Land zonder mannen Mijevsche Mijmeringen Ode aan Minister Beel. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 53 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post I 1.75 p. kw. Dinsdag 8 Juli 1946. Wie wind zaait zal storm oogsten. Als een furie is de nazi-barbarij over Europa getrokken, brandend, moor dend, haat en rouw achterlatende. Hoe is het nu met datzelfde nog steeds niet gedesnazificeerde Duitschland? Telkens weer hooren wij, dat schut tingen en muren met hakenkruizen worden besmeurd, uitingen van den Nazi-geest, die nog niet is gedood. „Onder Hifler hadden wij geen hon ger*', is de leuze, die steeds weer opduikt, doch waarbij wordt verge ten, dat de hongerperiode aan het gruwelijke Hilter-bewind is te wijten. We zijn in de gelegenheid geweest te spreken met een der bezettings- autoriteiten, een Franschman, resi- deerende in Baden- Zie hier, wat hij vertelde: Wat het eerst opvalt in Duitschland, is het ontbreken van mannen, man nen in de kracht van hun leven. Hef aantal vrouwen, kinderen en oude mannen is ver overwegend. Het door Frankrijk bezette deel van Baden telt 325.000 vrouwen tusschen de 20 en 50 jaar, waartegenover 167.000 mannen van denzelfden leeftijd staan. Sinsheim, een plaatsje bij Baden-Ba - den, telde voor den oorlog 5000 in woners. Zeshonderd mannen zijn niet teruggekeerd. Het dorp telt in den leeftijd van 20 tot 40 jaar vier vrou wen op één man. Volgens onzen zegsman beginnen de verschillende gevolgen van deze „uit holling" zich voor het „Herrenvolk" al te openbaren. En waar deze toe stand mei aïleeft geldt voor Baden., maar voor het geheele rijk, kunnen we aannemen, dat dezelfde tonden- zen die zich in het Fransche gedeel te beginnen te laten gelden, óók in de rest van het land naar voren ko men. Politiek gesproken kan men zeggen, dat het leven „vrouwelijker" zal wor den. Niet in die beteekenis, dat de Gretchen's met de lange blonde vlechten en de zachte blauwe ooge/n hoe heeft dat eertijds zoo geïde aliseerde type zich overigens leeren kennen in de plaats komt van den landsknecht met de soldatenlaars, maar wel in deze, dat de vrouw meer openstaat dan de man voor beïn vloeding van die duizend-en"een nie tigheden. Groot zullen deze gevolgen overigens wel niet zijn, want de politieke be langstelling in Duitschland is wel grootendeels verdrongen door de zorg om het dagelijksche brood. Vooral de huisvrouw interesseert zich meer voor de broodkaart dan voor de kaart van Europa. Sociaal gezien zijn de gevolgen veel ingrijpender. Het werk komt nu neer op de vrouw. Niet alleen op het land, maar ook in de fabrieken, die nóg of wéér draaien, moet de vrouw het werk opknappen. De duizenden bui- tenlandsche dwangarbeiders zijn verdwenen de Duitsche vrouw neemt echter niet alleen haar positie in tijdens het werk, maar ook daar na. Waren de buifenlandsche arbei ders verstoken van nagenoeg alle huiselijkheid, de „Hausfrau" van nu is het evenzeer, en de gevolgen zijn analoog. Tot nu toe heeft alleen Rus land laten zien, dat vrouwenarbeid in de fabrieken gepaard kan gaan met een stijgend geboortecijfer; in Duitschland neemt het aantal wiegen af en het aantal dancings toe. Laat het waar zijn, dat dit een na- oorlogsch verschijnsel is de be- bezetters van Duitschland na den eersten wereldoorlog hebben eenzelf de ervaring opgedaan als de bezet ters van vandaag en we behoeven maar te kijken naar de danswoede in eigen land, toch is de immoraliteit veel dieper ingevreten dan ergens anders. Waf na 12 jaar nazi-ideologie ook niet anders te verwachten was. De „Gemakkelijkheid" in de verhou ding lusschen man en vrouw aange kweekt onder het Hitier-regiem, is verder ontaard tot een gulzigheid. De slagzinnen van Goebbels over 'n groot en sterk volk en Germaansche moeders, hebben het veld moeten ruimen voor tabletten chocolade of een stuk gerookt spek. En de Duitscher zou de Duitscher niet zijn, als hij daar ook niet weer met zijn bekende „Gründlichkeif" over zou willen gaan ,,maszregeln,\ En er gaan in ernst stemmen op om polygamie of bigamie wettelijk mo gelijk te maken. De Duitscher blijft zwaar op de hand, hoe licht ook zijn zeden zijn. Een vriendelijk lezer, o, ze zijn natuurlijk allemaal vriendelijk, doch ze toonen het niet altijd, schreef me heel amicaal: „Mijer, je kankert me teveel, daar schieten we niet mee op. leder moet helpen met den op bouw, afbraak hebben we genoeg ge had". Ja, vriend Jansen, je hebt schoon gelijk. Ik kanker inderdaad veel. Maar zeg eens met de hand op je hart, kanker ik ongegrond? Er zijn menschen, die kankeren, omdat het in hun aard ligt, maar dat is bij mij heusch niet het geval. Ik ben een tamelijk bejaarde, maar zeer levenslustige ouwe heer, met een zeer optimistischen kijk op het leven en verre van een zuurpruimer, een kankerpit, wien het kankeren tot een tweede natuur is geworden. Wanneer ik dan af en toe eens „kan ker" dan is dat niet om zoomaar m'n gemoed eens te luchten, maar om op fouten en misstanden te wijzen, in de hoop, dat daardoor verbetering zal komen. Zou het eenmaal zoover komen in de maatschappij, dat ieder de be staande fouten zag en ook afkeurde, dan zouden we gauw een eind in de goeae richting zijn. Maar helaas, al te vaak worden fouten en misstanden goedgepraat of met een: „nou ja, er is nou toch eenmaal niks aan te doen" voor bijgel oopen. En dat moet nu net nietl Is het niet zéér beschamend, voor ons Nederlanders, dat bijvoorbeeld op den landelijken herdenkingsdag in het Zeisterbosch door een spreek ster werd gezegd: „Toen wij uit het concentratiekamp kwamen, hadden wij maar één ge dachte, één boodschap: eenheid. Wat vonden we? De profiteurs lie pen rond, er was een illegaal pluto- cratendom ontstaan. Men deed zwaar aan politiek en de Meikevers :en de Sepfcemberhelden voerden den boventoon. Hand-boven-het-hoofd-houderij en corruptie was al waf de klok sloeg. De prominenten in staat en maat schappij, die nu weer in hun ze- fels zitten, waren in de illegaliteit niet thuis en lieten het gevaarlijke werk aan den kleinien man over. Maar wij hebben niet gecapituleerd fegen den mof en wij zullen niet ca- pituleeren tegen de geboterde hoof den." Toen wij uit het concentratiekamp kwamen.een jaar geleden! Is er sindsdien iets veranderd? Of is de toestand verergerd? Hoeveel zwaar beboterde hoof den zitten nog in hooge functie's als of er geen koufje aan de lucht is? Denk eens aan de hooge pieten van de AVRO, die den omroep aan den moffen aanboden om dezen fe lei den „in den geest van den nieuwien tijd" dus den nationaal-socialisti- schen geest. Ik heb het artikeltje daarover in Het Parool van 10 Juli 1945 (een jaar geleden!) nog be waard. Nu zegt het Tribunaalbesluit wel, dat zij, die door woord of daad van instemming met het stre ven van het nationaal-socialisme heb ben blijk gegeven, gestraft worden met interneêring enz., maar heeft ie mand ooit gehoord, dat die heeren lastig gevallen zijn door de P.O.D.? Maar een juffrouw van 74, die een jaar sympathiseerend lid is geweest om haar radiotoestel te behouden, krijgt 8 maanden interneering plus f5000.boete 1 Is de corruptie, de onrechtvaardig heid, aan het afnemen of aan het toenemen? Lees de kranten en ge hebt het antwoord, iederen dag bij kans. Er schijnen machten te zijn, waar tegen de illegaliteit het zelfs moet afleggen, ondanks haar ernstig po gen tot zuivere toestanden te komein. En de oorzaak? Vraag het aan de menschen, die voortdurend hun neus stieten tegen den ambtenarenmuur. Die van het kastje naar den muur gestuurd worden, omdat het „dek je op je voorman" nog steeds opgeld doet. Vraag het aan de menschen, die on billijkheden en onzuiverheden en on rechtvaardigheden bestrijden waar ze kunnen, maar nergens gehoor vinden omdat de autoriteiten, die kónden ingrijpen, niet willen of niet kun nen of niet durven. Er is thans een nieuw kabinet met een nieuwen minister van justitie, wiens persoonlijkheid een belofte voor de toekomst is. Een flinke, doortastende, scherpzinnige figuur, zoo eentje die z'n mouwen opstroopt en zegt: „man, ga op zij, dat karwei tje zal ik zelf wel eens opknappen!". En we mogen dus hoop hebben, dat hij niet voor een flinke schoonmaak, die noodzakelijk is, uit den weg zal gaan. Met zwijgen komen wij er niet! Wie fouten en misstanden opmerkt en ze voorbijloopt, bewijst de gemeenschap een slechten dienst. Merk op en sig naleer. Er zijn, helaas, redenen te over, om te kankeren, in den goeden zin des woords. Maar men zij geen pietlut, die over allerlei kleinigheidjes valt. Die verdwijnen vanzelf wel als het werkelijk ernst wordt met de groofe zuivering, die onze huidige maat schappij hard en hard noodig heeft. Mijer. Distributienieuws. AARDAPPELBONNEN AANGEWEZEN. Het C.D.K. deelt mede, dat geduren de de week van 7 Tot en met 13 Juli op de bonnen „385 aardappelen" 3 kilogram aardappelen en op de bonnen „885 aardappelen" één ki logram aardappelen verkrijgbaar is. Van 7 tot en met 21 Juli is op bon „B 81 Reserve" twee kilogram aardappelen verkrijgbaar. De geldigheidsduur van de bonnen 253, 254 en 753 aardappelen, is ver lengd tot en met 13 Juli a.s. Nou, U hebt het kunnen lezen: Dr. Beel, die speelde 't klaar! 't Kabinet is er gekomten; 't Is nu prachtig voor elkaar. Ieder, die aan politiek doet, Heeft z'n meening al gereed, En er is een groote massa, Die hef stukken beter weef. „Kijk, als ik nu president was", Zegt men met een groofsch gebaar, „Speeld' ik al die kleinigheden In een handomdraaien klaar." „Die beroerde distributie Ging het eerste aan den kant. Duizend and're kleine dingen Bracht ik in een mum tot stand." In de tram en bij de koffie Doet men zwaar aan politiek; Zelfs degeen, die net mocht stemmen Heeft een zak vol met critiek. 'k Geef dr. Beel per dit gedichtje Hier een hartelijke hand; En ik wensch hem veel succes toe, Met den opbouw van ons land. 'k Zal hem straks misschien bevitten Om zijn fouten zonder tal. Trekt U zich er niets van aan, hoor; De beste stuurlui staan aan wal. Plaatselijk nieuws. DOODELIJK MOTORONGEVAL. Gisterenmorgen te ongeveer 11 uur had op de Birktstraat een motoron geval plaats, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Door het losraken van het zijspan van een uit de richting Amersfoort komend motorrijwiel verloor de be stuurder zijn macht over het voer tuig, waardoor het in de bocht bij den Gallenkamp Pelsweg fegen een boom botste. De botsing was zoo hevig, dat de driiej personen die niet bedoelden motor werden vervoerd naar het St. Elïsabefh ziekenhuis moesten wor den overgebracht. De bestuurder, J. A. S. fe Hilversum, is op weg daarheen overleden. De duorijder, G. J. B. fe Ommen, werd zwaar en de zijspanrijder, J. K. B. fe Amsterdam, minder ernstig ge wond. TWEEDE INBREKER GEARRESTEERD. In samenwerking met de politie te Utrecht kon nog een persoon wor den gearresteerd, die betrokken was bij den inbraak bij dqn heer Voskui len aan de Van Weedestraat. Ook deze persoon, H. v. d. S. ge naamd, blijkt tijdens detn inbraak in het bezit te zijn geweest van een revolver, welke door hem, met nog een schroevendraaier, in een tuin aan de Prins Bemhardlaan was be graven. Deze v. d. S. en de reeds eerder aangehoudene, blijken bekende zwa re lltrechtsche jongens te zijn. GESLAAGD. In Hilversum slaagden voor het Mu lo-diploma A: Ada van Manen, El len Scheffer, Ineke van Ieperen, Jan Noorlander en Rinie Monsjou, voor diploma B: Jan Steffens, Bas Verspuij en Rijk van 't Land. Hiermee zijn ook dit jaar alle can- didaten van de Openbare U.L.O.- school geslaagd. LIJST VAN REPATRIEERENDE PASAGIERS TER INZAGE. De passagierslijst van het m.s. „Tji- sadane", welke lijst wij eerst gisteren ontvingen, ligt op ons Dureau voor een ieder gratis ter inzage.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1