Het leuke nieuwtje. Voor alles: Begrip en Vertrouwen. Olficieele mededeelingen. Plaatselijk nieuws. Naar den Vrede? Geldige bonnen. W. N. N1EUWENHU1S Loodgieter - Electriciën ROB DE AVONTURIER ESPERANTO. Plaatselijk nieuws. Hoe dikwijls hooren wij niet, dat een vader of moeder zich beklaagt over het gebrek aan vertrouwen van hun grooter wordende kinderen? „Ik voel, dat mijn dochter moeilijk heden heeft, doch als ik probeer van haar te weten te komen wat het is, wordt ze kribbig en snauwt ze me af. Het ergste vind ik, dat zij haar vriendinnen, die haar natuurlijk lang niet zoo goed kunnen raden als ik, omdat ook zij nog maar kinderen zijn, wèl vertrouwt." Ziehier een klacht, die wij kort ge leden van een moeder hoordem „Zij is mij ontgroeid" volgde er nog achter. Waar ligt hier de oorzaak? Wiens schuld is het, dat er fusschen moe der en dochter geen vertrouwen be staat? Het beantwoorden van deze vraag is niet zoo moeilijk als het wel lijkt. Want het zijn veelal de moeders, die bij de opvoeding on bewust kardinale fouten maken. De ze moeders gunnen zich geen tijd om naar de ontboezemingen van hun kind te luisteren. Zij hebben het met andere dingen te druk. Als de kleine, geladen met emoties thuiskomt, omdat het zoo'n mooie vlinder heeft gezien, of omdat het „vol'* is over een dood vogeltje, dan moet de moeder rustig tijd nemen om naar het kind te luisteren. Zij dient dan belangstelling te toon en voor de, voor haar onbelangrijke, doch voor de kleine zelf, zeergroo- te problemen. Inplaats daarvan wordt vaak gezegd: „Kind doe niet zoo druk", of: „wat heb je een wit ge zicht" enz., waardoor het kind, te leurgesteld, verder zwijgt. Aldus wordt de grondslag voor gebrek aan vertrouwen tusschen moeder en kind gelegd. Let maar eens op, hoe gelukkig een kind is, als het in een leuk ge heimpje wordt betrokken, als het bijvoorbeeld weet, wat vader voor z'n verjaardag zal krijgen. Hoe dik wijls weet het niet juist op tijd te zwijgen en met moeder een blik van verstandhouding te wisselen. Kijk, zooiets schept een sfeer van vertrou wen tusschen moeder en kind. Het kind heeft iemand noodig, die geduldig naar hem luistert. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor de moeder in de eerste plaats in aan merking komt. Stoot moeder het kind echter af, door drukte in de huishouding of misschien omdat zij geen geduld heeft om naar het „ge klets" van haar kind te luisteren, dan is het volkomen logisch, dat het kind zich van haar afwendt en een ander zoekt, die wèl gewillig is naar hem te luisteren, de juf op school, of grootmoeder, die zooveel meer le venswijsheid bezit, dat zij weet, waar een kind behoefte aan heeft. Heeft het kind zulk een plaatsvervangster gevonden, dan zal deze, als de klei ne grooter is geworden, de vertrou weling blijven. Moeder wordt buiten het innerlijk leven van haar kind gehoudenzij is er eigenlijk bui- tengegroeid. Het is zoo jammer, dat een zoo groo- te innerlijke verwijdering tusschen twee wezens, die het nauwst aan elkander verbonden behoorden te zijn, alleen is te wijten aan slordig heid en onachtzaamheid in de op voeding van het jonge kind. Eveneens wordt zeer vaak de groote fout gemaakt, dat een moeder een belofte niet na komt. „Moeder, mag ik naar het Lunapark? Piet en Jan gaan ook." „Ik denk er niet aan; ik vindt het veel te gevaarlijk om je daar alleen naar toe te laten gaan." Als moeder echter het teleurgestelde gezicht ziet, zegt ze: „Doe jij nu vanmiddag een paar boodschappen voor me, dan gaan we morgen samen. De jongen doet boodschappen en zoekt nog een paar vriendjes op, die den volgenden dag ook mee zullen gaan. Moeder heeft er echter niet aan gedacht, dat zij den volgenden dag een afspraakje had en de Luna- parktocht wordt uitgesteld. Dit is maar een der vele voorbeel den, die wij zouden kunnen noemen. Hef is zoo jammer, dat beloften aan. kinderen zoo vaak ondoordacht wor den gedaan en niet gehouden. Hoe kun je dan van een kind ver langen, dat het zijn beloften nakomt, als moeder zich daar niet aan houdt? Het zal tegenover zoo'n moeder ook heel gemakkelijk het gegeven woord breken. En dan zegt moeder veront waardigd: „Je had het me toch be loofd?" Willen wij van onze kinderen oprech te, betrouwbare menschen maken, die ons hun vertrouwen schenken, dan dienen wij in de eerste plaats een voorbeeld te zijn. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekena, dat het ver zoek van de firma „Sroomwasscherij Kaldeway" om in het perceel, kadas traal bekend in sectie H no. 6916. gelegen aan de Rembrandflaan nr. 12, een bestaande wasscherij en ver verij te mogen uitbreiden en wijzi gen, door hen op heden is verdaagd.. AANRIJDING. Mej. B. v. A., die op de Birktsfraat in de richting Soestdijk reed, werd bij het passeeren gegrepen door een in dezelfde richting rijdende auto. De bestuurder van dezen auto moest uitwijken voor een eveneens uit de ze richting passé,erende collega. Met eenige schaafwonden en de schrik kwam Mej. v. A. er af. MET VACANTIE7 Alhier werden twee militairen, M. en U. genaamd, aangehouden, die hun legeronderdeel zonder toestem ming hadden verlaten. Beide „deserteurs" werden naar hun onderdeel teruggebracht. VERBETERING DER KONINGINNELAAN. Het ligt in het voornemen der ge meente om de Koninginnelaan eens goed onder handen te nemen. Deze laan is in de laatste jaren een belangrijke verkeersweg gewor den, zoodat de toe te passen verbe tering niet alleen zal worden toege- juichd door de bewoners der Ko ninginnelaan en omgeving. We hadden echter niet verwacht, dat deze verbetering reeds thans moge lijk zou zijn. Er is immers groote ma- teriaal-9chaarschte, maar wat erger is, we zijn noodlijdend, en dit be- teekent, dat Ged. Staten elke uit gave niet argusoogen bezien. Maar tegen de 86.000 gulden, die met dit werkje zijn gemoeid, hebben Ged. Staten geen bezwaar. Bovendien heeft de Wederopbouw zijn goedkeuring aan dit object gehecht, zoodat mag worden aangenomen, dait de Konin ginnelaan binnenkort niet meer door wielrijders en automobilisten wordt geweerd. De rijweg zal gelijktijdig worden verbreed en van 5 op 6 M. worden gebracht, terwijl de trottoirs even eens tot een breedte van 2 M. zullen worden verhard met het vrijkomen de klinkermateriaal. We willen hopen, dat gemeente-wer ken den gang er in houdt Er valt, na den stilstand in de werkzaamhe den tijdens de oorlogsjaren, veel in te halen. PROCESVERBAAL- Wegens het rijden zonder licht wer den een drietal personen bekeurd. B. kreeg een bonnetje, omdat hij zich met zijn rijwiel op het gedeelte van de Soesterbergschiestraat bevond, dat alleen voor hef snelverkeer is be stemd. AANRIJDING. Z-, komende uit de richting Konin ginnelaan, werd op de Beetzlaan door een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij moest naar 't St Elisabeth-gast- huis te Amersfoort worden vervoerd. RAADT MEE. Er wordt nog eens herinnerd aan de Roode Kruisdagen in de ze week, n.1. op 15, 16 en i7 Augustus. Men zal de Roode Kruis stands en de bussen zien opgesteld o.a. bij Nieuwerhoiek, Raadhuis en splitsing Birkfstraat-Soesterbergschastraat. Werpt hierin Uw ingevulde formu lier, dat U door de post zal zijn bezorgd. Als goed geraden hebt, wacht U een reis naar Indië per vliegtuig of één der tiental andere buitenland- sche reizen van 10 dagen. Mocht U geen formulier hebben ont vangen, schrijf dan Uw naam en adres op een stukje papier, dce het in eeïi enveloppe, voeg hef lidmaat schapsgeld erbij en schrijf 't aantal nieuwe leden op, dat U denkt, dat het Roode Kruis in die drie dagen er over het geheelie land zal bij- krijgen. Er zijn er nu 600.000. Wij willen trachten het tot een millioen te brengen. Vergeet niet de chocolade guldens a 25 cent te koopen en tast op Za terdag a.s. flink in Uw beurs als de collectebus U wordt gepresen teerd. Het is toch niet noodig U op te sommen het vele goede werk, dat het Nederlandsche Roode Kruis, ons Roode Kruis, tot stand brengt, de vele werken van barmhartigheid. In de donkere dagen, kort voor het einde van den oorlog en ook nog daarna, heeft ons geheele volk, nie mand uitgezonderd, begrepen, wat het Roode Kruis voor de menschheid beteekent. Vergeet ook thans het Nederlandsche Roode Kruis niet Uw hulp is ook nu meer dan ooit noodig. IN IEDER SOESTER HUIS EEN LID VAN 'T ROODE KRUIS. Op de Vredesconferentie Wordt ontzaglijk veel gepraat. Heel de wereld zit te wachten, Op de eerste vredesdaad. Vijf jaar hadden w'een illusie; Vijf jaar hebben we gewacht, Maar de heieren maken ruzie En de geest van Hitier lacht, 't Is een vredesconferentie, Maar de vrede is er zoek. 't Lijkt een ruzie-conferentie En god Mars kijkt om den hoek. Want terwijl de groote heeren Aan het praten zijn gegaan, Houdt men nog atoombom-proeven Op den Stillen Oceaan. Engeland bouwt groote bunkers; Dat doen ze strakjes allemaal. Volgens Churchill werkt de Sovjet Achter een gordijn van staal. En de kleine menschjes schudden Telkens weer het domme hoofd En ze denken vol verlangen Aan hetgeen hun werd beloofd. Op de Vredes-conferentie Heerscht geen vrede, zoo u ziet! D'oorlog heeft men wel gewonnen, Maar.. de vrede blijkbaaar niet. Tot en met 17 Augustus zijn de na volgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten LA, LB, LC 608: A 74 melk 2 liter melk. B 74, C 74 melk 3iliter melk. 402 aardappelen 3 k.g. aardapp. Bonkaarten LD, LE 608: D 74, E 74 melk 6 liter melk. 902 aardappelen 1 k.g. aardapp. Tabakskaarten enz.: T 42 2 rantsoenen fabaksarfikelen Voor het tijdvak van 11 Augustus tot en met 7 September zijn de bon nen 474 en 974 Algemeen aange wezen voor het koopen van 2 liter petroleum. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 AANRIJDING. Het 2-jarige zoontje van Z. werd op de Hartmanlaan zoodanig door het motorrijwiel van Mej. R. aangereden, dat het met een linkerbeenbreuk naar „De Lichtenberg" te Amersfoort moest worden overgebracht. EEN BAD. Het paard van S. was te water ge raakt in een der grachtjes nabij de Sfadhouderslaan. Na eenige vergeefsche pogingen, werd het dier tenslotte weer op het droge getrokken met een vrachtauto. Nog eens schoot Rob en eindelijk week de rotswand vóór hen vaneen en daalde langzaam omlaag. Een donkere tunnelingang werd zichtbaar. Een gedaante verscheen, het was de vorstin, Sheeba's moeder. Als een hinde, zoo vlug stapte het meisje op den sfceenen brug. Rob volgde zijn Leidster en samen tra den ze 'n donkere ingang binnen waar de vorstin hen wachtte. Eenige gewapende krijgslieden namen Rob in hun midden. De brug werd weer opgehaald en allen volgden de vor stin. In de troonzaal, waar Rob reeds eer der was geweest, werd halt gehou den. De koningin nam plaats etn Sheeba vertelde, in eerbiedige hou ding voor haar moeder geknield, in haar eigen taal, hoe de blanken erin geslaagd waren de schatten te vin den en op welke verraderlijke wij ze de priester de vreemdelingen wil de dooden. „Er zijn in Indië heel veel geheim zinnigheden, die wij, Europeanen, slechts moeilijk doorgronden", be gon de gerepatrieerde Indischgasf „Een voorbeeld daarvan is: Kabar angin, het nieuws, dat door den wind wordt voortgedragen, dat door middel van de „tong-tong" wordt doorgegeven. Mijn collega Wikstra bijvoorbeeld heeft al z'n dagen gedacht, dat zijn groot bedrog door Kabar angin was uitgekomen. We waren in die dagen beide admi nistrateur bij een groote onderne ming, die eens per jaar heel behoor lijke dividenden en aan haar em- ployé's ook heel goede tantièmes uit keerde. Onze vriend Wikstra was met een Hollandsche vrouw getrouwd, die hem geducht kort hield. Voor Wik stra was dat niet slecht, maar Tien tje, zoo noemden wij die tante, maak te het zoo bont, dat Wikstra haar op alle mogelijke manieren voor hef lapje hield, om toch op tijd zijn splitje of zijn paitje te kunnen krij gen. Als hij de kans kreeg, boorde hij haar een extra zakgeldje door den neus. Zoo noemde hij dat. En het was fantastisch, welke slinksche en sluwe wegen Wikstra bewandelde om aan zijn trek te komen. „Als we tantième krijgen, sla ik een grooten slag", vertrouwde hij me toe. „Ik ben Tientje al aan het voor bereiden". „Hoe dat zoo?" vroeg ik verwon derd. „Ik vertel haar, dat de Maatschappij niet zoo'n best jaar heeft gemaakt, dat we wel niet zooveel zullen krij gen", vervolgde Wikstra, „en als hef dan zoover is, dan heb ik tenminste geld." Ik was die vertrouwelijke mededee- ling al vergeten, doch toen we wer den opgeroepen om het ons toebe- hoorende bedrag ten kantore van den hoofdadministrateur te halen, zei Wikstra, dat hij den brief, waarin zijn aandeel was genoemd zelf had opengemaakt en dat hij de lieve Tientje duizend gulden te weinig had opgegeven. „Daar nemen wij er straks een op" verzekerde hij. Bij den hoofdadministrateur was het 't gewone gedoe: van heinde en ver waren de administrateurs gekomen. Het was in de voorgalerij een gezel lige drukte en de een na den ander werd bij den hoogsten baas geroe pen, die na een kleine toespraak hef tantième persoonlijk overhandigde. Toen Wikstra in den grooten kring terugkeerde, zag ik, dat hij de groote envelop-met-inhoud snel'open maakten, een biljet van duizend gul den er uit vischte en dit in z'n schoen werkte. Na het tantième-feest reden we sa men terug en Wikstra, blij, dat hij zijn lieve Tientje er zoo kostelijk' tusschen had het duizendgulden- Biljet zat keurig in z'n schoen en dat vond ze nooit! was in het beste humeur van de wereld, toen hij na veel dronken op den goeden af loop, later op den dag zijn „mas sopier" opdracht gaf, naar huis te rijden. Twee dagen later kwam Wikstra toe vallig bij mij op de onderneming. „Dat was heelemaal stuk", zei hij somber, toen ik vroeg of Tientje al iets had gemerkt. „Ik kwam thuis, hé ik zei, dat het nog meeviel ik gaf Tientje de heele envelop ze telde 't geld na, ze keek me toen aan en zei: „en nu nog die duizend gulden, die je in je schoen hebt." „Als jij het snapt, dan snap ik het óók! Een geval van: Kabar angin. Ik moet erkennen, dat ik het een vreemd geval vond zóó vreemd, dat ik het nader uitploos. En toen bleek, dat het heelemaal niet zoo gek was, dat Tientje de duizend pop dadelijk opeïschte. De chauffeur van Wikstra had na melijk gezien, wat Wikstra in de open galerij met z'n tantième ge daan had. Toen Wikstra bij mij thuis de eene dronk na den anderen op den goeden afloop nam, belde zijn chauffeur naar den schrijver van zijn kantoor om dien iets te vragen. Zoo terloops vertelde hij, wat hij van hun baas had gezien. En de schrijver vertelde het aan de djongos en de djongos bracht het over aan de kokki deze nam ba boe erover in het vertrouwen en de baboe, die mevrouw in het bou doir moest helpen, kon haar mond niet houden. Kabar angin Eenigen tijd gelegen schreven we, dat de Internationale Esperanfobond handteekeningen aan het verzamelen was om de U.N.O. te overtuigen, hoe zeer deze taal de belangstelling heeft van alle volkeren. Nog is alles niet binnen, doch reeds kan gezegd worden, dat het resultaat tot op heden de verwachting over treft. Bij duizenden komen de verklarin gen binnen en niet alleen van Es perantisten. Zeer veel sympathiebe tuigingen komen binnen van perso nen, die de taal nog niet geleerd hebben, doch die wel inzien, dat slechts een internationale hulptaal (die de bestaande talen respecteert) tot meer onderling begrip en ver staan kan voeren. Dit is dringend noodzakelijk, want hoe vaak lezen we immers, dat de groote heeren, die onze geschiedenis maken op de internationale confe renties, het niet eens zijn met de vertalingen door een tolk gegeven. Vooral de vertalingen uit het Rus sisch schijnen vaak aanleiding te geven tot correcties. Voor het ge mak en voor de Werdldvrede zou het zeer gewenscht zijn, indien de heeren zich daarom van Esperanto bedienden. Zij hebben dan dadelijk contact met elkaar en de volle con trole over alles wat gesproken wordt. RIJWIELDIEFSTALLEN. Van G. aan den Nieuweweg, die zijn rijwiel 's nachts achter het huis had laten staan, kwam 's morgens tot de ontdekking, dat dit karretje in ande re handen was overgegaan. Ook Mej. Van V. aan de Soesfer- bergschestraat kwam aangifte doen van diefstal van haar rijwiel. AANRIJDING. Op de Middelwijkstraat had een ei genaardige aanrijding plaats. Ter hoogte van den Gouden Ploeg reed in de richting Amersfoort een ponywagen, terwijl daarachter met groote snelheid een auto naderde. Hoewel de pony-wagen naar rechts uitweek, passeerde de auto zoo rake lings, dat met den knop van het autoportier de jas van een der in zittenden van den ponywagen werd gegrepen en opengescheurd. Met geopend portier reed de auto door. GRATIS SLAAPGELEGENHEID. In het wachthuisje van den autobus dienst op den hoek Birktstraat-Ferd. Huycklaan, werd een slapende man aangetroffen. Het bleek J. van B., een evacué uit Zeeland te zijn. Op het politiebureau werd hem ge legenheid gegeven om zijn verstoor de slaap voort te zetten. POSTDUIVENSPORT. De postduivenvereniging „Die Zwa luw" hield Zondag 11 Augustus een wedvlucht vanaf Quievrain. Duiven los 7 uur 50 min. Eerste duif 10 uur, 31 min., 10 sec. Laatste duif 10 uur, 38 min., 53 sec. Uitslag: H. Gorissen 1-3-12-14 17. J. Kamerbeek 2-5-9. A. Jansen 4. Si. Rijksen 6-10-18. C. van Soest 7-8-19. G. Haks 11-13-20-21. C. Karstens 15- 16. Tevens hield dezelfde vereieniging de eerste na vlucht vanaf Roozendaal. Duiven los te 9 uur, 10 min. Eerste duif 10 uur, 8 min. 56 sec. Laat ste duif 10 uur, 17 min., 21 sec. Uitslag: G Visser 1-20-21. H. Goris sen 2-7-17. C. van Soest 3. Jac. Kamerbeek 4-19-31. H. Kriek 5. J. Gaasbeek 6-13-25. Si. Rijksen 8-15- 27-28. R. J. Stalenhoef 9-14-32-33. G. Haks 10-24. A. Rijksen 11-34. N. Bal- tus 12-26-29. C. Karstens 16-18-30. G. Geijtenbeek 22-23. Ook de vereniging „De Vriend schap" hield Zondag 11 Augustus 'n wedvlucht vanaf Quievrain. Afstand 226 K.M. Gelost te 7 uur 50 min. De uitslag was als volgt: W. Roest 1-13-14. H. Polhman 2. W. Nieuwenhuis 3-10-15. Mej. C. Paau* we 4-6-11-12. J. Pot 5-7-8-9. Dit was tevens het laatste station jonge duiven. De kampioenschappen •werden als volgt behaald: Duifkampioen: 1. Mej. C. Paauwe 114 punten. 2. W. Nieuwenhuis 108 punten. 3. W. Nieuwenhuis 103 pun ten. Hok-kampioen: 1. W. Nieuwenhuis 136 punten. 2. Mej. C. Paauwe 122 punten. 3. W. Roest 118 punten. Deze vereeniging hield ook een wed vlucht vanaf Roozendaal met oude en jonge duiven. Afstand 92 K.M. Gelost te 9 uur, 10 min. De uitslag was alsvolgt: W. Nieuwen huis 1-3-4-6-7-9-20. W. Roest 2-5. R. Bok ma 8. J. Pot 10-12-14-23-24. H. Spikman 11. J. Rijnders 13-16. G. Sukel 15. H. Polhman 17. E. Daat- selaar 18-19-21. H. Kohier 22. LICHAMELIJKE OEFENINGEN AAN DE OPENBARE SCHOOL. In de morgenmiddag te houden vergadering van den gemeenteraad zal worden voorzien in de vacature van vakonderwijzer in de lichamelij ke oefening aan de openbare Ulo school en de openbare school v.g.l.o. De hiervoor door B. en W. opge maakte voordracht luidt: 1. W. Kuchlein te Emmen. 2. W. Commijs te Baarn, 3. A. Lagerweij te Den Helder. MOORDPLANNEN. De dochter van W. deed op het politiebureau de niededeeling, dat 'n inwonende kostganger, een zekere D., thuis, onder invloed van sterken drank, op haar vader zat te wach ten, teneinde hem een kopje kleiner te maken. Natuurlijk toog de politie direct op pad om zulks te voorko men. Bij de komst der politieman nen bleek echter, dat de man reeds zijn woede had gekoeld op een on schuldige wieg, welke hij naar be nedein had geworpen en naar bed was gegaan om zijin roes uit te slapen. ZWARTE HANDEL. R. kwam op het politiebureau mede- deelen, dat een vischboer op den Heuvel weg met paling ventte en de ze verkocht voor f3.per pond. Een direct ingesteld onderzode le verde echter geen resultaat op. REGELING GASLEVERING. De capaciteit van de gasfabriek te Amersfoort, van welk bedrijf onze gemeente haar gas betrekt, laat niet toe, dat Soest in de toekomst in voldoende mate van gas wordt voorzien. 't Is daarom, dat het gemeentebe stuur thans ook een regeling tot gaslevering wenscht aan te gaan met de gemeente Baarn. NIEUWE SUCCESSEN VOOR DE MOTORCLUB „SOEST". Ook de terreinwedstrijden te Ede, Zaterdag j-1. gehouden, brachten een succes voor de M.C.S. Jan Timmer, met zijn 500 c.c. Nor ton, werd zoo overtuigend winnaar in zijn klasse, dat hij maar liefst 20 minuten voor de tweede aankomen de eindigde. Die 20 minuten spreken boekdoelen over de zwaarte en de enorme leng te van dit circuit en het is te be grijpen, dat de Nederlandsche ter reinrijders den moed reeds in de schoenen zinkt, als zij de Soester kanonnen zien aankomen, die zoo zachtjes aan alle wedstrijden win nen. Voor Timmer zelf is deze wedstrijd een mijlpaal in zijn renmierscarrière, omdat hij voor het eerst een eerste OPL GEZ In B welij met tehui de n voor Deze worc De den den De half jaar zaan ma uitg< Tot ten huis note werl schi aam houi hou« het peil de, huis rem de i wee maj Na de bet; Vck ten Na< Wo 2-4 laai van

Soester Courant | 1946 | | pagina 2