Achter het „Vredesfront". Soest viert Koninginnefeest. ZUIVERING. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. hw. 22e Jaargang - No. 69 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kw. Dinsdag 3 Sept. 1946. De Duitsche vechtjas Klausewitz zei eens, honderd jaar geleden, dat oor log een voortzetting was van den vrede met andere middelen en de geschiedenis heeft hem vaak ge lijk gegeven. Maar geeft de tegen woordige geschiedenis ook hèm niet gelijk, die zegt, dat de vrede een voortzetting is van den oorlog? Eerst kwamen de Groote Vier te Parijs bijeen om de vredesvoorwaar den voor de as-satelieten op te stel len. Op het moment zijn er de 21 naties, die hun adviezen op die ont- werp-vredesverdragen mogen geven en dan komen de groote vier nog- eens bijelkaar om, al of niet rekening houdende met de adviezen van de kleinen, die vredesvoorwaarden de finitief voor te leggen aan de sabbe- laartjes, die achter Dolf hebben aangedraafd. Om een, in ons land tegenwoordig veel gebruikte terminologie te be zigen, zou men ze „de lichte ge vallen" kunnen noemen. En de ver gelijking nog een eindje doortrek kend, zouden wij kunnen zeggen, dat zij „voorwaardelijk in vrijneid wor den gesteld". Ze moeten betalen, ze moeten werken, ze staan onder toezichtallemaal „net als bij ons", maar.ze behoeven zich niet te onthouden van politieke activiteit! Politieke activiteit wordt zelfs wel gaarne van hen gezien mits het maar de activiteit is, die past in het kader van zijn toezienden voogd. En dat is juist de kwestie, waar de moeilijkheden in Parijs uit oprij zen: tijdens de voorbesprekingen van de Groote Vier, dit voorjaar, tij dens de besprekingen van nu én tijdens de besprekingen, die straks weer komen. Want in feite ontstaat al dat gehar rewar op de conferentie niet om de voorwaarden, die men wil opleggen aan de knechtjes van Hitier; maar om den invloed, die aan den eenen kant het Westen, aan den anderen kant het Oosten zullen>oefenen. Met andere woorden: de strijd gaat om de invloedssferen van Amerika en Engeland met een deel van West- Europa (waaronder ook ons land) eenerzijds, met aan de andere zij de Rusland. Moge de oorlog op het slagveld te gen de landen van de as geëindigd zijn, aan de conferentietafel gaat de oorlog om die landen door. Het mag den lezer van het nieuws uit Parijs verdrietig stemmen, dat bij al dat geharrewar zoo weinig blijkt van den wil tot vrede, aan den anderen kant moet hij het toch als een lichtpunt zien, dat over die dingen openlijk wordt gesproken. Waar Rusland, Amerika en Engeland aan één tafel zitten, zijn er drie aparte werelden bijeen. En men hoeft niet te denken, dat dit drietal tot een duurzame overeenstemming zal komen - "wèl tot een compromis - een compromis, dat al naar de om standigheden zich wijzigen, kan wor den herzien. Vooralsnog is het er om te doen, zooveel mogelijk binnen te krijgen. Dit spel wordt niet alleen gespeeld in het Luxembourg, maar gaat daar buitenom eveneens zijn, we zouden haast zeggen „natuurlijken" gang. In China gaat het om de grondstof fen van Mandsjoerije en Binnen- Mongolië plus China, dat Amerika zich had gereserveerd als een markt voor zijn producten. Het laatste wordt nog vrij onbestreden aan de Amerikanen gjelaten, maar de com munistische activiteit ïn de twee overige gebieden al is haar di recte activiteit op een „Bodemre form" gericht gaat in hoofdzaak er om of Moskou dan wel Washing ton de zeggenschap over de grond stoffen zal hebben. In het zuiden van Iran staken de arbeiders van de Britisch-Iranian Oil Company, een maatschappij, van wie de aandeelen voor het grootste ge deelte in handen van de Britsche Admiraliteit zijn en een olie-basis vormen voor de beschermers van den zeeweg tusschen Engeland en Indië. In het noorden van Iran wordt eveneens petroleum gevonden en men weet, dat Rusland het daar voor het zeggen heeft gekregen. Britsche kruisers zetten troepen aan land in Basra en Tass ontkent Rus sische troepenconcentraties aan de Kaukasische grens. De Palestijnsche kwestie is een ver lengstuk geworden van de veiligstel ling van den zeeweg door het Suez- kanaal de Joden krijgen hun zin niet in Palestina, omdat de Arabi sche Liga er zich tegen verzet en En geland daar diens „goodwill" noo- dig heeft om niet al te veel zorgen te hebben over een van zijn levens aderen. Rusland eischt medezeggenschap bij de verdediging van de Dardanellën, niet alleen de toegangspoort tot de Zwarte Zee, waarlangs de aanvoer gaat van Indië naar Engeland- De vele feestelijkheden der laatste weken waren oorzaak, dat door 't comité, dat in de laatste tijd de feesten organiseert, geen uit gebreid program werd samengesteld voor de viering van den óóen ver jaardag onzer Koningin. Ook werden op verzoek van ver schillende Buurtvereenigingen, die ditmaal kinderfeesten in eigen om geving wenschten te organiseeren, in den morgen geen algemeen® feesten gehouden. Voor het bloemencorso, dat 's mid dags werd gehouden, was de be langstelling niet groot, hetgeen zeer verklaarbaar is. Het was het derde corso binnen enkele weken. De medewerking van de Motorclub „Soest", maakte echter veel goed. Met een flink aantal versierde mo toren werd door leden van deze ver- eeniging deelgenomen. Van de ver siering was door hen bovendien veel werk gemaakt. Daar het voor de berijders van deze voertuigen zeer moeilijk is in het langzame tempo van een bloemen corso te rijden, vormden deze voer tuigen een eigen groep, waarvoor afzonderlijke prijzen waren gereser veerd. De toekenning hiervan had 't volgen de resultaat: 1. M. A. v. Asch. 2. H. Butzelaar. 3. J. Blankensteïjn. 4. A. Rademaker. 5. R. van Altena. Eerv. verm. M. v. Kooij, W. Grift en C. van Dijk. Het tweede gedeelte van het cor so, waaraan hoofdzakelijk werd deel genomen met versierde sjeezen. welke op den middag ook deel zou den nemen aan de ringrijderij, werd opgesteld op den Heideweg, van welke plaats langs den hoofdweg werd getrokken naar een terrein aan de Koninginnelaan. Voor de versierde sjeezen werden de navolgende prijzen toegewezen: I. H. v. d. Zouwen. 2. R. Hilhorsf. 3. W. Wijntjes. Eerv. verm. W. van Logtenstein. Verder werd een eerste prijs toe gekend aan J. Budding en T. van Leuveren voor hun versierde rijwie len. Bij aankomst van de niet groote stoet, waren daar reeds velen aan wezig om te genieten van de reeds genoemde ringrijderij met sjeezen. alsmede van de demonstraties, on derlinge wedstrijden en draverijen op het losse paard, uitgaande van de Soester Rijvereeniging „De Pa- leisruiters". Een goede geluidsinstallatie, waar voor de firma Fugers alhier zorg droeg, zorgde voor de muzikale om lijsting, terwijl deze inrichting mede goede diensten bewees om de ver schillende nummers van het pro gramma aan te kondigen en aanwij zingen te geven. In een vlot tempo werd de ring rijderij afgewerkt. De prijzen werden alsvol'gt behaald: 1. H. v. d. Zouwen. 2. R. Hilhorst. 3. W. van Logtenstein. 4. P- v. d. Bremer. Hierna kwamen „De Paleisruiters" in het veld met verschillende de monstraties, waarbij allereerst op uitnemende wijze het carousselrijden werd gedemonstreerd. Vooral hierbij werd getoond, wat met goeden wil en goed materiaal in betrekkelijk korten tijd kan wor den bereikt en de velen, die voor het eerst het werk van „De Paleis- ruiters" gade sloegen,, zullen be amen, hetgeen wij in ons vorig num mer in de bijdrage „Een burger op den boerendag" afdrukten. We zagen het werk van een groep prima dieren, waarvan meerdere ex emplaren in grooter verband geen slecht figuur zouden maken. Ook de verschillende wedstrijden ge noten groote belangstellling en niet het minst de wedstrijd met de lë- vensgroote poppen. De draverijen op het losse paard, waarbij geen sporen mochten worden gebruikt, vormden het hoogtepunt van den middag. Velen zullen niet hebben vermoed, dat een dergelijke snelheid door Soester paarden kon worden ontwik keld en dat Soest zooveel goede rij ders telt. Bij deze draverijen werden de prij zen alsvolgt behaald: 1. H. Beemer. 2. H. v. d. Zouwen. 3. C. Kok. Voor hetgeen ons dezen middag op het gebied der paardensport werd getoond, maken wij ook den instruc teur, den heer Zuidweg, ons com pliment. Te ongeveer 8 uur op den avond was de harmonie „P.V.O." bij hef gemeentehuis aanwezig voor het houden van een muzikale wandeling. Met eenigen honderden inwoners werd deze wandeling begonnen door een groot gedeelte van Soestdijk. De stoet, welke op zijn route steeds meer uitliep, werd ontbonden op het lunapark, alwaar men dien avond wel over de hoofden kon loopen. Gelijktijdig werd in het openlucht theater een feestelijke samenkomst gehouden, waarin o.m. verschïllën- lende filmen van nationale strekking werden vertoond. Na opening door den voorzitter van „Beatrix", den heer Scheurwater, waarbij deze wees op de groote be teek enis van dezen dag, waarop H. M. de Koningin haar óóen verjaar dag herdacht te midden van haar volk, dat zij reeds 48 jaren heeft geregeerd, werden door al'lie aanwe zigen twee coupletten van het „Wil helmus" gezongen en een driewerf hoera uitgebracht op het welzijn van onze vorstin. Hierna werd aangevangen met de vertooning van diverse geluidsfilmen w.o.: Canadian News from Holland, Zooals 'n Amerikaan Holland ziet, Het Nederlandsch rijke folklore en De Pottenbakker en Hollandsch Wa- 't Is sinds lang een groote herrie Bij de dieren van 't veld. Men heeft een zuiveringscommissie Voor de beesten ingesteld. Koe en schaap, die maakten samen Deel uit van den Hoogen Raad, Maar de kip heeft rond gekakeld, Dat toch veel niet samengaat! Want de koe heeft melk geleverd. En dat is een lleelijk ding. Wegens die collaboratie, Vraagt men nieuwe zuivering. Maar de koe heeft van het kipje Oók veel leelijks weer gezegd: Want de kip heeft voor den vijand Versche eieren gelegd. Nauw'fijks is er een commissie Voor de zuivering gereed, Of er is wéér een of ander, Die wat van de leden weet. Elke zuiverings-commissie Blijkt niet zuiver op den graat, En men ging ten langen leste Bij de menschen om wat raad- Maar de ezel laat zich hooren: „Als ik mij niet sterk vergis, Geloof ik, dat het bij de menschen, Nèt alë bij de dieren is." Maar natuurlijk vond de ezel Bij de dieren geen gehoor; Want om zoo iets zots te denken, Daar is hij een ezel voor. Ook werd nog een teekenfilm ver toond, hetgeen vooral door de jonge bezoekers op prijs werd gesteld. Radio Brokke zorgde voor muzikale afwisseling en geluidsversterking. Het herhaaldelijk oplaaiend applaus bewees, dat de aanwezigen het ge- bodene op prijs stelden. Tot stot had te ongeveer 11 uur op een terrein naast het lunapark 'n groot vuurwerk plaats, waarvoor 'n overweldigende belangstelling be stond. De niet te tellen aanwezigen, die 's avonds het lunapark over stroomden, begaven zich na het vuurwerk wederom naar de diverse attracties op het terrein, in welke inrichtingen de stemming bl'eef tot middernacht, het tijdstip, dat het einde kwam aan den Soester Ko ninginnedag, maar tevens aan de aanwezigheid van het lunapark, dat 10 dagen lang duizenden belangstel lenden had getrokken. Bemiddeling bij Vestigingsaanvragen. Doordat thans voor elke nieuwe ves tiging in detailhandel en ambacht een vestigingsvergunning ingevolge 'f B.A.V.K. noodig is, is voor een aan tal vindingrijke lieden een nieuw ar beidsterrein en inkomensbron ge opend. Zij werpen zich op als be middelaars bij vestigingsaanvragen, die alle moeilijkheden zullen oplos sen. Soms is er sprake van oplichting en wordt de toezegging gedaan, dat voor het verl'eenen van de vergun ning zorg gedragen kan worden, als een flink bedrag wordt gestort. In andere gevallen worden geen toe zeggingen, maar hooge kosten voor onderzoek en advies in rekening ge bracht, terwijl de werkzaamheden zich in werkelijkheid bepalen tot 't verschaffen van eenvoudige inlich tingen. Degenen, die zich vestigen willen, worden er nog eens op gewezen, dat het volkomen overbodig is groo te bedragen te betalen voor een der gelijke bemiddeling. Zij kunnen alle gewenschte inlichtingen kosteloos verkrijgen bij de Kamers van Koop handel en de Provinciale Secretari aten van de Bedrijfsgroep Detail handel. Bovendien kunnen zij zich schriftelijk wenden tot de betrokken vakgroepen en de redacties der vak bladen.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1