Land- en tuinbouw in de knel» CEINTURES cn RIEMEN GROOTE SORTEERING HOPPENBROUWERS Plaatselijk nieuws. Ingezonden stukken. Geldige bonnen. ROB DE AVONTURIER De huisvrouw en bijzondere tijden. W. N. NIEUWENHUIS Electricicn Loodgieter Plaatselijk nieuws. bevordering bij Courantenbezorger Wetenschap en land- en tuin bouw. Natuurrubber wordt verdrongen. Veevoeder uit hout. Bloementeelt op grint. Let op nieuwe bedrijfsvor men. De Wetenschap is in het algemeen geen concurrent van den land- en tuinbouw. Integendeel: deze bedrijfs takken hebben veel aan de weten schap te danken, maar het kan ook anders loopen. Zoo kwam ons dezer dagen een rap port in handen, dat, al had het niet rechtstreeks betrekking op onzen landbouw, toch tot nadenken stem de. Het ging over rubber en de strek king ervan was, dat de Tweede We reldoorlog deze onmisbare stof van een landbouwproduct tot een indu strieproduct heeft gemaakt, dank zij de wetenschap. De productie van natuurrubber bedroeg voor den oor log 1,6 millioen ton. Het wereld- verbruik slechts 1.2 millioen ton. Voor de toekomst raamt de hoogste schatting 'n behoefte van 2 millioen, maar de productie van kunst rubber alleen beloopt thans reeds 1,7 millioen ton, zoodat de markt van het natuurlijke product zeer sterk is ingekrompen. De afzet van de kunstrubber is n.I. verzekerd, omdat deze voor de ei gen behoefte der verschillende lan den wordt geproduceerd. Zij willen deze door den oorlog veroorzaakte groote productie zeker niet opge ven, omdat de verbetering van ,de bereidingswijze de productiekosten reeds nagenoeg gelijk heeft gemaakt aan die van natuurrubber. Bovendien zijn in deze bedrijven enorme kapi talen belegd en Amerika heeft dan ook reeds gezegd, dat de zelfver- zorging met kunstrubber in ieder geval gehandhaafd zal blijven. Voor Indië een alles behalve prettig voor uitzicht, doch aangezien wij ons niet met den tropischen landbouw be zig houden, zullen wij daarop niet verder doorgaan. Waar wij op willen wijzen is, dat de ontwikkeling van de wetenschap en de techniek in weinige jaren onge- droomde veranderingen in den land bouw kan veroorzaken. Soms ten nadeele, zooals thans voor den In- dischen landbouw het geval is met de rubber, maar soms ook ten voor- deele. Zoo is de bereiding van vee voeder uit louter chemische produc ten en uit onverteerbare stoffen, zooals hout, in den oorlog begon nen. Het succes daarvan is nog niet groot geweest, maar wie zal zeggen, wat de scheikundigen morgen op dit terrein zullen ontdekken? Nog wonderlijker wordt het, wan neer de wetenschap zoo ver gaat, dat zij zelfs bij den plantengroei den grond weet uit te schakelen. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de zoogenaamde water- of grintcul- tures, waarbij men planten laat groeien op water, waarin kunstmest is opgelost. Om den planten houvast te geven, vult men groote, ondiepe bakken met grint en zet die tot aan de op pervlakte vol met de voedingsvloei stof. Dit is geen laboratoriumaardigheidie meer; voor de groentevoorziening van het Amerikaansche leger in Ja pan zijn reeds op deze wijze ruim 32 ha. van zulke kü'nsttuinen aan gelegd. En in Amerika wordt het systeem zelfs op normale commer- cieele basis gebruikt in de bloemen cultuur. De voordeelen ervan zijn, dat men bloemen nabij de steden kan te len onafhankelijk van de grondsoort; dat men niet meer te maken heeft met bodemziekte en insecten, met bewerking, bemesting etc- Het gehal te van het voedingswater wordt ge controleerd en op peil gehouden en dat is alles, wat men heeft te doen. Naar verluidt zijn de productiekos ten bij grintcultuur thans reeds la ger dan die bij de normale bloemen teelt. De Amerikanen telen zoo reeds rozen, anjers, chrysanten, gar denia's lathyrus, pyrethrum, viool tjes, orchideeën, euphorbia's, calla's en zoo voort. Nu zal hierdoor ons Aalsmeer niet vandaag of morgen zijn positie kwijt raken, maar het voorbeeld van de rubber bewijst toch, hoe snel een andere bedrijfsvorm kan opkomen. Daarom moet men deze dingen niet onderschatten, doch onderzoeken en zoo mogelijk te eigen nutte aanwen den. v. Wcedestraat 44 naast de Apotheek NIEUWE DIENSTREGELING NEDERL. SPOORWEGEN. Gisteren (16 September) is weder om een nieuwe dienstregeling voor de spoorwegen ingegaan. Op de lijn AmersfoortAmsterdam zijn geen veranderingen ingetreden. Wel is dit het geval op de lijn UtrechtAmersfoort, als gevolg waarvan de treinen te Soestduinen thans als volgt vertrekken: Richting Utrecht: 6.09W 639W 7.39 8.59 9.59 10.59 12.29 13.59 15.29 16.29 17.29 18.29 19.29 20.59 22.39W 22.59Z. Richting Amersfoort: 6.51W 7.26 8.51 10.21 11.51 13.11 W 13.51 14.51 15.51 17.06 17.51 18.51 19.51 20.51Z 21.51 22.51Z 22.54W 23.51 W alleen op werkdag. Z alleen op Zon- en feestdagen. GESTOLEN EN WEER GEVONDEN. Ten nadeele van den kruidenier Zun- neberg aan de Soesterbergschestraat werd op den Kol'onïeweg 'n trans portfiets ontvreemd. Tijdens een di rect door de politie ingesteld onder zoek werd de fiets teruggevonden op den Plasweg, maar de kruide nierswaren, welke zich in de fiets mand bevonden, waren verdwenen. BUURTVFREEN. „SOESTDIJK". De Buurtvereen. „Soestdïjk" heeft het voornemen haar leden a.s. Maan dag en Dinsdag in hotel „Eemland" een tooneelavond met bal na aan te bieden. Deze avonden zullen wederom ver zorgd worden door het tooneelgezel- schap „Soestdijk", onder leiding van den heer Kronemeijer. Niet minder dan een drietal kluchten zullen op gevoerd worden en we zijn er van overtuigd, dat er weer eens echt gelachen zal worden. De tooneelver. heeft den geheelen zomer gestu deerd en is daarom zoo vroeg ge reed om voor het voetlicht te ver schijnen. Als we ons haar eerste op treden herinneren, dan zal het ons niet verwonderen, of ze zal ook ditmaal weer veel succes oogsten. Voor verdere bijzonderheden leze men de raambiljetten. COLLECTE VOOR DE BLINDEN. In de tweede helft van deze week zal in onze gemeente een deurcol- liecte voor de blinden gehouden wor den. We weten, dat U de blinden een warm hart toedraagt en hiervan ook graag blijk wilt geven door Uw gel delijke bijdrage. Door Uw steun kun nen weer vele blinden werk vinden in de bekende inrichting Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. DUIVENSPORT. De Postduiven Liefhebbers Vereen. „De Vriendschap" hield Zondag 15 September met 48 duiven een wed vlucht vanaf Vilvoorde, afstand 152 kilometer. De duiven werden gelost te 9 üur 20. Aankomst le duif 11 uur, 16 min., 30 sec-; laatste of 16e duif 11 uur, 21 min., 36 sec. De uitslag was alsvolgt: W. Nieuwen- huis 1-3-5-10 11-12. Mei. G. Zimmer- man 2-16. Mej. C. Paauwe 4. J. Pot 6-7-14. F. Heeremans 8. H. Spik- man 9-13. H. Polhman 15. HET JAZZ-CONCOURS. Het Jazz-concours, dat deze maand te Hilversum wordt gehouden, geeft aanleiding tot eenige opmerkingen. In de eerste plaats is het geen Jazz- concours. Welke inhoud men aan het begrip „Jazz" ook moge toekennen, buiten de organisatoren van dit concours zal wel niemand van meening zijn, dat de tango's en Russische muziek, overigens zeer verdienstelijk door het Muzerhy-quinfet ten gehoore ge bracht, iets met Jazz heeft te maken. Overigens valt hef op, dat naar meer orthodoxe opvattingen er nog zeer weinig Jazz te beluisteren is geweest. Wij geven de „'Schouwspelers" dan ook in overweging bij een eventuee- Le herhaling liever van een Amuse- ments-muziek-concours" te spreken, hetgeen meer terzake kundigien 'n teleurstelling zal besparen. Dat 't criterium „Jazz" in de beoor deeling der diverse bands geen uit drukking heeft gevonden, bewijstwel het feit, dat op 11 September het eenige ensemble, dat blijk gaf iets van „Le feu sacré" te bezitten en dit, ondanks tekortkomingen, op het publiek wist over te dragen, met het laagst aantal punten naar huis werd gestuurd. Tenslotte een enkel woord over de jury. Ofschoon de „klinkende namen" door de „Schouwspelers" bijeen gebracht, on getwijfeld cachet geven aan het pro gramma, ware het juister geweest een jury te benoemen, waarvan de Heden inderdaad tijd en gelegenheid hebben op de concoursavonden aan wezig te zijn! Op den avond van 11 September lieten twee der drie leden, die op 4 September wel aanwezig waren ge weest, zich vervangen. Het spreekt vanzelf, dat de continuïteit in de be oordeeling op deze wijze geheel ver loren is gegaan. Vergelijkt men dan ook de beoordeeling der prestaties van beide avonden, dan staat men inderdaad voor verrassingen. EEN INSIDER. Voor het tijdvak tot en met 28 Sep tember zijn geldig de navolgende bonnen: Bonkaarten KA, KB, KC 610: 564 t.m. 568 brood 800 gr. brood. 569 brood 400 gr. brood. 572 boter enz. 250 gram boter. 573 boter enz. 250 gram margarine of 200 gram vet. 583 suiker 1000 gram suiker of boterhamstrooisel of 2000 gram jam, stroop enz. 574 Algemeen 200 gram kaas, (waarvan 100 gram korstlooze kaas.). 575 Algemeen pl.m. 225 gram huishoudzeep of 90 gram toi let-zeep. B 18 Reserve 1600 gram brood. C 18 Reserve 800 gram brood. B 19 Reserve 100 gram kaas, (waarvan 50 gram korstlooze kaas). B 20 Reserve 2 K.G. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC -610: 521 vleesch 100 gram vleesch. 522 vleesch 400 gram vleesch. A 04 melk 4 liter melk. B 04, C 04 melk 7 liter melk. 517 aardappelen 3 K.G. aardapp. Bonkaarten KD, KE 610: 064, 065 brood 800 gram brood. 072 boter enz. 250 gram boter. 073 boter enz. 125 gram margarine of 100 gram vet. 083 suiker 500 gram suiker of boterhamstrooisel of 1000 gram jam, stroop enz. 084, 085 Algemeen 250 gram sui ker of beterhamsfrooisel of 500 gram jam, stroop .enz. 074 Algemeen 100 gram kaas, (waarvan 50 gram korstlooze kaas). 075 Algemeen pl.m. 225 gram huishoudzeep of 90 gram toilet zeep. D 18 Reserve 800 gram brood. E 18 Reserve 250 gram rijst, kin dermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 610: 021, 022 vleesch 100 gram vleesch. D 04, E 04 melk 12 liter melk, 017 aardappelen 1 k.g. aardapp. Tabakskaarten enz. T 47 2 rants. tabaksartikelein. V 48 200 gram chocolade en of suikerwerk. X 47 2 rants. tabaksartikelen. X 48 100 gram chocolade en of suikerwerken. OPHEFFING AARDAPPELDISTRIBUTIE. Het ligt in de bedoeling met in gang van 7 Octobier a.s. de distribu tie van aardappelen en de daarmee samenhangende centralisatie van den handel in aardappelen voor de bin- nenlandsche voorziening met inbe grip van den handel in voederaard appelen op te heffen. Nadere mede- deelingen hierover zullen t.z.t. vol den. MEER KOFFIE IN OCTOBER. Voor de periode van 6 October tot 17 November zal 't koffierantsoen, dat tot heden op 100 gram per 4 weken was gebaseerd, worden ver hoogd tot 200 gram per 6 weken. Angstig weggehurkt onder en tegen' gaf niets. De vliegmachine bleef de rotsen keken de krijgers naar den dreigend boven hen zweven, grooten vogel, die boven het ravijn Voor de blanken was de toestand cirkelde. De priester prevelde al evenmin plezierig. Zoolang de krij- zijn bezweringsformules maar het gers daar blieven kon de machine zich niet verwijderen, en de krij gers durfden niet vluchten, zoolang hun vijand daar in de lucht was- De komst van nieuwe troepen bracht de oplossing. „Kom je ons ook een dagje in Eg- mond opzoeken?" Aldus luidde de uitnoodiging van mijn vriendin die in deze badplaats een maand had gehuurd- Ik vond het leuk, dus toog ik op een mooien dag naar Egmond. Ik kwam daar tegen middaguur aan. Het was prachtig weer en ik verwachtte dan ook, dat ik niemand thuis zou tref fen. Tot mijn groote verbazing vond ik mijn vriendin warm en verhit van het haasten, druk aan het werk. „Wat ben jij druk! Ben je niet met de anderen uit?" „Nee, hoe kan dat nu, de boel moet toch worden onderhouden? Ik ben nog geen dag meegeweesf, ik ben toch verplicht te zorgen, dat de an deren op tijd eten en drinken krij gen?" verontschuldigde de gastvrouw zich. „Natuurlijk, maar je kunt het toch wel zoo inrichten, dat jij ook mee kan. Dat is voor de anderen ook veel prettiger. Jullie zijn met z'n ach ten? Je schilt 's avonds met elkaar de aardappelen. Dan kan je ze ko ken en den volgenden dag behoef je alleen maar een sausje met wat kruiden te maken. Daarin stoof je dan de in plakjes gesneden aardap pelen. Je zult zien, hoe heerlijk dat smaakt na eqn dag aan zee." „Ja, als jij bleef en dat zoo verzorg de, kon ik tenminste óók eens mee, want ik heb toch eigenlijk ook be hoefte aan vacantie", geeft mijn vriendin toe. Ik beloof nog een week te blijven, lederen dag gingen we met z'n al len naar zee, of als het daarvoor te guur was, de duinen in. 's Morgens hielpen allen even miee opruimen en 's avonds maakten we met elkaar het eten schoon. Ze de den het met plezier, want het was toch veel' leuker, als moeder ook mee kon. Het zijn niet-alleen de vacantie-da- gen, dat men van vaste regels moet weten af te wijken, ook in schoon maaktijd en voor dames, die in of buitenshuis nog andere werkzaamhe den hebben, kan dit noodig zijn. Voor die dames en die tijden laten we eenige recepten volgen. De aardappelen worden, nadat ze den avond te voren zijn gekookt, in plakken gesneden en met een bord toegedekt weggezet. Voor een saus, waarin men de aard appelen later weer verwarmd op dient, kunt U een dun of zwaar meelmengsiel gebruiken, dat met groentewater, bouillon of water wordt opgelost. Al' naar gelang U dit in huis hebt, kunt u de lichte saus naar keuze afmaken met uien of prei, kruiden of mosterd. De dikke saus kan met uien of prei, azijn, mosterd of ook met kljein ge sneden stukjes komkommers wor den gekruid. Voor vier personen dient U ongeveer 3 pond aardappe len en drie kwart liter saus te re kenen. Het aardappeliengerecht kan met wat versche sla van andijvie, rarne- nas, witte- of roodekool of wortel tjes, goed worden aangevuld. Met wat azijn, zout, naar smaak een beetje suiker en eventueel wat melk, is de salade "gauw klaar. Men vierge- te vooral niet om de koolsalade voor het aanmaken met wat zout te stam pen, opdat deze wat zachter wordt. Kruid-aardappelen maakt men van anderhalve kilogram aardappelen, 25 gram vet, eventueel wat uien of prei. 50 gram meel, driekwart liter vloei stof (groentenat, bouillon of water, eventueel met melk vermengd) zout en kruiden. De gestoomde en afgegoten aardap pelen worden in plakken gesneden. Van het vet, de uien en het meel maakt men een sausjie, dat met de vloeistof wordt vermengd. De aard- appelplakjies laat men hierin warm worden en tenslotte doet men de fijngehakte kruiden er bij. De saus kan ook zonder, of met minder vet worden bereid, door het met kouu wat-er abngemaan.ee meei in de kokende vloeistof gaar te ko ken. Een weinig vet kan dan bij het opdienen aan de saus worden toegevoegd. Voor zoutzure-aardappelen maakt men een dikke saus met 30 gram vet, 60 gram meel, eventueel wat uien of prei, driekwart liter vloei stof (water, groentenat of bouillon), zout en wat azijn. Men bereidt van het vet, het meel en de uien een dikke saus, die met de overige ingrediënten zoetzuur wordt afgemaakt. Men kan de saus ook met meer of minder vet maken, als men in de pan bruin gebrand meel met wat water aanmaakt en dit in de kokende vloeistof gooit en bet geheel met de overige in grediënten gaarkookt. 'Bij komkommer-aardappelen voegt men aan de zoetzure aardappelen stukje komkommer toe en bij bie- ten-aardappelien vermengt men de zoutzure aardappelen met ongeveer 500 gram ingelegde roode bieten. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 DE POLITIE. Met ingang van 1 September j.1. is de brigadier A. de Raadt te Soes- terberg bevorderd tot adjudant bij de gemeentepolitie alhier, welke rang 1 Januari 1946 werd ingevoerd- De heer de Raadt, die in 't bezit is van het inspecteurs-diploma, werd 1 Maart 1931 te Soest aangesteld en was voor dit tijdstip refeds 5 jaar werkzaam als adjunct-inspecteur te Noord wijk. 1 October 1942 werd hij bevorderd tot hoofdagent en 1 Jan. 1946 tot brigadier. Hij is reeds jaren lang belast met het commando en de dagelijksche leiding van de politiie fe Soesterberg. DE JEUGD VAN S.E.C. NAAR AMSTERDAM. Drie elftallen van S.E.C. waren Za terdag en Zondag de gast van de vereeniging „De Meteoor fe Am sterdam. Na een bioscoopbezoek en een rondvaart door de Amsterdam- schie havens werd een drietal wed strijden gespeeld met het volgende resultaat. S.E.C. adsp. b—De Meteoor adsp^b S.E.C. adsp. a—De Meteoor adsp^a S.E.C. jun.—De Meteoor jun 3—0 Door deze fraaie resultaten verover de deze jeugd-elftallen van S.E.C. die door het'Meteoor-bestuur voor deze wedstrijden uitgeloofde fraaie beker. ZONDER LICHT. De duisternis yatt des avonds reeds betrekkelijk vroeg. Wielrijders moe ten hieraan denken, want er vallen steeds meer bekeuringen we gens het rijden zonder verlichting. CONCERT P.V.O. Het concert door de Soester Harmo nie P.V.O. gegeven onder auspiciën van de Buurtvepeeniging „Nieuwe- weg", op j.h Zaterdagavond is een succes geworden. Ten eerste voor de Harmonie zelr, die een goede vertolking bracht van het programma en vooral na de pau ze bijzonder op dreef was. Vooral „Le Calif de Bagdad' wrcd klankvol en met overgave gespeeld, 't Werd ook 'n succes voor de Buurt vereeniging „Nieuweweg", diie hier mede op lofwaardige wijze het iso lement van Soesf-Zuid verbrak en dergelijke concerten in de toekomst mogelijk maakt. Ondanks dreigende luchten genoten er eenige honder den van deze uitvoering. majnüOLINE CONCERT. De Hilversumsche Mandolineclub „Zing en Speel" gaf Zaterdagavond een concert in het mooie vereeni- gingsgebouw „Oranjehof" voor de le den en hun dames van den Kon- Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, afdeeling Soest. De aanwezigen hebben kunnen ge nieten van mooi spel en goeden zang door veertien jonge dames, on der uitstekende leiding van den heer W. van Marle, ten gehoore gebracht. Het programma bestond uit vader - landsche liederen, ouvertures, me nuets, walsen enz. Na de pauze werden de aan wezigen nog verrast met een zeer aardige voordracht door twee jonge dames, getiteld: „De Verliefde Schoolmeester". Vlot gespeeld en gezongen werd dit een daverend lachsucces. De voorzitter van de K.N.B. van O.O. dankte voor het gebodene. Alle aanwezigen waren hoogst in genomen met dezen succesvollen en genoeglijken avond en keerden vol daan huiswaarts. ONTVLUCHT. Door de politie alhier werd een jeugdig persoon aangehouden, die bij onderzoek uit het Rijks Opvoe dingsgesticht te Amersfoort bleek te zijn ontvlucht. Hij werd naar ge noemde stichting teruggebracht. LIJSTEN VAN REPATRIEERENDE PASSAGIERS TER INZAGE. Aan ons bureau liggen gratis ter in zage de passagierslijsten van de m.s. „Indrapoera" en „Oranje", welke binnenkort te Rotterdam en Amster dam zullen aankomen. DE VLIEGENDE HOLLANDER. Na een groot proloog van alle me dewerkenden werd een aanvang ge maakt met de cabaret-revue „De Vliegende Hollander, welke Donder dagavond in de zaal van Eemland, onder regie van Kees Manders, werd opgevoerd. Een keur van liedjes, een-acters, black-outs enz. werd op schitteren de wijze door dit gezelschap gebracht. Kees Manders was, als altijd, de cen trale figuur. Met zijn beschaafde moppen en liedjes oogstte hij een welverdiend applaus. Mary Gabriël en Truusje Wouters brachten, met koor en orkest, eeni ge aardige Oud-Hollandsche liedjes, welke zeer verdienstelijk werden gezongen. Han de 1 bracl ren Jami een-: reed: geho Nieti auto ge c werc voer LIJT Zon: tel ste werl Utre sum De Frie len I sche de 1 best leidi den Meji heer Nad Utre re h gerni strij" De zen suco Alde Buit Mar drac Het ontn een wïnr med De wer< sing; dooi De aan Aan dan! de 1 hum spra de jaar De de VOOI tot wer Regenjas te koop ge- Te koop gevraagd vraagd, groote maat, in KINDERWAGE prima staat Br. letter Br No ]113 bur H. bureau S.C. Te koop een Salaman- Voor terstond een der (Godin). Nassaulaan 20. me Te koop gevr. pluche 5 izFffg tafelkleed, groote maat. in KE 1 BANKcKol goeden staat. Br. No. 1112 gevraagd bij J. A bur. S.C. Maale, Kerkstraat Te koop prima wit geëm. ZITBAD, compl, m. kraan, toe- en afvoerbuis, Braamweg 91. Soest. WONINGRUIL. Gevr. eenv. woning te Soest. Aangeb. Middenst. woning in Leiden. Nette stand. Br. Wasstraat 47, Leiden. FLINKE WERKSTER gevraagd. Van Weede straat 35. GASFORNUIS te koop, prima staat. Na 18 uur. Kostverlorenw. 2a. VULPENHOUI met gouden pen t gevraagd. Moet ii staat zijn. Desge ruilen tegen branc anderszins. Br. lett S.C. Ruilen vooroorl. d; WINTERMAN zwart, maat 46, t< voor heereccostuun koop eiken salon-V slagwerk. Gallenkai wed 27, Soest-Zui Te koop gevr. KINDERWAG1 moet in goeden st Burgem. Grothestr: gevraagd voor 's avonds. Aanvang zorging 5.30 uur. Hoog loon. Aan Drukkerij Smit, Van Weedestraa

Soester Courant | 1946 | | pagina 2