w Een huisvrouw moet heel wat weten. wTn. NIEUWENHUIS Loodgieter - Electriciën ROB DE AVONTURIER Moreele verplichtingen STICHTING SOESTER NATUURBAD 0 Een praatje over koffie, inmaak, bieten.en wol. „Lieve kind, gauw, ga zitten, dan zal ik eerst even voor een lekker kopje koffie zorgen.'' Dit waren de woorden van mijn vriendin, toen ik haar als nieuwbak ken huisvrouw opzocht om haar over eènige huishoudelijke problemen te raadplegen. Zij is altijd zoo lief en zoo hartelijk voor mij, dat zij, als ik haar 's nachts uit haar bed zou ha len, nog zou zeggen: „Lieve kind, ga gauw zitten, dan zal ik eerst eens iets lekkers klaarmaken." Het kopje koffie smaakte inderdaad héél lekker. „Hoe heb je die koffie gezet?" wilde ik weten. „Ze is ver rukkelijk, maar toch smaakt ze an ders dan anders." „Ja, dat kan uitkomen. Ons rant soen koffie is nog maar zóó klein, dat ik lang niet uitkom en daarom maak ik zoo af en toe chocolade-kof- fie. Daarvoor gebruik ik half koffie en half chocolade. Je hebt zelf kun nen proeven, dat het mengsel een heerlijken, pittigen moccasmaak heeft. En kom nu maar eens met je moeilijkheden op de proppen". Ja, zie je ik voel me n;ef «en schoolmeisje, dat haar les niet kent wij zijn dol op rabarber. De tijd van de rabarber schiet weer op en nu zou ik zoo graag rabarber in maken, maar.er is geen suiker voor." O, stel je maar gerust hoor, 'jullie kunt ook rabarber eten, als je ze niet meer versch kunt koopen. Je gaat namelijk als volgt te werk: Maak wat flesschen of jampotjes goed schoon. Schil de rabarbersfelen, snijd er klei ne blokjes van en doe ze in de fLes- schen en potjes. Vul de flesschen verder met koud water en zorg er voor, dat de rabarber ruim onder staat. Dan de flesschen goed sluiten. Bij de jampotten er op letten, dat er een goed sluitende gummiring op zit." „Het lijkt me erg eenvoudig, maar op deze wijze ingemaakt, zal je de rabarber toch zeker niet lang kun nen bewaren?" „Ja hoor, maanden, zelfs e«n jaar lang blijft ze goed en weet je wat ook zoo prettig is? De rabarber op deze wijze behandeld, kost bij het gebruik veel minder suiker. En wat heb je nu nog meer te vra gen?" Ik heb ijverig overgeschreven wat mijn vriendin vertelde en breng nu mijn tweede vraag te berde. Moeten bieten lang of kort koken? „Jij hebt je natuurlijk weer laten ver tellen, dat bieten lang moeten ko ken, he? Nee, meisje, dat is abso luut niet noodig en bovendien glad verkeerd. Je moet kleine ronde zo- merbietjes maar een half uur flink door laten koken, ze dan afgieten en flink met koud water o vers poeier*. Het resultaat is dan, dat de bietjes smakelijker en mooier van kleur zijn, dan wanneer ze lang worden gekookt. Winterbieten, dat zijn die lange, moeten een uur flink doorkoken, ze worden dan op dezelfde wijze behandeld. Wil je nog meer weten? Draai maar af, hoor; ik ben geduldig. Alleen moet ik even naar de keuken, voor het water te veel afkoelt." Ik volg haar en zie, dat ze een paar knotten wol heeft, die ze door het water haalt. Waarom doe je dat? Dat is toch geen uitgehaalde wol!? „Nee ze is spiksplinternieuw, maar als ik ze niet even door lauw water haal voor ik ga breien, dan moet ik met breien op krimpen rekenen en nu kan ik gewoon op maat breien. Je moet er echter voor zorgen, dat je geen warm doch lauw water ge bruikt." Opgewekt en tevreden over mijn verzamelde kennis, stap ik even la ter op en ik neem mij voor te pro- beeren, net zoon „kei" in de huis houding te worden als mijn vrien din. En het dringt tevens tot mij door, dat een vrouw om goed haar huishoudelijke plichten te kunnen waarnemen, toch eigenlijk een hee- leboel moet weten. Plaatselijk nieuws. „DE BRIDGESPORT IN ACTIE" Ten bate van de Stichting „Neder land helpt Indië" werd Donderdag avond door het Nationaal Comité „De Bridgesport in Actie" een brid- ge-drive gehouden in hotel Eemland, waarvoor zich niet minder dan 252 deelnemers hadden opgegeven. De plv. burgemeester van onze ge meente, Jhr. Dedel, opende met een hartelijk woord van welkom. In har telijke bewoordingen bracht hij dank aan het comité, in het bijzonder aan den heer Mastbergen, voor het vele werk, dat verricht was om dezen avond te doen slagen. De burgemeester zei o.m„ dat de heer Mastbergen geen onbekende voor hem was. Samen, aldus spr., hebben we eenigen tijd in een concentratie kamp doorgebracht. Bij het aan vaarden van zijn ambt was de heer Mastbergen de eerste, die hem kwam opzoeken om over deze drive te spreken. Vele fraaie prijzen zijn door de de Soester burgerij geheel belange loos beschikbaar gesteld, waarvoor spr. hartelijk dank zegt. Hierna werd het woord verleend aan den heer Mastbergen. Hij uitte zijn vreugde over de groote deelname aan deze drive. Soest geniet 'n groot voor recht, daar ook medewerking werd verkregen van Let Koninklijk huis- Hef comité mocht n.1. een fraaie prijs ontvangen van H.K.H. Prinses Julia- na. Aan mevrouw Mastbergen werden bloemen aangeboden voor haar zeer vele werk in hief welslagen der lofe- rij. Een batig saldo van f 1500.a f 1600 was hiermede reeds verkregen. Nadat de heer Schouten een tech nische uiteenzetting had gegeven over het spel, werd hiermede een aan vang gemaakt. Er werd gespeeld volgens het z.g. „Scheveningsche" systeem. Rest ons nog te vermelden, dat on der de vele prijzen ook nog 'n fraai boekwerk voorkwam, geschonken door oud-burgemeester Mr. A. L. des Tombe. IN ARREST. Een zekere A. M. A. van R. uit den Haag werd alhier aangehouden, omdat hij wordt verdacht van dief stal van distributiebescheiden, ter wijl hij een caféhouder alhier heeft opgelicht voor een bedrag van f 17. AANRIJDING. Op de Kerkstraat werd een bakfiets van achteren door een motorrijder aangereden. De motorrijder kwam hierdoor te vallen, waardoor hij ern stige verwondingen opliep. De bak fiets liep zware schade op. MOTORWEDSTRIJDEN MOTORCLUB „SOEST". Door de Motorclub „Soest" werd Za terdagmiddag een groote motorwed strijd gehouden, waarvan start en finish waren bij de Foek«nlaan. Het parcours dat zeer zwaar was, leidde geheel door de Soester dui nen. Meer dan 2000 toeschouwers waren opgekomen om de verrichtin gen der rijders gade te slaan. De uitslag van dezen wedstrijd, die een goed verloop had, was als volgt: A-baan. Motoren tot 350 c.c. 1. J. Gons 42 min. 31 sec. 2. A. Bakker, Soesferberg, 43 min. 4 s, 3. N. Camper. A-baan. Motoren tot 500 c.c. 1. J. Timmer, 44 min. 24 sec. 2. W. van Asch, 46 min. 58 sec. 3. J. van Breukelen, Soesferberg. B-baan. Motoren tot 125 c.c. 1. Vastenhouwer, 14 min. 2 sec. 2. A. Muts, 15 min. 32 sec. 3. G. Hartog. B-baan. Motoren tot 350 c.c. 1. Gerhard, 16 min. 38 sec. B-baan. Motoren tot 500 c.c. 1. A. van Kooij, 16 min. 48 sec. 2. D. van Breukelen. UITSLAG LOTERIJ In de loterij ten bate van de Stich ting „Nederland helpt Indië" zijn de prijzen gevallen op de volgende nummers: 8 22 28 53 56 66 75 79 111 144 158 175 177 196 212 262 269 288 313 354 360 387 390 393 413 434 444 469 483 491 505 540 546 552 558 601 610 621 662 664 682 694 719 738 745 755 762 773 784 788 795 805 812 818 829 832 833 856 975 997. Prijzen kunnen tot en met 15 Juli op vertoon van het lot afgehaald worden Vosseveldl. 19b, Soesf(Z.). TARIEVEN LUCHTVERKEER. Wij maken er onze lezers op af tent, dat vanaf heden aan het Ver- keershuis van „Soest-Vooruit" een volledige dienstregeling met opgave der tarieven van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij ter inzage ligt. KINDERMIDDAG V.V.V. In het geheel gerestaureerde en ver fraaide openluchttheater werd Zater dagmiddag onder auspiciën van de Soester V.V.V. een kinderfeest ge houden, dat in alle opzichten ge slaagd mag genoemd worden. Het gezelschap Mr. Lawoe, uit Haar lem, heeft gedurende eenige uren de Soester Jeugd bezig gehouden met een gevarieerd programma. Bijna ademloos volgden de kinde ren de goocheltrucjes van Mr. La woe, die soms verrassend goed wa ren. Het hoogtepunt was natuurlijk weer de poppenkast. Echt leuk was het, al die snoetjes te zien, die met hunkering en spanning de doldwaze avonturen volgden van Jan Klaassen en Katrijn. Jammer was het, dat de wind uit de verkeerde richting kwam, waar door veel van het gesproken woord GELDIGE BONNEN. Tot en met 20 Juli zijn de navol gende bonnen geldig. Bonkaarten KA, KB, KC 608: 417 t.m. 421 800 gram brood. 422 brood 400 gram brood. 425 boter enz. 125 gram boter. 426 boter enz. 250 gram margarine. 435 boter enz. 100 gram vet. 436 suiker 400 gram ruwe suiker. 427 200 gram kaas. 428 100 gram zelfrijzend bakmeel. 429 250 gram jam, stroop enz. 430 225 gram huishoudzeep of 90 gran-u toiletzeep. B 79 1600 gram brood. C 79 800 gram brood. B 80 100 gram kaas. Bonkaarten LA, LB, LC 608: 389 vleesch 100 gram vleesch. 390 vleesch 400 gram vleesch. A 67 melk 2 liter melk. B. 67, C 67 melk 3l'o liter melk'. Bonkaarten KD, KE 608: 917, 918 brood 800 gram brood. 925 boter enz. 250 gram boter. 926 boter enz. 125 gram margarine. 936 suiker 400 gram ruwe suiker. 927 100 gram kaas. 928 100 gr. zelfrijzend bakmeel. 929 250 gram jam, stroop enz. 930 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep. D 79 800 gram brood. E 79 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 608: 889, 890 vleesch 100 gram vleesch' D 67, E 67 melk 6 Titer melk). Tabakskaarten enz. T 37 2 rantsoenen tabaksarfikelfen. V 37, V 38 100 gr. chodo| suikerwerken. X 37 2 rantsoenen tabaksartikel|«n X 38 100 gram choc. of suikerw. De bonnen voor melk zijn géldig tot en met Zaterdag 13 Juli a.s. Voor de week van 14 tot en met 20 Juli zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. Op de suikerbonnen 436 en 936 is, indien nog voorradig, ook geraffi neerde suiker verkrijgbaar. Op de bonnen 428 en 928 Algemeéni is uitsluitend zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar. Deze week is wederom een extra hoeveelheid van 100 gram vleesch beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch per veertien dager* ontvangt. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 verloren ging. Ook het geronk van de motoren, die in de omgeving re den, overstemden veel. Na de pauze had er nog een zang wedstrijd plaats, o.l.v. tante Wil'ma. Het was een prachtmiddag voor de kinderen. De wilden hadden hun aanwezigheid thans verraden en nu ze zelf hun vijanden op hun val opmerkzaam hadden gemaakt, begrepen de blan ken spoedig, waarvoor het groote rotsblok moest dienen, dat vlak bo ven de nauwe bergpas wa9 opge steld. Maar ook het geheim van de ver laten parachute was thans opgelost. Want op de rotsen vlak boven hen, zagen ze Lorna en Sheeba staan, die hen door teekens schenen fce willen waarschuwen voor gevaar, waarvan ze nu reeds op de hoogte waren. Lorna en Sheeba durfden hut* schuil plaats niet fce verlaten, uit vrees, dat de krijgers van den priester heni zou den ontdekken. Ze hadden het onge luk beneden hen zien gebeuren en steeds vruchteloos getracht de aan dacht op zich te vestigen. Mijn man komt thuis van den si garenwinkelier. Anders is hij na hef „verdisconteeren" van z'n tabaksbon netje altijd in het beste humeur van de wereld, maar nu is hij ontevreden en brommerig. Mannen zijn in vele opzichten net als kleinie kinderen laten wij dat te dezen plaatse maar eens zeggen, ze lezen dit artikeltje toch niet! en het duurt dan ook niet lang, of ik heb ultgevischt, dat de minder prettige stemming van den heer des huizes een gevolg is van het feit, dat hij zijn gewonie mierk kleine sigaartjes niet kon, koopen. „Ik dacht, dat Van Dalen zoo heet de sigarenwinkelier altijd seno- ritas voor je bewaarde?" „Doet-ie ook", is het korzelige ant woord. „Maar hij heeft ze niet. wel andere." „Gunst, dan probeer je diie andere eens. Misschien vallen ze mee", ver onderstel ik. Wij vrouwen, nemen zoo iets niet zoo zwaar. Maar dat is het juist: „Daar heb ben iullie geen verstand van", ant woordt hij norsch. „Als je ze niet hebt geprobeerd, kun je niet oordeelen. Ik zou er nu eerst maar eens een opsteken." „Opsteken?.Ik heb ze niet ge nomen. Ik heb gezegd, dat ik eerst wel eens ergens anders zou kijken." Ik sta paf. „Heb je dat gezegd? Ben ie daar zónder sigaren de deur uit gegaan?" ïk moet het wel erg verbaasd heb ben gevraagd, want mijn man kijkt mij eerst onderzoekend aan, voor hij antwoordt: „waarom niet?" Maar nu is het mijn beurt! „Omdat je dat eenvoudig niet kunt doen.omdat je dat niet mag doen", ratel ik af. „Neen, wacht eens even", vervolgde ik. „Van Dalen heeft jou altijd best behandeld. Je zei zelf al tijd: nergens kan je senoritas krij gen, maar hij bewaart ze voor me. Als hij er tien krijgt, zijn ze voor mij. En nu die man je één kqer nief kan helpen, loop je naar een ander. Daar heb je het recht niet toe". Nu krijgt m'n man toch even gele genheid, mij te onderbreken. „Ik kan mijn bon besteden waar ik wil. Daar heb ik zeker het recht toe", zegt hij snel. „Officieel wel", repliceer ik. „Maar moréél heb je het recht niet. Moreel ben je gebonden aan den leverancier, die je in de moeilijke tijden er door heen heeft geholpen. Als wij vrou wen zóó deden" Ik zwijg. Doen wij eigenlijk niet net zoo? Laten wij niet al te spoedig een le verancier in den steek, onverschillig of hij melkboer, kruidenier, bakker of slager is? Vergeten wij bij den minsten tegenslag niet, dat diezelfde leverancier ons vaak heeft geholpen, toen hulp verleen en voor hem heel moeilijk was? Wij laten voor een snijkoek extra of voor een half pond ie biscuit onzen goeden kruidenier in den steek; wij loopen bij den groenteman weg, omdat hij een be paalden dag geen wortelties heeft. wij, wij vrouwen, zijn al net als de mannen! Gelukkig: mijn man merkt niets van mijn aarzeling. Wij spreken verder niet over hef geval, maar 's avonds als mijn man 'n klein sigaartje opsteekt, dat hij aan dachtig rookend keurt, zegt hij: „Je had vanmiddag gelijk ik ben naar Van Dalen teruggegaan ik heb het hem verteld. En dezie sigaartjes zijn nog niet eens zoo gek" Ofticieele mededeelingen. Burgemeester en Weth. der gemeen te Soest brengen ter openbare ken nis, dat zij, lettende op artikel 63 der Verordening op de Openbare Wegen, het openbaar water en de_ gemeentekade, het gedeelte van de Eem, vanaf de veerpont tot de uit monding van het Oude Grachtje in de Eem, met ingang van 10 Juli a.s. hebben aangewezen als zwemgele- Op een nader te publiceeren tijdstip zal bij de „Groote Melm" aan de Eem een noodzwemgelegenheid worden geopend. Aan het publiek wordt het volgende geboden: 1. kleedgelegenheid voor dames en hoeren; 2. de kleeding wordt tegen afgifte van een nummerbewijs in bewa ring genomen; 3. ondiep gedeelte voor kinderen; 4. plankier en springplank voor geoefende zwemmers; 5. regelmatig toezicht door een badmeester, waartoe badmeester La- mens zich bereid heeft verklaard; 6. toiletten; 7. drinkwater op het terrein. TARIEVEN. Dagkaart: volwassenen f 0.25kinderen (ben. 15 jaar) f0.15. Seizoenkaart: volwassenen f2.50; kinderen (ben. 15 jaar) f 1.50. Voor gezinnen: le volwassene f2.50, 2e volw. f2.3e volw. f 1.75, 4e en volg. volw. f 1.50. le kind (ben. 15 jaar) fl.50, 2e kind fl.3e kind f0.75, 4e en volgende kind f 0.60. Knipkaarfen voor 10 baden: voor volwassenen f2.voor kinderen (ben. 15 jaar) fl. Rijwielstalling aanwezig, doch niet bij den prijs inbegrepen- HET BESTUUR. genheid, zoodat het verboden is el ders te zwemmen. Voorts wordt ter kennis gebracht, dat langs bovengenoemd gedeelte van de Eem door het Stichtingsbe stuur Soester Natuurbad een nood- zweminrichting aninex kleedgelegeln- heid enz- is aangebracht en een en ander onder behoorlijk toezicht is gesteld. Plaatselijk nieuws. POSTDUIVENSPORT. Zondag j.1. hield de Vereeniging „De Vriendschap" een wedvlucht vanaf Quievrain, afstand 226 K.M. De uit slag was als volgt: W. Nieuwenhuis 1-2-9. H. Polhman 3-7. G. Zimmerman 4-10. E. Daat- selaar 5. W. Roest 6-8. De duiven werden gelost te 7 uur 35. Aankomst le duif 11 uur 44 min. 10 s. Ook de Vereeniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Quievrain. De uitslag was: Si- Rijksen 1-2-8-9. C. Karstens 3. H. Gorissen 4. R. J. Stalenhoef 5. N. Baltus 6. Jac. Kamerbeek 7. Eerste duif 11 uur 43 min. 8 sec. Laatste duif 11 uur 51 min. 59 sec. GEVAARLIJK SPEELGOED. Terwijl het 4-jarig dochtertje van van Z. op de Koninginnelaan naast het ouderlijk huis speelde, werd het door een kogel in hef onderlichaam getroffen. Uit het onderzoek bleek, dat deze kogel afkomstig was uit een 6m.m. buks, waarmede R„ 'n jeugdig per soon, op de B. Grothestraat aan het schieten was. Ook eenige broeikasramen werden door verdwaalde kogels vernield. DEZE ZOMER IN HET OPENLUCHTTHEATER. Met de kindervoorstelling van Za terdagmiddag i-1. is 't openluchtthea ter, na geheel gerestaureerd te zijn, wederom in gebruik genomen. Het geven van belangrijke voorstel lingen is, zooals van ouds, dus weer mogelijk. Besprekingen met diverse gezelschap pen zijn gaande en #de opvoeringen van „Jozeph en Donathan" en een „Vrijheidsspel" van den pas over leden auteur Ed. Veterman, schijnen reeds vast te staan. TERUG IN EIGEN SCHOOLGEBOUW. Zaterdagmiddag, na beëindiging der lessen, namen de leerlingen en hef onderwijzend personeel van de open bare school aan de Beetzlaan, welke school tijdelijk was ondergebracht in den linker vleugel van hef paleis Soestdijk, afscheid van het Prinse lijk gezin. Als herinnering aan het verblijf al daar werd namens het personeel en de oudercommissie aan de Prinses een fraaie oorkonde aangeboden, vervaardigd door den bekenden Soester calligraaf D. Homsveld. Ook mocht de hooge gastvrouwe nog een fraaie vaas in ontvangst nemen, terwijl de prinsesjes niet werden ver geten. De leerlingen brachten hierna een toepasselijk lied ten gehoore, het geen was samengesteld door den heer Uiterwijk, onderwijzer der school, waarmede de plechtigheid ten einde was. Des middags werd hef gerestaureer de schoolgebouw aan de Beetzlaan geopend door den wethouder van on derwijs, den heer De Haan, waarbij tegenwoordig waren de heer Raad, chef afd. Onderwijs gemeente Soest, de heer Koning, directeur van ge meentewerken, de oudercommissie, alsmede Mevr. de Wed. Van Breu kelen en haar uitvoerders voor de Fa. Van Breukelen. Na afloop werden op het speelter rein achter de school verschillende kinderspelen gespeeld om een groot aantal fraaie prijzen. Met een tractatie voor de kinderen werd deze voor de school zoo be langrijke dag besloten. SOEST-ZUID ZORGT VOOR DE KLEUTERS. In Soest-Zuid is men druk bezig met het treffen van voorbereidingen voor de opening van een Kleuterschool in begin Sept. a.s. Reeds in den afgeloopen winter wa ren daartoe door enkele ingezetenen plannen gemaakt, waarvoor ook de medewerking werd verkregen van Volksonderwijs en van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen. Ook het gemeentebestuur gaf van zijn belangstelling blijk. De voort gang der plannen werd echter zeer geremd door het groote woningte kort. Blijkens onze inlichtingen schijnt voor dit probleem nu een oplossing te zijn gevonden en zal een behoor lijke werkruimte beschikbaar komen men voor een flinke kleuterklas. Het comité vat n.1. haar taak zeer serieus op en streeft ernaar, zoowel een gezellige werkruimte voor de kinderen in te richten als de leiding toe te vertrouwen aan een bekwame kracht. In het bijzonder valt het aparte ka rakter op van deze op te richten school. Zij zal n.1. niet verbonden zijn aan eenige bestaande school. Op de ouders zal geen invloed worden uitgeoefend ten opzichte van de la ter te kiezen lagere school. Bovendien stelt het comité zich op het standpunt, dat het voor de op voeding van belang is, wanneer kin deren uit verschillende maatschap pelijke omgeving en uit gezinnen van allerlei gezindten met elkaar lee- ren omgaan. Voor aangifte van leerlingen bestaat nog gelegen Leid, waartoe belangheb benden verwezen worden naar een dezer dagen verschijnende circulaire. MET VOLLE KRACHT VOORUIT. Hoewel de uitvoer van Engelsche anthraciet nog steeds minder is dan de helft van hetgeen vóór den oor log werd geëxporteerd, is hij den

Soester Courant | 1946 | | pagina 2