PraatjeS Betrekkelijke vrede. Glas voor getroffen gebieden. jjlVIotte bediening! SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kvv. 22e Jaargang - No. 75 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post i 1.75 p. hw. Dinsdag 24 Sept. IS46. Nimmer tevoren heeft het gewone volk in alle landen zoo naar den vre de verlangd en toch is het nimmer in een tijd van betrekkelïjken vre de zoo bevreesd geweest voor oorlog alls nu. Tot nu toe is de vrede negatief ge weest en weinig opwekkend. De oor log is positief en spannend geweest. Ai te dikwijls hebben haat en vrees; onverdraagzaamheid en misleiding de overhand gehad over liefde, vertrou wen en vreugde. Al te dikwijls heeft de wet van dé naties berust op de wet van de rim boe; en de constructieve geestelijke krachten van den Heer zijn onderge schikt gemaakt aan de destructieve krachten van den Duivel." Deze wijze woorden werden gespro ken door Henri Wallaoe, .den Ameri- kaanschen minister van Handel in een politieke bijeenkomst in Madi- son Square Garden. Byrnes, die kort geleden een belang wekkende rede hield te Stuttgart, ook al buiten de gróófce politieke arena, maakte school, nu was hef zijn collega, die zijn inzichten eens goed duidelijk maakte en in zijn re de aandrong op een realistische A- merikaansche politiek voor den vre de, een vrede, gebaseerd op onder ling vertrouwen tusschen de Groote Drie, een vrede ook en vooral met Rusland. „De wereldorde is failliet en Ame rika, Rusland en Engeland zijn de curatoren", aldus Wallace. Had Byrnes na zijn rede een goede pers, Wallace was minder gelukkig. De Amerikaansche conservatieven zien in zijn rede een toegeven aan Ruslands eischen en de communisten zijn er minder tevreden over, dat Wallace Rusland verzocht, geen ter ritoriale expansie of wetfeldoverheer- schïng na te streven door middel van 'uitheemsche communisten, die getrouw alle voorstellen van de par tij te Moskou opvolgen. In zijn rede deed Wallace ook een aanval op Engeland, dat hij niet tot sleutel van de Amerikaansche poli tiek wilde maken. "Wij moeten niet door manipula ties van de Britsche politiek hef evenwicht in de machtsverhoudingen laten bepalen". Ook met de binnenlandsche machts verhoudingen heeft Engeland heel wat te stellen. Onder leiding der communisten hadden menschen, zonder behoorlijke woning, leeg staande patriciërswoningen en groo te gebouwen bezet. Honderden ge zinnen kregen hierdoor een dak bo ven hun hoofd, maar ook niet meer dan dat, want de regeering nam maatregelen tegen „samenspannin gen om zich aan verboden terrein te vergrijpen". De strijd tegen de dakloozen. Eenerzijds is het ten hemelschrei end, als menschen in krotten, kip penhokken en ruïnes moeten huizen als er groote gebouwen leeg staan., anderzijds kunnen wij ons voorstel len, dat de eigenaar van een groot gebouw het niet plezierig vindt, als zijn bezit tegen zijn wil door anderen in beslag wordt genomen. Deze zaak in intusschen geregeld. De menschen werden ondergebracht in ontruimde militaire gebouwen. Inderdaad: wij leven in een tijd van betrekkclijken vrede! Zulks consfateeren wij mede in de vredesconferentie, waar het nog vaak heftig toegaat; in den Veilig heidsraad, waar vele klachten tegen provocaties en uitgelokte inciden ten worden behandeld. In Griekenland schijnt hef ook in dit verband nog geenszins rustig te zijn. Daar worden tegen de commu nisten scherpe maatregelen genomen, waarbij het niet bepaald zoetsappig schijnt toe te gaan. Herrie, haast overal ter wereld. Een lichtpuntje is, dat Frankrijk met de republiek Vietnam voorloopig tof overeenstemming kwam. Voorloopig. In Januari zullen de besprekingen op Fonfainebleau worden hervat. De onafhankelijkheid van deze repu bliek is in principe erkend. Ook uit Japan kwamen gunstige be richten. Mac Arthur rapporteerde, dat er een groeiend Japansch respect is voor den landdag, als het nieuwe opperste orgaan van den staat. Vroe ger was die Landdag een soort ïnacb- telooze debating-club. De heer G. H. Ferguson, Hartman laan 4, alhier, zond ons het navol gende schrijven: Hef is voor het radiopraatje van pater Henri de Greeve, dat ik even Uw aandacht kom vragen. Zoals U weef, heeft hij 't Zaterdag avond gehad over de treurige toe standen, die in Zeeuws-Vlaanderen heersen door gebrek aan glas. Tevens vindt hij, dat "de Regeering daar ver andering in moet brengen. Zij heeft echter al genoeg zorgen aan haar hoofd en bovendien vermoed ik, dat, als de overheid zich hiermee belast, de hulp eerst veel later kan worden gegeven, gezien de vele schij ven, waarover de regeeringsmachïne loopt. Spoedige hulp lijkt me hier dringend gewenst en ik stel me voor, dat deze beter door paticulïeren gebracht kan worden, zo noodig met behulp van eenige leger-vrachtauto's Velen zullen ongetwijfeld wel wat glas voor het goede doel willen ge ven. Tuinliefhebbers zullen allicht kapotte éénruiters hebben, anderen zullen wel glas van een schilderij willen offeren. Als nu bekend is, waar het glas moet worden afgehaald en bezorgd, stel ik me voor, dat de zo zwaargetrof- fenen deze maand nog geholpen kun nen worden. Zonder twijfel zal ook U hieraan me de willen werken door een klein plaatsje in Uw blad hiervoor open te stellen? Natuurlijk voldoen wij gaarne aan dit verzoek. Het kan en mag ons niet onverschil lig laten, dat thans, anderhalf jaar na beëindiging van den oorlog, nog vele landgenooten moeten verblijven DE SOESTER TIJD EN NOG WAT, Momenteel gaat het wel weer, maar 't is lang mis geweest met de toren van de oude kerk. Niet zozeer met de toren, maar met de klok. Had een mensch z'n tijd staan te verbij ten op het distributiebureau aan het Kerkpad en was hij dan eindelijk geholpen, dan ging hij heen om de toren in zicht te krijgen. Dan zag hij, hoe laat het was. Maar o wee, als je de kerk voorbij was en je keek dan nóg eens op de klok. Dan klopte er iets niet. Van de kant van Amersfoort gezien, was Soest vooruitstrevend en de tijd vooruit. Van de andere zijde gezien was ons oord „heel verschrikkelijk" achterlijk. En soms was het net an dersom, al naar gelang de klok ge luimd was. Want Gemeente-werken wikte, maar de klok beschikte. De Soester tijdsaanduiding ging mank. We kwamen er eigenlijk nooit ach ter in welke tijd we leefden. Dat heeft natuurlijk zijn voordelen. Maar ik kan zoiets niet hebben, in verband met mijn werkhuizen. Mijn mevrouwen hielden, als ik 's mor gens kwam, rekening met de kant van de klok, die vóór liep. 's Avonds zwoeren ze bij de wijzers, die achter liepen. In Soestdijk heb ik ook een paar werkhuizen. Als ik dóór ben, houd ik het, voor wat beginnen en eindi gen betreft, op de fluit van Kuyer. Dan ben je zeker van je zaak en je hoort dat ding een uur in de wind. Zodoende staat het voor mij vast, dat je beter kan vertrouwen op een wasbaas, dan op een toren. Als je met je tijd meewil, tenmin ste. Over vertrouwen gesproken. De me neer, die een blauwtje liep bij de tijdelijke gemeenteraad en daar geweigerd werd, had tegen die be slissing beroep aangeteekend. Ver- lieden week stond in de krant, dat hij nul op zijn request had gekregen. Men heeft in hoogste instantie be slist, dat geacht moet worden, dat hij niet het vertrouwen van de Soies- ters heeft verkregen en behouden tijdens de bezetting. Als je na een drukke dag in één! van je werkhuizen, 's avonds bij een bakje leut zit, sla je wel eens aan het filosoferen. En nou heb ik me afgevraagd, hoe het zou moeten gaan, als die meneer in het gelijk Zou zijn gesteld en dus wèl in de noodraad zou mogen ziften? Ik weet echt niet, hoe men dat varken zou hebbem moe ven wassen, omdat de noodraad im mers ter ziele is. Gelukkig dus maar, dat het beroep afgewimpeld is. En ik, die Soest om zo te zeggen van Haver tot gort ken, ben best te vreden met de gevallen beslissing. Ook met de lintjesregen van vori ge week ben ik in mijn schik. Er zijn weer heel wht huishoudsters, werkvrouwen en tuinbazen onder scheiden en ik heb hoop, dat juf frouw Flapuit mettertijd ook nog eens in de drup van die regen komt te staan. Een goeie werkster is haar loon waard, zeg nou zelf. 't Verwondert me wel, dat de tuinbazen van de gemeente vergeten zijn met de lintjesregen. Want als je ziet, hoe kostelijk en fraai de ge meentelijke plantsoentjes en pleinen zijn, dan zeg je: ze hebben een on derscheiding verdiend. En dat zei ik ook tegen de wethou der van openbare werken. Die zet te toen een gezicht, of hij een lelijk drankje had geslikt. Misschien was het wel zo, wie zal 't zeggen. JUFFROUW FLAPUIT. I Een echtpaar te 's Graveland ontving dezer dagen uit België een pakket, dat in 1940 was af gezonden. Het was een cadeau tje voor de baby. (Krantenbrichf.) Hebt U het bericht gelezen, 't Welk hierboven staaf vermeld? Nou, U mag gerust wel weten, Ik stond eventjes versteld. Zooiets is wèl een verrassing, Dat is werk'lijk voor-elkaar: Een pakket bezorgd te krijgen, Na ruim zes en half jaar. Het pakket bevatte luiers, Maar het scheelde toch niet veel, Of 't kind had bij 't ontvangen Haast de baard al in z'n keel. Als de zender had geweten, Dat het zóó lang had geduurd, Had hij vast en zeker, denk ik, Wel een trouwpak opgestuurd. Stel je voor, je krijgt de boodschap: Een box kan worden afgehaald; En 'dat de baby dan dat boxje Uit z'n eigen zak betaalt. in woongeiegenheden, die 'n medisch onwaardig zijn. Vele woningen of brokstukken van waf eens woningen waren, zijn ge dicht met hout van velerlei formaat, carton, papier enz. Zonlicht kan hierdoor veelal niet in de behuizingen binnendringen, doch vocht en koude zeer goed. Dat de gezondheid der bewoners hierdoor ernstig gevaar loopt, zal een ieder duidelijk zijn. Zij, die nu hulp noodig hebben, wa ren het, die ons, direct na de bevrij ding, onder het motto „Zuid helpt Noord", het allernoodzakelijkste voedsel, geneesmiddelen etnz. deden toekomen. Thans is het onze beurt te helpen. Om de door den heer Feirguson be doelde actie te doen slagen, zouden wij meerdere inwoners willen advi- seeren zich met hem te verstaan en een comité van actie te vormen. De kolommen van ons blad staan open om steun aan deze actie te geven. Plaatselijk nieuws. SOESTER KUNSTKRING. Naar wij vernemen neeft "de Kunst kring het plan in dezen winter naast de serie concerten ook een aantaï tooneeivoorstel 1 ingen te organisee- ren. Voor veie liefhebbers van goed tooneel stellig een welkom bericht. Tevens zullen in kleiner verband lezingen worden gehouden door vooraanstaande kunstenaars over mo derne literatuur, muzielc en beelden de kunsten, toegelicht door voor dracht, lichtbeelden en muzikale voordracht. Het actieve Kunstkring-bestuur doet alles wat het cultureele leven in Soest kan bevorderen. Laten de Soesfers dit lofwaardig treven steunen door een trouw lid maatschap. BAZAR ORANJE-GARDE. Het Vendel Soest der Oranje-Gar de organiseert op a.s. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag een bazar ten bate van 't kleeding- en instrumen ten fonds. Wij .twijfelen er niet aan of velen zullen den gang naar „Elfheto" ma ken om, door middel van ontspan ning, een steentje bij te dragen tot versterking van hef genoemde fonds. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie, voorkomende in dit nummer.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1