de bittertafel. Over de groote moei lijkheden, die wij, verslaggevers, daarbij hebben te overwinnen, hoort hef gewone publiek soms wel eens wat, maar het is mij wel gebeurd, dat een zoo op 't oog doodgewone simpele reportage nooit in de krant kwam enkel en alleen door pech en dat diezelfde reportage me nog bijna huiselijke moeilijkheden had bezorgd" Bartels was in z'n jongen tijd ver slaggever aan een onzer grootste bla den geweest hij was een erkend goed journalist hij kon geweldig vertellen en het spreekt dus vanzelf, dat wij er van alle kanten op aan drongen verder te gaan. „Och, het sop was de kool niet waard. Wij spraken in dien tijd niet zooveel over opbouw en deviezen, maar we vonden het toch wel van belang, dat er een afdeeling van een groot w ereldconcern in ons land w erd gevestigd en ik was er echt verguld mee, dat ik door de Nederlandsche directie als eerste in de gelegenheid werd gesteld, iets te schrijven over de nieuwe fabricage-mefhoden, die in de nieuwe frabrïek zouden worden toegepast. Soms loop je zonder moei te tegen een primeur op. Enfin, ik ging er heen, ik werd allerhartelijkst en met groote onderscheiding ont vangen, ik maakte mijn reportage, maar omdat er nogal wat technische dingen in werden verhapstukt, vond ik het gewenscht, alvorens het geval in de krant te zetten, eerst de direc tie het geschrevene ter inzage te zenden. Had ik dat maar niet ge daan, want daarmede begon prompt de narigheid. Ik kreeg m'n verslag niet -terug en toen ik informeerde, werd mij geantwoord, dat er een paar foto's bijgemaakt moesten wor den, dat dit nogal oponthoud had ge geven, maar dat nu de zaak gezond was. Binnen twee dagen was hef ver slag weer terug. De twee dagen wer den twee weken en toen die om wa ren en ik verder niets meer van m'n wereldconcern hoorde, bielde ik de directeur op om te vragen, of ze mij een beetje voor kwajongen had den gebruikt. Zooiets moet je niet doen, maar iemand, die kwaad is, doet wel eens dingen, die niet door den beugel kunnen en waar hij later spijt van heeft. De directie onder zocht het geval en toen moesten de heeren onder duizend betuigingen van spijt erkennen, dat mijn mooie versJag bij hen was zoek geraakt. Er zat niets anders op, nog maar eens de lange reis te ondernemen en het boeltje over te doen. Veel aardigheid had ik er niet meer in, dat voel je, maar de directie de,ed zoo allervriendelijkst en sloofde zich zoo uit, de gemaakte fout weer goed te maken, dat ik er eindelijk in toe stemde. Wij bepaalden telefonisch een nieuwen datum en ik zou dien dag rustig thuisblijven, tot ik door een auto van de directie zou worden gehaald. Ja, ook in mijn tijd hadden de heeren nog wel een en ander over voor onze gratis reclame, liet Bar tels er fijntjes op volgen. Ik bleef thuis. Maar wat er kwam: geen wa gen van den wereld-concern-directie. Ik was daar zóó gebelgd over, dat niet opbelde, omdat ik dan nog veel leelijker dingen door de telefoon zou hebben gelegd dan de eerste keer. Als ze maar den naam van het we reldconcern noemden, werd ik al ra zend en ik verzekerde ronduit, dat ik niets meer met hen te doen wou hebben, toen twee dagen la ter de directie mij opbelde om duizend ex cuses te maken. Ik was onvermurw baar en ik dacht er niet aan, mij nog langer voor den gek te laten] houden. „De jongedame, die onze auto ergens anders heen dirigeerde, hebben wij ontslagen", zei de directeur. „Dat is mijn zaak niet, meneer", was mijn laatste antwoord. „Voor mijn part geeft U de heele fabriek ontslag. U ziet mij er niet!" Helaas: twee dagen later merkte ik, dat het mijn zaak eigenlijk wel' was. Er kwam een brief van mijn dochter, Het lieve kind is getrouwd, maar was zelf op kantoor omdat de tijden ook toen nogal moeilijk waren. „U weet wel Paps, dat ik graag van betrek king verander. Maar nu heb ik dan de sensatie beleefd, dat ze me eruit hebben gemikt. Ik had een auto van de directie gebruikt om een paar nooaige dingen voor de zaak te laten halen. Dat duurde nogal even en bleek, dat de auto noodig was ge weest om een heel lastige meneer naar de fabriek te brengeneen man, die dadelijk op z'n teentjes was getrapt en die de directie toch te vriend moest houden". AARDAPPELRANTSOEN OP 2 KILO GEBRACHT. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de week van 30 Juni t.m. 6 Juli aanstaande op de bonnen „253 aardappelen" twee kilo gram aardappelen verkrijgbaar zal zijn. Op de bonnen „753 aardappe len" is één kilogram verkrijgbaar. De geldigheidsduur van de bonnen 251 en 751 aardappelen is verlengd ti.m. 6 Juli a.s. Oude aardappelen kunnen vanaf 1 Juli zender bon wor den verkocht. GEEN EXCUUS Toen in het voorajar van 1945 een vrij groot aantal inwoners uit Arn hem naar hier geëvacueerd waren, hebben verschillende ingezetenen, die aan de vluchtelingen gastvrijheid verleenden, moeten ervaren, dat de evacué's bij hun vertrek de hun in bruikleen gegeven goederen onge vraagd hadden meegenomen. Ook de familie B. alhier heeft het moeten ondervinden; zij vermiste na het ver trek van de Arnhemmers een niet onaanzienlijk deel van hun bedde- goed, kleedingstukken en huisraad. In verband met deze onregelmatig heden had zich Vrijdag j.1. een 43- jarige chef-spoeler uit de Geldersche hoofdstad, thans technisch-ambte- naar bij de P.T.T., voor den Utr. Po litierechter te verantwoorden wegens het onrechtmatig meenemen van een klokje, beddelakens, een enderjurk en een deken. Verdachte voerde aan, dat hij zelf totaal berooid was en een en ander voor zijn kinderen be hoefde, waarop de politierechter re pliceerde, dat het niet aangaat, wan neer men zelf schade heeft opge- loopen, daarin ten koste van anderen te voorzien, De voormalige evacué werd tot twee maanden voorwaarde lijke gevangenstraf veroordeeld. CHR. GEREF. KERK. A.s. Donderdagavond, 8 uur, spreekt Ds. A. Gruppen van Elburg in de Chr. Geref. Kerk. TREINENLOOP NED. SPOORWEGEN. Gisteren, 1 Juli, is wederom een ge wijzigde dienstregeling der spoorwe gen in werking getreden. Zoowel op de lijn Utrecht—Baarn als Am ster dam-Amersfoort hebben eenige wijzigingen plaats gehad. De vertrektijden zijn nu: Van Utrecht naar Baarn: 6.05w, 7.30, 8.50w, 10.50, 12.55w, 14.20, 16.20*, 17.10, 21.10. Van Soest-Zuid naar Baarn: 6.36w, 8.01. 9.I9w, 11.21, I3.26w, 14.49, 16.51*, 17.43, 21.41. Deze treinen vertrekken van Soest 4 minuten later en van Soestdijk we derom 4 min. later. Van Soestdijk naar Utrecht: 7.26w, 8.56, 9.56w, 13.02w, 14.06, 16.10, 17.45* 18.32, 22.26. Deze treinen vertrekken van Soest 4 minuten later en van Soest-Zuid wederom 4 minuten later. Van Baarn naar Amsterdam: 6.09w, 6.39w, 7.09 7.39w, 8.09, 8.39, 9.09, 9.39, 10.09, 11.09, 12.09, 12.39n, 13.09, 13.39n, 14.09, 14.39, 15.09, 16.09, 16.39, 17.09, 17.39w, 18.09, 18.39, 19.09, 19.39, 20.09, 20.39t, 21.09, 21.59, 22.39, 23.094* Van Baarn naar Amersfoort: 6.40w, 7.10w 7.32, 8.10w, 8.40, 9.10, 9.40, 10.40, 11.40, 12.10z, 12.40, 13.10n, 13.40, 14.10, 15.40, 16.l0w, 16.40, 17.10, 17.4öw, 18.10, 18.40, 19.10, 19.40, 20.10, 20.40, 21.10, 22.10, 22.404*, 23.10, 0.10. Van Soestduinen naar Utrecht: 6.59w, 8.06, 9.59, 10.59, 11.59, 13.59, 14.59, 16.29, 17.29, 18.59, 19.59, 20:59, 21.59. Van Utrecht naar Soestduinen. 6.25w, 7.00, 8.25, 9.55, 11.25, 12.40n, 13.25, 15.25w, 16.40, 17.25, 18.25, 19.25, 21.25, 23.25. Deze treinen arrïveeren 26 minuten later te Soestduinen. De tijdstippen van aankomst aldaar zijn dus gelijk tijdig de tijden van vertrek van Soestduinen naar Amersfoort. W is alleen op werkdagen. Alleen op werkdagen, behalve des Zaterdags. n. Alleen des Zaterdags, z Alleen op Zon- en Feestdagen en des Zaterdags. 4* Alleen op Zon- en Feestdagen. PROF. WISSE SPREEKT. Naar wij vernemen, zal Prof. G. Wisse, daartoe uitgenoodigd door het Centraal Verband van Chr. Geref. Vereenigingen, deze maand in Soest dijk optreden met de lezing over: De atoombom en de komende we reldramp. Tijd en plaats zullen nader per ad vertentie worden bekend gemaakt. KINDERFEEST IN HET OPENLUCHT-THEATER. A.s. Zaterdagmiddag, 2. uur, zal in het openlucht-theater aan de Soes- terbergschestraat een feestmiddag- worden gehouden voor de kinderen. Door de „Stichting Openluchttheater Soest" is Mr. Lawoe uit Amsterdam aangezocht de Scester kinderen en de vele logeetjes een prettige mid dag te bezorgen. Mr. Lawoe is een specialist op dat gebied en naar hef zich laat aanzien zal heit iets zeer bijzonders worden. GELDIGE BONNEN. Tot en met 6 Juli zijn geldig: Bonkaarten KA, KB, KC 606: 349 250 gram jam, stroop enz. 350 50 gram thee. Bonkaarten KF 606: 383 suiker 400 gram ruwe suiker. 382 BMV - 100 gram vet. Bonkaarten LA, LB LC 606: A 53 melk 2 liter melk. B 53, C 53 melk 3i/9 liter mel'kL Bonkaarten KD, KE 606: 849 250 gram jam, stroop en^. Bonkaarten KG 606: 883 suiker 400 gram ruwe suiker. Bonkaarten LD, LE 606: D 53, E 53 melk 6 liter melk). Tabakskaarten enz. T 34 2 rantsoenen tabaksartikelep. V 34-100 gram choc. of suikerw. X 34 100 gram choc of suikerw. Op de bonnen 383 en 883, aangewa zen voor ruwe suiker, kan, voor zoo ver voorradig, ook geraffineerde sui ker worden afgeleverd. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 Op 22 September 1945 werd in Bue- nos-Aires een Heilige Mis opgedra gen in Esperanto. Verschillende emi nente personen waren hierbij tegen woordig. Ook werd een foto van de plechtigheid gemaakt. In binnen- en buitenlland zijn vele cursussen begonnen en ook wordt Esperanto als niet verplicht leervak op diverse scholen onderwezen. Meer nog dan vóór den oorlog in teresseeren kranten en tijdschriften zich voor de taal, vooral In 't bui tenland. Na den oorlog kwamen reeds meer dere origineele in Esperanto ge schreven werken uit. Er komt een poppenkast, er wordt gegoocheld, muziek gemaakt en er is een groote zangwedstrijd voor de kinderen om prijzen, onder leiding van tante Wilma. Een accordeonist zal populaire liedjes spelen, die ie dereen medezingt. Kortom alles wat een kinderhart kan verrukken. De toegangsprijs is zeer laag gehou den, zoodat ieder kind er naar toe kan gaan. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad en de aan plakbiljetten. AANRIJDING. Op den onbewaakten overweg aart den Nieuweweg had een aanrijding plaats. W.G.K. kwam met zijn auto uit de richting van de Parklaan en reed tegen de locomotief van den trein. Wonder boven wonder bekwam hij geen verwondingen, maar de auto wrerd totaal vernield. Toch bleef het een vreemd geval. De parachute was, behoudens een paar scheuren, volkomen in orde- Maar wie was degene, die naar be neden gesprongen was en waar was hij gebleven. Rob begreep hef niet. Men besloot nog even te wachten. Het was mogelijk, dat er naar hen gezocht werd, dat ze een boodschap moesten ontvangen, die van belang was. Rob trachtte intusschen het linnen van den tak te trekken, wat niet direct gelukte. Plotseling klonk een luid gekraak. De tak was geheel vermolmd, brak' onverwacht af en viel boyen op de twee vrienden, die onder het ge wicht van het zware stuk hout be dolven werden. OUD-BURGEMEESTER DES TOMBE BIJ DE BRANDWEER. Onze oud-burgemeester Mr. Des Tombe, was ï.1. Zaterdagmiddag weer te Soest, ditmaal om officieel afscheid te nemen van de Vrijwilli ge Brandweer. Hoewel dit gebeuren reeds eerder zou plaats hebben, moest het, we gens verhindering van Mr. Des Tom be, tot Zaterdag worden uitgesteld. Voor dit doel hadden de brandweerlieden zich, met al het materiaal, verzameld in den tuin van hotel Eemland alwaar onze oud-bur gemeester, te 3.30 uur, allereerst de aangetreden manschappen en het ma terieel inspecteerde. Hierna verzamelden allen zich in de groote zaal van Eemland. Namens het gemeentebestuur waren mede aanwezig de heeren Zadelhoff, wethouder en Batenburg, gemeente secretaris. Namens de Brandweer werd Mr. Des Tombe hier toegesproken door Dr. De Vos, voorzitter der vereenigïng, die hem in hartelijke bewoordingen dankte voor alles, wat hij voor de brandweer is geweest. In 1948 herdenkt de vereeniging haar 25-jarig bestaan. Spr. hoopt, dat de oud-burgemeester dan ook aan dit gebeuren zal willen deelnemen, ïn zijn dankwoord merkte Mr. Des Tombe op, dat, vóór hij in deze ge meente kwam, hij reeds wist, dat het hier met de brandweer goed was gesteld. Met den commandant, den heer Groart, maakte hij toen deel uit van 't bestuur van den UIrechtsch'qn Prov. vincialen Brandweer-Bond. Er zijn maar weinig plaatsen waar de brandweer zoo actief en zoo groot is als in Soest. Spr. is daar altijd trotsch op geweest. De oorlogsjaren zijn voor hef corps zeer moeilijk geweest, vooral door de aanwezigheid van hef vliegveld in deze gemeente. Naast zijn dank voor de jarenlan ge prettige samenwerking, brengt spr. ook dank aan een gedeelte van de leden van het corps, dat, op zijn verzoek, indertijd hef bevolkingsre gister lief verhuizen, waardoor veel leed werd voorkomen, alsmede aan den commandant persoonlijk, voor de hulp, welke hij van hem mocht ondervinden. Na afloop van het officieele gedeel te bleven allen nog bijeen onder het genot van een consumptie, waarna onze oud-burgemeester na van allen persoonlijk afscheid te hebben genomen, te ongeveer 6 uur vertrok. PRINS BERNHARDFONDS. De collecte, welke Zaterdag in onze gemeente werd gehouden ten bate van het Prins Bernhardfonds, heeft f 827.12 opgebracht. POSTDUIVENSPORT. De Postduivenvereen. „De Zwaluw" hield Zondag 30 Juni een wedvlucht vanaf Mons, 213 K.M. Duiven los te 8.05 uur. In concours 37 duiven. Eerste duif 10 uur 30 min. 13 sec. Laatste duif 10 uur 37 min. 17 sec. H. Gorissen 1-8. N. Baltus 2. Sj. Rijksen 3-4. G. Haks 5. C. Karstens 6-7-9. Ook de vereeniging „De Vriend schap" hield dien dag een wedvlucht vanaf Mons. De uitslag voor deze vereeniging is alsvolgt: W. Nieuwenhuis 1-2-5-9- W. Roest 3-6-8. G. Zimmerman 4-7 10. H. Pol li man 11. E. Daatselaar 12. Aankomst le duif 10 uur 35 min. 36 sec. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. Het bestuur van de afdeeling Soest- Soesterberg van de Partij van dc Vrijheid is als volgt samengesteld: Ir. F. R. Begemann, voorzitter. J. B. Cramer v. d. Bogaart, vice-voorzitter, E. L. Martens, secretaris-perwiing- meesfer. Mevrouw J. C. Schortemeij- er-Hendrikse Meiuffrouw H. L. Janssen van Raay, J. van Olden- borgh, H. W. Vellinga, leden. DAT GAAT NIET. Tegen W. J. G. V. werd procesver baal opgemaakt wegens het rijden op een motorrijwiel zonder rijvergun ning, rij- en mummerbewijs. Hef voer tuig werd in beslag genomen. O.L. SCHOOL BEETZLAAN. Na bijna een jaar de gastvrijheid te hebben genoten van het prinselijk gezin, keert de O.L. School aan de Beetzlaan weer naar haar eigen schoolgebouw terug. Op Zaterdag 6 Juli, te kwart over twaalf, zullen de kinderen afscheid nemen van het Paleis en met een be scheiden zanghulde dank brengen aan de Koninklijke gastvrouw. Daarna wordt in optocht naar het schoolgebouw aan de Beetzlaan ge marcheerd, alwaar te half driie de officieele heropening plaats vindt door de autoriteiten. Te half vier zullen er qenige kin derspelen worden gehouden voor de leerlingen op het terrein achter de school. DIEFSTAL IN HET KASTEELTJE OPGEHELDERD. De diefstal van twee Perzische vloer- kleeden en vier dito loopers uit het kasteeltje op den Eng is tot klaar heid gebracht. Hoewel aanvankelijk te Amsterdam en Amersfoort naar de dieven werd gespeurd, bleek later, dat de die ven zich niet ver van het kasteeltje ophielden. Uit het onderzoek bleek ook, dat de dieven aan de achterzijde vani het gebouw zijn binnengekomen, nadat zij in een der ramen, iin de nabij heid van het spagnolet een gaatje hadden geboord, waardoor dit kon worden opgelicht. Op nog al gelukkige wijze kreeg de politie een draad in handen, wel ke leidde naar de woning van G. Haage aan den Molenweg. In de woning werd echter niets aan getroffen, maar dit werd anders, toen het onderzoek zich tot den tuin uit strekte. Onder het zand van een zandbak stootte men bij het graven op eeni ge golfplaten, waarmede een kist was afgedekt, waarin zich alle gesto len vloerklqeden en loopers bevon den. Spoedig was nu bekend, dat de diefstal door H. was gepleegd ïn sa menwerking met H. v. d. Broek, wo nende aan het 2e Heeserlaantje. Beide personen werden in arrest ge steld en de kleeden en loopers in beslag genomen. Op marsch. Velddienst en schieten. Engelsche comman do's en een geslaagde parade. Alderhot, Zondag. Dezen brief schrijf ik op een fries- ten Zondagmiddag in de schrijfzaal van een der vele Canadeesche Can- tines. Een week van drukke bezighe den ligt achter ons. In plaats vajn het kalme leventje, zooals we dat den laatsten tijd gewoon waren, kwam er een echte week van militairen dienst. Dinsdag een marsch, die, hoewel hij slechts enkele uren duurde, toch nog velen blaren onder de voeten bezorg de. Het heele bataljon trok uit. Het kronkelde zich als een lange khaki- sliert over de zwarte asfalt-wegen. De volledige bepakking en bewape ning hadden we bij ons. Op bet laatst voel je dat toch nog wel even op je schouders drukken. Hoeveel malen zullen we zoo nog uitrukken, als we eenmaal in Indië zijn? Het weer was voor den burger verrukkelijk, maan wij hadden liever iets minder zon gehad. Er waren van ons geheele bataljon tien uitvallers. Dat is niet zooveel. Het moeilijkste was om het marsch- tempo steeds gelijk te houden, want de weg leidde over heuvels en door dalen en bij het naar beneden gaan had je altijd de neiging vlugger te gaan loopen. Den volgenden dag, Woensdag dus, ging onze compagnie met de gloed nieuwe geweren schieten. Wij mar cheerden naar de schietbaan, die midden tusschen de heuvels ligt- In dit bij uitstek daarvoor geschikte boschterrein hielden we eerst een veddienst om daarna op de baan met haar natuurlijke kogelvangers de heuvels de geweren te pro- beeren. We knalden dat het een lust was en goede resultaten werden behaald. De wapens, die de Engelschen aan ons hebben verkocht, bleken dan ook van buitengewone kwaliteit te zijn, hetgeen van onze verdere uitrusting niet altijd kan worden gezegd. Donderdag was „de dag" voor ons bataljon, want Generaal Kruis zou de parade afnemen en ons tevens toespreken, ter gelegenheid van het afscheid, dat nu wel eens eindelijk mag komen. Des ochtends proefparade op het excercïtie-terreïn, vlak bij onze ba rakken. Deze verliep na eenige min der geslaagde oefeningen naar wensch en des middags kwam hef schouwspel van „groot militair for maat". Een kapel van de Expedifionmaire Macht zorgde voor de muziek. Fan tastisch mooi was de muziek en als alles bij de E.M. zoo goed in orde is, als dit muziekcorps, dan kunnen wij daaraan een „punt" zuigen, zooals we hier zeggen. Het eenige wat ons vreemd deed opzien was, dat alle commando's voor dit muziekcorps in het Engelsch werden gegeven. Hoe wel overal in hef leger de Engelsche invloed duidelijk merkbaar is, vind ik het toch wel een beetje eigenaar dig dat de bevelen bij deze kapel in 't Engelsch worden gegeven. Enfin, je leert het hier wel af, verwonderd te staan. Generaal Kruis inspecteerde eerst de troepen en sprak ons daarna toe. Toen de parade. We mogen wel eens „kankeren", maar op dat oogenblik deden we allen ons uiterste best. De parade slaagde buitengewoon, ook volgens het oordeel der Ë.M.-ers, die alle vier op hef oogenblik in Enge land vertoevende bataljons voor den generaal hadden zien paradeeren. Dat stemde ons tot groote voldoe ning Nou voor fo-day enough! Misschien zitten we de volgende keer op de „kolenschuit". Twee zaken „gloeiend aaneen ge smeed": de kabïnetsvormïng en de Indonesische kwestie. Het groeiende aantal geruchten om de vorming van het nieuwe kabinet doen vermoeden, dat minister Beel zijn opdracht ten deze spoedig zal hebben vervuld en als het laatste gerucht juist is, zal het nieuwe ka- benet nog heden worden bekend ge maakt. Om hef maar eens pouplair te zeg gen: is het in dezen tijd geen peul schilletje een kabinet te vormen. Het is nu eenmaal niet mogelijk daarbij hef geheele Nederlandsche kiezers-volk te bevredigen. Op het tijdstip, dat wij dit schrij ven, zijn de nieuwe ministers nog niet bekend, doch vast staat dat de besprekingen hier te lande zoowel als te Londen in ouderwets-geheim zinnige sfeer zijn gehouden. Wat de heeren voor de samenstelling van een Nederlandsch kabinet in Londen moesten zoeken, is ons niet duidelijk geworden. De heer Van Kleffens, die voor be sprekingen uit Amerika kwam, had dat kleine eindje vliegen er wel bij kunnen nemen zoo goed als jhr. Tjarda, de oud-G.G., naar Nederland had kunnen komen. De heer Van Kleffens was tóch niet op tijd in den Veiligheidsraad terug, waar hij door jhr. Loudon werd en kon worden vervangen. Wij weten wel, dat wij zwaar op het Westen zijn georiënteerd, maar het bevrijde land kan z'n politieke boon tjes toch nog wel zelf doppen ook de Indische boontjes! De tegenvoorstellen van Sjahrir zijn

Soester Courant | 1946 | | pagina 2