Moreele verplichtingen STICHTING SOESTER NATUURBAD Brief van 'n Oorlogsvrijwilliger Officieele mededeelingen. TARIEVEN. Plaatselijk nieuws. Mijn man komt thuis van den si garenwinkelier. Anders is hij na het „verdisconfeeren'* van z'n tabaksbon netje altijd in het beste humeur van de wereld, maar nu is hij ontevreden en brommerig. Mannen zijn in vele opzichten net als kleine kinderen laten wij dat te dezen plaatse maar eens zeggen, ze lezen dit artikeltje toch niet! en het duurt dan ook niet lang, of ik heb uitgevischt, dat de minder prettige stemming van den heer des huizes een gevolg is van het feit, dat hij zijn gewone merk kleine sigaartjes niet kon koopien. „Ik dacht, dat Van Dalen zoo heet de sigarenwinkelier altijd seno- ritas voor je bewaarde?" „Doet-ie ook", is het korzelige ant woord. „Maar hij heeft ze niet. wel andere." „Gunst, dan probeer je die andere eens. Misschien vallen ze mee", ver onderstel ik. Wij vrouwen, nemen zoo iets niet zoo zwaar. Maar dat is het juist: „Daar heb ben jullie geen verstand van", ant woordt hij norsch. „Als je ze niet hebt geprobeerd, kun je niet oordeelen. Ik zou er nu eerst maar eens een opsteken." „Opsteken?.Ik heb ze niet ge nomen. Ik heb gezegd, dat ik eerst wel eens ergens anders zou kijken.'"* Ik sta paf. „Heb je dat gezegd? Ben ie daar zónder sigaren de deur uit gegaan?" Ik moet het wel erg verbaasd heb ben gevraagd, want mijn man kijkt mij eerst onderzoekend aan, voor hij antwoordt: „waarom niet?" Maar nu is het mijn beurt! „Omdat je dat eenvoudig niet kunt doen.omdat je dat niet mag doen", ratel ik af. „Neen, wacht eens even", vervolgde ik. „Van Dalen heeft jou altijd best behandeld. Je zei zelf al tijd: nergens kan je senoritas krij gen, maar hij bewaart ze voor me. Als hij er tien krijgt, zijn ze voor mij. En nu die man je één keer niet kan helpen, loop je naar een ander. Daar heb je het recht niet toe". Nu krijgt m'n man toch even gele genheid, mij te onderbreken. „Ik kan mijn bon besteden waar ik wil. Daar heb ik zeker het recht toe", zegt hij snel. „Officieel wel", repliceer ik. „Maar moréél heb je het recht niet. Moreel ben je gebonden aan den leverancier, die je in de moeilijke tijden er door heen heeft geholpen. Als wij vrou wen zóó deden" Ik zwijg. Doen wij eigenlijk niet net zoo? Laten wij niet al te spoedig een le verancier in den steek, onverschillig of hij melkboer, kruidenier, bakker of slager is? Vergeten wij bij den minsten tegenslag niet, dat diezelfde leverancier ons vaak heeft geholpen, toen hulp verleenen voor hem heel moeilijk was? Wij laten voor een snijkoek extra of voor een half pond ie biscuit onzen goeden kruidenier in den steek; wij loopen bij den groenteman weg, omdat hij een be paalden dag geen wortelties heeft. wij, wij vrouwen, zijn al net als de mannen! Gelukkig: mijn man merkt niets van mijn aarzeling. Wij spreken verder niet over het geval, maar 's avonds als mijn man 'n klein sigaartje opsteekt, dat hij aan dachtig rookend keurt, zegt hij: „Je had vanmiddag gelijk ik ben naar Van Dalen teruggegaan ik heb het hem verteld. En deze sigaartjes zijn nog niet eens zoo gek" Burgemeester en Weth. der gemeen te Soest brengen ter openbare ken nis, dat zij, fettende op artikel 63 der Verordening op de Openbare Wegen, het openbaar water en de^ gemeentekade, het gedeelte van de Eem, vanaf de veerpont tot de uit monding van het Oude Grachtje in de Eem, met ingang van 10 Juli a.s. hebben aangewezen als zwemgele- Op een nader te publiceeren tijdstip zal bij de „Groote Meim" aan de Eem een noodzwemgelegenheid worden geopend. Aan het publiek wordt het volgende geboden: 1. kleedgelegenheid voor dames en heeren; 2. de kleedinp wordt tegen afgifte van een nummerbewijs in bewa ring genomen; 3. ondiep gedeelte voor kinderen; 4. plankier en springplank voor geoefende zwemmers; 5. regelmatig toezicht door een badmeester, waartoe badmeester La- mens zich bereid heeft verklaard; 6. toiletten; 7. drinkwater op het terrein. Dagkaart: volwassenen f 0-25; kinderen (ben. 13 jaar) f0.15. Seizoenkaart: volwassenen f2.50; kinderen (ben. 15 jaar) f 1.50. Voor gezinnen: le volwassene f2.50, 2e volw. f2.3e volw. f 1.75, 4e en volg. volw. f 1.50. le kind (ben. 15 jaar) fl.50, 2e kind fl.3e kind f0.75, 4e en volgende kind f 0.60. Knipkaarten voor 10 baden: voor volwassenen f2.voor kinderen (ben. 15 jaar) fl. Rijwielstalling aanwezig, doch niet bij den prijs inbegrepen. HET BESTUUR. genheid, zoodat het verboden is el ders te zwemmen. Voorts wordt ter kennis gebracht, dat langs bovengenoemd gedeelte van de Eem door het Stichtingsbe stuur Soester Natuurbad een nood- zweminrichfing aninex kleedgelegeln- heid enz. is aangebracht en een en ander onder behoorlijk toezicht is gesteld. POSTDUIVENSPORT, Zondag j.1. hield de Vereenigïng „De Vriendschap" een wedvlucht vanaf Quievrain, afstand 226 K.M. De uit slag was als volgt: W. Nieuwenhuis 1-2-9. H. Polhman 3-7. G. Zimmerman 4-10. E. Daat- selaar 5. W. Roest 6-8. De duiven werden gelost te 7 uur 35. Aankomst le duif 11 uur 44 min. 10 s. Ook de Vereeniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Quievrain. De uitslag was: Si. Rijksen 1-2-8-9. C. Karstens 3. H. Gorissen 4. R. J. Stalenhoef 5. N. Baltus 6. Jac. Kamerbeek 7. Eerste duif 11 uur 43 min. 8 sec. Laatste duif 11 uur 51 min. 59 9ec. GEVAARLIJK SPEELGOED. Terwijl het 4-jarig dochtertje van van Z. op de Konïnginnelaan naast het ouderlijk huis speelde, werd het door een kogel in het onderlichaam getroffen. Uit het onderzoek bleek, dat deze kogel afkomstig was uit een 6m.m. buks, waarmede R., 'n jeugdig per soon, op de B. Grothestraat aan het schieten was. Ook eenige broeikasramen werden door verdwaalde kogels vernield. DEZE ZOMER IN HET OPENLUCHTTHEATER. Met de kindervoorstelling van Za terdagmiddag i l. is 't openluchtthea ter, na geheel gerestaureerd te zijn, wederom in gebruik genomen. Het geven van belangrijke voorstel lingen is, zooals van ouds, dus weer mogelijk. Besprekingen met diverse gezelschap pen zijn gaande en #de opvoeringen van „jozeph en Donathan" en een „Vrijheidsspel" van den pas over leden auteur Ed. Veterman, schijnen reeds vast te staan. TERUG IN EIGEN SCHOOLGEBOUW. Zaterdagmiddag, na beëindiging der lessen, namen de leerlingen en het onderwijzend personeel van de open bare school aan de Beetzlaan, welke school tijdelijk was ondergebracht in den linker vleugel van het paleis Soestdijk, afscheid van het Prinse lijk gezin. Als herinnering aan het verblijf al daar werd namens het personeel en de oudercommissie aan de Prinses een fraaie oorkonde aangeboden, vervaardigd door den bekenden Soesfer calligraaf D. Hornsveld. Ook mocht de hooge gastvrouwe nog een fraaie vaas in ontvangst nemen, terwijl de prinsesjes niet werden ver geten. De leerlingen brachten hierna een toepasselijk lied ten gehoore, het geen was samengesteld door den beer Uiterwijk, onderwijzer der school, waarmede de plechtigheid ten einde was. Des middags werd hef gerestaureer de schoolgebouw aan de Beetzlaan geopend door den wethouder van on derwijs, den heer De Haan, waarbij tegenwoordig waren de heer Raad, chef afd. Onderwijs gemeente Soest, de heer Koning, directeur van ge meentewerken, de oudercommissie, alsmede Mevr. de Wied. Van Breu- kelen en haar uitvoerders voor de Fa. Van Breukelen. Na afloop werden op hef speelter rein achter de school verschillende kinderspelen gespeeld om een groot aantal fraaie prijzen. Met een tractatie voor de kinderen werd deze voor de school zoo be langrijke dag besloten. SOEST-ZUID ZORGT VOOR DE KLEUTERS. In Soest-Zuid is men druk bezig met het treffen van voorbereidingen voor de opening van een Kleuterschool in begin Sept. a.s. Reeds in den afgeloopen winter wa ren daartoe door enkele ingezetenen plannen gemaakt, waarvoor ook de medewerking werd verkregen van Volksonderwijs en van de Maat schappij tot Nut van het Algemeien. Ook het gemeentebestuur gaf van zijn belangstelling blijk. De voort gang der plannen werd echter zeer geremd door het groote woningte kort. Blijkens onze inlichtingen schijnt voor dit probleem nu een oplossing te zijn gevonden en zal een behoor lijke werkruimte beschikbaar komen men voor een flinke kleuterklas. Het comité vat n.1. haar taak zeer serieus op en streeft ernaar, zoowel een gezellige werkruimte voor de kinderen in te richten als de leiding toe te vertrouwen aan een bekwame kracht. In het bijzonder valt het aparte ka rakter op van deze op te richten school. Zij zal n.1. niet verbonden zijn aan eenige bestaande school. Op de ouders zal geen invloed worden uitgeoefend ten opzichte van de la ter te kiezen lagere school. Bovendien stelt het comité zich op het standpunt, dat het voor de op voeding van belang is, wanneer kin deren uit verschillende maatschap pelijke omgeving en uit gezinnen van allerlei gezindtetn met elkaar lee- ren omgaan. Voor aangifte van leerlingen bestaat nog gelegenheid, waartoe belangheb benden verwezen worden naar een dezer dagen verschijnende circulaire. MET VOLLE KRACHT VOORUIT. Hoewel de uitvoer van Engelscne anfhraciet nog steeds minder is dan de helft van hetgeen vóór den oor log werd geëxporteerd, is hij den Ze deden het meier Rhodesia's goed voor cocosnofen en bana nen De Jappen moeten voor onze jongens salueeren. We drinken geen jenever meer en we slapen onder de klamboe. Tandiong Priok, 26 Juni. We zijn Woensdag in Tandjong Priok aangekomen. Al spoedig gingen we onder heel wat zweetdruppels aan land. In vrachtwagens werden we, met een verwoede vaart, door Am- bonneesche chauffeurs naar ons kamp gebracht. Deze operatie ver liep zeer vlot en de organisatie was voor het eerst prima. Je kon zien, dat ze dit grapje al mieer bij de hand hebben gehad. Het door gangskamp is slechts een kwartier per auto van Tandjong Priok ver wijderd. Eigenaardig zijn al die huisjes hier van gespleten bamboe. De bevolking is ons nogal vriendelijk gezind. Dat is tenminste onze eerste indruk; maar het schijnt verderop van de djahats (extremisten) te zwermen. Onze wacht moet dan ook 's nachts wel degelijk paraat zijn. De waschgele- genheid is hier gebrekkig. De in landers gaan in de Kali, maar die stinkt, omdat de latrines vlak naast de waschplaats der inlanders liggen. Vanavond eten gehad in donker. Veel vleesch zat er in, maar ik had geen trek, omdat ik in de kampong twee cocosnoten had gekocht. Wij zijn allemaal de kampong in ge^ weest. Voor die „smerige Rhodesia's" kan ie alles krijgen. Voor 20 sigaret ten bijvoorbeeld: een flinke tros ba nanen of een cocosnoot. De tante, die in den winkel stond, vroeg tien gulden. Je mag echter afdingen en dat kan ik gerust wel. Alles is ech ter veel duurder dan voor den oor log. Ook hier is de minimumprijs 50 cf., dat wil zeggen een halve gulden (setengah roepiah!). Het leukst is, dat die smerige Jap pen voor ons moeten salueeren. In het begin had je de neiging automa tisch terug te groeten, maar dat Teer je gauw genoeg af, a(s je aan de Hollanders denkt, die in hun kampen hebben gezeten- Jammer is ook hier weer, dat er jon gens waren, die eqn flesch inlland- sche „Whisky" op den kop hadden getikt. Verscheidene waren dan ook' dronken. Dat is natuurlijk niet goed voor onzen naam en ons prestige. De meesten (practisch allen) beseffen dat dan ook en zij hebben besloten, geen druppel jajem meer over de lippen te laten gaan, zoolang ze in Indië zijn. Donderdagnacht hebben we onder de klamboe geslapen. Geen muskiet kon er door dringen, hoewel we toch dicht bij stilstaand water bivakeeren en hef hier dus zwermt van de mug gen. Het was warm 's avonds, maar in den nacht kun je best een dekentje velen; te meer daar je in je on derbroekje slaapt. Eén keer klonk er een schot in de stilte van de tropische nacht; maar dat is hier niets bijzonders! laafsten tijd aanzienlijk gestegen. In de eerste vier maanden van 1946 be droeg de export 709.000 ton. Dat is bijna acht maal zooveel als in de overeenkomstige periode van verle den jaar, toen de uitvoer 90.000 ton bedroeg. ESPERANTO. In het geteisterde Warschau herleeft Esperanto. De gymnasiasten daar hebben een studieclub opgericht en ook leerlingen van de „Masarijk- school" beoefenen de taal. In Engeland wordt een proef geno men met de vervanging van Fransch door Esperanto in het eerste leer jaar van de Grammar School fle Horncastle. Leerlingen van de Volks school in Tampere (Finland) en jon gens uit Kopenhagen correspondee- ren met leerlingen van een Ara- sterdamsche II.L.O. school'.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3