Slechte wegen leiden naar den Vrede. Dc noodraad voor het laatst bijeen. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. k\v. 22e Jaargang - No. 64 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Gjjro 126156 Franco per post 1 1.75 p. kw. Vrijdag 16 Aug. 1946. De positie van Alcide de Gasperi, de premier van Italië en minister van Buitenlandsche Zaken, is geenszins te benijden. Hij heeft ter Parijsche conferentie de vuile wasch te doen. En dat die politieke Italiaansche zwarthemden-wasch nu niet bepaald schoon is, is begrijpelijk. 'Dezelfde man, die zich vele jaren voor de fascistische terreur verbor gen moest houden en die, toen de kansen voor de democratische Ita lianen een keer hadden genomen, alles in het werk stelde om goed te maken wat werd misdaan, heeft nu tot taak, voor zijn volk te redden1, wat er te redden is. Een zware taak, want de Gasperi staat te Parijs voor de rechters van het Italiaansche volk, dat den oorlog verloor en dat thans voor hetgeen Mussolini deed zal hebben te boe ten. „Schenk de jonge Italiaansche re publiek vertrouwen en de mogelijk heid om te bestaan", pleitte de pre mier, wiens rede onder ijzige stilte werd aangehoord. Dat er critiek op de rede van de Gasperi zou komen, lag voor de hand. Kardelj, de Zuid-Slavische af gevaardigde betoogde, dat Mussoli ni niet de eenige was, die den oor log wilde. Intusschen maakt de vrede te Pa rijs niet veel vorderingen en het ziet er naar uit, dat de algemeenie verga dering van de U.N.Ö., die 23 Sep tember zal beginnen, erdoor in hef -nauw komt. Zal men de vredescon ferentie afbreken vóór er iets van belang is tot stand gekomen of zal de U.N.O.-vergadering worden uit gesteld V Ook buiten de U.N.O. zijn er tal van wereldproblemen, die de aandacht vragen. Mocht Turkije al de hoop hebben ge koesterd, dat Rusland den 9en Au gustus, den uitersten datum, waarop kon worden voorgesteld het verdrag van Montreux te wijzigen, zou verge ten, precies op tijd stuurde Rusland z'n nota met zijn verlangens over de Dardanellen in. Het verdrag van Montreux, in 1936 aangegaan, gaf Turkije de verdedi ging van dezen toegangsweg tot de Zwarte Zee, dus tot Rusland, in handen. Het spreekt vanzelf, dat de groote overwinnaar daar verandering in wenscht en dat hij ook hier eigen lot in handen wil nemen. Het Engelsche standpunt is, dat Tur kije de bewaker van de Dardanellen moet blijven, dat de toegang voor alle koopvaardijschepen vrij moet zijn, maar dat de mogendheden aan de Zwarte Zee er ook oorlogsche pen door mogen zenden. Deze oude strijd wordt ook weer de strijd der toekomst, waarbij aan de stem van Turkije nauwelijks aan dacht zal worden geschonken, doch waarbij Engeland, dat er groot be lang bij heeft, ook zelf van de vrije doorvaart gebruik te maken, zich ze ker zal doen gelden. Want de En gelsche belangen strekken zich uit van Zuid-Iran tot de Dardanellen en reeds heeft het ministerie van Bui tenlandsche Zaken doen verklaren, dat Engeland zoo noodig buiten de U.N.O. om die belangen zal be schermen.. Verder kunnen ongeregeldheden op de Iraansche olievelden niet worden geduld en de Veiligheidsraad heeft nog geen troepen. Het profest van Perzië tegen het zenden van Brifsche en Indische troepen naar Basra werd dan ook voor kennisgeving aangeno men. Ook de Engelsche moeilijkheden in Palestina bereiken haar hoogtepunt. Het is of wij weer in den Duitschen overheerschingstijd leven, als wij le zen, welke maatregelen er worden genomen, om de Joden te verhin deren illegaal in het Heilige Land te komen. Oorlogschepen patrouil leeren langs de Palestïjnsche kust, op zoek naar Joden. De aangehouden Joden worden naar het eiland Cy prus getransporteerd en in kampen ondergebracht. Inmiddels heeft de ex-Moefti van Jeruzalem te Cairo met de Arabi sche Liga besprekingen gevoerd en er werd een Engelsche regeierings- mededeeling gepubliceerd, waarin wordt verzekerd, dat Zionisten den illegalen stroom Joden financieel in de gelegenheid stelt, te ïmmigreeren. Net als in den bezettingstijd: de Jo den hebben het weer gedaan. Nog een stapje verder en ze krijgen ook de schuld van de geheimzinnige be stuurbare projectielen, die in vredes tijd over Zweden suizen en die aan de ouderwetsche VI en V2 doen denken. Beweerd wordt, dat ondergrondsche militaire werkplaatsen, in de Russi sche zone van Duifschland ontdekt, thans door de bezetters worden ge ëxploiteerd. Als dit waar is, dan moet het spul toch ook worden ge probeerd? Men begrijpt niet, waar die Zweden zich zoo druk om maken. Distributienieuws. AANVRAGEN KLOMPEN. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 24 Augustus 1946 kunnen w'e- derom klompenbonnen worden aan gevraagd tijdens de gewone kantoor uren aan het loket „.Voorlichting". Voor het indienen van een aanvraag komen alleen in aanmerking de per sonen, die een beroep uitoefenen, als genoemd in de beroepenlijsten die per 6 December 1945 en 3 Apr. 1946 reeds werden gepubliceerd, voor zoover deze personen na 30 April 1946 geen bon voor klompen hebben ontvangen. Schoolkinderen en personen, die niet onder bovengenoemde beroepen lijsten vallen, komen derhalve niet in aanmerking. VOORrNLEVERINGSBON SINAASAPPELEN. Zooals reeds is bekend gemaakt, zul len aan kinderen, geboren in 1942 of later 500 gram sinaasappelen wor den verstrekt. In verband hierme de dient men bon 007 Algemeen bij een detaillist in groente en of fruit in te leveren uiterlijk o,p Donderdag 22 Augustus. Plaatselijk nieuws. GALA-AVOND „SOEST-VOORUIT" Ter voorkoming van misverstand wordt er door het Bestuur van „Soest-Vooruit" op gewezen, dat kaarten voor den Gala-avond op Dinsdagavond 20 Augustus, 20.00 uur, in Hotel Eemland, uitsluitend ver krijgbaar zijn aan het Verkeershuis van „Soest-Vooruït", Van Weede straat 4. VEKOOP VRIJBANKVLEESCH. Zaterdag 17 Augustus, van 9 tot 10 uur is aan het slachthuis aan den Lange Brinkweg vleesch verkrijgbaar voor de nummers 4231 tot en met 4400. Tevens bouillon verkrijgbaar. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN: Zondag 18 Augustus is geopend apo theek „Soest" Soesterbergschestr. 8. Woensdagmiddag kwam de raad on zer gemeente in vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening stelde de voorzitter de agenda aan de orde. 1. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Hierbij werd melding gemaakt van een besluit van Ged. Staten der Provincie Utrecht, betreffende wijzi ging van de jaarwedden-regeling van secretarissen en ontvangers. Ook deelde de voorzitter mede, dat door de gemeente eenige per- ceelen grond aan de Prins Bern- hardlaan zijn aangekocht, waarvoor door Ged. Staten bereids goedkeu ring was verleend, terwijl nog was ingekomen een verzoek van den heer Reijnders tot stichting van een bedrijf aan de Vel dm. Monfgomery- weg te Soesterberg. Daar het niet uitgesloten is, dat dit bedrijf een minder aangename reuk zal veroorzaken, wordt besloten een voorloopige vergunning te verleenein. 2. Voorstel inzake personeelforma- tie van den dienst van Gemeente werken. De heer HILHORST wenscht de aan stelling in vasten dienst van meer dere werklieden gescheiden te hou den van de beoogde uitbreiding van het ambtenarencorps. Het eerste is noodig, het tweede niet. Door hef ambtenarencorps van thans werd voor den oorlog alle werk verricht en door stilstand in de bouwnijverheid zijn de werkzaamhe den thans belangrijk minder. De heer OOMS steunt dit voorstel. Spr. meent, dat de beoogde uitbrei ding geen goedkeuring zal krijgen van Ged. Staten. Mevr. LANDWEER-DE VISSER in formeert of er ook werklieden zijn, die te oud zijn om voor een vaste aanstelling in aanmerking te ko men, waarop Weth. VAN ZADEL- HOFF mededeelt, dat aanstelling in vasten dienst mogelijk is tot 45 jaar. Pensioen wordt genoten over de jaren in vasten dienst doorgebracht. De heer KRUYFF acht hef in hef be lang der gemeente, dat uitbreiding van 't aantal ambtenaren plaats heeft. Een voorstel van den heer Hilhorst om het voorstel gescheiden te be handelen wordt hierna verworpen. Als het voorstel hierna in zijn geheel in behandeling komt, wijst de heer HILHORST er nogmaals op, dat in de eerste jaren voor de ambtenaren bij ^gemeentewerken geen ver meerdering van werkzaamheden is te verwachten. Hoogstens kan men werken aan plan nen. Spr. zou zich dan ook hoogstens met de aanstelling van een teeke naar kunnen vereenigen. Ook de aanstelling van een opzichter voor de plantsoenen heeft zijn goedkeu ring. Ook de heer HOM acht een uitbrei ding met twee ambtenaren niet noo dig. Spr. stelt voor uitbreiding met één ambtenaar en bevordering van de typiste tot klerk. Indien noodig, kan later een typiste op arbeids contract worden aangesteld. Het laatste deel van dit voorstel, de bevordering der typiste, wordt door B. en W. overgenomen. Het voorstel Hom wordt hierna met met 9-4 stemmen verworpen en het gewijzigde voorstel van B. en W. aangenomen. 3. Voorsltel tot vaststelling van de begrootingen 1946. Het is de heer HILHORST, die het eerst een korte beschouwing houdt met betrekking tot de begrooting. Reeds lang, aldus spr., zijn wij nood lijdend, maar nu staan wij er slech ter voor dan ooit te voren. De groot ste zuinigheid is daarom geboden. Als gevolg hiervan kan spr. zich niet vereenigen mef de voorgestelde uitbreiding van personeel bij de af- deelingen sociale zaken, bevolking, financiën en registratuur, welke in de begrooting tot uitdrukking komt. Het is zeer wel mogelijk, dat thans eenïg abnormaal werk moet worden verricht, maar dit is voor spr. geen reden hiervoor vaste ambtenaren aan te stellen. Hoewel de gemeente daarin ge$n zeggenschap heeft, betreurt spr. ook de groote uitbreiding bij de politie. Voor dit onderdeel is thans f 100.000 meer noodig. Spr. zegt tegen de begrooting te zul len stemmen, wanneer de personeels uitbreiding wordt gehandhaafd. Ook de heer VAN DE VEN houdt hierna een beschouwing, waarbij hij wijst op den zorgelijken toestand der financiën. Wel is door de Rijksver goedingen voor het onderdeel „po litie" het tekort aanmerkelijk ge zakt, maar toch is nog een bedrag van f156.000.ongedekt. Bovendien gingen de reserves van het gasbedrijf verloren en werkt dit bedrijf thans met verlies. Spr. hoopt dat de gaslevering door de gemeente Baarn nog een voordeelige uitwer king zal hebben, hetgeen spr. ook verwacht van de aan het Gasbedrijf te openen inrichting voor reparatie van gasmeters, van welke inrichting ook 5 omliggende gemeenten gebruik zullen maken. Het Natuurbad is een groot zorgen kind geworden, terwijl de stichting van een badinrichting nog steeds op zich laaf wachten. Het woningvraagstuk iaat alles te wenschen over, doch verheugend is het, dat „Wederopbouw" toestem ming gaf tot het bouwen van de eer ste 14 arbeiderswoningen. Spr. hoopt, dat het bouwen van woningen in ver sneld tempo mogelijk zal blijken, maar dan is het noodig, dat het uitbreidingsplan spoedig gereed komt en de terreinen bouwrijp worden ge maakt. Wegen en trottoirs vragen ook aan dacht en spr. verwacht, dat direct na de Kotiinginnelaan ook de Beetz- ïaan zal worden aangelegd. Met de uitbreiding van het aantal' ambtenaren voor de afdeelingen be volking, financiën en registratuur kan spr. zich vereenigen, mifs het tijdelijke personeel gelijktijdig af vloeit. Met betrekking fot het onderwijs dringt spr. aan op een spoedige ver betering der openbare scholen aan Middelwijkstraat en te Soiesterberg. Ook het wachtlokaal voor autobus- reizigers op het Nieuwerhoekpfein moet nu spoedig komen, terwijl hef weer drukke rijverkeer langs den hoofdweg eischt, dat ten spoedigste een oplossing komt voor de nog niet afgestane gronden voor doortrekking der wandel- en rijwielpaden. Tot slot vraagt spr. zich af, waarom van de politie niet meer initiatief uitgaat. Vaak loopt men daar achter de feiten aan. Zonder eenig bezwaar worden hier na vastgesteld de begroofingen voor Wegenfonds, Gasbedrijf en het Na tuurbad. Bij de begrooting voor Maatschappe lijk Hulpbetoon doet de heer Hil horst hef voorstel geen uitbreiding van personeel toe te passen, hetgeen met op één na algemeene stemmen wordt verworpen. Bij de behandeling der Gemefente- begfooting is het de aanschaffing van twee auto's, dat nog eenige beroering verwekt. Het resultaat was, dat besloten werd tot aankoop van een jeep voor

Soester Courant | 1946 | | pagina 1