Gr wi IDEALISME. De man die hielp... W. N. NIEUWENHUIS Plant bosschen. Offtcieele mededeelingen. Plaatselijk nieuws. ROB DE AVONTURIER Loodgieter - Electriciën Plaatselijk nieuws. WERELDTAAL. a.s. Zati op het La in Entreeprijz Kinderen I SOESTENA Gaat Wenscht l DRU In den bezettingstijd, vooral in het laatste bitter moeilijke jaar, is er in ons land zeer veel hout gekapt. Al in heel oude tijden trokken de menschen de bosschen in en roof den maar wat ze konden krijgen, in hoofdzaak dan voor de kachel; terwijl de bezetter zeer veel prach tig hout voor militaire doeleinden verkwistte. We praten nu veel over herstel, doch daarbij mogen we het boschher stel zeker niet verwaarloozen. Men weet, dat Nederland een der bosch- armste landen ter wereld is. Zonder de activiteit van het staats- boschbeheer, de natuurbeschermings organisaties en de particuliere bosch bouwers zou het er nog veel slech ter hebben uitgezien. Wat het cij fer is, weten we niet precies, doch niet veel meer dan 7 procent van onzen bodem zal door bosch zijn bezet; wellicht veel minder. Nu is er ook heel wat bosch opge ruimd, dat zeer weinig waarde had, slecht hout, rot en vermolmd, bosch dat niet behoorlijk was onderhou den. Ieder kent wel de „dennen- vakken" (perceelen dennenstamme- tjes, dicht op elkaar groeiend, met korstmossen behangen) of de kam pen eikenhakhout, waarvan ook nooit een mooi bosch zal groeien. Duizen den hectaren komen zoo nog in ons land voor. Vroeger is er heel wat in werkverschaffing opgeknapt. Reeds hoorden we van het feit, daf een dergelijke dennenakker, die in den winter 1944-1945 geheel ver dween, thans opnieuw met bosch is beplant. Natuurlijk niet weer met de grove dennen de bekende den van onze heiden doch met een heel ander boschgezelschap: douglas- sparren, eiken, berken en andere loofhoutsoorten. Het aspect van on ze bosschen is trouwens de laatste 20 a 30 jaar in ons land aanmerke lijk gewijzigd. De grove den gaat er uit en maakt plaats voor hef zooge naamde gemengde bosch. Men moet de nieuwe bosschen in Drente er maar eens op aankijken, zij het, daf hier en daar veel Japansche larix voorkomt. Het is immers, bij de steeds toe nemende behoefte aan hout, van het allergrootste belang, dat Nederland voor goed productief bosch zorgt. Gelukkig gaat het kweeken daarvan eigenlijk altijd samen met een ver hooging der schoonheid, al zijn ruige verwilderde bosschen dikwijls zeer mooi en romantisch. De douglasspar is nu een voortref felijke houtproducent, bekend ge worden door de jarenlange aanplan tingen op het bekende landgoed Schovenhorst te Putten op de Ve- luwe. Zoo is er meer, dat voor de toekomst van de grootste waarde kan worden. Wie de nieuwe boschcultuur van bij voorbeeld Hagenau op de Z.O. Ve- luwe kent bezitting van „Natuur monumenten" staat verwonderd om de weelde en groeikracht van het nieuwe gemengde bosch, dat la ter, eenmaal tot wasdom gekomen, prachtig hout kan leveren. Dien kant moet het uit! Uit onzen bodem moet gehaald wor den wat er in zit, óók uit den bosch bodem. Het is nu eenmaal zoo, daf er vroeger hout genoeg w'erd inge voerd, doch hoe gaarne ook met 'n herstel déarvan rekening zal worden gehouden, het is altijd goed zijn eigen bestand goed te verzorgen óók met het oog op de deviezenpo- sitie. Gelukkig, dat de bovengenoemde groote lichamen voorgaan met deze bebossching. De particulieren, die bosch bezit ten en bosch willen planten, zul len eveneens goed doen aan dit on derdeel van de productie alle aan dacht te besteden. Er kan in ons land nooit hout genoeg worden voortgebracht óók daar, waar men het niet zoo dadelijk zou willen heb ben, bijvoorbeeld in polders en bij boerderijen. De Wieringermeer was reeds een goed voorbeeld en zal dit ook weer worden. De Noordoostpolder zal stel lig volgen. Een campagne voor meer hout be hoort dus zeker tot de wenscheilijk- heden. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het ver zoek van J. J. Abbel fe De Bilt om in perceel Postweg 43, kada straal bekend in sectie E no. 2148, een metaalgieterij te mogen oprich ten, door hen voorwaardelijk is inge willigd op 8 October 1946. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen het volgende ter algemeene kennis. Land- en tuinbouwers, die in aan merking wenschen te komen voor boonenstaken, lichte en zware slie ten, kunnen zich vóór 1 November 1946 opgeven ten gemeentehuïze, afd. Eigendommen, des morgens van 9-12 uur. Na 1 Nov. a.s. kunnen geen aanvra gen meer in behandeling worden ge nomen. ZWARTE WILLEM. De R.K. Tooneelvereeniging „Hooger- op" gaf Zondag een fooneelavond in het St. Jozef gebouw. Opgevoerd werd „Zwarte Willem", een trage die in vier bedrijven door Will v. d. Berg. Door het groote succes dat „Hoo- gerop" een week eerder had geoogst met dit stuk, voor de leden van de R.K.W.V., is ongetwijfeld de groote opkomst van Zondagavond te ver klaren. De zaal was eivol, terwijl vele nog teleurgesteld huiswaarts moesten worden gezonden. „Zwarte Willem" is een spel, waar mede de schrijver getracht heeft de sluier op te lichten van de harde zijde van het leven. Zwarte Willem wordt door Brons en Greet het hoofd op hol gebracht. Door zijn ontslag bij de mijn is hij niet meer te houden en, opgezweept door anderen, laat hij een mijngang springen. Hierbij laten Rien Deal mans en een paar houwers het le ven. Opgejaagd door de politie, zwalkt hij een paar iaar langs den weg, maar de drang naar huis ver laat hem niet. De vreugde van de thuiskomst is echter van korten duur doordat hij door de politie wcrdt neergeschoten. Ook Zondagavond werd dit stuk goed ten tooneele gebracht. De uit blinker was wel de hoof drol vertol ker. Hij gaf Zwarte Willem op uit nemende wijze weer. Zeer zeker waren er ook wel eens zwakke momenten, maar we mogen niet uit het oog verliezen, dat bijna de helft der spelers voor de eerste maal op de planken stonden. Hetgeen door „Hoogerop" werd ge presteerd, belooft veel voor de toe komst. Met belangstelling zien we dan ook uit naar de volgende uitvoerig van deze vereeniging. COMPETITIE BILJARTEN. Uitslagen district „Eemland". Klasse A: Centraal 1—Vergulde Wa- wagen 1 4—2. Vergulde Wagen 2 Gouden Ploeg 1 42. Klasse B: Soestdijk 1Centraal 2 6—0. Ons Genoegen 2—K.O.T. 1 4-2. Leusderkwartier 1—Vergulde Wagen 3 4-2. Klasse C afd A: Theomien 1Tave- nu 42. Centraal 3Gouden Ploeg 24. Leusderkwartier 2Vergulde Wagen 4 06. Afd. B: Cenfraal4—Vergelde Wagen 5 4—2. 'Tavenu 2—Zqnjneheuvel 2 4-2. Theomien 2—Soestdijk 2 4—2. Afd. C: D.O.T. 1—K.O.T. 2 2—4 Ons Genoegen 3—Animo 2 4—2. Afd. D: Eemlust 1Animo 2 60. Goudens-Ploeg 3O.D.L. 1 42. Klasse afd. A: D.O.S. 3—Zonne- heuvel 3 5—1. D.O.S. 2—Tavenu 3 60. Vergulde Wagen 7Centraal 5 6-0. Afd. B: D.O-S. 4Soestdijk 4 42. Zonneheuvel 4—Tavenu 4 4—2. Ta venu 5—Vergulde Wagen 8 4—2. Afd. C: Oosterpark 4—K.O.T. 4 6—0. O.D.L. 3Oosterpark 3 42. Eem- lust 3Animo 4 06. Afd. D: Ons Genoegen 4Ooster park 2 42. Animo 3Eemlust 2 4-2. Programma voor deze week: Maandag. Zonneheuvel 2—Vergulde Wagen 6. Soestdijk 2—Centraal 4. Tavenu 2—Teomïen 2. Eemlust 3— K.O.T. 4. O.D.L. 3Oosterpark 4 Dinsdag. Centraal 2—Ons Genoegen 2. K.O.T. 1—Leusderkwartier 1. O. D.L. 2—Anima 1. Ons Genoegen 3— D.O.S. 1. Woensdag. Vergulde Wagen 3—Ons Genoegen 2. Animo 2—Oosterpark 1. Eemlust 1—Gouden Ploeg 3. Oos terpark 2—Eemlust 2. Donderdag. Zonneheuvel I-Centraal 3. Vergulde Wagen 4—Gouden Ploeg 2. D.O.S. 3—Tavenu 3. Tavenu 1— Leusderkwartier 2. K.O.T. 3—Ons Genoegen 4. Vrijdag. Gouden Ploeg 1—Centraal 1. Vergulde Wagen 1—Vergulde Wagen -2. Zonneheuvel 3—Soestdijk 3. Ver- .dulde Wagen 7D.O.S. 2. De wedstrijden welke op Zaterdag waren vastgesteld, komen te verval len. Omtrent h,et spelen worden de- betreffende vereenigingen nog be richt. Er is zeker geen mensch op aarde, of hij heeft zijn ideaal, een ideaal, waaraan hij veel denkt en waar van hii veel droomt en dat hij een maal hoopt verwezenlijkt te zien- Maar zelden spreekt hij over dat ideaal met anderen tenzij er ie mand is, van wie hij veel houdt. De een ziet zijn ideaal in qen rus- tigen zorgeloozen levensavond. Hij wordt dan ook maar het liefst amb tenaar of hij geeft zijn krachten aan een of ander groot bedrijf, daf hem dezen zorgeloozen ouden dag kan waarborgen. Een ander ziet zijn ideaal in het bezitten van een groote zaak of fabriek, waar over hij de leiding heeft. Zelfs het kind heeft reeds 'n ideaal. Een meisje ziet dat in het verhe ven moederschap. Een iongen ziet in het man-zijn iets groofsch 'n man, die aan sport doet en die rookt! Zulk idealisme is menschelijk en heel gewoon ja, zelfs noodzake lijk. Een ideaal te bezitten stimu leert tot droote daden. Het maakt den mensch offervaardig en strijd lustig. Menschen, die geen ideaal hebben, kwijnen weg en slijten hun halve leven in de wachtkamer van den zenuwspecialist. Zij zijn gees telijk gebroken en komen niet bo ven hun eigen willen uit. Idealen als het moederschap, 't hu- lijk, een zorgeloozen levensavond en nog vele andere, heeft ieder normaal mensch.'Toch zijn dezulken geen idealisten te noemen. Hun idealisme toch beperkt zich hoofdzakelijk tot het eigen kringetje. Neen, ware ide alisten zijn in zeker opzicht geen gewone menschen. Zp streven naar een soort geluk voor anderen en wil len daar velie offers voor brengen. Ons vaderlandsche geschiedenisboek staat vol van hun namen. Wij den ken aan een Willem de Zwijger. Zijn leven was cén groot offer voor de vrijheid van zijn volk. Hii stierf met 'n gebed voor dit volk op de lippen. Wij kennen een Kelnau Simons Has selaar, een Anthonv Leeuwenhoek, en om wat meer in de buurt van het heden te blijven: ook Vincent van Gogh was zoo'n idealist. Ook hii was bereid veracht en versmaad te wor den om den wille van zijn ideaal: zijn kunst! Ligt ons ook niet een Domela Nieu- wenhuis dicht voor den geest? Zoo zijn er nog tientallen op te noe men. Zij behooren tot de onster- felijken onder de stervelingen. Hun -naam zal altijd blijven opgeteekena in de geschiedenis van ons volks bestaan. Voor hun ideaal hebbefti ook vele ver- zetsmenschen in den strijd tegen den boosaardigen bezetter hun le ven feil gehad. Hun namen zullen niet alleen in gedenkteekens blijven gegrift op kerkhoven en op hoeken van de straten, naar wie deze werden ge noemd, maar ook staan zii in onze gedachten. Zonder deze idealisten zouden wij onze vrijheid niet heb ben herkregen. Deze idealisten heb ben zwijgend hun strijd gestreden- Zwijgend zijn zij ook gestorven, met 'n gebed op de lippen.de pracht kerels. Voor het geluk en de vrijheid van hun medemecnsch, die onderwijl danst, rookt, drinkt en feestviert, stierven zij hun „grooten dood". De geheele bevolking was op de been gekomen om den grooten vogel, die hen zooveel schrik had aangejaagd, van dichterbij te zien. De vorstin had gevraagd of haar nieuwe gasten zich op het paleis wilden komen melden en direct gingen allen op weg naar de zaal waar de audiëntie werd verleend. Rob stelde zijn vrienden voor aan de koningin en deze toonde zich ingenomen met haar nieuwe onder danen De hooge vrouw scheen het vanzelfsprekend te vinden, dat de blanken in dit land zouden blijven en ze benoemde de meisjes tot hof dames. Weigeren was natuurlijk be- leedigend, dus besloten ze voorloo- pig maar niets tegen de plannen van de vorstin i;n te brengen. Alle vrienden werden in de parti culiere vertrekken van de koningin genoodigd en hier legde deze haar sluier af. Ze was bijna blank, en nu ze voor haar wilde onderdanen on zichtbaar was, werd ze een vrien delijke, beschaafde gastvrouw. Ze toonde zich niet meer wantrouwend tegenover haar gasten, maar ze her haalde nogmaals, dat haar volk de blanken zeker niet meer zou laten vertrekken. Ze vertelde hoe haar blanke voorvader als eenzaam rei ziger hier was aangekomen en hoe haar geslacht over dit wilde volk geregeerd had. Dit wordt een verhaal uit den goe den ouden tijd, uit den tijd der be zetting. een pracht verhaal- Onze bezetters waren op dein terug tocht haast-je, rep.je! Jongens nog aan toe, wat was het plezierig te zien, hoe druk de anders zoo ver waten en snauwende heieren zich maakten om weg te komen. Ze had den gewoon de zenuwen- Wij nuchtere dorpelingen keken rus tig toe, hoe alles voor vertrek werd gereed gemaakt, of wij balden in machteloos toezien de vuisten, als wij zagen, dat nog gauw even een kudde koeien was gerequireerd, die mee moest op den terugtocht. Ze bestalen ons tot het einde toe. Maar.dat weet u allang. Bij ons in een zijstraat, hadden de heeren hun opslagplaats voor hout: carburator-hout.zakken vol klei- ne droge denneblokjes en ook dat hout moest worden gered. Een groote vrachtauto kwam voor rijden, doch het was niet mogelijk het zijstraatje in te draaien. Dat was pech voor de heeren. Br zat niets anders op, dan de zakken stuk voor stuk naar den weg te dragen. We stonden eerst grinniekiend naar het zwoegen der heeren te kijken, maar toen de bevelvoerende „Schar- führer" dit merkte, gaf hij order, dat de burgers moesten helpen1. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 Er waren er warempel nog een paar, die meehielpen, doch daar het al donker was, bleek gauw, dat de groote meerderheid zich drukte. Nauwelijks was de opdracht tot hel pen gegeven, of ik maakte eveneens dat ik achter m'n schutting in onze zijstraat kwam. „Wat is er?" vroeg m'n vrouw. „Die vent wil, dat we helpen, 'k Zal gek zijn." Mijn vrouw keek eens naar de auto, die het heele straatje versperde en zei: „Met een zak kan je wel 'helpenhet zijn van die fijne blokjes, Jan.ze branden prachtig in m'n noodkacheltje. Als je met dien zak hier langs komt, help ik wel verder!" Laat ik eerlijk zeggen, dat ik geen held ben. Maar toen m'n vrouw dit zoo doodbedaard zei, kreeg ik er plezier in. Ik stapte achter onze schutting van daan, liep achter een soldaat aan naar de opslagplaats en liet me daar een groote zak met carburator-hout op den nek leggen. Drommels, wat was dat ding zwaar. Ik wankelde als een dronken man door het straat je, bereikte met moeite de deur in onze schutting, keerde me om en liet, met behulp van m'n vrouw, de zak van m'n rug glijden. Zoo, dat is er één", zei m'n echt- genoote tevreden.„Als jij nu den tweeden haalt, werk ik deze wel verder naar binnen." Ik stond even verbaasd. Het was ge vaarlijk werk: stelen van de „weer macht", maar aan den anderen kant, leuk was het toch wiel. En voor den tweeden keer zwoegde ik «en zwa- ren zak uit de opslagplaats m'n ei gen tuin in. Na den tweeden, den derden.Om kort te gaan: ik werkte tot de officier in het straatje kwam staan. We haalden een geweldige houtvoor- raad naar binnen- 't Was afgeloopen. De auto was ge laden. Reeds hadden we de tuin poort zorgvuldig gesloten, toen we buiten hoorden schreeuwen, dat de „Zivilisten, die geholfen hatten" bij den „Scharführer" moesten komen. „Vooruit, Jan, je wordt geroepen", zei m'n vrouw, terwijl ze de poort opende. „Ben je dol? Ik maak, dat ik weg hom, ze hebben het misschien ge merkt". Maar daar wou m'n vrouw nieta van weten, ze duwde me haast de poort uit. Daar stond ik al voor meneer de „Scharführer". „Haben Sie auch ge holfen?" „Aber natürlich!" gaf ik onzeker ten antwoord. „Hier! Danke schön!" Tot m'n groote verbazing duwde de vent me een groote leverworst in mijn handen.als dank voor de bewezen diensten. ONDER DEN TREIN. Een ernstig ongeval heeft zich voor gedaan met het 2-jarig zoontje van de familie V., wonende aan de Kerkstraat. Doordat het knaapie even ontsnap te aan de oplettendheid der ouders, kon het zich begeven naar die achter de woning loopende spoorlijn, waar juist 'n trein uit de richting Utrecht passeerde. Het knaapje kwam onder den trein, waardoor het linker voetje werd ver brijzeld. MAXIMUM SNELHEID. Regelmatig wordt in de laatste tij den door de politie controle uit geoefend met betrekking tot de maximum snelheid, hetgeen wel zeer noodig is in verband met de vele on gevallen, die zich vooral op den hoofdweg voordoen. Tijdens een dezer dagen gehouden controle werden weer niet minder dan 14 bestuurders van motorrijtui gen bekeurd. BEKEURD. Bekeurd werden de militair J. H., wegens openbare dronkenschap en 4 wielrijders, die hun verlichting nog niet in orde hadden. Men bedenke, dat de politie geen waarschuwingen meer geeft voor overtredingen, die verband houden met het verkeer. OOK DAAR NIET VEILIG. \V. M., wonende aan de Laanstraat, had de goede gewoonte zijn rijwiel te plaatsen in de gang van zijn wo ning, maar ook deze plaats bleek niet veilig. Het karretje ging in lang- vingerige handen over. OVERTREDINGEN ITKWET. Tijdens een speciale controle, welke door de politie werd gehouden, wer den niet minder dan 5 personen be keurd. Het waren C. J- v. L., J. D. W., M. A. v. A., B. J. B en L» v. G. Allen hadden gewichten in gebruik, welke nïiet waren voorzien van het laatste ijkmerk. Op het congres voor propaganda van Esperanto, te Utrecht gehouden, was de zaal van het N.V. Huis geheel bezet. Het was de eerste maal, dat in Nederland de Esperanto-vereeni- gingen van verschillende richting voor het publiek kwamen. De vier vereenigingen blijven zelfstandig wer ken, maar zij hebben na den oor log gezamenlijk een comité, dat hen van tijd tot tijd te samen „in demi strijd brengt". En zoo hoorden we sprekers namens de orthodoxe Pro testanten, de Katholieken, de arbei ders en de neutralen. Het was in teressant en hartverheugend, de pak kende betoogen te hooren. Van idea listisch standpunt werd Esperanto hoog aangeslagen. De orthodoxe pre dikant noemde Esperanto een Gods geschenk. Maar ook werd gewezen op de dwingende noodzaak Espe ranto te aanvaarden en te benut ten en op de treurige toestanden op de samenkomsten van de woordvoerders der verschillende volken: vervelende zittingen door 't moeten aanhoomen van onverstaan bare sprekelrs en de noodzakelijke vele vertalingen, die op hun beurt voor de meeste sprekers onverstaan baar zijn. Geen wonder., dat er ge puzzeld wordt en... geslapen. Dr. Zamenhof gaf het middel, om aan de chaos te ontkomen: het lo gisch opgebouwde en welklinkende Esperanto. REGENTONNEN (ijzeren) te koop. Joh. v. d. Broek, Schrikslaan 74. AANGEBODEN massief eiken dressoir, wor telnoten dames schrijfbu reautje. haardkachel m. hek werk. Burgem. Grothestraat 35. Tel 2537. KRANTENBEZ< gevraagd voor dagmidd.; event dere dagen; voc dijk. Visser's B Kerkstraat 20a. beloonimg. ZWERVEND AANGETROFF] zwart hondje, borst, reu. Te specteur Dierer ming. Kerkpad Te koop gedeeltelijke INBOEDEL, w.o. 2 vloerkleeden, Per zisch tafelkleed enz., al les in één koop f325.-. Mollerusstraaf 1, Baarn. 1^1 Te koop aangeboden KOLENFORNUIS in prima staat en twee dames wintermantels. Molenstraat 7a. WONINGRUIL. Vrijstaande woning op goeden stand in Bever wijk. bev. 4 groote kam., kl. kam., badkam-, keu ken, zolder m. kamer, stroomend water, gas en electra, telefoon en vaste waschtafels» voor kleine re woning in Soest, huur pl.m. f3Ö.— per maand. Br. no. 1169 bur. S-C. WONINGRUIL. DoornSoest. Parterre heerenhuis, best. uit 2 kamers ensuite, gr. keu ken en kelder, schuur, 200 M2 tuin, boven 1 slaapkamer, f25.per maand, voor klein vrij huisje. Adres: Claus, Kampweg 88, Doorn. FLINKE WERKSTER gevraagd voor 2 mor gens per week. Aanmel den na 6 uur 's avonds. Soesterbergschesfr. 105. FLINKE WERKSTER gevraagd. Aanb. Van Weedestraat 35. TELEFUNKEN RADIO met luidspreker te koop. Eigen domweg 80. Te koop 3 paar DAMESSCHOENEN met platte hak ,en 1 pr. met hooge hak, m. 38, z.g.a n. Verlengde Tal- malaan 13a. PRATEN EN DOEN. De Chineesche courant „Sin Wan Pao" schrijft in een artikel, waar in zii de houding der verschillende groote mogendheden analyseert: De Franschen praten eerst en gaan direct daarna tot handelen over; De Engelschen praten en handelen te gelijker tijd; De Amerikanen geen eerst over tot handelingen... en praten daarna; De Russen praten nooit zij doen alleen iets; Molotovs Lijfspreuk is: „Veni, vidï, veto!" (Kom, zie en verbied); De Chineezen praten aan één stuk' en doen nooit iets. De Nederlanders werden weliswaar niet genoemd, maar zijn wij niet de Chineezen van Europa? organis met wc Heer B Ingang publiek E AANV Rijwielstalling HET PAF TROUW, UTR. KA ONS VRIJ Geïllustre Wendt U dan to bladen, dat geves Van Weed Wij verzorgen o< 0ndere bladen zoi HET LAND DER HELDENMOEDERS. Armenië is de Sovjet-republiek met het grootste geboorteoverschot. Vol gens recente bevolkingsstatistieken hebben 60.000 moeders circa 300.000 kinderen opgevoed en ontvingen daarvoor van den staat gezamenlijk subsidies ten bedrage van 165 mil- lioen roebel. De USSR heeft voor dergelijke vrou wen drie verschillende ordes ge schapen: de orde voor „heldhafti ge moeders", de orde „roem der moeders" en de orde van „de moe der". VERGETEN TULPEN TERUGGEVONDEN. Ter gelegenheid van de Linnaeus- herdenking in Zweden is uit de Ti 18 hc dc ge lit U N bc ge je bc A; bi ta zc cl R V H Bi di

Soester Courant | 1946 | | pagina 2