Mijersche Mijmeringen Nieuwe heeren. Nieuwe besluiten. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11-50 p. kw. 22c Jaargang - No. 56 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post I 1.75 p. kw. Vrijdag 19 Juli 1946. Maandagavond hoorden we een uit stekend luisterspel wij meenjen van de Vara waarin eien treffend „beeld" werd gegeven van de eeni- ge jaren geleden mislukte overval op het Huis van Bewaring te Amster dam. Naar authentieke gegevens van eenï- ge overlevenden was dit luisterspel opgebouwd en in spanning leefden wij mede met de koene kerels, die een dergelijken overval aandurfden. Met afschuw luisterden we ook naar de rol van den verrader, den val- schen bewaker en zijn moeder, het wijf, dat haar dubbelrol zóó uitne mend speelde, dat door haar toe doen eenige dappere vaderlanders den dood werden ingejaagd. Wat gunnen wij zoo iemand een zware straf! Dergelijke individuen zou men zonder meer tegefn den muur wenschen! Doch Nederland is een rechtsstaat, dat gaat zóó niet! Hoewel de dagbladen daar vrijwel nimmer over schreven, is het echter zoo langzamerhand een ieder wel duidelijk geworden, dat wij met onze bijzondere rechtspleging ïeelijk in den knoop zijn geraakt. Justitia is eenerzijds blind en doof tegelijk. Zij is gelijk een oude vrouw, die zanikt en zeurt en niet van opschieten weet. Aan den anderen kant doet zij denken aan een al te strenge Nemises, die straffen oplegt, die het begrip van den gewonen leek te boven gaan. Intusschen zitten wij met kampen vol verdachten, die handenvol geld kosten. Er zijn menschen bij, die zeker meer dan een jaar brommen hebben ver diend; er zijn echter anderen, die hun zonden met dat jaar zitten ruimschoots hebben geboet. Geleidelijk aan is er in de menta liteit van ons volk, ten aanzien van de politieke delinquenten 'n omme keer gekomen. Wij zijn den Bijltjes dag ontgroeid en than9 is men vrij wel algemeen van oordeel, dat de meerderheid der gestraften voorloo- pig hun portie beet hebben. Geen medelijden met verraders, maar nu wordt het toch tijd, dat de lichte gevallen in vrijheid worden gesteld. De nieuwe Minister van Justitie, Mr. J. H. van Maarsseveen, heeft het aangedurfd, dezen Gordiaanschen knoop door te hakken en besloten, dat van de ruim 70.000 geïnterneer den er 45.000 voorwaardelijk in vrij heid zullen worden gesteld. Men denkt onwillekeurig aan het spreekwoord: „Beter ten halve ge keerd, dan geheel gedwaald"- Want een feit is, dat na de bevrijding de groote fout werd gemaakt, maar links en rechts te arresteeren en dat de zaak de justitie daardoor Ïeelijk over het hoofd is gegroeid. Laten wij hopen, dat de nieuwe mi nister het assimilatie-vermogen van ons volk niet overschat. Plaatselijk nieuws. ACTIE AARDAPPELHANDELAREN. Door den Bond van Aardappel- en Groentehandelaren wordt thans in het geheele land een actie ontwik keld, om te komen tot vrijen ver koop van aardappelen en verstrek king van uitsluitend de betere soor ten. Naar het oordeel van genoemden bond is het thans niet meer noodig, dat aardappelen in de distributiere geling blijven opgenomen, terwijl ver koop van z.g. veenaardappelen en andere minderwaardige soorten even eens niet meer noodig wordt geacht. Bij alle plaatselijke handelaren lig gen thans lijsten ter teekening, om hiertoe te geraken. KLACHT WEGENS SMAADSCHRIFT. Men deelt on>9 mede: Door Mr. J. H. van Doorne alhier, is bij den Officier van Justitie eetn klacht ingediend wegens smaad schrift naar aanleiding van het be- leedigende artikel in „De Waarheid" van 16 dezer. In herinnering wordt gebracht, dat over de feiten die in 't artikel wor den genoemd, reeds e>dndge maan den geleden de zonderlingste geruch ten de ronde deden, waarop die fei ten mede op verzoek van Mr. Van Doorne, tot in finessen zijn onder zocht geworden door den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten te Utrecht, wiens, voor Mr. Van Doorne volkomen rehabill- teerendie, beslissing, daarna in dit blód is gepubliceerd. De redactie van „De Waarheid" wil nu blijkbaar nog eens gaan wroeten in qe?n zaak, waarover door een deskundig en on partijdig college van onderzoek reeds is geoordeeld en beslist. Deze, op zich zelf al van weinig journalistiek fatsoen getuigende han deling, wordt er niet beter op door de conclusie's, die de redactie van „De Waarheid" meent op eigen houtje te mogen trekken, zulks in termen, die zonder eenigen twijfel een veroordeeling wegens smaad schrift tengevolge zullen hebben. SPREEKUUR SCABIESBEHANDELING. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op Dinsdag 23 Juli a.s. geen spreekuur wordt gehouden in het gebouw Steenhoffstraat 5. Ik stapte de coupé in en viel midden in het gesprek, dat tusschen de pas sagiers gaande was, waarbij een me neer op verontwaardigden toon blijk baar aan het vertelllön was: Ja, jullie gelooven dit misschien niet, maar 't is zoo waar als ik hier zit. Barakken noemen ze het, maar het zijn vervallen, half in elkaar ge zakte houten gebouwtjes, waardoor de wind vrij spel heeft- Geen stoelen, geen tafels, gieen eetgerei, maar zoo veel te meer ongedierte." Die meneer is zeker in een Duitsch concentratiekamp geweest, dacht ik en ik luisterde vol belangstelling ver der. „Van behoorlijk voedsel geen sprake. We leden honger, allemaal, zonder uitzondering. En de ligging; mijn geit thuis ligt beter. Een stroo- zak op den grond, die (natuurlijk steeds dunner en harder wordt." „Wat een ellendelingen" zei een boerenvrouw. „Zegt U dat wel iuffrouw, maar och, ik vertel U nog maar een klein beetje. Wat je geestelijk door staat, is eigenlijk nog erger dan wat je lichamelijk moet doorstaan. En o wee, als je iets tegen de regels van het kamp gedaan hebt, dan is je ei- lende niet te overzien." „Mishandeling zeker?" informeert een andere reiziger. „Och een pak slaag zou zoo erg niet zijn. Maar 't is veel geraffi neerder. Opsluiting is een houten hokje waarin je niet overeind kunt staan. Daar kom je pas uit als je zoover weg bent, dat er een dokter aan te pas moet komen. Trouwens, als je niet half of driekwart dood bent, kom je nooit op de ziekenzaal terecht. „Wat een onmenschen toch!" in terrumpeert een ander. „Hebt u wel eens gehoord van het kasteel Doorwerth? Daar kon je vóór den oorlog een hongerkamer zien. Nou is dat kasteel een ruïne, totaal door de Duitschers verwoest. Maar voor den oorlog kon je dan zien, hoe ze in de middeleeuwen met de menschen omsprongen. Wie tot den hongerstraf was veroordeeld, werd in een kerker opgesloten, vlak naast een keuken en dan kon de gevangene den geheelen dag de geu ren van lekker eten opsnuiven, maar zelf kreeg-ie natuurlijk niets. Nou, in het kamp was het net zoo." „En dat noemen ze nou de ver lichte eeuw, de eeuw van de bescha ving! Er is blijkbaar nog niet veel veranderd in 300 jaar!" valt ie mand in. „Zegt U dat wel meneer. Maar dat is nog lang niet alles. Want, weet U wat ze doen om de gevangenen het weinige eten dat ze krijgen, dan nog tegen te maken?" Ze maken het zeker sterk gepeperd of extra zout." „Was het dat maar meneer! Nee, in dat eten wordt, excuseer me, dat ik het zeg, geurineerd!" „Ah bah! Hoe is 't mogelijk dat iemand zooiets in zijn hersens krijgt. Daar moet je dan toch wel een door gefourneerde schurk voor zijn!" „Ook doen ze er wel stukje»» steen, cokes of glasscherven door!" „Meneer, U overdrijft! Ik kan het niet gelooven!" „Nee, ik overdrijf niet! U kunt het op mijn eerewoord gelooven. Wat ik U zeg is de zuivere-waarheid en geen woord er bezijden!" „Maar ze hebben dan nou toch ook hun trekken thuis gekregen, die rotmoffen!" val ik verontwaardigd in. „Ze ondervinden nou dan toch aan den lijve zelf de gevolgen van die germaansche cultuur!" „Hè, wat zegt U meneer.Die rotmoffen? Maar daar had ik hef heelemaal niet over!" werpt de ver teller mij tegen. „Niet.Maar U hadt het toch over het kamp en zoo en „Ja zeker, maar niet over een moffenkamp. Nee meneer, ik heb 14 maanden in het Nederl. kamp in Duindorp gezeten, enkel en alleen omdat ik voor winterhulp had gecol lecteerd en daar heb ik persoonlijk dat alles meegemaakt! De gaskamers en de crematoria ontbraken, maar overigens was hef er niet veel beter dan in de Duifsche kampen!" „U kunt me nog veel meer ver tellen?" antwoord ik. „Maar dat maak je me toch niet wijs!" „Niet, meneer? Dan moet U „De Ochtendpost" van 13 Juli maar eens lezen, daar kunt U het relaas vin den. De hoofdredacteur zou heel graag hebben, dat ze hem aanklaag den wegens laster en dat-ie dan be wijzen mocht wat-ie schreef. Ge tuigen bij de vleet meneer! Maar daér beginnen ze in Den Haag niet aan." „Amsterdam! Allen uitstappen!" Ik ben zeker drie minuten stom ver baasd alleen in de coupé blijven zit ten. Toen ben ik uitgestapt en heb ik „De Ochtendpost" van 13 Juli gekocht. Het was waar! Tóch leven we thans in een demo- cratischen tijd en niet meer onder het naziregiem. Ik kan er met m'n pet niet bij. Mijer. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde voor het eind examen suiker-chemie te Amsterdam onze plaatsgenoot, de heer J. Graff- ner. ER KOMEN VISCHDEMONSTRATIES. Vele vrouwen ondervinden moeilijk heden bij de bereiding van visch. Hoe moet ik schoonmaken, hoe sto ven, hoe bakkep? Een antwoord hierop geeft de Afd. Visch van het Voorlichtingsbureau van de(n Voe dingsraad. Deze afdeeïing organi seert namelijk vischdemonstraties in tal van gemeenten. Er wordt visch schoongemaakt, gefileerd en een de- monstrante laat zien hoe m)en de visch het beste kan klaarmaken- De demonstraties trekken overal veieil belangstelling. In onze gemeente zul len zij ,gehouden wordietn op Don derdag 25 Juli a.s., om 2.30 en| 7.30 uur n.m., in Hotel „De Gouden Ploeg", Middelwijkstraat 74. Men moet een schoteltje en lepel tje meebrengen. Er is dus wat te proeven. Kaartjes a 25 cent kan men afhalen op den demonstratiedag aan de zaal. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 21 Juli is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46, Soestdijk. Zooals reeds in ons nummer van Dinsdag j.1. medegedeeld, zal de Soester Courant op Dinsdag a.s., wegens vacantie, niet ver schijnen. Burgerlijke stand. GEBOREN: Pierre Maurice, zoon van H. Harden- berg en D. Roels. Pieter Gerard, zoon van E. v. Leijenhorst en J. Tanssen. Wilhelmina Johanna, doch ter van M. Th. Thijssen en G. M. Groenestein. Albert, zoon van J. Pilot en G. Tijimk. Rudolph Francis- cus, zoon van J. B. J. Kagenaar en B. R. Butzelaar. Julianus Rudolphus Maria, zoon van A. P. Stekhof de Jong en A. M. W. Sinnege. Adriaan. zoon van G. Burgwal en J. v. d. Broek. Wilhelmina Maria Rutje, dochter van C. G. J. Fokken en A. R. Kok. Hans Nïcolaas Peter, zoon van L. P. C. van Rensen en C. van Kranen. Jan Dirk, zoon van J. v. de Arend en G. G. v. d. Hom. Julia Alida Agnes, dochter van J. W. v. d. Veer en M. v. d. Broek. Jannette Grefa, dochter van D. Wassenaar etn M. Heitlager. ONDERTROUWD: H. de Jong, 23 jr. en G. Starink,, 23 jr. G. J. van Driest, 27; jr. en W. E. Sporry, 28 jr. A. van Leuve ren 21 jr. en J. F. Verweij, 18 jr. GEHUWD: G. van Beurden, 29 jr. en M. J. Th. Rupert, 23 jr. H. Grift, 31 jr. en T. Vlaanderen, 28 jr. Th. v. d. Steen, 39 jr. en H. P. Dijkman, 42 jr. W. G. Kok, 28 jr. en J. G. v. d. Hoed, 21 jr. J. Th. TooJ, 31 jr. en H. C. Tolhuis, 30 jr. Th. Side- rius, 26 jr. en M. Visch, 27 jr. P. P. Beerepoof, 25 jr. en A. A. Elber- sen, 23 jr. J. Kraaijenbrink, 25 jr. en W. Goijert, 22 jr. H. v. d. Oord, 28 jr. en C. Blom, 24 jr. J. C> Dik- land, 63 jr. en W. Donker, 48 jr. J. van Goudoever, 34 jr. en J. L. v. d. Boogert, 26 jr. OVERLEDEN: Elisabeth M. Bosboom, 80 jr., wed. van J. van Breukelen. Maria C. W. H. Wachmann, 74 jr., geh. m. J. L. Picard. Cornelia J. Lette, 83 jr., ongehuwd. Cornelïs Tammer, 77 jr., wednr. v. K. Tammer.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1