Uit ons eigen Rijk. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kvv. 22e Jaargang - No. 84 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post t 1.75 p. kvv. Vrijdag 25 Oct. 1946. Nederland heeft met z'n geallieer de vrienden den oorlog gewonnen op alle fronten. De tegenstander, de overweldiger is verpletterd, ver slagen en zuiver materieel ge redeneerd moeten wii daar beter van worden. Of dit in feite zoo zal zijn is punt twee der agenda. Voor- loopig merken wij er nog niet veel van. Als wij eens geen rekening houden met de idealistische en geestelijke overwinning, doch enkel en alleen die materieele voordeelen onder de loupe nemen, dan heeft het zoet der overwinning meermalen een na ren, sacharine-bijsmaak. Wij weten het wel: de oorlog is de groote oor zaak de schuld van alle narig heid, maar aan den anderen kant wordt meer en meer duidelijk, dat het toch nog gemakkelijker is met elkaar een wereldoorlog te winnen, dan er, na de overwinning, beter van te worden. Natuurlijk: wij komen er wel wij doen ons best en al streeft ons land niet naar annexatie van groote stukken Duitsch gebied, de regee ring meent toch aan de Groote Vier te mogen voorstellen, de Oostgrens een beetje te verschuiven. De Tweede Kamer heeft er giste ren diep in het geheim over gespro ken. Naar wat van de plannen bekend werd, zou de vergroofing van Ne derland ons slechts het materieele voordeel brengen, dat de Drentsche olie-velden flink worden uitgebreid wii zouden meer kolenmijnen krij gen in Limburg en de kali-mijnen bij Wezel zouden Nederlandsch worden. De nieuwe grens zou o.m. Aken, Jülïch, Bocholt, Gronau, Bentheim en Emden tot Neder landsche steden maken voor zoover er nog wat van over is- De Duitschers in het te annexeeren gebied zouden ge leidelijk aan Nederlanders moeten worden. „Tel uit ie winst'', zegt de hande laar. Met de materieele winst zijn wij ook spoedig gereed, als wij de cijfers bekijken, die de advies-commissie Overheidsbeleid inzake voorlichting verstrekte. Daar moet dik geld bij! De perso neelsuitgaven bedroegen ruim 21 u- millioen gulden de maferïee/le uit gaven bijna 6\-j miilioen, zoodat wij voor ongeveer 9 miilioen het heertje maar ook liet haasje zijn. Tet uir je winst! De commissie con cludeert, dat de overheidsvoorlich ting in een chaotïschen toestand ver keert en dat zij dringend reorganisa tie behoeft. Het mes er in! Het spreekt vanzelf dat op dezen over heidsdienst geen materieele winst kan worden gemaakt, doch het kan ook al te dol worden. Ook was er eens een tijd, dat het riiksbedrijf der P.T.T. zich aardig kon bedruipen. Nu is het anders; de posttarïeven, die vele jaren op hetzelfde niveau hebben gelegen, gaan omhoog. Sinds 1944 werkt hef bedrijf met verlies en voor 1946 wordt het tekort op 17' j miilioen gulden geraamd. De opbrengst der verhoogingen wordt geschat op een 13 a 14 miilioen, welke wij met oen ten tegelijk mogen betalen. Een post zegel van 7' i' cent is voor een gewo ne brief niet meer voldoende, daar zal „een dubbeltje" op moeten. Ja, ook het officieele leven wordt duurder. Dies hield het N-V-V. een duurtecongres, waar de moeilijkhe den onder de loupe werden geno men en waar in een resolutie werd neergelegd, dat het N.V-V- een on voorwaardelijke loonstop niet kan aanvaarden. De sigarenwinkeliers hielden opnieuw een protestvergade ring, waarin werd betoogd, dat zij aan de officieele distributie de kos ten niet konden verdienen. „Tel uit je winst", zei ook de siga renwinkelier. Van alle kanten protesten. Men mo ge de proteststaking der mijnwer kers afkeuren en haar als een poli tieke manoeuvre van den z-g* Een- heidsbona beschouwen, waartegen de drie andere organisaties zich verzet ten, zij was er toch en als symptoom: het leven is te duur!, is zij belang rijk. Neen, we hebben nog geen oorlogs winst gemaakt. De oorlog heeft ons land geen voordeelen gebracht. In het vroegere slagveld en ver daar omheen heeft de woningnood on rustbarende vermen aangenomen. Materieel, maar ook geestelijk doen de oorlogsgevolgen zich gelden- In dit verband hebben wij groot respect voor oen redenaar als pater De Greeve. Hij heeft ruiten „troef" gemaakt. De ruiten-actie voor de ge troffen gebieden is door het gehee- le land ontketend en zij werkt met succes. Doch niet alléén „ruiten", ook „harten" moet daarbij toef zijn. Misschien is dit overzicht teveel in mineur gehouden. Helaas, er is nog meer. Het bevel om het vuren te sta ken, werd in Indonesië nog niet ge geven. De politieke besprekingen zijn echter te Batavia begonnen. Hetzelf de kan worden verklaard van de radio-moeilijkheden, waarover, naar werd gemeld, door een indiscretie, reeds een en ander werd gepubli ceerd. Officieele mededeelingen. De Burgemeester van Soest verzoekt hierbij aan de inwoners ten spoe digste ter gemeente-secretarie schrif telijke opgave te verstrekken van al le goederen, waarvan hun bekend is, dat zij door de Duitschers in één der landen, Frankrijk, België en Luxemburg zijn geroofd en in deze gemeente zijn achtergelaten. In deze opgave moeten worden ver meld aard en hoeveelheid der goe deren, plaats, waar zij zich bevin den, naam van den houder en wijze van bezitsverkrijging (b.v. foe-eige- ning, koop van de Duitschers, koop uit oorlogsbuit). Bovenbedoelde gegevens zijn benoo- digd voor een registratie van voor melde in het land aanwezige goede ren. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat het met ingang van 26 October a.s» verboden zal zijn om motorrij tuigen, rijwielen op meer dan twee wielen, of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen, of rijwielen zijnde, in stilstand te hebben, anders dan of uit- of instappen van personen, of uit- of instappen ver personen, of het onmiddellijk laden of lossen van goederen op den Veldm. Monf- gomeryweg vanaf den spoorweg overgang tot het perceel plaatselijk gemerkt Veldm. Montgomeryw. 56. Plaatselijk nieuws. KUNSTKRING SOEST. Maandag 4 November geeft de 16- ïarige pianist Theo Bruins een con cert voor den Kunstkring. Deze zeer begaafde knaap, die on der toezicht van de meest vooraan staande kunstenaars in ons land zich ontwikkelt, mag slechts enkele con certen geven en wel in de groote concertcentra. Dat hij ook toestemming heeft ge kregen in Soest op te treden is te danken aan persoonlijke bekendheid en het feit, dat de Kunstkring ook buiten Soest een goede naam heeft gekregen. Theo Bruins werkt te Am sterdam en behoort volgens de tot oordeelen bevoegden, reeds nu tot de allergrootsten in ons land. Hij is, gelukkig, in zijn optreden de onbe vangen eenvoudige iongen gebleven. Aan de piano is hij echter de mees ter. Wij wenschen den Kunstkring met dit eerste concert veel succes en hopen, dat vele Soesters de ze bijzondere avond niet zullen ver zuimen. VLEESCHVERKOOP. Morgenochtend (Zaterdag), te 9 uur zal aan het slachthuis wederom vleeschverkoop plaats hebben. Nu voor de nummers 501 tot en met 650. Pistributienieuws. NIEUWE RANTSOENBONNEN. Met ingang van 27 October 1946 worden rantsoenbonnem en rantsoein- kaarten van nieuw model in gebruik genomen voor voedings- en genotmid delen. De nieuwe bonnen zijn uit gevoerd in de kleuren rood, blauw, rood met blauw en rood met grijs. De tekst is gedrukt in zwarte letters en bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid en artikel, voorafgegaan door den letter E. De thans in omloop zijnde rantsoen bonnen en bonnen der toeslagkaar- ten blijven geldig tot en met 21 De cember 1946. De in omloop zijnde wisselbonnen blijven ook na laatst genoemden datum geldig. Eveneens blijven geldig de rantsoenbonnen „een rantsoen artikel A" voor 14 rantsoen huishoud- of toiletzeep en „een rantsoen artikel K" voor een paar schoenen (uitsluitend uitgereikt aan gerepatrieerden uit Neder- landsch-Indië). DE PRIJS VAN BOTER. De in de Regeeringsverklaring van 4 October j.1- aangekondigde ver hooging van den maximumprijs voor boter met 30 cent per pond zal niet doorgaan, zoolang het nog niet mo gelijk is op den bon voor boter desgewenscht margarine te betrek ken. BINNENKORT OPSCHORTING VAN BLOEMDISTRIBUTIE. Onze voorraadpositie van tarwe is in den laatsten tijd moeilijk gewor den, doodat de invoer uit de Ver- eenigde Staten, tengevolge van de stakingen aldaar, reeds geruïmen tijd stagneert. Als gevolg daarvan zullen onze inlandsche tarwe en rogge in ruimere mate moeten worden ge bruikt voor de broodvoorziening. Aangezien er ten opzichte van het verbruik van de beschikbare graan voorraden de noodige voorzichtig heid betracht moet worden, zal er ingaande 21 November voorloopig geen bon voor bloem of zelfrijzend bakmeel worden aangewezen. Er komt na den thans aangewezen bloembon nog eenmaal een bon voor zelfrijzend bakmeel, waarvan nog voorraden bij den handel aanwezig zijn. Ook de bonvrije artikelen koekjes, gebak, biscuit, beschuit, vermicelli e.d. zullen in mindere mate beschik baar kunnen worden gesteld. De toe wijzingen aan tarwebloem voor de ze artikelen worden voorloopig met een kwart verminderd. Burgerlijke stand. GEBOREN: Richardus Bernardus Maria, zoon van W. R. v. d. Mast en C. J. Seu- re, Schrikslaan 31. Hendrika Bertha, dochter van J. v- d. Brink en M. van Nimwegen, Beefz- laan 9- Johanna Gerarda Adriana Bernardina, dochter van J. C. A- v. d. Kleij en M- J. Schimmel, Konïn- ginnelaan 31. Wilhelmus Anfonius Maria, zoon van P. C. Wantenaar Predikbeurten. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. 10 uur Ds- E. Groenet- neveld. Bediening H. Doop. 5 uur Ds. J- J. Timmer van Harderwijk'. Emmakerk. 10 uur Ds. J. J. Timmer. 5 uur Ds. E* Groeneveld- Hees. 10 uur Ds- W. van der Waal. Zonnegloren. 10 uur Ds- van Endt van Utrecht. Woensdag 30 Oct 8 uur, Oudekejrk: Eerw. Heer P- Drijver van Den Haag. (Hervormingsdïenst). Evangelisatie-samenkomsten: Zondag 27 October, des avonds te 19 uur, in Rusthuis „Buitenzorg"» Heideweg 52. Woensdag 30 October, 's avonds te 20 uur- in zaal v. d- Broek, Laan straat hoek Nieuwstraaf. GEREF KERK. Julianakerk. 10 uur Ds- A. Brouwer. Bevestiging ambtsdragers. 4-30 uur Ds. A- Brouwer. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur Ds. H. G. Meijnen van Soerabaia. CHR. GEREF. KERK. 10 uur Ds. L. de Bruijne. 3.30 uur Ds. A. Zwiep van IJmuïden. Donderdagavond 7.30 uur, Ds. M. v. d- Klis van Ouderkerk aan de Amstel. GEREF. GEMEENTE. (Kleine Rembrandtzaal.1 10 en 5 uur lees dienst. Maandag 28 October, des avonds tel 7 uur, Ds. M. Blok van Zeist VER. VRIJZ. GODSD. (N.P.B.). 10.30 uur Ds- F. Kleijn van Den Haag. LAGE VUURSCHE. NED. HERV. KERK. 10 en 6 uur Ds. A. G. Haring. en A. H- van 't Klooster, Birktstraat 73. Theodorus Nicolaas, zoon van P. van Fulpen en G. Kok, Duinweg 2e- Hendrika Cornelia, dochter van C. J. van Capelle en N- B. C. Pilaar, Heideweg 22. Maria dochter van A. Koster en Th. van Moorselaar, Pias- weg 32. Jantie Sjoukje, zoon van J. W- Veldhuizen en S. Bijlsma, Vaardehoogtweg 8. Johannes Fran- ciscus Maria, zoon van A. H. J. Schrijvers en A. M. E. Niekus, De Genestetlaan 9. Cornelia Hendrika, dochter van P. A. Wantenaar en M. W. Schimmel, Birktstraat 71. Leo- nardus, zoon van C. v. d. Broek' en W. van Norden, Nieuwstraat 13- Hendrika Catharina Johanna, doch ter van C. Beïjer en J- Voskuilen. Nieuweweg 34b. Anna Maria Johan na Margaretha, dochter van A. W. Kok en H. P- A. van den Brink, Van Weedestraat 10. Geerfruida, dochter van J. Lègemaat en G. Wa- gemakers, Molenstraat 22. Joseph Adrianus, zoon van J. Wiss en W- T. Voornevel d Erica weg 12. ONDERTROUWD: M. J- van den Berg, 29 ir., chauf feur, Kerkpad Z-Z- 29 en R. C-. Reij- erse, 18 jr., Kerkstraat 1- J. v. Ou- werkerk, 23 ir., timmerman, Amers foort en S. C. van Dommele, 30 jr., Duinweg 2d. W- M. Weide, 42 jr., rijksambtenaar, Breda en J. E. van Putten, 28 jr., Stadhouderslaan 54. GEHUWD: J. C- Steffen, 41 ir-, planter en J. H. Nennstiehl 37 jr., Bergen, Vin- kenlaan 6. J* P. Hofer, 21 jr., kan toorbediende en H. NieuwJand, 20 jr-, Amsterdam, Stolwijkstraat 35III» OVERLEDEN: Sophia W. Gillieron, 82 jr., weduwe van W. Looijenga, K. Melmweg 5. Jurriaan Floor, 76 jr., geh. m. J. Otten, Dorresteinweg 5b. Pieternel- la M. Schieveen, 40 jr-, gehuwd met A. K- Seger, Amsterdam.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1