Plaatselijk nieuws. Brief van 'n Oorlogsvrijwilliger UIT EIGEN LAND. OUD-BURGEMEESTER DES TOMBE BIJ DE BRANDWEER. Onze oud-burgemeester Mr. Des Tombe, was j.1. Zaterdagmiddag weer te Soest, ditmaal om officieel afscheid te nemen van de Vrijwilli ge Brandweer. Hoewel dit gebeuren reeds eerder zou plaats hebben, moest het, we gens verhindering van Mr. Des Tom be, tot Zaterdag worden uitgesteld. Voor dit doel hadden de brandweerlieden zich. met al het materiaal, verzameld in den tuin van hotel Eemland alwaar onze oud-bur gemeester, te 5.30 uur, allereerst de aangetreden manschappen en het ma terieel inspecteerde. Hierna verzamelden allen zich in de groote zaal van Eemland. Namens het gemeentebestuur waren mede aanwezig de heeren Zadelhoff, wethouder en Batenburg, gemeente secretaris. Namens de Brandweer werd Mr. Des Tombe hier toegesproken door Dr. De Vos, voorzitter der vereeniging, die hem in hartelijke bewoordingen dankte voor alles, wat hij voor de brandweer is geweest. In 1948 herdenkt de vereeniging haar 25-jarig bestaan. Spr. hoopt, dat de oud-burgemeester dan ook aan dit gebeuren zal willen deelnemen. In zijn dankwoord merkte Mr. Des Tombe op, dat, vóór hij in deze ge meente kwam, hij reeds wist, dat het hier met de brandweer goed was gesteld. Met den commandant, den heer Groart, maakte hij toen deel uit van 't bestuur van den Utrechtschqn Prov. vincialen Brandweer-Bond. Er zijn maar weinig plaatsen waar de brandweer zoo actief en zoo groot is als in Soest. Spr. is daar altijd trotsch op geweest. De oorlogsjaren zijn voor hef corps zeer moeilijk geweest, vooral door de aanwezigheid van hef vliegveld in deze gemeente. Naast zijn dank voor de jarenlan ge prettige samenwerking, brengt spr. ook dank aan een gedeelte van de leden van het corps, dat, op zijn verzoek, indertijd het bevolkingsre gister liet verhuizen, waardoor veel leed werd voorkomen, alsmede aan den commandant persoonlijk, voor de hulp, welke hij van hem mocht ondervinden. Na afloop van het officieeie gedeel te bleven allen nog bijeen onder het genot van een consumptie, waarna onze oud-burgemeester na van allen persoonlijk afscheid te hebben genomen, te ongeveer 6 uur vertrok. PRINS BERNHARDFONDS. De collecte, welke Zaterdag in onze gemeente werd gehouden ten bate van het Prins Bernhardfonds, heeft f 827.12 opgebracht. POSTDUIVENSPORT. De Postduivenvereen. „De Zwaluw" hield Zondag 30 Juni een wedvlucht vanaf Mons, 213 K.M. Duiven los te 8.05 uur. In concours 37 duiven. Eerste duif 10 uur 30 min. 13 sec. Laatste duif 10 uur 37 min. 17 sec. H. Gorissen 1-8. N. Baltus 2. Sj. Rijksen 3-4. G. Haks 5. C. Karstens 6-7-9. Ook de vereeniging „De Vriend schap" hield dien dag een wedvlucht vanaf Mons. De uitslag voor deze vereeniging is alsvolgt: W. Nieuwenhuis 1-2-5-9. W. Roest 3-6-8. G. Zimmerman 4-7 10. H. Polh- man 11. E. Daatselaar 12. Aankomst le duif 10 uur 35 min. 36 sec. PARTIJ VAN DE VRI-JJIEID. Het bestuur van de afdeeling Soest- Soesterberg van de Partij van de Vrijheid is als volgt samengesteld: Ir. F. R. Begemann, voorzitter. J. B. Cramer v. d. Bogaart, vïce-voorzitter, E. L. Martens, secretaris-penning meester. Mevrouw J. C. Schortemeij- er-Hendrikse. Meïuffrouw H. L. Janssen van Raay, J. van Olden- borgh, H. W. Vellinga, leden. DAT GAAT NIET. Tegen W. J. G. V. werd procesver baal opgemaakt wegens het rijden op een motorrijwiel zonder rijvergun ning, rij- en nummerbewïjs. Het voer tuig werd in beslag genomen. O.L. SCHOOL BEETZLAAN. Na bijna een jaar de gastvrijheid te hebben genoten van het prinselijk gezin, keert de O.L. School aan de Beetzlaan weer naar haar eigen schoolgebouw terug. Op Zaterdag 6 Juli, te kwart over twaalf, zullen de kinderen afscheid nemen van het Paleis en met een be scheiden zanghulde dank brengen aan de Koninklijke gastvrouw. Daarna wordt in optocht naar het schoolgebouw aan de Beetzlaan ge marcheerd, alwaar te half driie de officieeie heropening plaats vindt door de autoriteiten. Te half vier zullen er eenige kin derspelen worden gehouden voor de leerlingen op het terrein achter de school. DIEFSTAL IN HET KASTEELTJE OPGEHELDERD. De diefstal van twee Perzische vloer- kleeden en vier dito loopers uit het kasteeltje op den Eng is tot klaar heid gebracht. Hoewel aanvankelijk te Amsterdam en Amersfoort naar de dieven werd gespeurd, bleek later, dat de die ven zich niet ver van het kasteeltje ophielden. Uit het onderzoek bleek ook, dat de dieven aan de achterzijde van het gebouw zijn binnengekomen, nadat zij in een der ramen, in de nabij heid van het spagnolet een gaatje hadden geboord, waardoor dit kon worden opgelicht. Op nog al gelukkige wijze kreeg de politie een draad in handen, wel ke leidde naar de woning van G. Haage aan den Molenweg. In de woning werd echter niets aan getroffen, maar dit werd anders, toen het onderzoek zich tot den tuin uit strekte. Onder het zand van een zandbak stootte men bij het graven op eeni ge golfplaten, waarmede een kist was afgedekt, waarin zich alle gesto len vloerkleeden en loopers bevon den. Spoedig was nu bekend, dat de diefstal door H. was gepleegd in sa menwerking met H. v. d. Broek, wo nende aan het 2e Heeserlaantje. Beide personen werden in arrest ge steld en de kleeden en loopers in beslag genomen. Op marsch. Velddienst en schieten. Engelsche comman do's en een geslaagde parade. Alderhot, Zondag. Dezen brief schrijf ik op een tries ten Zondagmiddag in de schrijfzaal van een der vele Canadeesche Can- tines. Een week van drukke bezighe den ligt achter ons. In plaats van het kalme leventje, zooals we dat den laatsten tijd gewoon waren, kwam er een echte week van militairen dienst. Dinsdag een marsch, die, hoewel hij slechts enkele uren duurde, toch nog velen blaren onder de voeten bezorg de. Het heele bataljon trok uit Het kronkelde zich als een lange khaki- sliert over de zwarte asfalt-wegen. De volledige bepakking en bewape ning hadden we bij ons. Op het laatst voel je dat toch nog wel even op je schouders drukken. Hoeveel malen zullen we zoo nog uitrukken, als we eenmaal in Indië zijn? Het weer was voor den burger verrukkelijk, maan wij hadden liever iets minder zon gehad. Er waren van ons geheele bataljon tien uitvallers. Dat is niet zooveel. Het moeilijkste was om het marsch- tempo steeds gelijk te houden, want de weg leidde over heuvels en door dalen en bij hef naar beneden gaan had je altijd de neiging vlugger te gaan loopen. Den volgenden dag, Woensdag dus, ging onze compagnie met de gloed nieuwe geweren schieten. Wij mar cheerden naar de schietbaan, die midden tusschen de heuvels ligt. In dit bij uitstek daarvoor geschikte boschterrein hielden we eerst een veddienst om daarna op de baan met haar natuurlijke kogelvangers de heuvels de geweren te pro- beeren. We knalden dat het een lust was en goede resultaten werden behaald. De wapens, die de Engelschen aan ons hebben verkocht, bleken dan ook van buitengewone kwaliteit te zijn, hetgeen van onze verdere uitrusting niet altijd kan worden gezegd. Donderdag was „de dag" voor ons bataljon, want Generaal Kruis zou de parade afnemen en ons tevens toespreken, ter gelegenheid van hef afscheid; dat nu wel eens eindelijk mag komen. Des ochtends proefparade op het excercitïe-terrein, vlak bij onze ba rakken. Deze verliep na eenige min der geslaagde oefeningen naar wensch en des middags kwam hef schouwspel van „groot militair for maat". Een kapel van de Expedificninaire Macht zorgde voor de muziek. Fan tastisch mooi was de muziek en als alles bij de E.M. zoo goed in ord|e is, als dit muziekcorps, dan kunnen wij daaraan een „punt" zuigen, zooals we hier zeggen. Het eenige wat ons vreemd deed opzien was, dat allie commando's voor dit muziekcorps in het Engelsch werden gegeven- Hoe wel overal in het leger de Engelsche invloed duidelijk merkbaar is, vind ik het toch wel een beetje eigenaar dig dat de bevelen bij deze kapel in 't Engelsch worden gegeven. Enfin, je leert het hier wel af, verwonderd te staan. Generaal Kruis inspecteerde eerst de troepen en sprak ons daarna tO:e. Toen de parade. We mogen wel eens „kankeren", maar op dat oogenblik deden we allen ons uiterste best. De parade slaagde buitengewoon, ook volgens het oordeel der Ë.M.-ers, die alle vier op hef oogenblik in Enge land vertoevende bataljons voor den generaal hadden zien paradeeren. Dat stemde ons tot groote voldoe ning Nou voor fo-day enough! Misschien zitten we de volgende keer op de „kolenschuit". Twee zaken „gloeiend aaneen ge smeed": de kabïnetsvorming en de Indonesische kwestie. Het 'groeiende aantal geruchten om de vorming van hef nieuwe kabinet doen vermoeden, dat minister Beel zijn opdracht ten deze spoedig zal hebben vervuld en als het laatste gerucht juist is, zal het nieuwie ka- benet nog heden worden bekend ge maakt. Om het maar eens pouplair te zeg gen: is het in dezen tijd geen peul schilletje een kabinet te vormen. Het is nu eenmaal niet mogelijk daarbij het geheele Nederlandsche kiezers-volk te bevredigen. Op het tijdstip, dat wij dit schrij ven, zijn de nieuwe ministers nog niet bekend, doch vast staat dat de besprekingen hier te lande zoowel als te Londen in ouderwets-geheim zinnige sfeer zijn gehouden. Wat de heeren voor de samenstelling van een Nederlandsch kabinet in Londen moesten zoeken, is ons niet duidelijk geworden. De heer Van Kleffens, die voor be sprekingen uit Amerika kwam, had dat kleine eindje vliegen er wel bij kunnen nemen zoo goed als jhr. Tjarda, de oud-G.G., naar Nederland had kunnen komen. De heer Van Kleffens was tóch niet op tijd in den Veiligheidsraad terug, waar hij door jhr. Loudon werd en kon worden vervangen. Wij weten wel, dat wij zwaar op het Westen zijn georiënteerd, maar hef bevrijde land kan z'n politieke boon tjes toch nog wel zelf doppen. ook de Indische boontjes! De tegenvoorstellen van, Sjahrir zijn in Den Haag niet enthousiast ontvan gen. Men zag er een achteruitgang in, met wat de „Repoeblïk" reeds had toegezegd. Juist was de bespreking dezer voor stellen begonnen, toen het bericht kwam, dat Sajhrir en een aantal! van zijn medewerkers wapen ontvoerd. Ze zijn ïntusschen weer bevrijd en kan er weer worden gepraat en nogmaals gepraat. Wie de Oostersche mentaliteit kent, weef, dat onze bruine broeders uren kunnen boomen zonder Iets te zeg gen. Als wij de zaken scherp stellen, blijkt uit alles wel, dat Indonesië volledige zelfstandigheid wienscht voor Java en Sumafra: los van Hol land, zooals vroeger de leuze was. .Dat zal, na de plenaire zitting der Republikeinen te Diociakarta mis schien wel blijken. Nochtans zouden wij gaarne zien, dat de Britschje mi nister van staat Noël Baker, gelijk' kreeg. In het Lagerhuis gaf hij uiting aan zijn verwachting, dat wij spoe dig met Sjahrir tot overeenstemming zouden komen. Hier in Holland hebben twee recht zaken de afgeloopen week sterk de aandacht getrokken. De gewezen rechercheur bij de P.R.A. te Am sterdam, Kief, die zich verdienste lijk maakte bij de opsporing van Ar- nold Meijer, had zich te verantwoor den wegens wederrechtelijke, opzet telijke vrijheidsfcerooving van den on derwijzer Jansen uit Tilburg. Het rechte van deze rechtzaak kwam in de rumoerige zitting niet geheel tot zijn recht. Eenerzijds bleek wel, dat de heer Jansen over een rijke fantasie be schikt, anderzijds was het een ju ridisch twistpunt of Kief al dan niet buiten zijn boekje was gegaan. De rechercheur werd op verzoek van zijn verdedigster in vrijheid gesteld, doch de Officier had voordien al één jaar voorwaardelijk geëischt en de ontzegging van het recht om bij de politie te dienen. In deze zaak heeft de pers zich in tweeërlei opzicht geducht geweerd. Voor de rol, die de leerling-journa list ten Cate vervulde kunnen wij geen bewondering hebben, daar hij, meer dan Kief misschien, buiten zijn boekje ging. Dat de bladen daaren tegen in deze zaak 'n bepaald stand punt innamen en dit krachtig ver dedigden is hun volste recht. Zoo is en nu komen we bij de tweede rechtzaak de eisch van eenige rechercheurs om „De Och tendpost" te dwingen, de publicaties der beschuldigingen tegen hen te sta ken, afgewezen. Deze publicaties overschreden vol gens de arrondissemetifs-rechtbank de grens van het toelaatbare niiet. Wie deze publicaties deze ernsti ge beschuldigingen heeft gelezen, zal met ons van oordeel zijn, dat dit muisje voor de rechercheurs nog 'n geduchten staart kan hebbleni. Mjet belangstelling wachten wij de gevol gen af van de klacht, die „Die Och tendpost" op haar beurt bij het O.M. heeft ingediend in zake de strafrech telijke daden van deze klagende re chercheurs! Het lijkt wel of wij hier te lande niets meer zonder herrie maken tot stand kunnen brengen. Ook was er immers weer rumoer rondom de be kende vierdaagsche te Nijmegen, die, als vanouds, door den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding onder leiding van den heer Breunese zou worden gehouden. Genoemde heer was tij dens de bezetting opzichter en com mandant vani den Opbouw dienst later Arbeidsdienst (Koemraad!), doch werd 5 Augustus '41 ontslagen. Na de bevrijding is de heer Breunese gezuiverd en het verbod van deöl minister die bij Legerorder het deel nemen aan de wandeltochten aan le den der Koninklijke Landmacht ver bood, doet gezien in dit zuiyerïmgs- licht iet of wat zonderling aam De N.B.L.O. besloot dan ook voet bij: stuk te houden en den heer Breu nese te handhaven. Majoor Breunese achtte het echter beter zich voor dit jaar terug te trekken. Een wijs be sluit in 't belang van beide kantje#*.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3