DUITSCHLAND EN INDONESIË. Voetbal. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Abonnementsprijs il.50 p. kw. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Franco per post I 1.7S p. kw. 22c Jaargang - No. 73 Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 3566 - Giro 12615S Dinsdag 17 Sept. 1946. Het is wel eens moeilijk, uit den grooten stroom van woorden, die da gelijks in redevoeringen ook van groote en bekende staatslieden over de beschaafde wereld worden uit gestort, de belangrijkste uitingen te grijpen. Er wordt zooveel gekletst. Een gunstige uitzondering op deze bewering is wel de groote redevoe ring, welke de Amerikaansehe minis ter van Buifenlandsche Zaken, Byr- nes, voor Duitsche functionarissen in de Amerikaansehe bezettingszone en voor leiders en personeel van het Amerikaansehe Militaire bestuur te Stuttgart hield. Hier werden eens duidelijk de punt jes op de i gezet. Het Amerikaansehe volk wenscht vrede, zoo zeide Byrnes. De Ameri kanen hebben al lang geleden op gehouden te praten over een har den of 'n zachten vrede voor Duitsch- land, zij willen een blijvenden vrede. Amerika heeft er te Potsdam in toe gestemd, dat Duitschland geduren de een generatie zou worden ont wapend en gedemilitariseerd. Het Duitsche volk zou echter niet het recht worden ontzegd zijn industrie voor vreedzame doeleinden op te bouwen. Voor zoover het 't economi sche leven en activiteit in Duitsch land betreft, moeten de zone-barriè res uit den weg worden geruimd. Als 'n economische eenheid moet Duitschland worden bestuurd. Het herstel in Europa, in de aan grenzende staten vooral, zal lang zaam zijn, wanneer Duitschland met zijn groote hulpbronnen van ijzer en steenkool tot een armenhuis wordt gemaakt. Naar de meening van Byrnes behoorde het Duitsche volk thans te worden ge holpen, om een democratische Duitsche regeering te vestigen. De Geallieerden moeten daarbij slechts de regels geven, krachtens welke de Duitsche democratie zich zelf kan regeeren. De tijd is ook gekomen, om de grenzen van het nieuwe Duitschland vast te stellen. Ook hier over Het Byrnes zijn licht schijnen: Koningsbergen - Russisch; de Saar - Franseh; Ruhr en Rijn bij Duitsch land; Silezië en andere Oost-Duit- sche gebieden behoeven geenszins bij Polen te blijven. Het spreekt vanzelf, dat de rede van Byrnes, vooral in de betrokken landen, tot commentaar in de pers aanleiding gaf: pro en contra! Het laatste woord over deze belangwek kende redevoering zal nog wel niet zijn gesproken en geschreven. In elk geval is bereikt, dat het Ame rikaansehe standpunt inzake Duitsch land duidelijk en beider is gepubli ceerd voor de officieele conferentie erover is begonnen. Als andere staten dit voorbeeld volg den, zouden .de officieele besprekin gen heel wat vlotter kunnen zijn. Want vlot gaat het ter vredesconfe rentie geenszins! Als men uren zit te leuteren over de plaats, die bepaalde afgevaar digden in de conferentiezaal mogen innemen voor of achter den pre sident, of in de hal dan komt men er nooit! Geen wonder is het dan dat de algemeene vergadering der UNO een maand moet worden uitgesteld om den heeren te Parijs tijd te geven, de zaken af te maken. De UNO wacht wel. Laten wij ook optimistisch zijn en constateeren, dat het met Indonesië den goeden kant op gaat. De commissie-generaal is benoemd en de heeren Van Poll, De Boer en Schermerhorn, laatstgenoemde als „aanvoerder" naar Indonesië ver trokken. Wij zullen moeten afwach ten, wat deze commissie-generaal voor elkaar zal brengen, doch vast staat, dat zij stuk voor stuk uit man nen bestaat, die Indië goed kennen. Moge zij Dr. Van Mook tot steun zijn! Dezen zelfden wensch kunnen wij uiten ten aanzien van den nieuw benoemden directeur-generaal van Algemeene Zaken te Batavia, Dr. P. J. A. Idenburg, die rechtstreeks on der Dr. van Mook, de Nederlandsch- Indische regeering ging versterken. Inmiddels heeft Dr. Van Mook van de Republikeinsche regeering de uït- noodïging ontvangen, een Nederland- sche missie naar Jokjakarta te zen den om zich van den toestand in de Republikeinsche gebieden op de hoogte te stellen. De leden dezer missie werden aangewezen en de heeren zijn vertrokken. Voorts kwam het bericht dat Dr. Van Mook met Sjahrir overleg zou plegen of zij den Engeischen Lord Killearn zouden uïtnoodigen, zijn diensten te verleenen bij de oplos sing van het conflict. Bovendien zal de evacuatie worden hervat. Alles bijeengenomen is er wel reden om ten aanzien van ons Indië wat op timistischer te zijn. De belangstel ling voor Indië, welke de laatste weken weinig tot uiting kwam, is nu weer opgeleefd. En, gelukkig, niet alleen door het zenden van nieuwe troepen. Laten wij de Indonesische moeilijk heden toch niet van een donkeren kant bezien. Nederland kan veel. VERDEELING WERKZAAMHEDEN BURGEMEESTER EN WETH. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter openba re kennis, dat de werkzaamheden van hun college als volgt zijn ver deeld: Burgemeester; Alghmeene Zaken, Personeelszaken, Brandweer, Wo- ningnoodvoorziening. Zijn spreekuur is iederen Woensdag van 11 tot 12 uur ten Raadhuïze, en den eersten Woensdag van elke maand van 3 tot 4 uur ter hulp secretarie te Soesterberg. Omtrent het onderwerp, waarover 'n onderhoud wordt gewenscht, dient men zooveel mogelijk vooraf mede- deeling te doen. Wethouder W. G. van Zadelhoff: Openbare werken, Uitbreidingsplan, Gemeente-eigendommen. Spreekuur iederen Maandag van 11 tot 12 uur ten kantore van den dienst van Gemeentewerken aan den Lange Brïnkweg. Wethouder J. van den Arend: Finan- tiën, Gasbedrijf, Keuringsdienst, Volkshuisvesting. Spreekuur iederen Maandag van 9 tot 10 uur ten Raadhuize. Wethouder K. de Haan: Onderwijs, Sociale Zaken, Natuurbad. Spreekuur iederen Dinsdag van 9 tot half tien uur ten Raadhuize. Bezoek aan huis voor gemeentezaken zal niet ontvangen worden. Als plaatsvervangend Burgemeester is aangewezen wethouder W. G. v. Zadeihoff. S.E.C.—DE METEOOR. Als laatste oefening voor de com petitie speelde S.E.C. Zondag op haar terrein in het Burg. Deketh- park tegen de Amsterdamsche 3e klasseclub „De Meteoor". Het is 'n pittige en spannende wed strijd geweest, die, gezien het spei- verloop, tegen de verhouding in, met 10 door S.E.C. werd gewonnen. Het veldwerk van deze Amsterdam sche ploeg was uitstekend, jammer, dat zij de kunst van doelpunten niet verstonden. De S.E.C.-verdediging, met doelman Hornsveld aan 't hoofd, het sterk ste deel van de S.E.C.-ploeg, had al haar talenten noodig om de goed- opgezette aanvallen van De Meteoor onschadelijk te maken. Dat de '0 op het scoringsbord voor De Mete oor gehandhaafd kon worden, is dan ook aan hun stug verdedigen te danken. Het eenige doelpunt in deze ont moeting gescoord, ontstond uit een snellen aanval van S.E.C.'s rechter vleugel, waardoor de Amsterdamsche achterhoede uit elkaar werd ge speeld en de rechtsbinnen der thuis club onhoudbaar kon doelpunten. Het was voor beide partijen een leerzame en wat uithoudingsvermo gen betreft een nuttige oefening en dat S.E.C. in de a.s. competitie weer een woordje zal meespreken, vooral als de midvoor zijn oude vorm zal hebben teruggevonden, staat voor ons vast. De overige uitslagen der gespeelde oefenwedstrijden waren: S.E.C. 2Hilv. Boys 1 6—3 S.E.C. 3—Hilv. Boys 2 2-1 KOUSENDIEFSTAL. Kousen is vooral voor dames een be- geerenswaardig en moeilijk te ver krijgen artikel en zoo komt het nog al eens voor, dat sommigen zich op minder eerlijke manier in het bezit daarvan stellen. Hoe duur 'n paar gestolen kousen de draagster te staan kunnen ko men, blijkt wel uit het feit, dat de 20-jarige dienstbode J. C. van S., die onlands van haar Mevrouw v. d. B. een paar van deze beenbekleed sels stal, dezer dagen door den Utr. Politierechter tot liefst een maand gevangenisstraf werd veroordeeld. IN ARREST. C. v. d. K. alhier, die verdacht wordt van diefstal, werd door de politie alhier in arrest gesteld. BAKFIETS DOOR SPIEGELRUIT. Het rijden op een bakfiets is voor jeugdige personen steeds 'n eveme- nement. Daarom stond de Groentehandelaar v. G., wonende aan de Birktstraat, toe, dat een knaap, 12 jaar oud, zijn bakfiets bereed op de Soester- bergschesfraat. Toen de knaap de G. Pelsweg wilde inrijden, viel de klem van 't rijwiel naar beneden, waardoor het voer tuig onbestuurbaar werd. Dit had tot gevolg, dat een groote spiegelruit van het kleedingmagazijn ,,'t Han~ delshuis" werd verbrijzeld. Ook een etalagepop sneuvelde bij dit onge luk. Van G. zal de schade vergoeden. Belanghebbenden wijzen wij er op, dat 'de politieverordening verbiedt personen beneden 16 jaar op bak fietsen te laten rijden. DEKZEIL ONTVREEMD. Ten nadeele van B. te Amsterdam werd op het kampeerterrein van v. d. B. aan de Birktstraat een dekzeil ontvreemd. 'N NIEUWE GEMEENTERAAD OP OUDE STOELEN, Ik ben maar een doodgewone werk vrouw en er zijn duizend dingen, waar ik geen verstand van heb, maar ik vind het toch te gortig, dat onze Soester vroede vaderen en vroede vrouwen zo lelijk zijn neergezet op de eerste vergadering van 't nieuwe college. Want zeg nu zelf maar, of het aardig is om de edelachtbare me vrouwen en meneren op een keuken stoel te plakken. Voorheen zaten ze te zitten in zetels, en zo hoort het ook. Het 'wapen van Soest zat in de rugleunings verweven en zo doende werden de raadsle den er dubbel en dwars aan her innerd, dat ze daar zeer verant woordelijk zaten te tronen. Hef mag dan misschien democra tisch worden genoemd, als het puik der Soestenaren op een keukenstoel zit, maar ik vind het geen manier. Ik weet wel, dat Soest groeit en dat er tegenwoordig negentien in- plaats van vijftien raadsleden zijn en dat daardoor de behuizing rond de groene tafel te nauw is geworden. Maar met de verkiezing is er in eer en deugd gevochten om zetels in de wacht te sliepen en nou puntje bij paaltje komt, worden de schepe nen opgeknapt met een ordinaire stoel. Dat is niet eerlijk. Als men dat vooruit had geweten, was er waarschijnlijk minder animo ge weest om een zitplaats te ontvangen in de gemeentelijke bestuurszaak Voor de rest heb ik als vrouw nief te mopperen. Fr zitten vier van mijn soortgenoofen in de raad. En als één vrouw duizend mannen al te .erg is, wat moet het dan wel worden met vier? Om te beginnen zat op de raadsvergadering de mevrouw van de Vrijheid zo heftig te smoken, dat de mannen er niet tegenop konden. Het was een compleet nevelgordijn en in die sfeer was de wethouders verkiezing gauw in kannen en krui ken. Jaap had wel bezwaren tegen de manier van onderlinge afspraak, maar ik geloof, dat hij het niet zo bitter meende. We hebben in ieder geval weer 'n normale gemeenteraad, waarin bij het begin alles koek en ei was. Dat zal wel niet zoo blijven, maar dat is, als je 't mij vraagt, ook zo erg niet- Op de conferentie in Parijs is 't ook niet pais en vreê, dus waarom in onze Soester raad wèl? Zolang we nog een natuurbad hebben, een uit breidingsplan en een politiecorps, blijft er voor de vroede gemeente- naren nog wel wat te praten metter tijd- Maar met de keukenstoelen deugt het niet. Als ik in de raad zat, zou ik er een rijp woordje over zeggen. Als je op zulke stoelen zit, is 't niks te verwonderen, als op de duur de dis cussie over gemeentezaken gaat ont aarden in een huis-, tuin- en keu kenpraatje. En daar hebben we die negentien edelen niet voor gekozen. Nee. ik zou me niet zo laten neer zetten, vast niet. Juffrouw Flapuit.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1