Mijersche Mijmeringen. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 58 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kw. Vrijdag 26 Juli 1946. Oilicieele mededeelingen. Burgemeester en "Wethouders van Soest maken bekend, dat door den Minister van Sociale Zaken is goed gevonden, dat aan niet-bouwvakar- beiders, werkzaam op zoogenaamde D.U.W.-werken, gedurende de a.s vacantieweek van het bouwbedrijf onder bepaalde voorwaarden een bijslag op de waarde hunner inge leverde vacanfiebonnen wordt uitge keerd. Zij, die meenen daarvoor in aanmer king te komen, moeten zich melden ter secretarie, afd. Sociale Zaken, Steenhoffstraat 5, uitsluitend op Maandag 5 Augustus a.s. tusschen 9 en 12 uur. Bij deze melding moe ten zij opgave doen van: le het totaal aantal door hen inge leverde vacantiebonnen en de waar de daarvan; 2e. het adres van het vacantiefonds (correspondentschap) waar de bon nen zijn ingewisseld en 3e de reden waarom zij niet over vol doende vacantiebonnen beschikken. Distributientemvs. UITREIKING BONKAARTEN In het tijdvak van 29 Juli tot 16 Augustus zullen levensmiddelenbon kaarten worden uitgereikt. Stamkaarten en inlegvellen dienen te worden medegebracht. De uitreiking zal plaats vinden te Soest in het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat en te Soesterberg in Café ,,'t Centrum?', Rademakerstraat 6 en wel als volgt: SOEST. Voor hen wier geslachts naam begint met de letters A t.m. B op Maandag 29 en Dins dag 30 Juli- C t.m. D op Woensdag 31 Juli. E t.m. G op Donderdag 1 Augustus. H t.m. K op Vrijdag 2 en Zater dag 3 Augustus. L t.m. M op Maandag 5 Augustus. N t.m. R op Dinsdag 6 Augustus. S t.m. U op Woensdag 7 Augustus. V t.m. Z op Donderdag 8 Augustus. Eiken dag van 9-12 en van 1.30-4 u. 's Zaterdags van 9-11.30 uur. SOESTERBERG. A t.m. K op Don derdag 13 Augustus en L t.m. Z op Vrijdag 16 Augustus, beide dagen van 10 tot 2 uur. ZELFVERZORGERS. Aan zelfver- zorgers zullen op bovengenoemde adressen bonkaarten worden uitge reikt voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: SOEST. A t.m. F op Vrijdag 9 en Zater dag 10 Augustus. G t.m. K op Maandag 12 Augustus. L t.m. R op Dinsdag 13 Augustus. S t.m. Z op Woensdag 14 Augustus. Eiken dag van 9-12 en van 1.30-3 u. 's Zaterdags van 9-10.30. SOESTERBERG. Tijdens de gewone uitreiking van bonkaarten op 15 en 16 Augustus 1946. De uitreiking van bonkaarten aan gerepatrieerden zal geschieden van af Maandag 5 Augustus 1946 aan het loket „Kas IV" van 'f kantoor Kerk- pad Z.Z. 55 te Soest. In het algemeen kunnen slechts aan personen, die in Soest woonachtig zijn, bonkaarten worden utgereikf. Een uitzondering hierop kan wor den gemaakt voor hen, die tijdelijk hier ter plaatse verblijven en niet naar hun woonplaats mogen terug- keeren. TOESLAG BIJZONDERE ARBEID. In verband met een in te voeren nieuw systeem voor uitreiking van toeslagkaarfen voor bijzonderen ar beid is het noodzakelijk dat bij de eerstvolgende aanvragen de stam kaarten der betrokken arbeiders wor den overgelegd. Plaatselijk nieuws. OPENLUCHT-THEATER. Na de zeer geslaagde en succesvolle opvoering van „Joseph in Dothan" brengt het „Zuid~Nederlandsch Too- neel" Dinsdag 30 Juli a.s. het be kende stuk „Oranje-Hotel", geschre ven door den onllangs zoo tragisch om het leven gekomen tooaieielschrij ver Ed. Veterman. Veterman schreef dit stuk zooals hij zelf eens zeide, „uit piëteit je gens degenen, die de gevangenissen verlieten om de eeuwigheid in te gaan". Dit aangrijpende tooneelstuk, binnen 6 maanden meer dan 150 maal door Balledux in het geheel© land ten tooneele gebracht, zal ongetwijfeld ook in Soest de belangstelling trek ken welke het verdient. Balledux brengt „Oranje Hotel" voor het voetlicht op een wijze, di,e door het Comité Viering Nationale Feestdagen te Arnhem als volgt ge kenschetst werd: „Nu de herden kingsdagen voorbij zijn, nu „Oranje- Hotel" onder Uw voortreffelijke lei ding te Arnhem zijn debuut heeft gemaakt, willen wij gaarne U en Uv.' gezelschap onze bijzondere dank be tuigen voor het schoon© en diepont- roerend weergeven, van wat velën hebben doorgemaakt in de bezet tingsjaren". Moge een uitverkocht theater too- nen, dat ook Soest belang stelt in een tooneelstuk, hetwelk door in houd en opvoering stormenderhand ons land veroverde. Een aantal foto's van verschillende scènes zijn in het verkeershuis en bij Louis Mook, Soesferbergscbesfr. 24, tentoongesteld. HOE ONS NATUURBAD VERDWIJNT. De bekende Wis, wonende aan den Wiekslotierweg, die er een gewoon te van maakte om stalen ramen, planken enz. weg te nemen valn het Natuurbad, werd voor deze han delingen in arrest gesteld. We leven in een na-oorlogschen de- mocratischen tijd. Laten we zeggen: een nieuwen democratischen tijd, waarin heel wat is veranderd verge leken bij dien van vóór den oorlog. Maar ik kan toch niet zoo heel hard juichen over dezen tijd, de economische omstandigheden, die als na-oorlogsgevolg natuurlijk on gunstiger zijn, nog daargelaten. Er zijn zooveel dingen, die ik niet begrijp en die met mij vele honder den en duizenden niet zullen begrij pen. Vv'aarohï krijgt onz'é "gèzeii*igie~óo'ts- ter Courant bijvoorbeeld nu niet eens wat meer papier zoodat het blad eens wat grooter kan verschij nen? Is er misschien geen papier genoeg? Kijk dan eens naar de sta- tïonskiosken. Prullectuur bij de vleet, zonder 'n atoom intellectueel voedsel. Er verschijnen zeven radio bladen, die op een beetje verqeni- gingsnieuws na, allemaal denzelfden inhoud hebben. Je kunt laten druk ken wat je wilt, maar „zwart". Dat papier is er dus ook. Zooals trou wens alles „zwart" te koop is, van dameskousen af tot auto's toe. Schrijvers, die in den oorlog niet wilden laten drukken, hebben, vol gens officieele regeeringspublicaties, thans voorrang. ïn theorie althans. Ik ken een schrijver van een lan delijk humoristisch werk, dat vlak voor den oorlog in een jaar tijd twee uitverkochte drukken beleefde. In 1942, den tijd van boekenschaarsch- te, kon hij een derden druk uitgeven, die hem goud in 't laadje zou heb ben gebracht. Doch, er was een „maar" bij. Voor papiertoewijzïng was het lidmaatschap van de cul tuurkamer noodig en daar paste hij voor. Hij loopt nu al 14 maanden, alle insfantie's af voor papiertoewijzing, met steeds 0.0 op het request. Een man een 'man, een woord een woord, leiden we vroeger. In dezen nieu wen democratischen tijd schijnt dat niet meer op te gaan! We hadden in den bezettingstijd je reinste censuur. Niets kwam in de pers zonder censuur en het mees te kwam er zelfs in op voorschrift. Dat is nu natuurlijk heelemaal an ders. Ieder kan weer schrijven wat hij wil. Ho even! Waarom moesten de publicatie's van een legerpredi- kant, die met onze jongens mee naar Indië was gegaan, dan gestaakt wor den? Waarom mag over Indië niet via de radio gesproken worden? Waarom mogen geen films meer worden vertoond, waarin wandaden van Jappen en extremisten voorko men? Wat blieft U? Geen cen suur? Toch heet deze tijd zéér de mocratisch. Hadden we in den be zettingstijd niet zooiets als een de partement van „volksvoorlichting"? Daar schijnt iets van te zijn blijven hangen in dezen zéér democratischen tijd. Ik heb „De Ochtendpost" van 20 Juli gekocht. Voor 't laatst. Ik kan niet tegen dergelijke lectuur. Waar achtig ik wordt er belabberd van. Er staan nu veer afgrijs©1 ijk herten in over „Hotel Biaskowitz" in Hilver sum, folterkamer als in den mof- fentijd. Tusschen 12 en 4 's nachts kun je de menschen, die „onder vraagd" worden hooren kermen en gillen. Als dat niét waar is, waar om zetten ze den schrijver dan niet achter slot en grendel? En als het wél waar isMooie democrati sche tijd! In „De Waarheid" (what is in a name?) las ik, dat ik in mijn mij meringen heb „gehefzt" tegen het comminisme. Leugen! De redactie van dit blad laat geen politieke „het ze" tegen welke partij ook toe; dit blad is een blad voor iedereen, bur gemeester of arbeider, R.K., 'Vrij heidsman of communist. Daarom: wanneer en waar en hoé heb ik „gehefzt", dat wil zeggen: opgeruid, gestookt tegen het communisme? Vertel me dat eens., leugenlievendd „Waarheid"! Ik heb slechts gezegd, dat vete verwanten van NS.B.-ers uit wraak tegen de regeering op de communis tische lijsten gestemd hebben. Wat in meer bladen, belangrijker dan dit blad, is verondersteld. Is dat „het- zen"? Neen „Waarheid" als ik had willen „hetzen", dan had ik wel eens een boekje kunnen opeïi doem over de roode dictatuur in Polen en Yoegoslavië! Maar dat hoort in deze kolommen niet thuis. Ik zal niet ingaan op die andere mod- derspuiterij. Daarvoor zal Mr. Jan Japie wel in z'n nek springen en die zal er wel een klein lidfeekentje van overhouden! Maar, „Waarheidschrijver", probeer in 't vervolg je naam ©er aan te doen. 't Zal je misschien wel moeite kosten, maar je kunt het toch pro- beeren. Je maakt als „democraat-bij uitstek" (zoo noem je je immers zoo graag!) de nieuwe democratie, door jullie zoo vurig begeerd en voorgestaan, anders zoo hopeloos te schande. Mijer. AANRIJDING. In de avonduren botste de motor rijder van D. te Amsterdam met zijn voertuig tegen een op de Birkfstraat geparkeerden auto, welke, volgens v. D. niet was verlicht. Hij liep hierdoor een kaakfracfuur op, alsmede wonden aan hoofd, ar men en beónen. Na door Dr. Stro band te zijn behandeld, werd hij naar het ziekenhuis te Utrecht over gebracht. RIJWIEL GEVONDEN. Bij den manufacturier Post aan de Van Weedestraat is een damesrijwiel blijven staan. De eigenares kan zich wenden tot de politie. TASCH ONTVREEMD. Ten nadeete van een oppasser van hef paleis Soesfdijk, werd een tasch ontvreemd, waarin o.m. een bedrag van f170-was geborgen. TOSEPH IN DOTHAN. Het „Zuid-Nederlandsch Tooneel", o. l.v. Pierre Balledux voerde in het Openluchttheater „Joseph in Dothan" op, een tooneelspel in vijf bedrij ven van Joost v. d. Vondel. De geschiedenis is te bekend om hier te verhalen. Het drame speelt op verschillende plaatsen rondom Dothan. Het too neel hoe harmonieerde hier'f na tuurlijke landschap wisselt tel kenmale. Wat het spel betreft is het „Zuid- Nederlandsch© Tooneel" er volkomen in geslaagd den toeschouwer en kunstliefhebber in alle opzichten te bevredigen. Zeer scherp kwamen de figuren naar voeren: Jos.eph (Han Surïnk) in zijn droomerige zachtheid, Ruben (Pier- plicht en broederliefde, Levi (Ber- nard Droog) in zijn sluwheid. De andere spelenden sloten op passen de wijze aan. Het publiek uitte haar dankbaar heid door de spelers aan het einde van den avond een groofe ovatie te brengen. GESLAAGD. Bij de verleden week in Amers foort gehouden MULO-examenis slaagden voor het diploma A de da mes A. Schippers en N. van Om men te Baarn, de heeren J. Schip pers, J. van Oostrum en D. Robber- se, eveneens te Baarn en de heeren P. v. d. Bremer en J. Witte te Soest, allen leerlingeln van de „Baarnsche Avondulo" die hiermede 7 van haar 8 candidacen 't diploma zag behalen. GOED AFGELOOPEN. Op de Middelwijkstraat liep een kind, dat de straat wilde oversteken, tegen een motorrijwiel, waardoor dit voertuig omsloeg. Zoowel het kind als de motorrijder en duorijdster liepen ontvellingen en verwondingen op. STORM. Ook Soest heeft haar deel gehad van den storm, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag boven ons land heeft gewoed. Belangrijke schade werd aangericht aan het gewas, vete en zelfs zeer zware boomen ontworteld electri- sche geleidingen vernield, waardoor verschillende wijken zonder licht kwamen enz- Van de schuur van den heer But- zelaar aan de Groote Melm werd hef dak opgenomen en tegen de schuur van den heer De Jong gesmakt, waardoor de achtergevel totaal werd vernield. Hoe groot de kracht van den storm wel was, kan worden afgeleid uit het feit, dat op de Stadhouderslaan eenige boomen totaal werden afge draaid.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1