De toekomst der Veluwe. SOESTER COURANT Abonnementsprijs i 1.50 p. hw. 22e Jaargang - No. 54 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedeslraa» 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 De Veluwe kan gerust in haar geheel, in haar natuur van heiden, bos-schen en zandverstuivingen, in haar cul tuurlandschappen daar tusschen en aan den raond liggend, als een natio naal park worden beschouwd. Een ontspanningsterrein dus voor natuur genot en studie, voor sportieve re creatie en toerisme, voor prettigwo- nen. Veelzijdig is zijn beteekemis, primair voor de bewoners der Ve luwe, doch tevens wat niet zoc gemakkelijk wordt ingezien in na tionaal opzicht van de allerhoogste waarde. Nu moeten wij daarbij niet alleen denken aan het natuurschoon, dat honderdduizenden uit het heele land er naar toe lokt en daarmee de vreemdelingen-,.industrie" doet bloeien. Ook is de Veluwe als woon gebied van eenige beteekenis. Maar vooral is zij van belang geweest en van belang geworden voor de militaire weerbaarheid van ons land. Oefenterreinen en vliegvelden heb ben groote ruimte in beslag genomen. Wij zullen ze hier niet opnoemen, doch wij behoeven slechts de nam en Harskamp en Deelen te noemen. Thans zijn er plannen bekend ge worden van het Ministerie van Oor log om nog meeir vliegvelden en. oefenterreinen op de Veluwe aan te leggen. En het is in dit verband, dat de bekende Vereenïging tot Behoud van Natuurmonumenten in een bui tengewone ledenvergadering te Am sterdam haar stem heeft laten hoo rei i en gewaarschuwd heeft tegen de schadelijke gevolgen er van voor de cultureele belangen van ons volk. Daarmee zitten we midden in het probleem van de toekomst der Velu- luwe. Voor den oorlog liet zich dat nog niet zoo aanzien, zooals blij ken kan uit een streek plan-rapport van ruim 10 jaar geleden, van den provincialen plamologischen Dienst in Gelderland. De oorlog en zijn gevolgen hebben den toestand belangrijk gewijzigd. In allerlei opzicht. De behoefte aar, militaire terreinen is grooter gewor den; méér, dan niet ingewijden ver moeden. Ook is de behoefte aan cultureele beleering van eigen land toegeno men. Eveneens breidde onze bevol king zich uit. De vele. sociale, militaire en cultu reele belangen moeten dus nu te gen elkaar worden afgewogen. Dat is een hoogst verantwoordelijke be zigheid, waarbij vanzelfsprekend, de primaire den doorslag geven, zonder dat we de anderen behoeven op te offeren. Naar ons oordeel en naar het oor deel van stellig eiken Nederlander, is het militaire belang in dit tijds gewricht primair. Wie goed inziet, wat ier thans in de wereld gaande is en waar het óók voor ons land in West-Europa om gaat: ons Koninkrijk, beseft, dat al datgene moet worden gedaan, wat er toe kan leiden om aan de wer kelijk gerechtvaardigde verlangens van het Ministerie van Oorlog te voldoen. Het zou kunnen zijn, dat elders nog ruimte was, bruikbaar voor de ge stelde doeleinden, hetgeen dan zou kunnen leiden tot een nationale „planning" van deze materie. Dat zal in ons land echter niet gemak kelijk gaan, tenzij de Z.O.-polder van het IJselmeer nieuwe mogelijk heden zou scheppen, hetgeen dan op tijd zou moeten gebeuren, wat echter vocrhands niet in de lijn ligt. Niemand zal bestrijden, dat de cul tureele belangen van ons volk op de Veluwe zeer groot zijn: dat zij als nationaal park haar groote waar den moet behouden, zoodat het vraagstuk der verschillende bestem mingen wel van allé kanten ondier de oogen moet worden geziein. Door overleg van deskundigen kan heel veel' worden gewonnen. Gezamenlijk overleg van planologen, natuurbeschermers, militaire des kundigen, kan de heilzaamste ge volgen hebben voor het algemeen belang des volks. Waarom ergens een heel mooi stuk natuurschoon vertonen te doen gaan, als elders een onbelangrijk terrein voor hetzelfde militaire doel even goed gebruikt kan worden? Wij moeten wel be grijpen, dat het in ons land werke lijk om de laatste resten ongerepte natuur gaat. De landbouw heeft meter ruimte noodig. Waf er van de grens-correc- ties en annexatie komt, weten we niet. De uiterste acuratesse zal noo dig zijn om bodemruimte zoo ver standig mogelijk te besteden óók op de Veluwe! Het wordt werkelijk noodig om dit fraaie landschap op deskundige wij ze op te bouwen, nu er zulke groo te belangen op den voorgrond tre den. In elk geval is hef goed, ^dat „Na tuurmonumenten" tot actie ïs over gegaan en haar talrijke vrienden heeft bijeengeroepen. Daarmede richt zij de aandacht van ons volk op nationale ordeningsplannen van de eerste orde. En dat verdient al ler instemming. Vooral, omdat het om de Veluwe gaaf, het kostbare schoonheidspand van Moeder Na tuur. Officieele mededeellngen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie van Soest ter in zage is gelegd een verzoek met bij lagen van de N.V. Petroleum Maat schappij The Texas Company, te 's Gravenhage, 2e Adelheidsfraat 300, om vergunning tot het oprichten van een benzinepompinstallatie, be staande uit een ondergrondsche tank van 2000 L. inhoud met een aftap- pomp, bewogen door handkracht, op het perceel Van Weedestraat 3, ka- kasfraal bekend in sectie H nr. 6994. Op 23 Juli zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op dien dag des voormiddags elf uur ter secre tarie zitting worden gehouden. Distributienieuws. WERKWIJZE EN KANTOORUREN. In verhand met een per 15 Julli 1946 nieuw in te voeren werkwijze wordt het volgende onder de aandacht van hut publiek gebracht: A. Formulieren: Het afhalen en wederom inleveren van alle formulieren en het verstrek ken van inlichtingen geschiedt thans aan het loket „Voorlichting". B. Zieken en a.s. eto jonge moeders: Deze personen zullein voor iedere verstrekking worden opgeroepen en kunnen de bonnen afhalen aam het loket „Kas". Alle andere verstrek kingen loopein eveneens over dit lo ket. C. Kantooruren: Het loket „Voorlichting" zal geopend zijn van 9-12.30 en van 2-4 uur. Het loket „Kas" is geopend op de uren, waarop betrokkeneni zijn opge roepen en voor overige gevallen van 9-12.30 uur. SOESTERBERG. Voorloopig blijven de kantooruren ongewijzigd. EEN EI VOOR DE RIJPERE JEUGD. Op 11 Juni zal een bon worden be kend gemaakt, waarop personen, ge boren in de jaren 1926 tot en met 1931 een ei zullen kunnen koopen. Plaatselijk nieuws. BALDADIGE JEUGD- Nu het fruit begint te rijpen, wordt de jeugd weer actief. De politie moest ervaren, dat reeds verschillen de boomgaarden waren bezocht. Vanzelfsprekend zal een oogje in hef zeil worden gehouden. ZE GAAN HUN EIGEN WEG. Twee jongens, resp. 10 en 7 jaar, werden liftend in onze gemeente aan getroffen. Het bleek, dat deze kna pen het jongenstehuis van het Le ger des Heifs te Amersfoort waren ontvlucht en op weg waren naar Amsterdam. De politie verijdelde deze plannen door beiden weer naar het jongens tehuis over te brengen. Spoedig wa ren ze echter weer verdwenen en tot heden nog steeds zoek. JUBILEUM. 1 Mei 1945 herdacht dokter J. H. A. Rupert zijn 40-jarig ambtsjubileum maar door de omstandigheden is de ze dag, evenals zijn 35-jarig jubileum als gemeentearts, zonder eön passen de huldebetuiging moeten voorbij gaan. Een comité heeft zich thans gevormd om deze beide jubilea alsnog te ge denken. Het ligt in de bedoeling hem, na mens patiënten en oud-pati'ënten 'n huldeblijk aan te bieden. GESLAAGD. Van de Van der Huchtschool wer den toegelaten tof het het Lyceum te Baarn: Fred Hendriks, Tonny v. Veeren, Harm Steenbeek, Jene Rienks, Anneke Rienks en Jettïe de Jong Tot de Rijks H.B.S. te Amersfoort: Jan Mos, Anna Goslings, Mea Ro- mijn, Welmoet Romijn, Maja Pejec, Gerard Joustra, Hennie Doets én Hans Wesferman. Geslaagd voor het aanvullings-ex- amen Mulo B: Tof Koster. ONDERSCHEIDING. In aansluiting aan een reeds gegeven bericht kan worden gemeld, dat ook aan Mevr. B. Ketting-Slik een certi ficaat is uitgereikt door Air Chief Marshal, Deputv Supreme Comman- der, Allied Expeditionary Forcie, voor het in bezettingstijd verleeinien van hulp aan leden van hef gealli eerde leger. AANRIJDING. Bij hotel „Kamplust" aan de Birkf- straat had wederom een ernstige aan rijding plaats. Een tank, gaande in de richting Amersfoort, wilde een vrachtauto in de bocht bij hotel Kamplust passee- ren, terwijl juist uit de richting Amersfoort een motor na derdie. Een botsing tusschen tank en motor was onvermijdelijk. Motorrijder er, duorijdster moesten, ernstig gewond naar het ziekenhuis te Amersfoort worden overgebracht. Franco per post f 1.75 p. kw. Vrijdag 12 Juli 1946. GOED ONDERWIJS. Voor het U.L.O.-examen slaagden ook dit jaar weder alle leerlingen der hoogste klasse van de Openbare U.L.O. School in de Kerkebuurf alhier. Drie leerling'en behaalden het diplo ma B, vijf het diploma A. Een prachtig succes, zoowel voor de leerlingen, als voor de Leeraren, te meer, daar gedurende hef jaar 1944—1945 bijna geen onderwijs is genoten. Behoudens één uitzondering slaagden gedurende een achttal jaren regel matig alle leerlingen van deze in richting. Ouders, welke prijs stellen op goed, degelijk U.L.O. en Lager onderwijs, verwijzen we naar de in dit blad nogmaals voorkomende advertentie. De Lagere school in de Kerkebuurf sluit aan bij de U.L.O. school' en leidt tevens op voor het middelbaar onderwijs. GESLAAGD. De heeren W. L. van Woönsiel en A. van Engelen alhier zijn dezer dagen te Den Haag geslaagd voor het di ploma leeraar van de vakgroep de tailhandel aardappelen, groente en fruit. 2000 VROUWEN. Deze week draait in Citv het groot- sche filmwerk „2000 Vrouwen". Deze film speelt in Mamville in Frankrijk, welke plaats door de Duifschers is ingericht als internee- ringskamp, waarin niet minder dan twee duizend vrouwen verblijven. Groote verwikkelingen ontstaan wanneer een Engelsch vliegtuig wordt neergeschoten en drie piloten met hun valscherm op het kampterrein neerkomen. Het ïs het werk der vrouwen er voor te zorgen, daf deze mannen niet in handen van den vijand vallen en, hoe moeilijk dit vaak ook ïs, lukt hen dit maar al te goed. Dat het Duïtsche geweld en verraad een belangrijke rol spelen, laaf zich denken, maar ook list, humor en co- medïe scheppen soms benauwende» soms kostelijke situaties. Het is het werk van 2000 geplaagde, vernederde vrouwen, van 2000 vrou wen, die zich niet laten knechten. NOODZWEMINRICHTING GEOPEND. Als gevolg van het door de oorlógs omstandigheden onklaar zijn van hef Soester Natuurbad, werd gisteren avond door Wefh. Van Zadelhoff een noodzweminrichting aan de Eem geopend. Hierbij waren aanwezig de heeren Batenburg, gemeente-secretaris, Reij- mering en Stroband voor de Stich ting „Soester Natuurbad", Van Noe- sel. ambtenaar gemeen te-werken, Voerman, inspecteur van oolitieea. Weth. Van Zadelhoff wees er op, daf nu hef Natuurbad onbruikbaar is, de burgerij aangewezen is op het zwem men in de Eem. Om echter om ge wen sch te toestanden te voorkomen, werd door het gemeentebestuur, in samenwerking met de Stichting Soes ter Natuurbad besloten, deze nood- zweminrichting te plaatsen- Dit houdt in, dat het zwemmen in de Eem buiten deze inrichting is verboden. Het Stichtingsbestuur zal een rege ling treffen, dat binnen eenige dagen ook het gescheiden zwiemmen moge lijk zal zijn. Deze inrichting wordt gevormd door twee groote kleiedgejegenheden, voor voor dames en heeren afzonderlijk, een gelegenheid voor berging der kleeding, rijwielstalling, consumptie tent enz- De heer La mens van het Natuurbad zal ook hier als badmeester optrtedetn.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1