Een burger op den Boerendag. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. hu. 22e Jaargang - No. 68 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post 1 1.75 p. kw. Vrijdag 30 Aug. 1946. Als Soester burger voelde ik mij natuurlijk verplicht mijn belangstel ling te toonen op den dag van de Soester boeren. Daar ik van mijn boeren mede-be woners tot nog toe niet veel anders had gezien dan rondrijdende hooi en mestwagens, stelde ik mij van de zaak niet zoo heel veel voor. Laat ik echter direct zeggen, dat het mij bijster medeviel. 's Morgens zag ik vele mooie en flinke paarden benevens het melk gevend gedeelte van het Soester vee. Daar deze laatste categorie mijn melkbonnen moet honoreeren, had ik voor deze groep een bijzondere belangstelling. Toen ik zooveel mooie exemplaren van deze nuttige beesten aanschouwde, meende ik in mijn onschuld, dat mijn melkrantsoen wel een pietsje verhoogd kon worden. De Jury, die naar ik mij liet ver tellen, lang niet van gisteren''was, deelde heel wat prijzen uit. Hier uit mocht ik dus wel concludeeren, dat het gehalte van het Soester vee toch zoo gek niet is. Vooral die roodbonte koe, die met den eer sten prijs ging strijken, vond ik als leek een pracht exemplaar. Toen heb ik mij begeven naar de paarden afdeeling. Ook bij deze af deeling zag ik heel wat fraaie beest jes. De groote inschrijving voor deze groep bewees mij, dat er bij de boeren in Soest voor een goed paard de noodige belangstelling be staat. De merries, die mefjiun veu lens moesten draven, waren voor ens burger» een eenig gezicht. Het concours des namiddags was nog interessanter voor de toeschou wers. De eenspannen te zien draven en daarbij, behalve de mooie gang en houding van de paarden, de be hendigheid van de bestuurders te bewonderen, was de moeite waard. Het span, hetwelk buiten mededin ging mederaed, was werkelijk een lust voor de oogen. Het kampen om den kampioensprijs der eenspannen was voor in- en outsiders vol spanning. Het zal dan ook voor den veteraan Van Dijk een groote voldoening zijn geweest de eeretitel te behalen. Het concours der tweespannen was zoo mogelijk nog interessanter, want met die onhandelbare gewone boe renwagens te zien draaien en wen den, terwijl het gedreun der hoe ven en het lawaai der voorbijvlie gende wagens enerveerde, was wer kelijk voor iedereen het aankijken meer dan waard. Het meerijdende span prachtige vossen was voor iedereen een openbaring. Tot slot kregen wij een keurige de monstratie van „Hooggehoedie" boe renzoons op fraaie paarden. Het entree van deze „Paleisruiters", met hun vaandel aan het hoofd, was werkelijk indrukwekkend. Toen men mij vertelde, dat de le den dezer jonge rijvereeniging in doorsnee hoogstens tien keer geoe fend hadden, werd mijn bewonde ring nog grooter. Zelfs als leek kan ik wel zien, dat er uit deze vereeni- ging na meer oefening een puik groepje rijders zal kunnen groeien, ïk hoop dan ook van ganscher harte, dat de geruchten over moeilijkheden ten aanzien van hef voortbestaan de zer vereen iging in den bestaanden vorm ongegrond zijn. In Soest, met onze groote landbouwbevolking, moet een rijvereeniging, alle groepen der bevolking omvattende, zeker reden van bestaan hebben. Laten wij er het beste van hopen. Bij de stoelendans, poppenrif en fal- ly-ho gaven de ruiters blijken van behendigheid en vlugheid, terwijl de dressuurproef uitwees, dat de kwa liteit reeds op vrij hoog peil staat. Na afloop liep ik één der jury-I,edenj tegen het lijf en aangezien dit jury lid in den lande een zekere ver maardheid bezit, was ik nieuwsgie rig naar zijn oordeel over het ten toongestelde vee. Het was prettig van hem te hooren, dat hij en zijn collega's over het algemeen goed te spreken waren over het gehalte van het Soester vee. Hij was er zelfs van overtuigd, dat vele der hier bekroonde exem plaren op grootere tentoonstellingen met een prijs zouden gaan strijken. Het moet mij van het hart, dat ik als doodgewone burger van deze boerendag heb genoten en ik ben ervan overtuigd, dat dit met zeer vellen van mijn medeburgers even eens het geval is. Zulke dagen kunnen er slechts toe bijdragen het onderling begrip en vaardeerïng voor landbouwer en burger te versterken en ïk zou dien tengevolge de organisatoren van de zen landbouwdag willen toeroepen: „ga zoo voort, ten voordeelie van Uw eigen bedrijf, maar tevens van de geheele Soester gemeenschap". Laten wij hopen dus tot volgend jaar OMicieele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter openba re kennis, dat bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin de gemeentesecretarie en de bureaux der takken van gemeente dienst voor het pubkek op Zaterdag 31 Augustus a.s. gesloten zullen zijn. Distrlbutienieuws DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. De uitreiking van schoenenbonnen aan een ieder, wiens tweede Distri butiestamkaart als laatste cijfer 4 draagt, zal plaats vinden volgens onderstaande regeling: SOEST. In het perceel Kerkpad Z.Z. 55 Kas I, van 9-12.30 uur, voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A t.m. C op Maandag 2 September. D t.m. F op Dinsdag 3 September. G op Woensdag 4 September. H t.m. J op Donderdag 5 September K op Vrijdag 6 September. L t.m. M op Maandag 9 September. N t.m. R op Dinsdag 10 September. S op Woensdag 11 September. T t.m. V op Donderdag 12 Sept. W t.m. Z op Vrijdag 13 September. SOESTERBERG. In het hulp-disfri- lutïekantoor aan de Rademakerstr. tijdens de gewone kantooruren. A t.m. Z in het tijdvak van 2 t.m. 14 September 1946. Zij, die in Januari 1945 of later reeds een bon voor gewone of be roepsschoenen ontvingen, komen thans niet in aanmerking. De uitreiking zal geschieden tegen overlegging van de Tweede Distri- bufiestamkaart, terwijl bon 614 van het bijbehoorende inlegvel zal wor den ingenomen. ZEEP VOOR VUILEN ARBEID. Artsen, kappers enz. kunnen voor de periode van 1 Sept. tot 23 No vember 1946, een daartoe be stemd formulier, af te halen aan loket „Voorlichting", tot 13 Septem ber a s., weder bij dit loket indienen, onder overlegging van de Tweede Dïstributiestamkaart(en) van betrok- kene(n). Voor Soesterberg kunnen tot 13 Sep tember a.s. aanvraagformulieren wor den afgehaald en aanvragen inge diend bij het bijkantoor. Predikbeurten. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk'. 10 uur Ds. J. Goslïn- ga te Utrecht. .4 Emmakerk. 10 uur Ds. E. H. Blau- wendraad te Baarn. 5 uur Ds. Jac. Vermaas te Amersfoort. Hees. 10 uur de heer H. Gardeau Jr. te Amersfoort. Zonnegloren. 10 uur Eerw. Heer F. A. Stroethoff te Amsterdam. Elfheto. 9.45 uur Kinderkerk. Evangelisafiesarmenkomsten: Zondag 1 September, des avonds 7 uur, in Rusthuis „Buitenzorg", Hei deweg 52. Woensdag 4 September, des avonds te 20 uur, in zaal van de Broek, Nieuwstraat hoek Laanstraat. GEREF KERK. Julianakerk. 10 en 4.30 uur Ds. H. U. Buitink van Laren N.H. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur Ds. H. van den Berg. CHR. GEREF. KERK. 10 uur Ds. L. de Bruijne. 5 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. 10 en 5 uur leesdienst in de kleine Rembrandtzaal. VER. VRIJZ. GODSD. (N.P.B.). 10.30 uur de heer E. van Loenien te Bilthoven. LAGE VUURSCHE. NED. HERV. KERK. 10 en 6.30 uur Ds. A. G. Haring. Burgerlijke stand. GEBOREN. ATbertha Gerarda Maria, dochter van H. Groenesfeijn en M. E. Blom. Wil lem Johannes Mar ie, zoon van J. P. Tolboom en M. R. Willemse. Ja- cobus Franciscus, zoon van J. de Bakker en M. C. de Bree. Paulina Josepha Maria, dochter van A. Th. van den Berg en H. H. In den! Haak. Anthonius Arnoldus Maria, zoon van J. H. v. d. Bremer en J. M. v. d. Berg. Hans Johannes Theodorus, zoon van F. F. J. van den Berg en W. F. Wijdemans. Robert, zoon van W. Doorduijn en M. Kuijper. Ma ria Henrica Catharina, dochter van W. J. F. Hu ff ener en M. L. C. v. d. Merwe. Gerrit Wouter, zoon van H. van Ginkel en A. Klaassen. Jan netje, dochter van J. Renes en P. Vogel. Erica Georgette, dochter van G. H. Gnrdïen en M. C. Oudejans. Louise Wiefske, dochter van F. Posthumus en W. Hakze. Margje, dochter van J. van Schie en T. van Brummelen. Johanna Richarda Ma ria, dochter van A. W. v. Logten- stein en. J. R. Hilhorst. Hermina Hendrïka, dochter van J. v. d. Meu- len en H. de Boer. Marijke Catha rina Johanna, dochter van J. van de Wijngaart en E. H. Prinsen. Ma ria Martha, dochter van J. W. van Breukelen en A. H. van de Goede. Michiel Jan, zoon van F. Spijker en A. M. J. H. van Veen. ONDERTROUWD. G. Reijerse, 60 jr. en M. Lappee, 64 jr., Ferdinand Huijcklaan 14. L. R. van Hees, 26 jr., Kerkpad Z.Z. 19a en G. K. Hogeboom, 22 jr., KTaarwaterweg 24. J. J. J. Nijman, 25 jr. Hilversum en A. J. M. Stol wijk, 23 jr., Kostverlorenweg 6. L. P. M. Pas, 30 jr., Bosstraat 66 en M. A. Sips, 23 jr., Mendelssohnlaan 16. J. van de Belt, 21 jr., Birkfstraat 11 en J. P. Mooser, 22 jr., Hart manlaan 4. GEHUWD. A. van Leuveren, 21 jr. en J. F. Verweij, 18 jr., Molenstraat 119. J. Benraadt, 28 jr. en A. Kronenburg, 28 jr., Den Haag. P. Bamhoorn, 24 jr. en J. H. de Ruiter, 26 jr., Leer- sum. G. J. van den Breemer, 38 jr. en E. Mooijman, 22 jr., Birktstraat 76b. OVERLEDEN. Louise Kraan, 70 jr., ongehuwd. Carel Jansen, 76 jr., gehuwd met N. Verweij. Plaatselijk nieuws. KINDEREN VAN ONS VOLK. Voor de laatste maal trad de stich ting „Het Zuid-Nederlandsch T00- neel" voor ons op in het openlucht theater, ditmaal met „Kinderen van ons volk", '11 landelijk spel van Anf. Coolen en Cor Hermus. De toeschouwer wordt gevoerd naar de boerenhoeve van Verbeme in de Brabantsche Peel. Giel' Sleegers en Godefridus van den Breemortel dingen beiden naar de hand van Verberne's dochter Marie. Deze weet geen keus te doen, daar zij de beide jonge boeren even gaar ne ziet, maar nadat de pastoor met haar heeft gesproken, besluit zij Go defridus te trouwen, mede op aan dringen van haar ouders. Het eigen lijke conflict begint hiermede. Het tweede en derde bedrijf spe len op de hoeve van de jonggehuw den. Marie is alleen thuis, haar man en de knechts werken op het veld. Giel Sleegers, dit wetende, komt bij haar binnen. Hij heeft haar nog steeds lief en verbergt dit niet. Een dramatisch hoogtepunt vormt dan plotseling de verschijning van Godefridus. In drift werpt deze zich op Sleegers en worgt hem. Hef einde brengt de verzoening tus- schen Godefridus en de oude Slee gers, die, na een zeer zwaren strijd zichzelf overwint. De Pastoor viert overgelukkig zijn Priesterfeest. Zeer scherp werden de verschil lende karakters geteekend: de le venslustige Giel Sleegers (Frans Kokshoorn) en de bedeesde en kal me Godefridus (P. Bailedux). Bewondering dwong Nico de Jong af met zijn bijna volmaakte uitbeel ding van Pastoor Vogels, de vrome levenswijze priester. De ovatie, die aa,n het eind aan de kunstenaars werd gebracht, was welverdiend. WIE MIST FIETS? Op de Bartolotfiiaan en in het zand- gat aan de Talmalaan werden rij wielen gevonden. Zij waren echter vakkundig van de banden ontdaan. Eventueele eigenaars kunnen zich bij de politie melden. DUIVENSPORT. De Postduiven liefhebbers vereeni- ging „De Vriendschap" hield met 91 duiven eefn wedvlucht vanaf Neuf- villes, afstand 203 K.M. De duiven werden te 7.20 uur ge lost. Aankomst le duif 10 uur, 16 min., 6 sec., laatste of 30e duif 10 uur, 35 min., 6 sec. De uitslag is alsvolgt: H. Polhman 1 12 19. W. Nieuwenhuis 2 3 4 6 7 13 15 20 25. J. Pot 5 8. R. Bokma 9. F. Heeremans 10 28 29. Mej. C. Paauwe 11 23. G. Sukel! 14. E. Daatselaar 16 26 27. Mej. G. Zimmerman 17 21 30. Ook de vereeniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Neuf- vilies. Aankomst eerste duif 10 uur 14 min., 8 sec.; laatste duif 10 uur, 27 min., 12 sec. De uitslag is alsvolgt: Sj. Rijksen 1 2 6* 13 14 16 18 27. C. van Sodslt 3 8 9 21. H. Kriek 4. G. Visser 5. C. Karstens 7. Jac. Ka merbeek 10 19 20 21. N. Baïtus 12 15 22 23 25. R. J. Stalenhoef 11. G. Geïjtenbeek 17. H. Gorissen 24. Jac. Stalenhoef 28 29 30. G. Haks 26.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1