De huisvrouw en bijzondere tijden. W. N. NIEUWENHUIS Elecfriciën Loodgieter Plaatselijk nieuws. ep- ide od. ter. 'me of •am aas, oze ram toi- >od. aas, -oze len. sch. k. app. 3od. >ter. ritie of ram suï- 50C :aas, joze ;ram •ïl'et- ood. kin- :sch. ïielk* app. „Kom je ons ook een dagje in Eg- mond opzoeken?" Aldus luidde de uïtnoodiging van mijn vriendin die in deze badplaats een maand had gehuurd- Ik vond het leuk, dus toog ik op een1 mooien dag naar Egmond. Ik kwam daar tegen middaguur aan. Het was prachtig weer en ik verwachtte dan ook, dat ik niemand thuis zou tref fen. Tot mijn groote verbazing vond ik mijn vriendin warm en verhit van het haasten, druk aan het werk. „Wat ben jij drukt Ben je niet met de anderen uit?" „Nee, hoe kan dat nu, de boel moet toch worden onderhouden? Ik ben nog geen dag meegeweesf, ik ben toch verplicht te zorgen, dat de an deren op tijd eten en drinketn krij gen?" verontschuldigde de gastvrouw zich. „Natuurlijk, maar je kunt het toch wel zoo inrichten, dat jij ook mee kan. Dat is voor de anderen ook veel prettiger. Jullie zijn met z'n ach ten? Je schilt 's avonds met elkaar de aardappelen. Dan kan je ze ko ken en den volgenden dag behoef je alleen maar een sausje met waf kruiden te maken. Daarin stoof je dan de in plakjes gesneden aardap pelen. Je zult zien, hoe heerlijk dat smaakt na een dag aan zee." „Ja, als jij bleef en dat zoo verzorg de, kon ik tenminste óók eens mee, want ik heb toch eigenlijk ook be hoefte aan vacantie", geeft mijn vriendin toe. Ik beloof nog een week te blijven, lederen dag gingen we met z'n al len naar zee, of als het daarvoor te guur was, de duinen in. 's Morgens hielpen allen even mee opruimen en 's avonds maakten we met elkaar het eten schoon. Ze de den het met plezier, want het was toch veel leuker, als moeder ook mee kon. Het zijn niet-alleen de vacantie-da- gen, dat men van vaste regels moet weten af te wijken, ook in schoon maaktijd en voor dames, die in of buitenshuis nog andere werkzaamhe den hebben, kan dit noodig zijn. Voor die dames en die tijden laten we eenige recepten volgen. De aardappelen worden, nadat ze den avond te voren zijn gekookt, in plakken gesneden en met een bord toegedekt weggezet. Voor een saus, waarin men de aard appelen later weer verwarmd op dient, kunt (I een dun of zwaar meelmengsiel gebruiken, dat met groentewater, bouillon of water wordt opgelost. Al naar gelang U dit in huis hebt, kunt u de lichte saus naar keuze afmaken met uien of prei, kruiden of mosterd. De dikke saus kan met uien of prei, azijn, mosterd of ook met kljem ge sneden stukjes komkommers wor den gekruid. Voor vier personen dient U ongeveer 3 pond aardappe len en drie kwart liter saus te re kenen. Het aarda ppelengerecht kan met waf versche sla van andijvie, ramie- nas, witte- of roodekool of wortel- ties, goed worden aangevuld- Met wat azijn, zout, naar smaak een beetje suik,er en eventueel wat melk, is de salade'gauw klaar. Men yerge- te vooral niet om de koolsalade voor het aanmaken met wat zout te stam pen, opdat deze wat zachter wordt. Kruid-aardappelen maakt men van anderhalve kilogram aardappelen, 25 gram vet, eventueel wat uien of prei, 50 gram meel, driekwart liter vloei stof groen tenat, bouillon of water, eventueel met melk vermengd) zout en kruiden. De gestoomde en afgegoten aardap pelen worden in plakken gesneden- Van het vet, de uien en het meel maakt men een sausjfe, dat met de vloeistof wordt vermengd. Die aard appeldakjes laat men hierin warm worden en tenslotte doet men de fijngehakte kruiden er bij. De saus kan ook zonder, of met minder vet worden bereid, door het met kouu water aangemaakte meet in de kokende vloeistof gaar te ko ken. Een weinig vet kan dan bij het opdienen aan de saus worden toegevoegd. Voor zoutzure-aardappelen maakt men een dikke saus met 30 gram vet, 60 gram meel, eventueel waf uien of prei, driekwart liter vloei stof (water, groenfenat of bouillon), zout en wat azijn. Men bereidt van het vet, het mee! en de uien een dikke saus, die met de overige ingrediënten zoetzuur wordt afgemaakt. Men kan de saus ook met meer of minder vet maken, als men in de pan bruin gebrand meel met wat water aanmaakt en dit in de kokende vloeistof gooit en het geheel met de overige in grediënten gaarkookt. Bij komkommer-aardappelen voegt men aan de zoetzure aardappelen stukje komkommer toe en bij bie- ten-aardappelian vermengt men de zoutzure aardappelen met ongeveer 500 gram ingelegde roode bieten. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 BEVORDERING BIJ DE POLITIE. Met ingang van 1 September j.1'. Is de brigadier A. de Raadt te Soes- terberg bevorderd tot adjudant bij de gemeentepolitie alhier, welke rang 1 Januari 1946 werd ingevoerd- De heer de Raadt, die in 't bezit is van het inspecteurs-diploma, werd 1 Maart 1931 te Soest aangesteld en was voor dit tijdstip refeds 5 jaar werkzaam als adjunct-inspecteur te Noordwijk. 1 October 1942 werd hij bevorderd tot hoofdagent en 1 Jan. 1946 tot brigadier. Hij is reeds jaren lang belast met het commando en de dagelijksche leiding van de politie te Soesterberg. DE JEUGD VAN S-E.C. NAAR AMSTERDAM. Drie elftallen van S.E.C. waren Za terdag en Zondag de gast van de vereeniging „De Meteoorte Am sterdam. Na een bioscoopbezoek en een rondvaart door de Amsterdam- scbe havens werd een drietal wed strijden gespeeld met het volgende resultaat. S.E.C. adsp. b—De Meteoor adsp. b 1—0 S.E.C. adsp. a—De Meteoor adsp. a S.E.C. jun.—De Meteoor jun 3—0 Door deze fraaie resultaten verover de deze jeugd-elftallen van S.E.C. de door het Meteoor-bestuur voor dleze wedstrijden uitgeloofde fraaie beker. ZONDER LICHT. De duisternis valt des avonds reeds betrekkelijk vroeg. Wielrijders moe ten hieraan denken, want er vallen steeds meer bekeuringen we gens het rijden zonder verlichting. MANDOLINE CONoBRT. De Hilversumsche Mandolineclub „Zing en Speel" gaf Zaterdagavond een concert in het mooie vereeni- gingsgebouw „Oranjehof" voor de le den en hun dames van den Kom. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, af deeling Soest. De aanwezigen hebben kunnen ge nieten van mooi spel en goeden zang door veertien jonge dames, on der uitstekende leiding van den heer W. van Marle, ten gehoore gebracht. Het programma bestond uit vader- landsche liederen, ouvertures, me- nuiets, walsen enz. Na de pauze werden de aan wezigen nog verrast met een zqer aardige voordracht door twee jonge dames, getiteld: „De Verliefde Schoolmeester". Vlot gespeeld en gezongen werd dit een daverend lachsucces. De voorzifter van de K.N.B. van O.O. dankte voor het gebodene. Alle aanwezigen waren hoogst in genomen met dezen succes vollen en genoeglijken avond en keerden vol daan huiswaarts. ONTVLUCHT. Door de politie alhier werd een jeugdig persoon aangehouden, die bij onderzoek uit het Rijks Opvoe dingsgesticht te Amersfoort bleek te zijn ontvlucht. Hij werd naar ge noemde stichting teruggebracht. LIJSTEN VAN REPATRIEERENDE PASSAGIERS TER INZAGE. Aan ons bureau liggen gratis ter in zage de passagierslijsten van de m.s. „Indrapoera" en „Oranje", welke binnenkort te Rotterdam en Amster dam zullen aankomen. DE VLIEGENDE HOLLANDER. Na een groot proloog van alle me dewerkenden werd een aanvang ge maakt met de cabaret-revue „De Vliegende Hollander, welke Donder dagavond in de zaal van Hemland, onder regie van Kees Manders, werd opgevoerd. Een keur van liedjes, een-acters, black-outs enz. werd op schitteren de wijze door dit gezelschap gebracht. Kees Manders was, als altijd, de cen trale figuur. Met zijn beschaafde moppen en liedjes oogstte hij een welverdiend applaus. Mary Gabriël en Truusje Wouters brachten, met koor en orkest, eeni ge aardige Oud-Hollandsche liedjes, welke zeer verdienstelijk werden gezongen. Han Verne, die voor het me eren deel de komiefc ïn dc. één-?.efers was, bracht, als gewoonlijk, de lachspie ren danig in beweging. Jammer was het, dat verschillende een-acters door veel aanwezigen reeds eerder waren gezien eni gehoord. Niettegenstaande de gevolgen van 't auto-ongeval, dat 't geselschap eeni ge dagen te voren was overkomen, werd het geheel uitstekend uitge voerd. LIJTSTE FRIEZENDEI Zondag 15 September werd in ho tel „Bosch en Duin" alhier een laat ste friezendag gehouden in samen werking met de Seliskippen uil? Utrecht, Zeist, Amersfoort, Hilver sum en Soest. De heer Drijber, voorzitter van de Friezenvereeniging Utrecht, riep al len het welkom toe, waarna het Frie- sche volkslied werd gezongen. Ookl de heer Loopstra, lid van het hoofd bestuur, sprak een kort woord. De leiding van deze joun was in han den van den heer Drijber uit Utr., Mejuffr. Koopman uit Zeist en den heer Elzinga uit Soest. Nadat het Friezen-jeugdkoor uit Utrecht enkele liederen ten gehoo re had gebracht, werd een aanvang gemaakt met een voordracht wed strijd. De heer Sj. de Zee, voor de Frie zen geen onbekende, oogstte veel succes met zijn voordracht over „De Alderen Roppe". Buiten mededinging droeg de heer Marra uit Bussum ook enkele voor drachten voor. Het kaatsspel ontbrak niet en de ontmoeting Zeist tegen Utrecht was een prachtige partij; Zeist werd winnaar. De spellers ontvingen een medaille. De uitslag voordragen afd- Ernst werd gewonnen door den heer Hu- singa uit Hilversum en de afd. Luim door den heer Akkerman uit Utrecht. De publieke prijs werd toegekend aan den heer Huzinga. Aan het eind van deze prettige joun dankte de voorzitter van Utrecht, de heer Drijber, de aanwiezigien voor hunne spontane medewerking ön sprak de wensch uit, dat het volgen de jaar nog meer Friezen aan deze jaarlijksche joun zouden deelnemeSn. De heer Loonstra dankte namens de aanwezigen de organisatoren voor de uitstekende leiding, waarna tot besluit gezamenlijk „War Dy" werd gezongen. Regenjas te koop ge vraagd, groote maat, in prima staat Br. letter H. bureau S.C. Tc koop een Salaman der (Godin). Nassaulaan 20. Te koop gevr. pluche tafelkleed, groote maat. in goeden staat. Br. No. 1112 bur. S.C. Te koop prima wit geëm. ZITBAD, compl. m. kraan, toe- en afvoerbuis, Braamweg 91. Soest. WONINGRUIL. Gevr. eenv. woning te Soest. Aangeb. Middenst. woning in Leiden. Nette stand. Br. Wasstraat 47, Leiden. Te koop gevraagd KINDERWAGEN. Br. No. 1113 bur. S.C. Voor terstond een bekwa me BROOD- EN BAN- KETBAKKERSBED. gevraagd bij J. A. v. d. Maale, Kerkstraat 7. VULPENHOUDER met gouden pen te koop gevraagd. Moet in prima staat zijn. Desgewenscht ruilen tegen brandstof of anderszins. Br. letter S bur. S.C. CONCERT P.V.O. Het concert door de Soester Harmo nie P.V.O. gegeven onder auspiciën van de Buurtvepeeniging „Nieuwe- weg", op j.1. Zaterdagavond is een succes geworden. Ten eerste voor de Harmonie zelf, die een goede vertolking bracht van het programma en vooral na de pau ze bijzonder op dreef was. Vooral „Le Calif de Bagdad" werd GASFORNUIS klankvol en met overgave gespeeld. 't Werd ook 'n succes voor de Buurt- vereeniging „Nieuweweg", die hier- mede op lofwaardige wijze het iso- lement van Soesf-Zuid verbrak en t/OUFcllltdlDCZOrCICr dergelijke concerten in de toekomst mogelijk maakt. Ondanks dreigende luchten genoten er eenige honder den van deze uitvoering. FLINKE WERKSTER gevraagd. Van Weede straat 35. te koop. prima staat. Na 18 uur. Kostverlorenw. 2a. Ruilen vooroorl. dames- WINTERMANTEL, zwart, maat 46, te ruilen voor heerencostuum 52. Te koop eiken salon-klok met slagwerk. Gallenkamp Pels- wed 27, Soest-Zuid. Te koop gevt. KINDERWAGEN moet in goeden staat zijn. Burgers. Grothestraat 39. gevraagd voor 'savonds. Aanvang der be zorging 5.30 uur. Hoog loon. Aanbieding Drukkerij Smit, Van Weedestraat 35. Te koop keurige WINTERJAS en demie. Te zien Woens dag tusschen 2-7 uur Rem brandlaan 4. TE KOOP zwaar massief eiken ameu blement (6 stoelen, groo te tafel, groot dressoir) voor 1395 mabonie schuifta fel f 15.2 eiken spiegels f 35. en f 12.50. eiken thee- kast f39.—. eiken naaita fel 122.broodsnijmachi ne f 3 95, wollen, cocos en paardenhaar ganglooper. 2 mooie vloerkleeden. Jacquet costuum met pracht tanta- siebroek. maat 50. Te zien v. Straelenlaan 18. Te koop nieuwe bruine da mes WINTERMANTEL maat 40 en heerenregenjas z.g.a.n. Waldeck Pyrmont- laan la. Te zien Donder dag 10-11 uur. Mevrouw Schrijvers. Prins Bernhardlaan 31, Soestdijk, vraagt net DAGMEISJE. Aanmelden Woensdag na 1 uur.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3