F Triëst.. de twistappel. UIT EIGEN LAND. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 52 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Vrijdag 5 Juli 1946. Naast de Italiaansche koloniën- en de herstelbetalingen vormt Triëst, de groote Havenstad aan de Adriatische Zee, het meest hopelooze probleem der vier vredestichters. Gelegen op het schiereiland Istrie 3s Triëst één der grootste havens aan de Middellandsche Zee, via welke voor het grootste deel Centraal-Eu- ropa van voorraden wordt voorzien Toen de Russen Hitler's troepen op den Balkan terugdrongen, werd de stad door Tito's partisanen bevrijd. Doch het overwegende Italiaansche element der stad verzette zich te gen de Zuid-Slavische vrijscharen, wat een formeel en burgeroorlog ten gevolge had. Met de komst der geallieerde troe pen werd Triëst van deze plaag be vrijd. Tito werd gedwongen zich op het Oostelijke (Slavische) gedeelte der stad terug te trekken. Sinds April echter, toen Amerikanen en Engelschen de stad verlieten, leeft de stad verscheurd door propaganda vóór of tegen terugkeer naar Italië. Het gros van de bevolking bestaat immers uit Italianen en daarnaast leven in het Oostelijk stadsgedeel te talrijke Slovenen, die nu van „vrijheid" droomen. Een oud Sloveensch gezegde, dat in den laatsten tijd weer nieuw leven werd ingeblazen betoogd, dat in Triëst de Balkan begint. Met andere woorden, dat deze stad ethnografïsch tot den Balkan behoort. Maarschalk Tito steekt deze meening dan ook nier onder stoelen of banken. Hij heeft Triëst tot een nationaal pro grammapunt uitgeroepen''. Tevens verklaarde hij, dat hij zoo noodig, zijn wil met geweld zou doordrij ven. Italië is immers machteloos! ïn dit streven wordt Tito krachtig gesteund door Soviet-Rusland, voor welk land deze stad alles beteekenf. Triëst in handen van het communis tische Tito-regiem zou befeekenen, dat de Sovjet-Unie ïn het centrum van de Middellandsche Zee, alle mo gelijke faciliteiten zou genieten, niet alleen van economischen, doch ook van politieken en militairen aard. Geen wonder dan ook, dat Molotov met klem deze kostbare haven voor zijn gunsteling opeischt. Minister Byrnes daarentegen, die er schijnbaar niet veel voor voelt, Rus- lands invloedssfeer óók tot de Mid dellandsche Zee te zien uitgebreid, heeft Molotov in de meest krachti ge bewoordingen duidelijk gemaakt, dat deze stad onder Italiaansche sou- vereiniteit dient te blijven. Engeland en Frankrijk voelen in deze kwestie weer meer voor een compromis: in ternationalisatie Misschien heeft de Russische minis ter in deze EngelschFransche op vatting een kans gezien. Hij kwam tot ieders verbazing met twee com promis-voorstellen: le Triëst zou onder Zuid-Slavisch bestuur een autonoom gebied wor den; 2e Zuid-S laven en Italianen zouden gezamenlijk de souvereiniteït over Triëst uitoefenen. Doch tegen deze voorstellen werd nu zoowel van Amerikaansche als van Engelsche zijde bezwaar gemaakt. Byrnes was van meening, dat het eerste voorstel niet voor toeapssing vatbaar was, op grond van de over wegende Italiaansche bevolking der stad en het tweede evenmin, om dat de spanning in het gebied Triëst te groot was. Molotov was zeer teleurgesteld en antwoordde op Byrnes voorstel: de kwestie „Triëst" aan de uit 21 lan den bestaande vredesconferentie voor te leggen, dat een dergelijke stap het einde der Vier-mogendheden-confe- rentie zou beteekenen. Intusschen liggen er in de haven van Triëst vijf Britsche oorlogsschepen en de zwaar bewapende Amerikaan- kruiser „Fargo" voor anker, daar de Angelsaksen van plan zijn hun ver plichtingen in het gebied van Triëst na te komen. Dit vooral met hjet oog op mogelijke Joegoslavische pogin gen zich van Triëst meester te ma ken. De diplomatieke strijd om Triëst is intusschen beslist. Wat er met de Tirolers in Tirol en de Hongaren 111 Zevenburgen is gebeurd, bewijst, dat het bij dezen strijd om iets an ders ging dan om greslïjrisn, taal, zeden of kleederdrachten. In Triëst gaat het er om of deze voor geheel Midden-Europa zoo belangrijke ha venstad binnen Russische of Angel saksische invloedssfeer zal vallen. OIHcieele mededeelingen. HINDERWET. Burgemeester en Weth. van Soest brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van J. Rijnders, Wïlhelminalaan 16 te Soest, om vergunning tot het op richten van een kunstharsperserij voor de vervaardiging van kunsthars- persproducten (bakelietfabricage) an nex, de verwerking van pertinax-pla- ten en profielen, waarin worden ge plaatst 14 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 231/-? p k. in 'n perceel, getege aan den Veld maarschalk Montgomeryweg. Op 16 Juli a.s. zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Daartoe zal op dien dag des voormiddags elf uur ter secretarie zifting worden gehoti den. Distrtfnitienieuws. In het tijdvak van 8 Juli tot en met 20 Juli kunnen ïn het uitreikingslo kaal van den distributiedienst aan de Pr. Bernhardlaan aanvraagformu lieren voor petroleum voor kook- doeleïnden en verlichting worden af gehaald. Deze formulieren worden uitsluitend uitgereikt aan hen, die miet de be schikking hebben over een gas- of electriciteitsaansluiting en op petro leum zijn aangewezen. In netzelfde tijdvak kunnen deze formulieren volledig ingevuld aan hetzelfde adres worden ingediend, waarna f.z.t. bekend zal worden ge maakt wanneer de uitreiking van pe- troleumkaarten zal geschieden. Voor Sóesterberg kunnen deze for mulieren eveneens tusschen 8 en 20 Juli worden afgehaald aan het bij kanfoor op de gewone kantooruren (behalve Dinsdag). Ingezonden stukken. ESPERANTO. In het no. van Dinsdag j.1. las ik, dat op 22 Sept. 1945 in Buenos Aires een H. Mis werd opgedragen in Es peranto. Nu bestaan er sedert lang kerk- en misboeken in Esperanto, doch de taal van den priester in de H. Mis is-uifsluitend het Latijn. De gene, die de Esperanto-rubriek in dit blad verzorgd, is waarschijnlijk niet Katholiek, anders zou hij (zij) beter op de hoogte zijn geweest. Toevallig echter weet ik, uit wel ke bron het bericht afkomstig ïs- Van mijn Chinesen vriend Dr. J. B. Kao O.F.M., die gedurende de oorlog N. en Z. Amerika bereisde en vóór de oorlog ook eenige tijd in ons land was, ontving ik een kennis geving van de priesterwijding var. den Eerw. Heer Bruno Osfropolski op 22 September 1945 in de kathe draal van Buenos Aires. De volgende dag zou de neomist zijn eerste H. Mis opdragen, waaronder zou wor den gepreekt in Esperanto. Ziedaar het misverstand. Een predicatie in Esperanto is ove rigens geen bijzonderheid meer, 'n doodgewoon iets op een internatio nale bijeenkomst, waar de geestelij ken van andere godsdiensten (en er zijn er wat!) de geheele dienst lei den in Esperanto. P. HEILKER. Plaatselijk nieuws. HET KAN VERKEEREN. Een zekere B. had zijn zinnen ge- zet op Mej. V. alhier. Hoewel Mej. V. de liefde van B. aanvankelijk beantwoordde, vond zij het na eenigen tijd beter, alleen haar weg te gaan, waarom zij hem den toegang tot haar woning weiger de. B. liet zich hierdoor echter niet af schrikken en koos den wég van het geweld. Het gevolg hiervan was, dat er een vechtpartijtje ontstond, waarbij Mej, V. de noodige verwondingen opliep, Hiermede was deze affaire echter nog niet ten einde. Eenige tijd later n.1. zag Mei. V. tot haar groote ont steltenis mijnheer B. uit haar kelder komen. Geweld werd nu echter niet toege past, want niettegenstaande zijn uit roep: „Ha, nou heb ik je!" nam hij plotseling haastig de beenen. PROCESVERBAAL. Tegen 2 wielrijders werd procesver baal opgemaakt wegens het rijden zcr.dev licht. Ook werden twee personen verba liseer d, omdat zij op 'n motor re den zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. AARDAPPELNOOD. Herhaaldelijk worden nog aardappel- struiken uitgetrokken. Dat de poli tie hierop streng toezicht zal houden, behoeft nauwelijks vermeld te wor den. ZWEMMEN. Het warme weer lokt velen naar 'f water om een verfrisschend bad te nemen. De rivier de Eem is echter voor het baden gesloten. Men diene hiermede wel rekening te houden. ZELDiZAME VERJAARDAG. Dezer dagen vierde de heer G. Burgwal, wonende aan de Beefzlaan, zijn 90en verjaardag. Zoowel voor hem als voor zijn fa milie werd het een onvergetelijke^ dag, mede door het groote mede leven der Buurfvereeniging en de bewoners der Beetzlaan. Een enveloppe met inhoud werd hem aangeboden, terwijl zijn woning door de vele aangeboden bloemen in een bloementuin werd herschapen'. Eenige buurtbewoners zorgden voor een fraaie eerepoort, waarop de jaar tallen 1856—1946 prijkten. exploratie krachtig ter hand zal wor den genomen. Ja, de gemiddelde Nederlan der laat zich in deze prachtige zo- mersche dagen die doen verlangen naar vacantie en rust, niet gemakke lijk uit het lood slaan. Hij heeft even verwonderd opgekeken van het bericht, dat er uit Duitschland eenige granaten naar Nederlandsch gebied waren geschoten en zich daarbij ver wonderd afgevraagd: beginnen ze wéér? Maar voor 't overige laat hem in deze zonnige dagen vrijwel alles Siberisch koud.zelfs 't £>erichtje, dat Arnold Meijer in cassatie zaï gaan! Ze zijn er: de kabinetsformateur dr. L. J. M. Beel is geslaagd, ruim een maand nadat hij van H. M. de Koningin de opdracht kreeg, 'n ka binet te vormen, waarvan mocht wor den aangenomen dat het liet vertrou wen van de nieuw-gekozen Tweede Kamer zou verwerven. Als men heit lijstje namen bekijkt, denkt men onwillekeurig aan het Fransche spreekwoord, waarin wordt beweerd, dat ho,e meer iets veran dert, des te meer het dezelfde zaak blijft; maar ook dringt de vraag zicb op: heeft de samenstelling van dat kabinet, waarin tal van oude figuren zijn opgenomen, zóóveel hoofdbre kens moeten kosten? Edoch, het kabinet-kind is er, het Nederlandsche huisgezin kap juichen. Voor professor Schermerhorn, die reeds als burgemeester van Amster dam werd genoemd, heeft men vol gens de dagbladen een nieuwe be langrijke functie gevonden. Ruim honderd jaar geleden werd er wei eens een commissaris-generaal naar Indië gestuurd en dit ambt zou den gewezen ministerpresident worden aangeboden. Daaruit zou tevens voortvloeien, dat de Indische poli tiek, onder leiding van prof. Scher merhorn gevoerd, zou worden voort gezet. Dr. Van Mook, van wién ge ruchten gingen, dat hij zou aftreden, welke geruchten echter door den Reoeeringsvoorlichtingsdienst krach tig werden tegengesproken, zou aan den nieuwen commissaris-generaal ondergeschikt zijn. Voor Indië is een vaste koers zeker gewenscht. Meer en meer blijkt, dat ondanks de goede bedoelingen de Indonesische Republiek de extremis ten niet de baas kan. De ontvoering van Sjahrir, door een onverantwoor delijke bende misdadigers gepleegd, is er hef zooveelste bewijs van, dat er in Indië nog geen geordende toe standen heerschen. Men moge Tan Malakka van een en ander de schuld geven, men mag de reactie, het ul- tra-radicaïisme of de „vijfde colon ne" er bij halen, de feiten spreken voor zich zelf. Soekarno heeft in de ontvoering van Sjahrir aanleiding gevonden, weier een stapje naar vo ren te komen en heeft alle macht aan zichzelf getrokken. Hoie kort is het nog maar geleden, dat de Ne derlandsche regeering hooghartig verklaarde, dat het niet Soekarno niets te maken wilde hebben? Inmiddels leven wij hier ons gewone vrij rustige leventje en er is heel wat noodig om ons uit het gewone doen te brengen. Het meeste nieuws nemen we voor kennisgeving aan. „Vijf goudstaven gevonden, die elk f 150.000 waard zijn? Goed zoo, 'k wou dat ik zoo iets vond.Zullen er nog meer van die staven worden opgediept? Prachtig! Voor drie millioen valsche tabaks- kaarten vervaardigd? Ze lappen het maar!" Er is eigenlijk niets nieuws onder de zon! Want iets nieuws is het ei genlijk niet dat na een- groot aantal tramwagens en volledige fabrieksin- stallaties nu ook weer de gestolen, zware walserij van de IJmuidensche hoogovens uit Duitschland terug keert. Wij verheugen ons er even over wij beweren, dat langzaam alles weer goed zal komen en.wij gaan weer over tot de orde van den dag: tot de aardappelen, dieer niet zijn. Zoo'n houding namen wij eveneens aan ten opzichte van het bericht in hef jaarverslag der Koninklijke, waaruit bleek, dat in Nederland, in zonderheid bij Coevorden waar des tijds een olieveld werd ontdekt, de Vervolg derde kolom onder aan.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1