ttoalo NA NEURENBERG Thói. dn SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. k\v. 22e Jaargang - No. SI UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kvv. Dinsdag 15 Oct. 1946. Slotaccoord of Ouverture? Morgen zal de beul in Neurenberg zijn werk doen. Een aantal „groo- ten" van het Derde Rijk heeft dan zijn einde gevonden en wij grijpen nieuwsgierig naar de krant en den knop van de radio om het „laatste"' nieuws te vernemen. We zullen het stelletje wel spoedig vergeten zijn. Sic transit enz. Vergrïjpers jegens de internationale orde zijn gegrepen, gevonnist etn zij hebben hun straf ondergaan. Streep er onder 1 We vragen ons echter af, of dit wel zoo is. We bedoelen met die vraag niet of de veroordeelden van Neu renberg wel inderdaad straf hebben verdiend dat hebben ze zeker maar of ze die straf wel hebban! verdiend wegens het aantasten van de internationale orde. Met de tegenwoordige internationa le orde is het immers eigenlijk nog net zoo gesteld als met de orde, die er heerschte tusschen twee nog in het wild levende stammen van pri mitieve volkeren, die elkaar, wan neer hun belangen botsten, probeer den dood te slaan of op z'n minst de mannen en vrouwen als krijgs buit trachtten te verwerven om ze als arbeiders te gebruiken. Wanneer het vonnis te Neurenberg eens de afsluiting was geweest van een proces, dat een eind maakte aan dit soort internationale orde, zou den we er vrede mee heb ben gehad en de pruttelige stem-,-die den eersten October uit den luid spreker kwam om de uitgedeelde straffen wereldkundig te maken, *n schoon slotaccoord hebben gevonden. Maar nu het er van alle kanten op lijkt, dat dit het geval niet is, dat de mogendheden rustig doorgaan met in te palmen wat er in te pal men valt, en het prachtige woord; „de aarde mitsgaders haar volkheid is des menschen" brutaalweg vari- eeren met: „het is voor mij" en de schoone symboliek van het rent meesterschap stomweg negeer,en en er voor in de plaats zetten: „haal er uiti wat er uit te halen valt", neen, nu kunnen wij heusch niet zeggen, dat het vonnis te Neuren berg het slotaccoord was, dat aan deze periode een einde maakte. Wij kunnen ten hoogste ons best doen, het te zien als de eerste maat van 'n ouverture, die ons inleidt in een wereld, die althans een deel van haar oude zonden laat varen. Zonden zooals daar zijn: expansie politiek, gewapende vrede, het ex- ploiteeren van vreemde volkeren, waarbii we nog niet eens aan kolo niën behoeven te denkefn, en, om een oogenblik van het internationale naar het nationale over te gaan, ook de exploitatie van het eigen volk. Is er in dezen reden voor een be scheiden optimisme? We meenen van wel. En we meenetn het op goe de gronden, omdat de geschiedenis het ons, ondanks vele oorlogen in ons iaartallenboekie leert. De conflicten mogen er vele zijn; het aantal landen, dat onder elkaar oorlog voert vermindert. Uit de pro vinciën im ons land, die elkaar nog slechts 700 iaar geleden en wat is 700 iaar in den loop der geschie denis? in optïma forma beoor loogden, is een hechte eenheid ont staan, een nationale, die van hoo- gere orde is dan de gewestelijke eenheid uit de Middeleeuwen. Is dat gekomen, omdat langzamerhand deze „provincialen" tot zulk een wijsheid en zulk een doorzicht kwa men, dat ze de hoogere nationale eenheid stelden boven die van hef gewest? Neen! Maar evenals dat in andere landen het geval was, dwong de ontwikkeling van de techniek, de uitbreiding van de productie en de daarmee gepaard gaande ineenstren- geling van de handelsbetrekkingen tot het behartigen van gezamenlijke belangen, tot het formeeren van een hechtere eenheid. Drang van binnen uit was het zeker niet, die leidde tot deze samenwerking, wèl de dwang van de economische omstan digheden. Doch diezelfde economische krach ten, die die nietige provin£Ïe/s sa menvoegden tot dat kleine landje, speelden en spelen hun rol dage lijks verder in een, in dit tijdperk der techniek, duizendvoudig ver sterkte kracht. Ze hebben een wereld doen ont staan als de V.S. waar oude natio nale tegenstellingen kwalijk behoef den te worden overwonnen als de Slavische, waar de randvolken geabsorbeerd werden door het volk uit het centrum. Ze deden ook hun werk in West-Europa, waar ze de samenwerking noogdewongen ver stevigde. Dezelfde oorzaken, die eems zeven provinciën tot eenheid brachten, zullen ook eens de kolossen van vandaag tot elkaar brengen. Nood gedwongen zullen ze het nationale belang doen achterstellen bij het belang van de hoogere eenheid. De vertegenwoordigers van het tof absurde opgevoerde nationalisme hebben hun vonnis gekregen, het slotaccoord van een afgesloten tijd perk. Van ons zal het afhangen, of het meteen de ouverture zal zijn voor het nieuwe tijdperk. BEZIENSWAARDIGHEDEN. Toen ik deze week voor één van mijn mevrouwen een boodschap moest doen, werd ik staande ge houden. door een vreemde meneer. Als vrouw denk je dan al eens gauw wat, maar ik zag direct dat het een keurige meneer was, want hij rookte een stinkende soort eigenbouw en daaruit bleek me, dat het ïn ieder geval geen zwarte piet was. Ik heb in mijn onschuld tijdens de bezet ting altijd gedacht, dat de zwarte pieten na de bevrijding een zware pijp te roken zouden krijgen, maar 't is er op uitgedraaid, dat ze dik ke sigaren en Engelsche sigaretten roken. Maar om op die meneer te rug te komen: 't was een innemend man, die geen enkele kwade bedoe ling scheen te hebben. Dame, zei hij, kunt u mij ook enkele bezienswaardigheden van Soest noemen? Ik ben hier vreemd en weet niet veel af van de bijzon derheden in deze gemeente. Nou, deze vraag was voor mïi als vrouwspersoon niet zo makkelijk te beantwoorden, dat snapt u wel. Er kwam bij, dat ik die nacht juist weinig geslapen had, omdat ik de sterrenregen niet had willen missen. Daarom was ik wat sufferig en dof in mijn hoofd. Wat die sterren be treft: dat is een mislukking gewor den en ik ben niet meer van plan, ooit nog een nacht op te gaan zitten om sterren te zien regenen- Maar ik moest die meneer antwoor den, dus zeg ik: 't Paleis meneer. En de Eng Ja, zegt ie, 't paleis. Daar heb ik in Baarn al wat over gehoord. Daar zijn ze alweer bezig met bor den te schilderen: In Baarn is een beboren! Ik weet niet, wat u er van denkt, dame, maar ik vind Baarn een kleinzielige gemeente. Meneer, antwoord ik, nou praat U naar mijn hart. Ze willen met die borden de Soesters de ogen uit steken, maar wii lachen er om. Want heel Nederland weet, dat het pa leis bij Soest te vinden is en aan Baarn denkt men niet Daarom la chen wij om de kinderachtigheid der Barenezen. Juist, dame, knikte de meneer. Maar U zou mij nog bezienswaardig heden noemen. Meneer, zeg ik, ga dan eens naar het Vosseveld. En bekijk daar de straten eens Maar ga er niet bij avond been, want dan breekt u uw nek. Zo heel verschrikkelijk is het daar met de putten. En verder, dame? Verder moet u eiens gaan naar de Lazarusberg. Daar staan twee gebou wen van de Verhoevanstichting. Het is de moeite waard om hef werk van onze lieve Soes ter jeugd ïn ogenschouw te nemen. De gebouwen staan daar ïn staat van ontbinding. En verder? Verder.ja, dan loopt u langs de hoofdweg. U komt dan bij de Middelwijkstraat en dan ziet U een een veldje. Of beter gezegd: u ziet dat veldie niet. Want het is bedolven onder afbraak van Soes- ferberg. Dat hèb ik al gezien, zei de vreem deling. Hoe komt men er toch toe om die rommel langs de hoofdweg te deponeren? Soest maakt zodoen de op de doortrekkende reizigers 'n niet al te beste indruk. Meneer, zeg ik, dat heb ik ook al gemompeld. En verder, dame? Verder gaat u naar de Eng. Daar staat een wit kasteeltje. En vóór dat kasteeltje, tegen het hek, hangt een bewaker. Die hangt daar al van vorig jaar af. Zijn schouder is scheef getrokken van het leunen. En inou moet u eens proberen, te weten te komen, wie die bewaker betaalt. Die man verdient met leunen zijn boterham en er moet toch iemand zijn, die hem zijn weekgeld uitkeert. En verder, dame? Als u dit allemaal gezien hebt, zult u wel beu zijn van het mooi's van Soest, antwoordde ik. Toen knipoogde hij tegen mij. Het was een heel zedig knipoogje. Hij fikte aan zijn hoed, zoog aan zijn eigenbouwtie, groette me en ging verder. Ik keek hem na en zag, dat hij De Gouden Ploeg binnenstapte. Mis schien vond hij een glas met in houd een bezienswaardigheid. JUFFROUW FLAPUIT. Geldige bonnen. Voor het tijdvak tof en met 26 Oc tober zijn geldig verklaard de navol gende bonnen. Bonkaarten KA, KB, KC 610: 610 t.m. 614 brood 800 gr. brood. 615 brood 400 gram brood. 618 boter enz. 125 gram boter. 619 boter enz. 125 gram margarine of 100 gram vet. 628 boter enz. 250 gram marraa- rine of 200 gram vet. 620 algemeien 200 gram kaas* (waarvan 100 gram korstlooze kaas.) 621 algemeen 250 gr. zachte zeep. 622 algemeen 100 gram bloem. B 28 reserve 1600 gram brood. C 28 reserve 800 gram brood. B 29 reserve 100 gram kaas, waar van 50 gram korstlooze kaas. Bonkaarten LA, LB, LC 610: 537 vleesch 100 gram vleesch. 538 vleesch 400 gram vleesch. A 10 melk 4 liter melk. B 10, C 10 melk, 7 liter melk. Bonkaarten KD, KE 610: 110, 111 brood 800 gram brood. 118 boter enz. 250 gram boter. 119 boter enz- 125 gram margarine of 100 gram vet. 120 algemeen 100 gram kaas, waar van 50 gram korstlooze kaas. 121 algemeen 250 gr. zachte zeep. D 28 reserve 800 gram brood. E 28 reserve 250 gram rijst, kin dermeel of kinderbiscuits. D 29 reserve100 gram bloem. E 29 reserve 300 gram bloem. Bonkaarten LD, LE 610: 037, 038 vleesch 100 gr. vleesch. D 10, E 10 melk 12 liter melk. Tabakskaarten enz. T 51 2 rantsoenen tabaksarfikelen V 52 200 gr. choc. of suïkerw. X 51 2 rantsoenen tabaksarfikelen X 52 100 gr. choc. of suikerw. Voor de week van 20 tot en met 26 October zullen nog bonnen aan gewezen worden voor tabak, èuiker en thee. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodaf men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas afgeleverd. PADDENSTOELEN TENTOONSTELLING. Donderdag 10 October is in de O.L. School aan de Beetzlaan een ten toonstelling van paddenstoelen ge houden, die zeer geslaagd mag hee- ten. Op initiatief van den heer C. v. d. Schoor, zijn de leerlingen er op uit getrokken, verzamelingen te maken en dié smaakvol, oorspronke lijk in elkaar te zetten in mandjes, schalen of doosies. Er waren aller aardigste dingen van gemaakt. Bij na aile leerlingen hadden er aan meegewerkt. In de hal, in de twee vleugels van de gang is het opgesteld en uitgestald op tafels, aardig ge drapeerd met mos en blad. Van gele en bruine bladeren, in het bosch verzameld door de klassen 1 en 2, geregen tot slingers, waren aardige versieringen gemaakt, die de gangen een mooi aspect gaven. Ee- nige schoolplaten met herfstgedach- te kwamen mooi uit. De heer v. d. Schoor had bij den ingang 'n prach tig boschgezicht gemaakt, dat aller aandacht trok. Van 5—6 hebben de scholieren alles bekeken en van 7-8 was er gelegenheid voor de ouders en belangstellenden om een kijkje te nemen. Hoewel er weinig rucht baarheid aan was gegeven en er niets officieels in zat. (alleen mon delinge uifnoodigintf door de kinde ren) was het bezoek boven ver wachting. Het was prettig te zien', dat zoo velen meeleven met al wat in hun school gebeurt.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1