Een spelletje kaart. Uit oqs eigen Rijk. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 60 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post 1 1.75 p. kw. Vrijdag 2 Aug. 1946. Dat de wereld op een vulkaan danst: is 'n bekende en geliefde uitspraak. In deze dagen lijkt het er echter meer op, dat na het groote, sensa- tioneele „bal" de wereld aan het kaarten is geslagen: een partijtje bridge, waarbij wordt geboden en gevraagd. Rusxand, dat de beste kaarten in handen houdt, biedt er lustig op los (in roode kleuren!), maar ook Ame rika, de tegenspeler heeft een paar goede „honneurtrekken" in handen, o.a. 't atoombomgeheim, dat, zij het met moeite, zorgvuldig wordt be waard. Frankrijk speelt ook mee, als vier de man, doch moet zijn kaarten open op tafel leggen. Nu is het spelletje bridge geëindigd. De groote heeren zijn naar huis ge gaan en anderen zijn gekomen, die thans aan het „een-en-twintigen" zijn. Wij zouden misschien op deze wc reld-kaart-vergelijking nog wat dóór kunnen gaan, indien de zaken, die nu door 21 overwinnaars onder de loupe worden genomen, niet van zoo ernsfïgen aard waren, dat wel en wee van de geheele beschaafde wereld van de „Conferentie van Parijs 1946" afhankelijk is. Officieel wordt deze bijeenkomst niet als vredesconferentie genoemd. Weten de heeren nu reeds, dat er van den vrede niet zoo veel terecht zal komenV Georges Bidaulit, de Fransche mi nister-president, die op voorstel van Byrnës tot voorloopig voorzitter werd gekozen, zeide in zijn openingsrede, dat de te behandelen onderwerpen uiterst' gecompliceerd waren en dat zij slechts een deel uitmaken van de definitieve regeling van den vre de. Om bij dit „een-en-twintigen" niet dadelijk ruzie te krijgen ook de afgevaardigden der kleine landen spelen ditmaal mee is de extra moeilijke Duitscbe kwestie niet op de agenda geplaatst. In bezettingstijd is ons meermalen voorgehouden, welke groote fouten de geallieerden in 1918 ter Vredes conferentie van Versailles maakten. De gevolgen van die fouten hebben wij aan den lijve ervaren. Het ziet er niet naar uit, dat men te Parijs in '46 dezelfde fouten zal maken. Te dezer vredesconferentie kunnen de 21 trouwens geen beslis singen nemen. Ook in het kaartspel wordt „een-en-twintigen" lager aan geslagen dan bridge-spelen! Doch de beraadslagingen zullen den Grooien Vier later een richtsnoer kunnen zijn. De conferentie te Parijs vindt mede haar belangrijkheid in de ontmoe tingen der diplomaten van evenzoo- vele landen. Men zou haar de politieke Jaar beurs kunnen noemen. Evenals voor het handelsverkeer is het goed, dat diplomatieke kopstukken der ver schillende landen elkander van tijd tot tijd ontmoeten. Meer behoeven wij in deze vredesconferentie niet ifce zien. Het groote probleem Rusland hield de afgeloopen week het En- gelsche Hoogerhuis bezig. Zoowel de liberale als de conser vatieve afgevaardigden waren van meening, dat met of zonder mede werking van Rusland de samenwer king tusschen de Westersche landen inniger zou dienen te zijn. In zonderheid de banden tusschen Frankrijk en Engeland dienden te worden versterkt. Engeland zou de taak hebben, Rus land tot samenwerking met de ande re beschaafde landen te brengen, zoodat de Russische politiek de we reld niet zou overschaduwen. Eigenaardig is die Russische poli tiek voor niet-communistische Wes terlingen soms wèl. Terwijl Enge land, om den wereldhonger te hel pen bestrijden de brooddistributie invoert, wordt in Rusland aan de dis tributie van brood, meel en graan een einde gemaakt. Er is weer vollop: voor de eigen menschen! In den Veiligheidsraad wees Gromy- ko 't Amerikaansche atoombomplan van Baruch pertinent af. Voorts ko men er berichten, dat de Russen Hongarije half leeg haalden, dat de Duitsche oorlogsindustrie voor Rus land zou werken, dat in Oostenrijk de loonen der „ge-Russificeerde" fa brieken werden verdubbeld, zoodaf er van andere Oostenrijkers tal van aanvragen binnen kwamen, óók on der Russische directie te mogen werken. Al is het voor de andere politici niet gemakkelijk met de Russen sa men te werken, ook de Joden maken het Engeland niet gemakkelijk. Aan wie de fout? De Engelsch-Amerikaansche deskun digen hebben aanbevolen Palestina in 3 deelen te splitsen: een Joodsch, een Arabisch en een Centraal ge deelte. Maar ook hier komt, zoowel van Joodschen als van Arabischen kant oppositie tegen. De staten der Arabische Liga en de Joodsche leiders werden daarom door Engeland uitgenoodigd een conferentie over Palestina en de Jo den in Europa te houden, vóórdat op 23 September de UNO weer bij eenkomt. Egypte is echter van plan het Palestijnsche probleem bij den Veiligheidsraad aanhangig te maken. Burgerlijke stand. GEBOREN: johannes Pierer Dirk, zoon van D. Engel en M. van Tol. Gerhard Chris- tian. zoon van G. C. Derks en B. Butselaar. Ronald Gerardus Emanu- el, zoon van F. H. Henze en L, H. Lamping. Boudewijn Diederick Theodorus, zoon van B. W. J. Ru- pert en Z. R. Notten. Hendrika Cor- nelia, dochter van J. de Rooij en T. Knoop. Catharina Maria Antoi- netta, dochter van F. J. Bunck en L. C. Smout. ONDERTROUWD: W. Wiss, 63 jr. en W. M. Hopper, 49 jr. Tj. Wassenaar, 24 jr. en C. C. M. Galis, 22 jr. GEHUWD: F. C. Groot, 27 jr. en E. v. d. Brink, 27 jr. H. de Jong, 23 jr. en G. Sta rink, 23 jr. J. M. v. d. Ham, 23 jr. en A. J. C. Kallee, 19 jr. OVERLEDEN: Cornelis van Halewijn, 79 jr., wednr. van J. Offerman. Plaatselijk nieuws. GROOTE ROODE KRUIS-ACTIE- Op 15, 16 en 17 Augustus zal in ons land een groote ledenwerf-actie op touw gezet worden, waaraan ver bonden een raadsel-wedstrijd. Ver der zullen er straatcollectes zijn met een bijzondere attractie voor de ge vers en geefsters. Omtrent een er> ander volgen nog uitvoerige berich ten. Ook de plaatselijke afdeeling moet haar beste beentje voorzetten om deze actie te doen slagen. Waarschijnlijk zal in Soest de feest- week van de V.V.V. „Soest vooruit" van 17-24 Augustus worden benut. Om deze actie te doen slagen is veler hulp noodig. Het Ned. Roode Kruis, afd. Soest- Soesterberg, doet dan ook bij deze een beroep op haar leden om hun werkkracht gedurende deze dagen in dienst te stellen van deze groote ac tie. Ook niet-lieden zijn van harte welkom. Gaarne zal het Bestuur Uw aanmel ding tegemoet zien om aan deze ac tie mede te werken. Opgaaf kan ge schieden op het Verkeershuis van Soest-Vooruit en bij den Heer Louis Mook, Soesterbergschestraat, liefst zoo spoedig mogelijk. Een gezamenlijke bespreking zal daarna volgen. Het wachten is nu op Uw aanmelding. Wees trotsch op Uw lidmaatschap van 't Ned. Roode Kruis en helpt ons. Het doel is 1 millioen leden op 1 September 1946. Er zijn er thans 500.000. GEORGE FORMBY IN KAMPIOEN OP SOKKEN. De dolste klucht van George Form- by draait deze week in „City". In „De Kampioen op sokken" neemt hij met zijn reeds lang verouderde motor deel aan de groote T.T.-races. Voor het echter zoo ver is, ontstaan reeds vele dolle, toevallige en zelfs liefdes-verwikkelingen. Erger wordt het nog wanneer de proefrit moet worden gereden en daarna de groote race plaats heeft. Dat proefrit en race anders gaan dan gewoon is begrijpelijk en even be grijpelijk is het, dat het niet zijn prestaties zijn, die hem tot kam pioen maken van de groote T.T. „De Kampioen op sokken" is een film, welke alleen door Formby kan worden gespeeld en die ons eenige uren van lachen weet te bezorgen. MOOI RESULTAAT. Van de R.K. School' voor U.L.O al hier, hoofd de heer Weyts, slaagden tien van de twaalf candidaten voor het Mulo-diploma. De afgewezenen hadden, in afwijking van het advies van het hoofd der school, op eigen gelegenheid aan het examen deel genomen. Geslaagd zijn Willie Rademaker. Annie Bosboom, Corrie Beckering- Vinckers, Annie Groenesfein, Henk Smit, Pief Hom, Jan Koenders, Paul Damen, W. Wakelkamp en P. van Hengstum. pen werd Admiraal Hewitt door H. M. de Koningin het Groot-officiers kruis der Oranje-Nassau-orde ver strekt. Een minder goede tijding was ech ter weer, dat de oud-commandant van hef Leger des Heils, Bouwe Vlas, die tot voor kort inwoner onzer ge meente was, plotseling te Zeist over leed, in welke gemeente hij zich pas van hier uit had gevestigd. Hij werd onder groote belangstelling in het Leger-graf te Amsterdam ter aarde besteld. Maken wij nog even een uitstapje naar Neurenberg, waar tegen Seyss Inquart en zijn mede-oorlogsmisda digers de doodstraf is gevraagd. De Russische aanklager noemde Seys den beul en plunderaar van Neder land. De tijd,, dat deze vroegere macht hebber wordt „geliquideerd", zal niet ver meer zijn. Voor de bijzondere gerechtshoven en Tribunalen worden thans geregeld groote en kleine oorlogsgevallen in behandeling genomen. In de illegale wereld heeft de zaak van 'n Utrecht- schen Marechaussee, die een ille gaal wapendepot verraadde en met de Duitschers heulde, nogal eenige beroering gewekt. De man had zijn rol zoo goed gespeeld, dat men nog niet aan zijn schuld kon gelooven. Wat schuilt er toch veel kaf onder het Nederlandsche koren! Ondanks alle narigheid moesten wij Zondagavond even glimlachen, toen per radio werd meegedeeld, dat de ontploffingsramp in den IT- polder te Amsterdam vermoedelijk door „broeiing van het kruit" was veroorzaakt. Later bleek echter, dat de opgesla gen munitie ook fosforbommen en ander licht ontbrandbaar oorlogstuig omvatte, zoodat het toch niet is uit gesloten, dat zelfontbranding van het helsche spul de directe oorzaak is van het groote ongeluk, dat een 12- jarig jongetje het leven kostte, dat een vijftal anderen min of meer ern stig verwondde en dat groote schade aan de omgeving toebracht. Men vraagt zich af, of ten deze wel de noodige voorzichtigheid is be tracht en of het wel verantwoord is, er dergelijke gevaarlijke opslag plaatsen op na te houden en, gesteld dat zulks noodig is, of men die din gen dan juist in de omgeving van de burgerbevolking moet opslaan. Bij de vervaardiging van oorlogsma- terieel neemt men, terecht, alle mo gelijke voorzorgen, maar bij het opslaan ervan acht men dit blijkbaar overbodig. Wij kunnen dit geen juiste politiek noemen. Dit oordeel hebben vele kunstenaars en anderen mede over het optreden van den nieuwen minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen1, Dr. J. J. Gielen, die, nauwelijks aan het bewind, zijn departement zoo drastisch reorganiseerde, dat er een storm van protesten losfbrak. Directoraten-Generaal worden opge heven, waardoor zoowel de lichame lijke opvoeding als de verzorging der kunsten in de knel dreigen te komen. Maar aldus zal het mogelijk worden, het aantal ambtenaren te verminderen. Minister Gielen heeft met zijn eer ste maatregel al dadelijk naam ge maakt! Een man met wereldnaam, de se cretaris generaal der UNO, Trygve Lie, op doorreis naar Parijs, bezocht ons land en deed de ook al niet plezierige mededeeling, dat er geien inlichtingenbureau der Vereenigde Naties in Den Haag zou worden ge vestigd. Neen, veel genoeglijk nieuws er er deze week niet te vermelden- De West-Indische delegaties ver trokken weer vol vertrouwen op de toekomst huiswaarts, doch uit de Oost kwamen er weinig hoopvolle berichten. De conferentie te Malino moet een bevredigend resultaat hebben gehad doch Sjahrir, die de Troonrede „re- actionnair" noemde, zeide ervan, dat de Nederlanders de bedoeling hadden, de Buitengewesten te ge bruiken om druk uit te oefenen op Sumatra en Java. De „tegendruk" van de Republi- keinsche regeering zal dan waar schijnlijk te zoeken zijn in het stop zetten der evacuatie van nog vete geallieerde geinternieerden, die al reeds gijzelaars werden genoemd. Intusschen naderen de voorbereidin gen voor een Indische commissie- generaal haar voltooiing. Oud-Minister Schermerhorn schijnt „van de partij te zijn" en naast hem worden de oud-burgemeester van Amsterdam, F. de Boer, de oud-mi nister Steenberghe als leden ge noemd. Keeren wij naar Nederland terug, om 'n aangenamer bericht te geven. Naar aanleiding van het bezoek van eenige Amerikaansche oorlogssche- Vervolg derde kolom onder aan.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1