Indië. Ons zorgenkind. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 78 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post 1 1.75 p. kw. Vrijdag 4 Oct. 1946. 'Als wli Indië niet „hadden'', zou ons landie. net als vroeger fe mid den van een roerige wereld een oase van rustige rust kunnen zijn. de rust van.een hofie, waar ve len wonen, die oud ziin er der dagen zat. Wiï zouden kunnen stoffen op onze illegale strijd, zooals we dat vóór '40 en '14 deden op onzen tachtigiarigen oorlog en verder zouden wii er weer heerliik bü kun- ken indutten. Maar we hebben Indië wèh nog wei. Wij hebben afthans de groote» inge wikkelde problemen, die ons wakker houden en die ons ertoe dwingen, een standpunt in te nemen en dat ook te verdedigen. Hef Indische pro bleem heeft den polïtieken striid in ons land in al ziin hevigheid doen oplaaien en al zijn wij allen dan voorstanders van een vredelievende oplossing, de wijze waarop de eene goede vaderlander tot dien vurig ge- beiden vrede met de Indonesiërs wiï komen, verschilt hemelsbreed met het inzicht van anderen, even eens goede vaderlanders. „Geen man en geen cent voor een kolonialen, imperialisfischen oor log; het Indonesische volk strijdt voor ziin vrijheid," zegt de een en legt, om dit eens goed duidelijk te maken, zijn werk 24 uur neer. „Die zoogenaamde Republiek is van Tapansche makelij, onze landgenoo- ten zuchten nog in concentratiekam pen, de 20-000 Britten gaan Indië uit. wii moeien daar troepen hebben om de orde te kunnen handhaven", vindt nummer twee. Verwijt de eene partïi de andere, dat de Republiek, aan wier hoofd Soe- karno staat, van Tapansch maaksel is aan den anderen kant wordt er bezwaar tegen gemaakt, dat lap pen voor Nederlanders werken aan wegen en helpen bij het laden en lossen van vliegtuigen. Inmiddels wordt de strijd in Indië ook met de wapenen gevoerd. De lijsten der gesneuvelden, die zoo nu en dan worden gepubliceerd, ziin er het treurige bewijs van. Gevallen in den guerilla-oorlog, die in zonder heid op Bali en Borneo en op Cele bes schijnt te woeden. Er is getracht, tot een wapenstilstand te komen, doch de militaire onder handelingen zijn mislukt. De troe penuitzendingen uit Nederland de weigering, de blokkade van Java door de Nederlandsche marine op te heffen de mislukte poging, niet alleen voor Tava en Sumafra, doch ook voor de andere eilanden de wa penstilstand van kracht te doen zijn en ^fen sloffe het gebruik van Japanners voor militaire doelein den (hetgeen door de hoogste mili taire leiding in Indië pertinent werd ontkend), dit bleek alles onoverko melijk om tot besprekingen te komen zonder wapengeweld. En toch zal nu worden onderhan deld. Wat den militairen niet geluk te, zullen de politici thans probee- ren. Lord Killearn, de Engelschman. lunchte tesamen met Sjahrir en dr. Van Mook; de Republiek heeft weer1* eens een nieuw kabinet wii zijn blijkbaar vergeten, dat Soekarno voor onderhandelingen niet irn aan merking komt enfin er wordt aan de vredelievende oplossing weer stevig gedokterd. De besprekingen der Commissie-generaal met de Re publiek zullen Maandag a.s. te Ba tavia beginnen. Ta inderdaad, wii hebben ons groot Indische probleem. Toch kunnen wij begrijpen, dat moe ders en verloofden van onze jongens bij het afscheidnemen verzuchten: hadden we het naar niet. Officieele mededeelingen. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1947. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1947 zijn verzonden. Zijn er in 1927 geboren mannelijke personen, die hier te lande wonen, of geacht worden te wonen en een dergelijke oproeping of een bericht van niet-inschrijving niet hebben ontvangen, dan moeten zii zich vóór 10 October a.s. ter ge meentesecretarie aanmelden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat het verzoek van J. J. Abbel te de Bilt, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie E nr. 2148, gelegen aan den Postweg 43, een metaalgie terij te mogen oprichten door hen op heden is verdaagd. Plaatselijk nieuws. H.O.jC.A.M. Door 't comité Hulpactie voor Kin dervoeding „De H.O.K.A M." (Helpt onze kinderen aan maaltijden) dat in de laatste maanden van den oor log met geldelijke steun uit alle la gen der bevolking onze kinderen van den dreigenden hongersnood heeft weten fe behoeden, is besloten van de nog resteerende gelden aan den Gemeenteraad, ten behoeve van de Openbare scholen inclusief de Van der Huchtschool, en aan de scholen met den Bijbel, alsmede aan de R.K. Mariaschool alhier, ieder een bedrag van f750.in schenking aan te bie den, onder verplichting, ten gerieve van de respectieveliike scholen een schoolfilmapparaat aan te schaffen c.a. tot schoolbioscoop uit te brei den, zulks bedoeld als een bijdrage tot de cultureele ontwikkeling der schoolkinderen. Het comité, dat in de achter ons lig gende oorlogstijd veel sympathie mocht ondervinden van de geheele bevolking, kan er van verzekerd zijn. dat van zijn besluit bii de liquidatie van de Hulpactie genomen, ander maal met groote waardeering door de Soester bevolking wordt kennis genomen. TEGENVALLER. De 53-jarige iijnwerker H. K., die onlangs door den kantonrechter we gens overtreding van de Wegenver keersregeling tot f10.boete, subs. 4 dagen hechtenis was veroordeeld, ging van dit vonnis in hooger beroep bij de Utrechfsche Rechtbank. De behandeling van zijn zaak viel niet mee, want thans hoorde hij door den Officier van Justitie f 15.- boete of zes dagen tegen zich eischen. Uit spraak 15 October. WANDELSPORTVEREENIGING IN SOEST. Aan den oproep in dit blad, uitge gaan van eenige wandelsportliefheb bers, om zich op fe geven aan het Verkeershuis teneinde fe trachten tof oprichting te komen van een alge- meene wandelvereeniging alhier, heb ben eenige tientallen liefheb bers gevolg gegeven. Alvorens nu een vergadering te be leggen om tot nadere uitwerking van de plannen te komen, verzoeken de initiatiefnemers- verdere belangstel lenden om zich alsnog door opgave van naam en adres aan het Ver- keershuis (telefoon 2886) bekend te maken, opdat hen straks een oproep voor de vergadering kan worden toe gezonden. Door opgave verbindt men zich, vanzelfsprekend, nog tot niets. SCHOUW. De besturen van de Waterschap pen Soesferveen en de Lang Eind- sche Maten alhier zijn besloten de Schouw vanwege de hooge water standen nader fe houden op res- pectievelijk^ 9 October en 16 Octo ber a.s. Alsdan zal vanwege de noodzaak streng geschouwd worden SPITKERS MET KOPPEN. Deze film met George Formbv in de hoofdrol, draait deze week in Cify Ditmaal is Formbv een ijverig poli man. die niet alleen deelneemt aan een groote motorwedstrijd van de Vliegende Brigade, maar tevens on gewild betrokken blijkt fe zijn bij een poging om het nieuwe Engelsche oorlogschip onklaar te maken, waar door zijn eigen collega's jacht op hem maken. Het is weer een filmwerk met de dolste verwikkelingen. BELEEDIGING GESTRAFT.' Dinsdag j.1. uitspraak doende, ver oordeelde de Utrechtsche Rechtbank den 45-jarig,en landbouwer A. P. H. alhier wegens beleediging van dien heer K. op een vergadering van de Kiesvereeniging „Recht en Orde" tot f250.- boete of een maand hechte nis. Eisch was f 500.boete of 2 maanden hechtenis. PESIOENEN OUD-MILITAIREN. Deze week vergaderde in „De Gou den Ploeg"'' de afd. Soest van den Alg. Mil. Pens. Bond (A.M.P.). Mededeeling werd gedaan van het programma, van actie, ontwikkeld door het hoofdbestuur van den bond- welk program door de Algemeene vergadering, gehouden op 12 en 13 September j.1. te Rotterdam, is goed gekeurd. Speciaal werd de aandacht gevestigd op de pensioenen der oud-milifaiteln van voor 1922, die voor den oorlog reeds geheel onvoldoende waren, doch die nu te weinig zijn om van te leven en te veel om van te sterven. Mededeeling werd gedaan van een bereids gezonden resolutie aan Re- geering en Kamer. Verder kwamen nog ter sprake di verse telegrammen, gezonden aan H. M. de Koningin, de betrokken mi nisters e.d. en een verzoekschrift aan H. M. de Koningin, dat t.z.t. zal worden ingediend. HOOGE ONDESCHEIDING. De familie v. d. Brink, Gebr. Stork en Aleida v. d. Brink, allen wonende, 2e Heezerlaanfje 10, alhier, ontvin gen dezer dagen een oorkonde na mens den president der Vereenigde Staten van Amerika waarin de dank van het Amerikaansche volk tot ui ting wordt gebracht voor hulpver- Heening bij de ontsnapping van geal lieerde militairen uit handen van dien vijand. Het stuk was eigenhandig gefeekend door Dwight I). Eisenhower. Deze oorkonden waren vergezeld van een dankbetuiging van de British Commando of Nations, gefeekend door de Air Chief Marshal, Deputy Supreme Cofnmanda Allied Expedi- tionary Force. Bij de verzorging van Canadeesche vliegers, die tijdens de oorlogsdagen verborgdh waren in de bosschen van Pijnenburg, werd een zoon van ge noemde familie van de Brink, ge naamd Cornelis v. d. Brink, door'de Duifschers gevangen genomen en la ter te Limrnen gefusiïeerd. Dezer dagen ontving zijn moeder 'n- persoonlijk bewijs van deelneming van Hare Majesteit de Koningin. De brief eindigde met de woorden: „Onze vrijheid is bok door zijn of fer verkregen. Voetbal. S.E.C. Het programma van a.s. Zondag ver meldt voor de S.E.C.-elftallen weder om eenige interessante ontmoetingen. Het eerste elftal speelt voor deze competitie haar eersten thuiswed strijd en krijgt bezoek van THE VIC- TORY uit Weesp. Deze club is vóór ons geen bekende, daar de We)eis- penaren voorheen steeds in Amster- damsche afdeelingen speelden. Haar entree in deze afdeeling is echter niet slécht geweest, want vorïgé week Zondag speelde zv te Utrecht tegen Kampong gelijk, hetgeen, gezien de huidige kracht van deze Utrecht sche studentenciub, voor de S.E.C.- spelers een vinderwijzing is a.s. Zon dag de zaken ernstig aan te pakken. Speelt S.E.C. met hetzelfde élan als in beide vorige wedstrijden, dan kan de leidende plaats niet alleejn behouden, maar zelfs versterkt wor den. Het 2e elftal, dat de competitie mef twee overwinningen begonnen is, komt Zondag voor een zware opgaaf te staan, daar de elftallen van 't Gooi in 't Hilversumsche Sportpark moeilijk te overwinnen zijin. Wordt echter met overleg en met open spel gespeeld, dan kunnen de winstpun ten mede naar Soest gebracht wor den. S.E.C. 3 gaat fe Bussum A.W. 3 be kampen en, gezien de prestaties van 1.1. Zondag, vreezen wij hef ergste. Aan de spelers van het 3e elftal om onze voorspelling te logenstrafffen. Het volledige programma is alsvolgt: 2 u. A.W. 3S.È.C. 3 fe Bussum. 2 u. 't Gooi 4—S.E.C. 2 te H'sum. 2.30 u. S.E.C.The Vicfory fe Soest. Op veler verzoek publiceeren wii nog het programma van het eerste elf tal van S.E.C., vastgesteld voor de eerste helft van de competitie. 6 October S.E.C.—THE VICTORY. 13 October R.K.B.V.V.-S.E.C. 20 October S.E.C.—ACTIF. 27 October L.V.V.-S.E.C. 10 November OLYMPIA-S.E.C. 17 November S E.C.-'s-GRAVELAND 24 November KAMPONG—S.E.C. 1 December QUICKS.E.C. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 6 October is geopend apo theek „Soestdijk", v. Weedestr. 46. FILMAVOND SOESTER TURNCLUB. Het bestuur van de Soester Turn- chib organiseert voor haar leden eln belangstellenden a.s. Maandagavond in het St. Jozefgebouw aan de Steqn- hoffstraat een filmavond. Dien avond zullen verschillende sportfilmen vertoond worden, o.a van de sportf eesten fe Arnhem, Haarlem en Praag. Het Soester publiek zal het initia tief van 't bestuur der Soester Turn- club ongetwijfeld toejuichen en van deze unieke gelegenheid 'n dankbaar gebruik maken. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. VERKEERSHUIS. Met ingang van 1 October is het Verkeershuis geopend van 10-12.30 en van 14-16 uur. Zaterdags van 10- 12.30 uur. INBRAAK. Toen Mevr. S. M. des avonds thuis kwam, kwam zij tof de onaangename ontdekking, dat ongenoode gasten in haar woning waren geweest. Door middel van een valschen sleutel was men binnen gedrongen. Omtrent het motief van dit bezoek tast men nog,in het duister, daar alleen het meubilair in de woning was ver plaatst en er niets woreït vermist.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1